• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mi hiányzik a tápozásomból?

spawn85

Új regisztrált
Re: Milyen növénytápozást használsz az akváriumodban?

Segítséget kérnék :)

Kezdetek: hetente 5ml hl Ferro, 5ml hl ProFito, valamint napi 3ml Carbo, és 10 csepp Sera daydrops. Minden tök jó volt.
Változtatás: 10 csepp sera daydrops helyett napi 1 ml tropica plant nutrition. (nettó 60 liter)

Eredmény: Borzalmas. Megálltak a növények a növekedésben, de nem értem hogy miért. Co2 adagolás nem változott semmit. Nem hinném hogy mert a sera daydrops jobb táp mint a tropica, csupán arra gyanakszom hogy éppen valamely tápanyagból jóval több van benne mint a Drops-ban, és némelyik növény (ha az egyik tápanyag túlsúlyban van egy másik tápanyaggal szemben) képes hülyeséget csinálni. Több mint gyanús, hogy valami hiányzik a vizemből, de nagyon. De mi hiányzik?

Előre is köszönöm a választ!
 
Re: Milyen növénytápozást használsz az akváriumodban?

spawn85 said:
Segítséget kérnék :)

Kezdetek: hetente 5ml hl Ferro, 5ml hl ProFito, valamint napi 3ml Carbo, és 10 csepp Sera daydrops. Minden tök jó volt.
Változtatás: 10 csepp sera daydrops helyett napi 1 ml tropica plant nutrition. (nettó 60 liter)

Eredmény: Borzalmas. Megálltak a növények a növekedésben, de nem értem hogy miért. Co2 adagolás nem változott semmit. Nem hinném hogy mert a sera daydrops jobb táp mint a tropica, csupán arra gyanakszom hogy éppen valamely tápanyagból jóval több van benne mint a Drops-ban, és némelyik növény (ha az egyik tápanyag túlsúlyban van egy másik tápanyaggal szemben) képes hülyeséget csinálni. Több mint gyanús, hogy valami hiányzik a vizemből, de nagyon. De mi hiányzik?

Előre is köszönöm a választ!

Én simán megnövelném a Tropica adagolását. Akár 3-5-szörös mértékben is! A Tropica tápok nagyon jók, de szerintem az adagolás szempontból aki használ mind a gyári ajánlás fölött tolja..
 
Re: Milyen növénytápozást használsz az akváriumodban?

spawn85 said:
Kezdetek: hetente 5ml hl Ferro, 5ml hl ProFito, valamint napi 3ml Carbo, és 10 csepp Sera daydrops. Minden tök jó volt.
Változtatás: 10 csepp sera daydrops helyett napi 1 ml tropica plant nutrition. (nettó 60 liter)

Eredmény: Borzalmas.
Hogyan is tudnék válaszolni a kérdésre, amikor a Happy Life (ami egyébként máris egy koppintása az Easy Life-nak) nem hajlandó közzétenni, hogy mi van a Profito-ban meg a Ferro-ban pontosan??? Ráadásul a Sera sem teszi közzé, hogy mi van a tápszerében....

Egyébként a Ferro ugye vasat tartalmazhat, ami egy Micro tápanyag (nyomelem). A Profito pedig nyomelemeket is tartalmaz a "többi mellett" - ahogy írják. A TPN pedig nyomelem mix. Első kérdés: miért adagolnál nyomelem (ProFito) mellé nyomelemet (TPN)? És tudod-e, hogy a TPN-el nem adagolsz MACRO tápanyagokat, tehát a macro tápanyag ellátást egy homályos koppintott termékre bízod? Első látásra tehát macro tápanyag-hiányod van - de ez maximális spekuláció a részemről! :)

A javaslatom az, hogy STOP és GOTO 0. Kezdd elölről az egészed. Gondold végig, hogy Macro és Micro tápanyagokat kell adagolnod, és gondold végig, hogy miként akarod ezeket adagolni. (Nem akarok hazabeszélni, de a legegyszerűbb a Green Aqua Macro és Micro). Vagy egységes - gyári útmutatás alapján történő - ADA tápozás.

Ha spórolni akarsz, akkor azt figyelembe veheted, hogy a TPN (itt a + nélküli verzióról beszélek) egy nagyon jó micro tápanyag, de a gyári adagolás kevés (adagold túl a gyári ajánlat hétszeresével - 50% heti vízcsere mellett). Használhatod a TPN-t és adagolhatsz mellé Green Aqua Macro tápot. Meg persze Easy Carbo-t, ami CO2 pótló szer, tehát nem kimondottan "növénytáp".

