• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen aljzatot?

ohhhhhh, baccus, kár hogy nem lehet átnyúlni a monitoron!!! :cry:

r20070101-southcoast-37.jpg


Csak 2-3 vödörrel.....meg sem látszana.... :D
 
Remélem tudod, hogy most olyan dolgokat kérdezel, amit már sokan, sokszor megbeszéltünk, és a fórumban is van ennek látszatja. Végül is a színezet kavics nem gáz, amennyiben nem okoz problémát a halaid, egyéb állatkáid pusztulása.
A bazalt, mint láthatod, néhány kollégánál (lásd N-dee) bejött, néhányunknál pedig nem. Ezért is mondtuk már el, sokan és sokszor, hogy ADA, Manado, esetleg Akadama. Ezek mind égetett agyag talajok, amelyek minden növény igényeinek megfelelnek, és a halainkban sem tesznek kárt. Fekete színűt viszont csak az ADA gyárt. Ezzel még senki sem nyúlt mellé jó tudtommal, viszont a fent említett talajokkal csúnyán megjárhatod. Ez azért meggondolandó. Van amiben szabad (???) kompromisszumot kötni, van amiben nem. A talaj ilyen. Komoly gondokat okozhat a talaj élővilágának kifejlődése a nem megfelelő aljzatokban, ami ugyebár rögtön meglátszik a növényeiden, mivel a talajban lévő bacilusok segítik a növények tápanyagfelvételét. Ezért mindenképpen fontos, hogy az aljzatot átjárhassa a víz, így egy oxigén gazdag környezet alakuljon ki, ahol fejlődhetnek a hasznos bacilusok.
A talaj nem egy díszítőelem. A dekorációs homok viszont az.
Mindenképpen érdemes lenne átgondolnod a megfelelő talaj beszerzését. A növényes akvarisztikában nagyon fontos dolog szerintem követni ezt a mondást: Lassan jársz, tovább érsz. Én csak egyszer kapkodtam el valamit, és vége, kezdhetem előről.

U.I.: Tanulás, megfontoltság, átgondolás.
 
carrie said:
Sőt, ha sikerülne összedobni egy kulipintyóra az összeget, akkor szinte minden nap tudnék postára adni egy jókora adagot, vagy lehetnék a Green Aqua egyik kisebb beszállítója ( na Viktor????? ügye jó ötlet lenne??? :D :D )
Ööö... nem hinném, hogy a Green Aqua kavicsot akarna forgalmazni, mivel - ahol lehet hangsúlyozzák is - a növényeknek az agyagos talajok az ideálisak, és nem a sima kavics...
 
Luna said:
Remélem tudod, hogy most olyan dolgokat kérdezel, amit már sokan, sokszor megbeszéltünk, és a fórumban is van ennek látszatja. .

Igen, igen, tudom. De valahogy azért ennyiféle kavicsokról még nem találtam egy összefüggő beszámolót, ezért is gondoltam, hogy írok egy ilyet...(ha már én is belebotlottam és elment vele egy csomó idő, másnak talán segít a leírás)

Luna said:
Végül is a színezet kavics nem gáz, amennyiben nem okoz problémát a halaid, egyéb állatkáid pusztulása.

Hát, lehet hogy ezzel megint csak egyedül leszek (?) de szerintem, akinek nem okoz problémát (vagy nem hasad meg a szíve akár egy percre sem) azért, mert a saját hibája miatt akár egy élőlény is elpusztul, annak szerintem nem kellene állatokkal (akvarisztikával) foglalkozni... :roll:

Luna said:
Ezért is mondtuk már el, sokan és sokszor, hogy ADA, Manado, esetleg Akadama.

oké, oké. Az utóbbiról még nem olvastam/hallottam. Eléggé sok anyag halmozódott fel (szerencsére :D ) ami a növényes akvarisztikáról szól, így hát nem kis időbe jut átrágni az összeset :D Egyébként köszi a tippet!

Luna said:
A talaj nem egy díszítőelem. A dekorációs homok viszont az. Mindenképpen érdemes lenne átgondolnod a megfelelő talaj beszerzését.

