• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mi kerülhet akváriumba?

Nálam sajnos volt olyan, hogy a szoba másik végében találtam meg a kiszáradt amano maradványokat. Ha a fejükbe veszik, hogy ők most mennek valahová, akkor elég kitartóak tudnak lenni... :meh:

Az akváriumban csak ők voltak 1 hétig, előtte és utána 1 hónapig megint senki. Le is volt fedve az akvárium...
Hát én is számítottam arra, hogy megtalálom őket valahol, mert miután eltűntek, rendeztük át a nappalit. De sehol a kanapé mögött, a szekrények alatt nem volt semmi. Bár az asszony szeret porszívózni elég sűrűn, de 1-1 hullát így is kellett volna találni.
 
Nagyon sokan használnak esővizet tenyésztésre, érzékeny halaknál is. Az amano édesvízből tengervízbe vándorol, elég széles a tűréshatára. A réz valóban toxikus a rákfélékre, illetve az alsóbbrendű élőlényekre, de a cink nem hiszem, hogy ilyen szinten ártana nekik. A tetőről szinte semmi sem oldódik le, azt is hígítod, + a növények is megkötnek belőle.

Arra inkább látok esélyt, hogy a tetőre kerülő egyéb szennyezés - szomszéd elégette a hungarocellt a kert végében ;) - jutott a vízbe. Ha van még élő garnélád, vagy olyan hal, ami dögevő (pl. anci), akkor az sem kizárt, hogy egyszerűen megették a tetemet.

Vízkémia okés? Mérsz valamit?

(Zárójelben megjegyzem egyébként, hogy feltétlen híve vagyok az esővíznek, viszont némi előkészítést mindenképpen igényel: mechanikai szűrés, aktív szén, de akár egy UV-s fertőtlenítés sem ördögtől való.)
A víz kb. fél percet tölt az ereszcsatornában, míg leér, így valóban nincs sok idő a kioldásra.
Viszont az, hogy ki mit tüzel, és így mi kerül a tetőre... azt valóban nem lehet tudni, és itt falun bármi megtörténhet... de nem az elsőként lefolyó vizet használtam.
Mértem vízparamétereket, pH 7,5-8 ; GH 5, KH 10 körül volt akkor, most pH 7,8, a cserevízzel pH 7, GH 10, KH 6 megy bele, így fokozatosan változik, de ma mérek az akvából is...
 
Ha már van ilyen topic: a szomszédban van égerfa rengeteg tobozzal. Szennyezés nem nagyon éri (utcán van, kicsi a forgalom). Néztem, hogy elvileg jó garnéláknak berakni. A kérdésem az lenne, hogy mosáson kívül milyen előkezelést igényelhet? Egy forrázást? Vagy van egyáltalán értelme?
 
Ha már van ilyen topic: a szomszédban van égerfa rengeteg tobozzal. Szennyezés nem nagyon éri (utcán van, kicsi a forgalom). Néztem, hogy elvileg jó garnéláknak berakni. A kérdésem az lenne, hogy mosáson kívül milyen előkezelést igényelhet? Egy forrázást? Vagy van egyáltalán értelme?
Utcáról szerintem csak akkor játszik, ha tanyán laksz és csak te kocsikázol arra. (zöld renszámmal... 🤪) Erdőből, lehetőleg természetvédelmi területről, mert ott nem szórnak repülőről sem permetet. Máshol azért ez nagyobb lutri. A forrázás azért jó ötlet, mert elöli azokat a mikroorganizmusokat, amiket amúgy sem tudod, hogy micsodák. Én hiszek a természetből hozott dolgokban, de nem mindenki kezeli ezt olyan lazán, mint én, szóval leginkább ezért forrázzad le. 😉
 
Utcáról szerintem csak akkor játszik, ha tanyán laksz és csak te kocsikázol arra. (zöld renszámmal... 🤪) Erdőből, lehetőleg természetvédelmi területről, mert ott nem szórnak repülőről sem permetet. Máshol azért ez nagyobb lutri. A forrázás azért jó ötlet, mert elöli azokat a mikroorganizmusokat, amiket amúgy sem tudod, hogy micsodák. Én hiszek a természetből hozott dolgokban, de nem mindenki kezeli ezt olyan lazán, mint én, szóval leginkább ezért forrázzad le. 😉
Pilisvörösvár szélén lakok, minimális forgalmú, csak ittlakók által használt út mellett. Szúnyogirtás nincs, a szomszédok nem permeteznek. (Kivéve, mikor a fű egy részét leglifozátozták, de az a fa felé nem jut el.) Vegyszermentesen kertészkedek, eléggé figyelek arra, hogy milyen vackokat kap kívülről a kert. :)
 
Pilisvörösvár szélén lakok, minimális forgalmú, csak ittlakók által használt út mellett. Szúnyogirtás nincs, a szomszédok nem permeteznek. (Kivéve, mikor a fű egy részét leglifozátozták, de az a fa felé nem jut el.) Vegyszermentesen kertészkedek, eléggé figyelek arra, hogy milyen vackokat kap kívülről a kert. :)
Akkor használd forrázással. A gyomírtó inkább a gazokat veszélyezteti. Viszont az egy só, ami nem bomlik hőre, szóval ne legyen rajta. 😉
 
Utcáról szerintem csak akkor játszik, ha tanyán laksz és csak te kocsikázol arra. (zöld renszámmal... 🤪) Erdőből, lehetőleg természetvédelmi területről, mert ott nem szórnak repülőről sem permetet. Máshol azért ez nagyobb lutri. A forrázás azért jó ötlet, mert elöli azokat a mikroorganizmusokat, amiket amúgy sem tudod, hogy micsodák. Én hiszek a természetből hozott dolgokban, de nem mindenki kezeli ezt olyan lazán, mint én, szóval leginkább ezért forrázzad le. 😉

Szerinted az üzletekben megvásárolható természetes anyagok is természetvédelmi területről származnak?
 