A tápozás a világ legegyszerűbb dolga. Ez legyen a legkisebb problémád hosszú távon. A CO2 és világítás dologgal úgyis fogsz szenvedni eleget. :)
 
Re: Milyen növénytápozást használsz az akváriumodban?

spawn85 said:
Segítséget kérnék :)

Kezdetek: hetente 5ml hl Ferro, 5ml hl ProFito, valamint napi 3ml Carbo, és 10 csepp Sera daydrops. Minden tök jó volt.
Változtatás: 10 csepp sera daydrops helyett napi 1 ml tropica plant nutrition. (nettó 60 liter)

Eredmény: Borzalmas. Megálltak a növények a növekedésben, de nem értem hogy miért. Co2 adagolás nem változott semmit. Nem hinném hogy mert a sera daydrops jobb táp mint a tropica, csupán arra gyanakszom hogy éppen valamely tápanyagból jóval több van benne mint a Drops-ban, és némelyik növény (ha az egyik tápanyag túlsúlyban van egy másik tápanyaggal szemben) képes hülyeséget csinálni. Több mint gyanús, hogy valami hiányzik a vizemből, de nagyon. De mi hiányzik?

Előre is köszönöm a választ!

Én tudok neked válaszolni, mivel én is használtam az Easy life családot, és PONTOSAN olyan jó eredményeket értem el vele mint a GA tápokkal.
Csak sokkal drágábban.
Hozzáteszem, hogy semmilyen tudományos hátterem nincs arra, hogy azt mondjam, hogy az Easy-Life termékcsalád jó, csak a tapasztalat.
Az Easy-Life termékcsalád része a Profito, Carbo, Nitro és Fosfo. Ezeket MINDET adagolni kell. Szerintem a Ferro adagolása nem indokolt.
 
Re: Milyen növénytápozást használsz az akváriumodban?

DomeSL said:
spawn85 said:
Segítséget kérnék :)

Kezdetek: hetente 5ml hl Ferro, 5ml hl ProFito, valamint napi 3ml Carbo, és 10 csepp Sera daydrops. Minden tök jó volt.
Változtatás: 10 csepp sera daydrops helyett napi 1 ml tropica plant nutrition. (nettó 60 liter)

Eredmény: Borzalmas. Megálltak a növények a növekedésben, de nem értem hogy miért. Co2 adagolás nem változott semmit. Nem hinném hogy mert a sera daydrops jobb táp mint a tropica, csupán arra gyanakszom hogy éppen valamely tápanyagból jóval több van benne mint a Drops-ban, és némelyik növény (ha az egyik tápanyag túlsúlyban van egy másik tápanyaggal szemben) képes hülyeséget csinálni. Több mint gyanús, hogy valami hiányzik a vizemből, de nagyon. De mi hiányzik?

Előre is köszönöm a választ!

Én tudok neked válaszolni, mivel én is használtam az Easy life családot, és PONTOSAN olyan jó eredményeket értem el vele mint a GA tápokkal.
Csak sokkal drágábban.
Hozzáteszem, hogy semmilyen tudományos hátterem nincs arra, hogy azt mondjam, hogy az Easy-Life termékcsalád jó, csak a tapasztalat.
Az Easy-Life termékcsalád része a Profito, Carbo, Nitro és Fosfo. Ezeket MINDET adagolni kell. Szerintem a Ferro adagolása nem indokolt.

De a kérdés nem az Easy Life tápjaira irányult, hanem a HAPPY Life tápokra (abból nincs Nitro meg Fosfo). ;)
 
Most jöttem rá valamire. A happy life meg az easy life az más világ (???) (eddig azt hittem hogy a happy life az az easy life által gyártott termékcsalád). Na de akkor kérdem én: mi a különbség a happy life profito, és az easy life profito között? Vagy mi a különbség a happy life carbo és az easy life carbo között? És valóban jó kérdés, hogy minek adagolok én (és most már pontosan írom ki a nevét:) Happy-Life HappyPlant (Profito) mellé Happy-Life Ferro-t is, mert mindkettőben van vas. Nos a válasz: reménykedtem hogy a vörös növény vörösebb lesz tőle, de nem lett. Akkor ez totál felesleges is.

Elméletileg tehát: Elég lenne csupán Happy Life profito-t adagolni happy life Carbo-val (ahogy eddig is), és adagoljak EASY LIFE Nitro és Fosfo-t emellé? És slussz? És miutn a HLF és a HLC kifogyott, váltsam át azokat is Easy ferro és easy carbo-ra, vagy tökmind1?

És egyben megválaszoltátok a kérdésemet is. Tudjátok mi hiányzik most? Nitrogén!!! Semmiben nincs amit adagolok, nem csoda hogy megálltak a növények. Másik: Foszfátot minek adagoljak külön, nincs abból egyébként is bőven elég a vízben? (A maximális halállomány szám határán vagyok) Abban totál igazad van, hogy a GA táp olcsóbb, és azt is használnám ha szállítási költséggel nem jönne ki drágábban.

