• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mikrogeophagus altispinosus

botasz

Főkertész
Mikrogeophagus_altispinosus.jpg


Elnézést, az off-topic miatt, de van valakinek tapasztalata a Bolíviai törpesügérrel (Mikrogeophagus altispinosus). Bár kevésbé színes, de állítólag kevésbé érzékeny, mint a ramirezi.
Nagyon szeretnék vagy ilyet, vagy kakadu törpét (Apistogramma cacatuoides), csak félek, hogy felfalnák a moháimat, amano garnikat, vagy átrendeznék az akváriumot. Vagy kellene egy második akváriumot is indítanom? o_O
 
Nekem már egy éve van Altispinosus az aksiban. Tényleg nem érzékeny és nem is kényes hal. Szinte mindent kibír, amit egy hal kibírhat. De a színeivel jelzi a hangulatát.

Nekem van egy szép hímem - ő volt az első - és mára olyan szép és mutatós, hogy néha én is rácsodálkozom. Nagyon szép rózsaszínes és kék színben tud irizálni az uszója és a teste is szép színekre változik (sárgás kék), illetve a pötty rajta besötétül. Na nem mindig ilyen. Ha minden igaz, a másik kettő nőstény mellette. Még nem tudom biztosan, mert elég lassan növekszenek és nemek közti külnöbség is később látható. A hím farokúszójának a két vége megnyúlik alul felül és szép rózsaszínnek látszik, ahogy hullámzik. A ramik gyorsabban fejlődnek, de ezek pedig sokkal békésebbek.

Amit érdemes róla tudni, hogy csak a saját fajtatársaival "játszik". Ha pl. egyet veszel, akkor negyon békés, még a kisebb halak is megtámadhatják, nem történik semmi. Azt is mondanám, hogy unatkozik. Ezért fontos, hogy ne legyen egyedül. Ha bekerül hozzá egy másik, akkor azonnal megy a "játék". De nem annyira harcias mint pl. a rami. Sokkal játékosabb az egész. Inkább olyan mintha megpuszilná az egyik a másikat, meg lökdösné. Semmi komoly agresszió, nem kerget vagy üldöz halakat, mint pl. a rami. Van úgy, hogy csapatban úsznak, aztán meg viaskodnak, hogy ki hol aludjon este. Inkább csak este látszik a területvédő viselkedése. Egyedül alszik és a helye közeléből bizonyos távolságra elkergeti a másik halat.

A fénytől annyira nem tartanak, mint ahogy írják, de a sok növényt nagyon szeretik, de nem bujkálnak. Ha embert látnak, nálam azonnal mutogatják magukat. Figyelnek egyébként és nem stresszesek mint a ramik. Pl. bele lehet nyulni az aksiba, néha úgy kell arréb löknöm, mert útban van. A hálótól sem kap agyvérzést, amikor belenyúlok vele az aksiba:) És tényleg nem érzkény a komolyabb stresszre sem, legyen az költözés pl. A vízminőség is lehet egész rossz, a magas ammónia szint sem gond neki. A rami a töredékét sem bírja ki.

Ami fontos még, hogy beveszik az ajzatot a szájukba és köpködik alkalmanként. Szóval a terepet nem nagyon, de azért néha rendezik. Inkább az a bosszantó, hogy ha van köved, akkor arra előbb utóbb fel fogják vinni az ajzatot a szájukban. Viszont felszedik a lehullott eledelt is. Egyébként mindig éhes, ezért élelem után kutat és általában az ajzat közelében van és ott keresgél. De növényt nem túr vagy ás gödröket. Nála békesebb sügérrel még nem találkoztam, és amiatt, hogy lassan nő, jól társítható hal kisebb halakkal és garnikkal is. Nem támad rá semmire. A színei is egyre szebb ,ahogy idősödik. Nálam három méretben vannak. A legidősebb a legszebb és ahogy hullámzik a vízzel az nagyon látványos. Amúgy meg mindenevő, de növényeket egyáltalán nem kóstolja meg.
 
Nagyon szeretnék vagy ilyet, vagy kakadu törpét (Apistogramma cacatuoides), csak félek, hogy felfalnák a moháimat, amano garnikat, vagy átrendeznék az akváriumot. Vagy kellene egy második akváriumot is indítanom? o_O

Nekem agassizii Fire Red apistom van és semmi veszélyt nem jelentenek a növényekre vagy az amano garnikra. Mondjuk az igaz, hogy nálam az amanok nem ajzat közelében vannak, hanem egy szép nagy fán laknak az akvárium felső felében. Az apistok pedig arra nem igazán járnak. De voltak már kötözés miatt összezárva napokra amanokkal és nem bántották őket egyáltalán. A mohákat pedig a Fire Red egyáltalán nem szereti. Jó alternatíva az ap. cacatuoides helyett.