Sok helyen láttam olyat, hogy a táptalaj fölé nem agyagos talajt (bár ez érthető, mert az agyag jobban megköti a tápanyagot), hanem kavicsot tesznek. Igaziból, nem teljesen növényes akváriumot szeretnék, csak olyat, amibe jóval több növény van (lesz :D ) mint most. Szóval tiszteletem Amano-nak, és még jó néhány külföldi és természetesen hazai versenyzőnek (HAC), de szerintem nekem úgysem lenne olyan dzsungelem. Persze sikerült olyan növényeket összeválogatnom, amik már 1-2 éve is jól elvannak a sima kavicsba, tápoldat co2 nélkül ;) nekik szeretnék egy kicsivel "jobb életkörülményt " biztosítani.
 
oRphEus said:
carrie said:
Sőt, ha sikerülne összedobni egy kulipintyóra az összeget, akkor szinte minden nap tudnék postára adni egy jókora adagot, vagy lehetnék a Green Aqua egyik kisebb beszállítója ( na Viktor????? ügye jó ötlet lenne??? :D :D )
Ööö... nem hinném, hogy a Green Aqua kavicsot akarna forgalmazni, mivel - ahol lehet hangsúlyozzák is - a növényeknek az agyagos talajok az ideálisak, és nem a sima kavics...

Juj, csak vicceltem, ezért a sok vigyori pofi.
Rendicsek, csak gondoltam "bepróbálkozok" :D :D :D mert ki ne szeretne egy ilyen parton élni? :D :D
És mi lenne, ha kevernék még pluszba bele agyagot? :lol: :lol: :lol: Az már agyagos kavics lenne ;)
Na jó ez is csak vicc volt...
:D :D :D :D
 
carrie said:
oRphEus said:
carrie said:
Sőt, ha sikerülne összedobni egy kulipintyóra az összeget, akkor szinte minden nap tudnék postára adni egy jókora adagot, vagy lehetnék a Green Aqua egyik kisebb beszállítója ( na Viktor????? ügye jó ötlet lenne??? :D :D )
Ööö... nem hinném, hogy a Green Aqua kavicsot akarna forgalmazni, mivel - ahol lehet hangsúlyozzák is - a növényeknek az agyagos talajok az ideálisak, és nem a sima kavics...

Juj, csak vicceltem, ezért a sok vigyori pofi.
Rendicsek, csak gondoltam "bepróbálkozok" :D :D :D mert ki ne szeretne egy ilyen parton élni? :D :D
És mi lenne, ha kevernék még pluszba bele agyagot? :lol: :lol: :lol: Az már agyagos kavics lenne ;)
Na jó ez is csak vicc volt...
:D :D :D :D
Persze, értettem én, és akartam is tenni a mondatom végére egy kacsintós smiley-t, csak lemaradt.
 
Hali!

carrie

Én nagyon sajnálom, hogy az AD-s Black Sand-tól elpusztult jó néhány halam.De előre nem tudtam, hogy ilyen és nem is voltam otthon napközben, nem tudtam ellene tenni semmit...
De ha mást nem találsz, ez ALAPOS előkészítés után jó lehet.Értem áztatás, mosás, annak ellenére, hogy tök tiszta.
Nálam megy a CO2 elegendő, de semmilyen problémát nem okoz.Most a titteyáim stikában leikráztak a dzsungelben és 2 kis titteya szambázik.Tehát MÁR nem rossz ez a talaj.
 
Csodálkozom rajta, hogy egyáltalán még szóba jön itt a festett v. műanyaggal bevont aljzat. Ez kb. annyira természetes, hogy akkor már nyugodtan be lehetne tenni a műnövényeket, a műanyag várkastélyt és a buborékokat eregető műanyag koponyát is.

jojo said:
De ha mást nem találsz, ez ALAPOS előkészítés után jó lehet.
Dehogy lehet jó. Csak abból tudnád meg, hogy elég alapos volt-e az előkészítés, hogy az elsőként betelepített néhány szerencsétlen hal feldobja-e az uszonyait vagy sem.

Ha valakinek nincs kerete ADA aljzatra, a festett vackok helyett inkább vegyen JBL Manadót, árban ugyanott van.
 
Nem vitatkozni akarok:

- Nem veszed észre ezen, hogy festett!(jó lehet, hogy vak vagyok)

- És miért is nem jó, ha a későbbiekben tökéletesen ellátja funkcióját?

