• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mi a fontosabb: A nagyobb teljesítmény, v. a nagyobb vödör?

Levinen

Kertész szaki
Miután bekerültem a boldog ADA katalógus forgatók körébe, így elég sok érdekes információ birtokába jutottam.
Eléggé elméláztam az ADA által gyártott szűrőknél a minap. Már egy jó ideje az agyunkba lett vésve, mosva, hogy a régi megszokott normáktól eltérően, jóval nagyobb teljesítményű szűrőket kell használni, az esetlegesen felmerülő problémák elkerülése véget. Bár ezt én is elfogadom a logikussága miatt, de úgy néz ki, egy másik logika is létezik, úgy is mondhatnám, egy természet központúbb.
Számomra a példaképet jelentő ázsiai kultúra, ezen belül is az ezt hirdető ADA, nagyon sok fontos dologra mutat rá. A szűrőik elemzéskor felfigyeltem arra, hogy az általuk ajánlott szűrők relatív, mennyire alúlméretezettek az "új irányzatokhoz" képest. Míg dobálózunk a minimum 10X-es szűrés ajánlásával, az ADA-nál sokszor az 5x-öst is alig éri el. Példa: Egy 90x45x45-ös (182l) akváriumhoz maximálisan, egy 6 liter/perc (360l/h) forgatású szűrőt ajánl. Ez még egy angol elvekkel szembemenő akvaristának is nagyon kevésnek tűnik. Amit viszont észrevettem, hogy a biológiai töltet méretére és minőségére sokkal jobban odafigyelnek. Ehhez a 182 literes akváriumhoz, egy 12 liter biotőöltettel rendelkező szűrőt ajánl. Ezek után arra következtetnék, hogy a nitrifikáció hatékonysága sokkal többet számít, ment a túlméretezett flow. Ezen egyébként azért kezdtem el agyalni, mert sok olyan, nem ADA, akváriumot találtam a neten, ami gyönyörű, egészséges növényekkel teli és mégse vízerőmű működteti. És bár tudjuk, hogy Amano egy varázsló, azért a "laborjában" működő akváriumok tényleg elgondolkodtatók. Na indulhat a party! ;)
 
Az utoljára neten keringő ADA fotók alapján az angoloknál is volt egy kis vita ebből. A végén már volt minden. Hogy az ADAnál alapvetően kevés fény van az akik fölött, hogy a cuccok csak demonapokon olyanok amilyenek. Merthogy kevés a flow, kevés a vízmozgás, a bemutató idejére vagy mindig?

Lassan megváltunk a levegőztetőktől mert ugye co2 ellen megy, de egy csomó ADA akinál levegőztetés van esténként.
Ez talán megoldaná a felszín mozgatás problémáját?

Egy dologot nem találok sosem ezeknél az ADA akiknál. A karbantartási infót. Mikor, mennyit, mit, milyen időközönként.

Érdekes lenne megnézni azt is, hogy ezek a szűrők a brutál erős motorok miatt leadják a teljes teljesítményt?
Szal nem marketing számok vannak a vízhozam mogött mint általában a gyártoknál szokás....

Vagy itt is összefüggésében kell nézni? Pl a lilly pipe biztosít olyan mozgást ami elégséges. Anélkül ők nemigen használnak szűrőt.

De egyébként tényleg jó kis téma... Csak ne lenne annyira drága, kipróbálnám... :lol:
 
Ezen egyébként tűnődtem már én is. Valószínűnek tartom, hogy az ADA termékeket leszámítva (és igen, itt az Eheim-re is gondolok) nem készülnek olyan szűrők, amiknek nagyon nagy az űrtartalma, viszont nincs hatalmas teljesítménye. Ugyan még nem próbáltam (sajnos), de gyanítom, hogy ebben a témában az ADA által gyártott szűrőanyagok is nagy szerepet játszhatnak, gondolom a kettő együtt működve nem igényli azt, hogy minél gyorsabban keringesd a vizet (minél gyorsabban jusson be a mulm, és egyéb szűrni való a szűrőközegbe). Ha emlékezetem nem csal, azt hiszem, hogy az ADA szűrőiben nincsenek kosarak sem, tehát nem kell "plusz nyomás" ahhoz, hogy át tudja nyomni a keletkező szemetet egyik kosárból a másikba, hanem szépen a hálók között áramlik a víz, tehát ezért sem igényel plusz kapacitást. Gondolom én, józan paraszti ésszel átgondolva... :oops: Ha tévedek, javítsatok, ez a téma engem is nagyon érdekel. :)
 