Elnézést az OFF-ért:oops:
 
Nekem már egy éve van Altispinosus az aksiban. ...... Nekem van egy szép hímem - ő volt az első - és mára olyan szép és mutatós, hogy néha én is rácsodálkozom...........
Nem dobnál 1-2 fényképet? :)
 
Sziasztok!

Megérdemelne egy külön topicot!
Oda át lehetne tenni!
Kérjétek valamelyik moderátort!
(utána ezt a hozzászólásomat törölhetik!)

A.ttila
 
Mikrogeophagus_altispinosus.jpg
  • Tudományos név: Mikrogeophagus altispinosus (Haseman; 1911)
  • Szinonímák: Crenicara altispinosus, Papilochromis altispinosus, Bolíviai tarkasügér
  • Magyar név: Bolíviai törpesügér
  • Csoport: Sügérek
  • Származás: Dél-Amerika, Bolívia és Brazília
  • Testhossz: 8 cm.
  • Természetes élőhely: A Rio Mamore és a Rio Guarpore folyó találkozásánál és környékén, eredetileg Bolíviában találták egy sekély tavacskában.
  • Viselkedés: Társas akváriumba való törpesügér, csak egy kicsit agresszívebbek a Pillangó tarkasügereknél. Párban, vagy kis csapatban tartsuk.
  • Táplálkozás: Ragadozó, élő és fagyasztott eledeleket adjunk neki, néha adhatunk neki száraz haltápokat is. Inkább többször keveset adjunk nekik egy nap, mint egyszer sokat.
  • Szaporítás: Elég könnyű, ha már egy pár már egymásra talált.
  • Medence: Minimum 70 literes.
  • Halnépesség: 80 literre 1 pár
  • Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium, kövek, homokos zónák, aljzatnak használhatunk tőzeget is. Búvóhelynek használhatunk felfordított virágcserepet, vagy kókuszt.
  • Hőmérséklet: 23-28 °C
  • pH: 6-7,4
  • Keménység: 6-14 NK°
  • Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A Bolíviai tarkasügér egy kicsi, de színpompás hal. Testének alapszíne barnás, vagy szürkés-kék, a hasi részen sárgás színezettel. Testük közepén, a hátúszók közepe alatt gyakran található egy fekete folt, és a fejükön legtöbbször egy függőleges fekete csík fut a szemen keresztül. Szemük nem vörös, mint a pillangó tarkasügérnek (Mikrogeophagus ramirezi). A hátúszók vége és a farokúszó szélei, valamint a farok alatti úszó és a mellúszók teljesen narancssárgák, vagy vörösek. Körülbelúl négy évig élnek. Szeretik a lassú mozgású enyhén savas, de oxigénben gazdag és jól szűrt vizet. Akváriumukat közepesen világítsuk meg. Mivel a Bolíviai tarkasügér nem szeret erős fényben ívni, használjunk a víz felszínén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítást és nagyobb biztonságérzetet adjunk a halainknak. Nagyon hálás kis halak és tartásuk sem túl nehéz, ha betartjuk a rendszeres vízcserkéket és a víz nitrát szintjét alacsonyan tartjuk. A hímek hátúszójának a vége csúcsos és a farokúszók végei is megnyúltak, a nőstényeknek nem pirosas a hasi részük, mint a pillangó tarkasügereknek.
A Bolíviai tarkasügerek barlangba ikrázó halak, de lapos kövekre és vízinövények széles leveleire is leikráznak. A vízhőmérsékletet tartsuk 30 °C körül, a világítás pedig ne legyen túl erős. Inkább külön medencében ívassuk őket. A pár sok időt tölt a kiszemelt hely megtisztításával, mielőtt leívnak. A nőstény lerakja a szürke ovális ikrákat, ezek száma 75-100 lehet, majd a hím megtermékenyíti őket. A nőstény úszóival legyezi az ikrákat, miközben a hím a területet őrzi, néha a hím is legyezi az ikrákat, de ezt általában a nőstény csinálja. Körülbelül 60 óra múlva az ikrák kikelnek, majd a szülők átmozgatják az ivadékokat egy gödörbe, ami általában az akvárium egy másik részén van. További 7 nap múlva az ivadékok elúsznak. A szülők továbbra is folytatják az átmozgatást még hetekig. Ha társas medencében ikráztak le, akkor ilyenkor célszerű áttenni őket egy saját medencébe, mert a többi hal megeheti őket. A kishalak nagyon érzékenyek a vízminőségre, és ne zsúfoljuk őket össze, mert akkor nem nőnek olyan gyorsan.