- Akkor még nem is volt Manado, de asszem Green Aqua sem, ami árult volna ADA talajokat,és csak kevesen ismerték ezeket!

- Az előkészítés nem szükséges a leírás szerint -én azért vagy 3x átmostam

- A pusztulás nem azonnal történt!

Továbbá az igaz, hogy többünknek volt pusztulása, mint később kiderült, de nem mindenkinek!Tehát a többségnek nem volt vele problémája.
Azon kívül ez az aljzat megtévesztően hasonlít jobb, márkásabb talajokhoz, ha két ilyen akvárium van egymás mellett akkor lehet, hogy észre sem veszed, csak esetleg/talán akkor ha kézben közelről megvizsgálsz néhány szemcsét, ebből is, és abból is.
Elnézegetve a neten az ilyen hasonló talajjal berendezett aksiknál (még közeli képen sem) semmi különbség nincs.Látszólag!!

Mikor megveszed be van csomagolva.Széttéped a 10 kilós zacsit és elkezded szagolgatni?


Itt nem centiméteres sárga-zöld. piros kavicsról van szó amiről tudod, hogy festett!

Továbbá, ha megjelenik egy új termék és Te megveszed, honnan tudod, hogy jó?Van referenciád?A cég marketingszövege?

A Manado-ról is kiderült, hogy vannak gyermekbetegségei!
És a "jobb" talajoknak is van kezdeti hátrányai,(igaz halált nem okoz) olvass csak vissza!
 
Nyugi, én nem téged hibáztatlak a halaid pusztulásáért. Nem azt írtam, hogy régen mi volt. Ajánlgatni viszont szerintem nem kellene amikor már tudjuk, hogy milyen hatása van és már van alternatívája is.

Annakidején én is vettem, nekem sem mondták a boltban, hogy festett (akkor nem is vettem volna meg). Lehet, hogy az én orrom ennyire jó, vagy csak te voltál megfázva amikor kibontottad, de én amikor kinyitottam a zacskót külön szagolgatás nélkül is éreztem az oldószerszagot. Az öblítése is rémálom, mert nehezen nedvesedik, emiatt a fele feljön a vízfelszínre. Bár ezt egy szita használatával meg lehet oldani, de azon el lehet gondolkozni, hogy a vízben élő baktériumok hogyan tapadnak majd meg egy víztaszító felületen, plusz a festékkel való bevonás a maradék mikropórusok eltömködésével milyen irányban változtatja meg a kőzet amúgy sem túl nagy adszorpciós képességét és ezután mennyire hatékonyan látja el feladatát az aljzat.
Nálam öblítés/áztatás után is büdös volt, úgyhogy pár nap után az egész a kukában végezte. De lehet, hogy inkább egy veszélyes hulladék kezelőben kellett volna leadni. :)

A Manadóval sincs még sok tapasztalat, de azt legalább egy akvarisztikai cég gyártja (a festett cuccot egy dekorcég). És a Manadón nem érezni első szaglásra, hogy ömlene belőle a szerves oldószer...
 
jojo said:
Továbbá az igaz, hogy többünknek volt pusztulása, mint később kiderült, de nem mindenkinek!
Erre viszont csak azt tudom mondani, hogy orosz rulett a halakkal. :( :(
 
Ha tudom, hogy másnak volt már pusztulása akkor meg se veszem.
A szaglás--a mosás reggel volt--és vicc nélkül reggeli allergiám van, ez néhány órás, ez miatt nemigen éreztem, ráadásul a nejem a hátam mögött festegette magát azt hittem, hogy tőle származik, amit gyengén éreztem.
Nem ajánlottam, hogy "fú ezt rakd be" csak végső megoldásként a "jó lehet" felsorolásba raktam.
De azért harag nincs. :)
 
jojo said:
De azért harag nincs. :)
Dehogyis, csak más véleményen vagyok, szóval én még végső megoldásként sem javaslom, mert akkor az tényleg végső megoldás lesz (mint az Alien 3-ban :lol: ).
 