Na ez érdekes.
viszont annyit hozzátennék, hogy az ADA 20-as nanokat a galériában 2213 as szűrő hajtja( gyárilag 440 l/h), aminek a valós hozama kb 350 lph lehet
arról nem i beszélve, hogy szerintem ebben a saját szűrőanyagait pakolták(3 l bio rio ) .
a 182 literes akváriumban tehát 360 lph-ás szűrőt ajánl ami megegyezik a 2213-al( KB )itt viszont 12 liter bio rio.
semmi arányosságot nem látok a kettőben.
key hozzászólására kíváncsi leszek. ;)

art.
 
artegor said:
Na ez érdekes.
viszont annyit hozzátennék, hogy az ADA 20-as nanokat a galériában 2213 as szűrő hajtja( gyárilag 440 l/h), aminek a valós hozama kb 350 lph lehet
arról nem i beszélve, hogy szerintem ebben a saját szűrőanyagait pakolták(3 l bio rio ) .
a 182 literes akváriumban tehát 360 lph-ás szűrőt ajánl ami megegyezik a 2213-al( KB )itt viszont 12 liter bio rio.
semmi arányosságot nem látok a kettőben.
key hozzászólására kíváncsi leszek. ;)

art.

Csak annyit javítanék, hogy 2211-et használnak, aminek 300L/h a forgatása. Annyira kicsi szűrője nincs (a legkissebb 350L/h), amit 20 literes akváriumhoz tudna ajánlani és valószínűleg a névleges és a tényleges forgatás is közelebb áll egymáshoz egy ADA szűrőnél, mint más gyártmánynál. Bár tényleg igaz, hogy még így is más az arány, mint a nagyobb akváriumainál.
 
köszi a javítást levi.
viszont a szűrőtérfogatban így már van 1 kis arányosság

20 literes akvárium - 1 liter szűrőanyag
182 literes akvárium - 12 liter szűrőanyag

most meg a nagyobb akváriumnak van több szűrőanyaga. :oops: inkább csöndbe maradok
a lph különbség azért figyelemre méltó így is. 9x akkora akvárimnál csak 60 lph . hmm érdekes.

art.
 
Saját tapasztalatom szerint a 216L-hez flow szempontjából elég a 2028-as 1050(750)L/h-ja. CO2 szépen eloszlik, a frontüveggel szembefordított esőztető pedig rendesen tekeri hátrafelé a beszívóhoz a szennyeződéseket. Az akváriumban per pillanat 25db vörös neon, 6db siamensis, 4db anci, 10db Pterophyllum S. Altum/Peruvian/(ezekből csak 4-6 marad majd), 10db amano és ki tudja mennyi red cherry van. A növényeim most kezdenek helyrerázódni a tápozási bakiból következő hanyatlásból, tehát azok is szépen terhelték a vizet. Ehhez képest NO2: 0.020mg/l, fonalalga, ecsetalga egy szál sem. Zöld pontalgám van, de amióta megnyomtam a KH2PO4 adagot, azóta az is döglődik. A szűrésem össz térfogata kb. bruttó 45L, ebből kb. 30-35L szűrőanyag, a többi ülepítő. Mivel 4-5X-ős vízforgatás mellett nincs panaszom se a CO2 eloszlatásra, se a mulmot hajtó flow-ra, így én inkább a nagyobb szűrőfelületet tartom elsődleges szempontnak.
 
Nem a legjobb hasonlat, de ez a felvetés olyan, mint az egyszeri F1 rajongónak a következő kérdést tennénk fel:
Mi a fontosabb: A nagyobb teljesítmény v. a nagyobb leszorítóerő egy F1-es kocsiban?

A válasza nyilván az lenne, hogy "Attól függ..." milyen a pálya és milyen köridőket tud megvalósítani az adott beállításokkal. Vannak erős de kisebb leszórító-erőre beállított kocsik amelyek az egyenes szakaszokon jól mennek, de a kanyargós részen veszítenek az időből és vannak olyanok, amelyek nem gyorsulnak fel annyira, viszont a kanyarokat is nagyobb sebességgel tudják venni. A beállításoktól és a pályától függ.

Az én gondolkodásmódomhoz N-dee válasza áll a legközelebb. Megnézte, hogy mi az a megforgatási teljesítmény, ami még lebegésben tartja a mulm-ot és egyéb szennyeződéseket és a CO2 elosztást is megvalósítja. A saját tapasztalata alapján (nincs fonalalga és jól nőnek a növények) arra a következtetésre jutott, hogy az 5x-ös megforgatás elegendő. Ezt el tudom fogadni. Mi lenne, ha nagyobb lenne - mondjuk 8-10x-es a megforgatás? Semmi, ugyanaz, talán egy picit jobban kimosná az akiból a szennyeződéseket a flow és talán nyugodtabban alhatna, mert nem az "éppen elég" hanem a "jó" kategóriában lenne. De a végeredményen ez nem változtat.