Az eredeti leírás a díszhalinfo-n itt érhető el.
 
Ma este készítettem róla. Vagy egy órát fotóztam, mire sikerült úgy elkapnom, amin már látszódik a szépsége. Cupidonak hívják (Mikrogeophagus altispinosus) :)
Köszi, jó lett a kép. Szimpatikus nagyon. Erősen elgondolkozom egy pár beszerzésén....nem bántja a növényeket, sem az amaokat, nem túr és tép semmit szét és nem nagyon érzékeny....szóval rendkívül szimpi. :) A zöld és gyémánt neonokkal jó összhangban lesz.
 
A két újdonsült bolíviaimmal szeretnék Hikari Cichlid Gold tápot etetni a fagyasztott kaja mellett.
Van esetleg ezzel a táppal kapcsolatban valakinek tapasztlata? Bár még nem láttam, de a medium szemcseméretre gondoltam. A halak most kb. 5-6 cm nagyok.

Most fagyasztott fehér szúnyoglárvát, fagyasztott artemiát, Tetra Pro Colour száraztápot és Cyclop Eeze-t adok. A cyclop eeze túl apró szemű azt csak a neonok etetésekor szokták ímmel-ámmal elkapkodni.
 
Hikari egy hasonló haltápjával etetek Hikari info : Hikari Cichlid Excel , de elég belőle a small. A medium az nagyon nagy golyókat jelent. Magam is meglepődtem, amikor megláttam.

Érdemes etetés előtt beáztatni félórára és etetéskor nem egyszerűen beöntenti, mert lebegni fog csak a vízfelszínen, hanem egy picit megnyomkodni és csak úgy adagolni. Ilyenkor szépen le fog süllyedni.
 
Hikari egy hasonló haltápjával etetek Hikari info : Hikari Cichlid Excel , de elég belőle a small. A medium az nagyon nagy golyókat jelent. Magam is meglepődtem, amikor megláttam.
Érdemes etetés előtt beáztatni félórára és etetéskor nem egyszerűen beöntenti, mert lebegni fog csak a vízfelszínen, hanem egy picit megnyomkodni és csak úgy adagolni. Ilyenkor szépen le fog süllyedni.
Köszi a választ. Akkor a minivel megpróbálkozom és beáztatom majd etetés előtt.
Ahogy látom a Hikari info oldalon, van nekik Hikari Cichlid Gold Sinking is, ami egyből lesüllyed.

Adsz nekik mást is, vagy csak száraz kaját?
 
Megesznek mindent, nem válogatósak. Nálam bevált, hogy változatosan etetem őket. Van három féle száraz kaja és mellette kapnak fagyit (fagyasztott kaját) is.
 
A két újdonsült bolíviaimmal szeretnék Hikari Cichlid Gold tápot etetni a fagyasztott kaja mellett.
Van esetleg ezzel a táppal kapcsolatban valakinek tapasztlata? Bár még nem láttam, de a medium szemcseméretre gondoltam. A halak most kb. 5-6 cm nagyok.


Viszonylag problemamentes az etetesuk.Elfogadjak a legkulonfelebb mu tapokat is de igazan szep szinu peldanyokat akkor lehet neveleni ha elo eleseget is kapnak.Ha mas lehetoseg nem all rendelkezesre akkor megeri havonta 4-5 alkalommal, frissen keltetett sorakkal etetni oket.
Nem a jollaktatas a cel ez esetben( a sorak kisse apro, hogy jollakjanak) de a rendszeres etetese nagyon meglatszik a szinukon. 1-2 honap utan joval hatarozottabbak a szineik . Tubifexet csak nagyon tisztat es azt is felaprozva majd vizsugar alatt atmosva ajanlott. Szivosabbak a gyomor es belproblemakkal szemben mint a Ramirezi, vagy alltalaban az apistok, de naluk is beuthet a vesz ha szenyezett eleseget kapnak. Leginkabb az artemiat tudnam ajanlani.
 
Back
Oldal tetejére