Sokan vagyunk, ráadásul különbözőek :D sokféle ízléssel, sokféle tervvel. Van aki csak a növényeit akarja életben tartani, van aki növényesíteni szeretne és van aki gyönyörű növényes "kilátást" / a természet egy szeletét szeretné az otthonába varázsolni, vagy éppen versenyen részt venni. Amano stílusát és a többiekét nem egyszerű "utolérni", "fenntartani".

Amint írtam a post végén, én magam sem értem a mechanizmust: minek festeni kavicsot, ha amúgy máshol simán megtalálható lenne (pl.:tengerpart)?????? Ha most élnénk a piramisok korszakát, tuti, hogy nem természetes színűek lennének, hanem festettek :lol: :lol: lila, rózsaszín...és aljára lenne írva:made in china :lol:

Következtetések: (javítsatok ki, ha tévedek) :D Csak hogy le legyen írva (kezdők és laikusok számára):
Szerintem 4 típusú talaj létezik
1. kvarchomok (dekoráláshoz talán elmegy)
2. hagyományos kavics (gyöngykavics, kvarckavics...stb) (dekoráláshoz)
3. festett /műanyag bevonatú/ kavics (no comment: maradjunk annyiban, hogy nem nagyon ajánlott ;) )
4. ADA, Manado, Akadama és társaik (többnyire égetett agyagosak) (növények köré+dekoráláshoz)

Mind a 4et különbözően kell előkészíteni, és különböző képen használni. Pl. Míg a hagyományos kavicsokat az ember savazhatja, ecetezheti, vízben forralhatja, sütheti :lol: és fagyaszthatja, :lol: addig a festett kavicsokat nem szabad ilyennek kitenni, ott csak mosni, mosni és mosni (persze saját felelőségre) (pl. ezeket sem mondják el a legtöbb boltban). A legutolsó csoportot pedig nem szabad se savazni, hűteni, forralni, csak 1x mosni és betenni. A co2 a rendes kaviccsal párosítva nagy veszélyt nem jelenthet (kiv.ha mészkő) az élőlényekre, ugyanúgy mint a negyedik csoport. Viszont, a festett kavicsra gyakorolt hatását csak az elpusztult élőlények száma mutat(hat)ja meg.

Remélem jól írtam
:D
 
beleszaladtam a bajba. fehér aljzatot szerettem volna, és vettem egy csomó "white sand" feliratút, amiről miután már átmostam ( ellenségemnek se) derült ki, hogy márványzúzalék. Jelenleg alul van 4 cm JBL talaj, és azon 3-4cm fehér márvány zúzalék.
Mivel a CO2 és a márvány nem tűnik túl jó párosnak, lecserélném. Mi van olyan olyan aljzat ami fehér, viszonylag durva szemcsés, és nem mészkő?
 
Képzeljétek, egyik kollégám - hallva, hogy fekete kavicsokat keresek már jó rég óta - ma hozott egy nagy marékkal :D :D Mondta, hogy tud hozni még többet, ha kell...kb. egy percig voltam fent a toppon, szép apró és kerek...de valami nem volt rendben vele, megfogtam és közelebbről szemügyre vettem. Elkezdtem szaglászni, de semmi...kopogtattam, de megint semmi...olyan fura volt...amint hazaérkeztem, belevágtam egy joghurtos pohárba, rá ecetet öntöttem és szépen elkezdett pezsegni...pedig nem márvány volt, mert azt tuti felismertem volna...kiderült, hogy fekete mészkő!!! Lehet, hogy én éltem még keveset, de a nagypapám, aki a fiatal korában vájár volt, ő sem hallott ilyenről! Pedig van:

http://www.dozo.hu/2009/index.php/2009-08-21_8913_fekete_meszko_-Nagyvisnyo

Hát, ma is tanultam valamit. :lol: Szóval, a fekete kavicsnak álcázott kövekkel is vigyázni! :D
 
Létezik bizony! Nekem ilyen volt az első "növényes akváriumomban"... Minden kidöglött belőle, egyedül a mohák bírták. :)
 
Szóval vettem ezt a "sand white" felíratú hófehér valamit az aquadepo-ban(2-4mmes szemcseméret)amiről később tudtam meg, hogy márványzuzalék lenne. Csakhogy tegnap megnéztem savval, és semmi reakció, pedig elég durvát öntöttem rá. Akkor ez most mi.
 
Back
Oldal tetejére