Az ADA termékeket pedig majd csak azután szeretném használni, miután olcsóbb tápokkal is tudok akvarisztikázni. Azt mondják annyira jó, hogy aki Adát használ az nem jár fórumokra kérdezősködni, mert mindent tud :D Na de én picit szenvedni szeretnék még, mert olyan ez mint amikor a büszke pályakezdő nem dolgozik, mert anyuci meg apuci még mindig tömi a zsebébe a pénzt, és semmi megerőltetőt nem kell tennie :D
 
spawn85 said:
Elméletileg tehát: Elég lenne csupán Happy Life profito-t adagolni happy life Carbo-val (ahogy eddig is), és adagoljak EASY LIFE Nitro és Fosfo-t emellé? És slussz? És miutn a HLF és a HLC kifogyott, váltsam át azokat is Easy ferro és easy carbo-ra, vagy tökmind1?
Spawn, erre élő ember nem tud kielégítő tudományos magyarázatot adni, mert black-box kereskedelmi tápokról beszélgetünk - ez a tápozás tragédiája. Ahogy korábban DomeSL is írta, el lehet velük érni adott esetben jó eredményt, de komoly esélyed van rá, hogy algásodni fog az akvárium, mert valami hiányzik belőle, és nem tudod, hogy pontosan mennyi és miből. Ezért az első számu feladat: mindig tudd mit adagolsz!

A TPN összetételét ismerjük. Tudományos alapokon ki tudom jelenteni, hogy a gyárilag javasolt heti adag napi adagolása (7x-es túladagolás) heti 50% vízcserével működik (igaz, kicsit drágább). Micro szinten. A Macro-t kell csak megoldanod, hogy kiegészítsd a jelenlegi arzenálodat.

spawn85 said:
És egyben megválaszoltátok a kérdésemet is. Tudjátok mi hiányzik most? Nitrogén!!! Semmiben nincs amit adagolok, nem csoda hogy megálltak a növények.
A Sera jó esélyel tartalmaz valamennyi nitrátot (spekuláció !!!). :)

spawn85 said:
Foszfátot minek adagoljak külön, nincs abból egyébként is bőven elég a vízben? (A maximális halállomány szám határán vagyok)
Vagy van vagy nincs. Minek spekulálni, adagolj 1-3 ppm közötti foszfát szintet és rendben leszel. A magasabb szint nem baj, de az alacsonyabb igen. Úgy általában, ez a kísérletezgetős dolog rendkívül veszélyes, mert hosszú távon folyamatosan lesz valami algád. Amíg meg nem unod az egészet.

spawn85 said:
Abban totál igazad van, hogy a GA táp olcsóbb, és azt is használnám ha szállítási költséggel nem jönne ki drágábban.
Hehe, ez vicces kijelentés. Ezért:

Egy 100 literes akváriumban a Macro és Micro együttes adagolása heti 50% vízcsere mellett 2056 Ft. (A 250 ml-es flakont használva - az 500-as még ennél is olcsóbb!!!) A szállítási költség 1690 Ft. 1.6 hónapra elég ez az adag. Így havi 1056 Ft. a szállítási költség, de nyilván nem 1,6 hónapra fogsz tápot venni, hanem legalább fél évre, tehát reálisan 281 Ft. a havi szállítási költség. Így az össz havi költség havi 2337 Ft. És van normális tápozásod.

Nézzük mi a helyzet ha Profito, Nitro, Phospho hármast használod (a Carbo-t most nem számoltam bele egyik módszerbe sem). Tegyük fel, hogy mindhárom 1300 Ft.-ba kerül (szándékosan a legolcsóbb árat vettem a piacon), és megveszed a sarki boltban (ott nem kapod meg ennyiért). Az Easy Life és Happy life gyári adagolása 5ml hetente. Mivel fogalmunk sincs, hogy mit tartalmaz, tegyük fel, hogy ugynalyan (használhatatlanul híg) mint a TPN. Ha ebből indulunk ki, akkor 7x-esen túl kell adagolnod, hogy a GA táp közelébe érj. Tehát napi 5 ml / 100 liter. Így 50 napig elég. Havi 2340 Ft. költség. És a Ferro-t nem számoltam. Szállítási költséget nem számoltam.