Szerinted az üzletekben megvásárolható természetes anyagok is természetvédelmi területről származnak?
Erről inkább nem szeretnék tudni. Tudod, A boldog tudatlanság állapota... 😃Meghát fizettem érte jó magyar forintot...azé' má' csak jó lesz. 😂 Viccet félretéve : ha energiát fektetünk abba, amit szimplán pénzért is megvásárolhatunk, akkor az már legyen jobb, mint a bolti. Nem azért tartunk tyúkot, mert olcsóbb a tojás, hanem azért, mert sokkal jobb, finomabb.
 
Ha már van ilyen topic: a szomszédban van égerfa rengeteg tobozzal. Szennyezés nem nagyon éri (utcán van, kicsi a forgalom). Néztem, hogy elvileg jó garnéláknak berakni. A kérdésem az lenne, hogy mosáson kívül milyen előkezelést igényelhet? Egy forrázást? Vagy van egyáltalán értelme?
Szerintem nyugodtan berakhatod. Arra számíts, hogy a kioldódó csersav megfesti a vizet. Egy darab tobozzal nem viszel be annyi szennyeződést, hogy problémát okozzon. Valószínűleg a pénzért vásárolható toboz sem steril. Mivel nem tudjuk, honnan származik, nem is aggódunk miatta. Kifőzéssel nem biztos, hogy el lehet távolítani a káros vegyszereket, a csersav egy része viszont biztosan elvész ezáltal (pont emiatt érdemes égertobozt használni).
 
Köszönöm mindenkinek. Szerintem gyűjtök még, s nem teszem bele. :D Olvastam még a diólevelet is, de furcsának találom. Ha a diólevelet nem főzi ki az ember (10 percig), akkor benne marad a tujon, ami - felhalmozódva - embereknél májkárosodást is okozhat. Nem tudom, a halakra milyen hatása lehet.
 
Ha a diólevelet nem főzi ki az ember (10 percig), akkor benne marad a tujon, ami - felhalmozódva - embereknél májkárosodást is okozhat. Nem tudom, a halakra milyen hatása lehet.
Ez érdekes, amit írsz, mert a Rápóti-Romváry féle gyógynövényes könyv gyógynövénynek írja. A féreghajtó keverék egyik alkotója. A garnélák szeretik. Ha szárazat gyűjtesz, jó az, csak ne vidd túlzásba. 1 levél, amíg le nem takarítják a kapírgászok. Zölden még nem használtam. Abban a formájában kell gyűjteni, ha emberi fogyasztásra kell...
 
Ez érdekes, amit írsz, mert a Rápóti-Romváry féle gyógynövényes könyv gyógynövénynek írja. A féreghajtó keverék egyik alkotója. A garnélák szeretik. Ha szárazat gyűjtesz, jó az, csak ne vidd túlzásba. 1 levél, amíg le nem takarítják a kapírgászok. Zölden még nem használtam. Abban a formájában kell gyűjteni, ha emberi fogyasztásra kell...
Emberi fogyasztásra zölden gyűjtöd, viszont szárítod. :) És gyógynövény, csak 10 percig főzni kell, hogy a tujontartalma ne okozzon gondot. Sajnos ezt sokan nem tudják. Mondjuk egy tea nyilván nem okoz gondot, de hosszú távon nem jó, ha csak simán forrázza az ember. (Fitoterápia tanfolyamot végeztem, mondjuk nem vizsgáztam, s felejtettem is belőle, de ez megvan. :) )
 
Emberi fogyasztásra zölden gyűjtöd, viszont szárítod. :) És gyógynövény, csak 10 percig főzni kell, hogy a tujontartalma ne okozzon gondot. Sajnos ezt sokan nem tudják. Mondjuk egy tea nyilván nem okoz gondot, de hosszú távon nem jó, ha csak simán forrázza az ember. (Fitoterápia tanfolyamot végeztem, mondjuk nem vizsgáztam, s felejtettem is belőle, de ez megvan. :) )
Jó kis gyűjtőhely ez, mindenféle szakembert lehet itt találni. 👍☺️ A diólevél szárazon az őszi hullottat jelentette. Abban magas a csersav, meg a többi dolog, amit a garnélák szeretnek. Az élet folyamata végén a levelekből kivonódik a fehérje ősszel, amiből nem kell a vízben bomló cucc. Én így tudom. 🙂
 
Jó kis gyűjtőhely ez, mindenféle szakembert lehet itt találni. 👍☺️ A diólevél szárazon az őszi hullottat jelentette. Abban magas a csersav, meg a többi dolog, amit a garnélák szeretnek. Az élet folyamata végén a levelekből kivonódik a fehérje ősszel, amiből nem kell a vízben bomló cucc. Én így tudom. 🙂
Azért nem nevezném magam a témában szakembernek. Keresőmotorokban inkább. :D Az akváriumi felhasználásnál nem tudom, hogyan jó gyűjtani, de gyógynövényeket általában akkor szedünk, mikor a legnagyobb a hatóanyag tartalom a drogjában. Diólevélre július második hete és augusztus második hetea javasolt Gyuri bácsi szerint. Az én kertemben inkább az eleje, mert a végére már Xanthomonas-os lesz a levél, de - bevallom - eddig még nem gyűjtöttem, mert idén volt először, hogy már nem tavasszal hatalmasodott el a Xanthomonas a levélen. Ha minden jól megy, jövőre már lesz olyan erős, hogy gyűjtöm.
 
Back
Oldal tetejére