Pontosan ugyanannyi a költséged, mintha GA tápokat használnál, de a kockázatod sokkal sokkal magasabb. Azt még egy kezdő tőzsdei elemző is elmondja majd neked, hogy a megfelelő hozam/kockázat arány ebben az esetben melyik termék mellett szól. ;)

Ugyanaz a helyzet itt is, mint a tápozásban, a gondolkodásmód a legfontosabb. Minek spekulálni, kijelenteni és csípőből tüzelni, amikor ki lehet számolni, lehet tudni és lehet mérni? :)

spawn85 said:
Az ADA termékeket pedig majd csak azután szeretném használni, miután olcsóbb tápokkal is tudok akvarisztikázni. Azt mondják annyira jó, hogy aki Adát használ az nem jár fórumokra kérdezősködni, mert mindent tud :D Na de én picit szenvedni szeretnék még, mert olyan ez mint amikor a büszke pályakezdő nem dolgozik, mert anyuci meg apuci még mindig tömi a zsebébe a pénzt, és semmi megerőltetőt nem kell tennie :D
Igen, ez nézőpont kérdése. Én inkább az aquascaping-el és a számításokkal és a megfelelő kiválasztással erőltetem meg magam, nem a barkácsolásban, kísérletezgetésben jeleskedek. De szerencsére mindenki más. :)
 
Jól van, meggyőztetek... Be is regisztráltam a greenaquára, postai utánvéttel kell majd átvenni a packot? Mert itt a regisztrációnál csak számlázási Cím-et lehet megadni.

Na de akkor, kell nekem Green Aqua Micro, és Green Aqua Macro... Valamit kell még vásárolnom, hogy teljes legyen a tápozás? :) Be kell látnom, hogy tökre igazatok van, Green Aqua forever! :D
 
Na mától én is Green Aqua micro + macro klub tag vagyok, még csak rendelni sem kellett, találtam a tropicalfishben (megérzés vezetett oda ;)) Már alig várom hogy érezzem a hatást! :)
 
Én is Green Aqua Micro-macro-t használok de valami nem tuti, ezért is kérek tőletek segítséget.
Bruttó 100L-be naponta nyomok egyikből is 4-et meg a másikból is 4-et, de egy idő után megjelenik a zöld fonál alga, mi lehet a probléma, esetleg alul tápozok, vagy teljesen más a probléma forrása?
 
hectorvti said:
Én is Green Aqua Micro-macro-t használok de valami nem tuti, ezért is kérek tőletek segítséget.
Bruttó 100L-be naponta nyomok egyikből is 4-et meg a másikból is 4-et, de egy idő után megjelenik a zöld fonál alga, mi lehet a probléma, esetleg alul tápozok, vagy teljesen más a probléma forrása?

4 nyomás 80l-re van. Növeld szerintem 5-5-re, és tekerd feljebb a co2-t, de nagyon-nagyon óvatosan. :thumbup:
 
inadsz said:
4 nyomás 80l-re van. Növeld szerintem 5-5-re, és tekerd feljebb a co2-t, de nagyon-nagyon óvatosan. :thumbup:

Bruttó 100L-ben saccra kb. 80L víz van én is így jutottam el a 4 nyomásig, de azért kipróbálom 5-el, köszi a segítséget!
 
Igen, a fonalaga nem hiánytünetre, hanem CO2 hiányra vagy fluktuációra utal.
Javíts a beoldáson és az elosztáson (szűréseden).
 
Üdv! GA microt és macrot használok 3-3 nyomást napi szinten 54L-s akihoz heti 50% vízcsere mellett, mégis van 1 kis pontalgám :? . Rendeltem a GA-tól KH2PO4-t ,amivel megpróbálom kicsit emelni a foszfátszintet ,hátha ennek alacsony értéke lehet az ok . A kérdésem az , napi szinten milyen mennyiségben lehet adagolni a macro mellett és milyen keverési arányokkal érdemes kikeverni?
 
N-emy said:
Üdv! GA microt és macrot használok 3-3 nyomást napi szinten 54L-s akihoz heti 50% vízcsere mellett, mégis van 1 kis pontalgám :? . Rendeltem a GA-tól KH2PO4-t ,amivel megpróbálom kicsit emelni a foszfátszintet ,hátha ennek alacsony értéke lehet az ok . A kérdésem az , napi szinten milyen mennyiségben lehet adagolni a macro mellett és milyen keverési arányokkal érdemes kikeverni?

A zöld pontalga lehet extra fény behatástól is. Pl nyári világosabb időszakok stb.
 
Nálam a napi plusz 50%-os GA makro (a mikroval együtt) túladagolás teljesen megszüntette a pontalgát (is).
 
Én u.a.foszfátot adok külön, mint macro-t
Nincs is pont algám.Bár volt, de már nincs.
Nyugodtan adhatsz akár 3ml is.De azért ajánlom a fokozatosságot.Ha pedig nincs semmi negatívum, mehet a macro mellé 3 ml foszfát.
 
Én legutóbb Ga-macrot és microt használtam+Happy Life carbot és még is kálium és foszfát hiányt produkálltak a növényeim!
220l hez 12nyomás/nap!80l vizet cseréltem hetente.
Most rendeltem Easy Life-ot(profitot,carbot,káliumot,foszfot,nitrot,ferrot)mert így van minden még plusszba is!
Vagy a Ga mellé még adagolni kelett volna káliumot meg foszfátot plusszba és kész?
 
Back
Oldal tetejére