Másrészről a nagy szűrőanyag szintén fontos. A kereskedelmi forgalomban kapható normális szűrőknél azonban szintén fölösleges a kérdésfelvetés. Egy nagyobb vödörméretű szűrő nagyobb pumpateljesítménnyel fog rendelkezni, tehát a javaslatom továbbra is az, hogy "vásárold meg a lehető legnagyobb és legjobb teljesítményű minőségi (!!!!! na még egy !) szűrőt, amit megengedhetsz magadnak a pumpateljesítményhez mért ideális 10x-es megforgatási szabályt figyelembe véve". Ha ezt teszed, a vödörméreted is jó lesz.

A baj mi? Az, hogy a legtöbben kis teljesítményű, kis vödörméretű szűrőt hasznának egy nagyobbat megkívánó akváriumhoz. Amíg valaki nem próbálta, milyen az élet a Madagaszkári képpel leírt "vídám oldalon", addig elmélet marad minden... ;)
 
Több hónapja olvasóként figyelem a fórumot, illetve a csapat blogjait, nagyon profi a tevékenységetek. Egy növényes nanot már készítettem.
Én óvodás koromtól foglalkozom akvarisztikával (apám öröksége), ennek több, mint 30 éve. Majd valahol részletesebben bemutatkozom.
6 éve Malawi sügérekkel foglalkozom, ahol kiemelt feladat a szűrés. Mivel az akváriumok nagyok (több száz liter), ezért nagyon jellemző a területre az épített szűrő. Az ajánlott szűrési teljesítmény csak 1-3-szoros óránként, de nagy mennyiségű szűrőanyaggal dolgoznak. Az átfolyási keresztmetszeteket a megfelelő (lassúbb)vízáramlási sebességekre méretezik. A tisztított víz tovább marad a szűrőanyagon, az oxigén elfogy és az anaerob bacik is munkába lépnek. Igaz itt cél a nitrát csökkentése, vagy eltüntetése, mivel a növényzet kevés.
Már tudom, hogy az akvakertészetben mások a szempontok, de gondolom a nagyobb medencéknél gondot okozhat a 10-szeres szűrés (nagy, drágább, zajosabb szivattyú, nagy áramlás), inkább a nagyobb szűrőközeget részesítik előnyben, mint például az ázsiaiak.
A kisebb akváriumok esetében (a növényeseknél ez jellemzőbb, így egyetértek a hozzászólásokkal) jobb a gyári, 8-10-szeres teljesítményű szűrő, de több száz liter esetében fölöslegesnek tartom a többszázezres külső szűrőt, nincs jobb egy jól összerakott, alsó- vagy oldalpolcos akváriumszűrőnél. Úgy tudom Amano Úr is ezt alkalmazza a nagyobb akváriumainál.

üdv
NZoli
 
üdv a fórumon ;)

egy szintig azért megoldható a csúcs technika. jó péda erre Tom Barr legutolsó ügyfél részére épített akváriuma:

450Galstarfire1.jpg

ehiemfiltersx6.jpg

ehiemx6sideview.jpg

6 db csúcs eheim prof 3-as dübörög az aki alatt. ő nem akart kompromisszumot kötni.
De ahogy nagyobb és nagyobb aki kell, valóban egyedi technikák kellenek.
 
Hmm nem mondanám egy alacsony költségvetésű akinak. Vik dobnál egy linket ahol további képeket lehet látni róla? Milyen lett végül ez az aki? Ha nem túl offos..::)
 
Hát igen! Így is lehet nagy akinál a szűrést megoldani. Valószínű a megrendelő nem vékony pénztárcájú.
A végeredményre én is kíváncsi lennék.
Különben tejesen egyet értek veletek a növényes akik szűrése terén.
A gondolatomat végül is nem foglaltam össze, az eredeti kérdésre válaszolva.
Én úgy gondolom, hogy igazán az aki mérete a meghatározó, kisebbeknél fontosabb a nagyobb teljesítmény (10-15 lph), de nagyobb méretnél csökkenhet ez, de érdemesebb nagyobb mennyiségű szűrőanyagot használni. A gyakorlat is ezt mutatja. (Ázsiaiak, illetve N-dee hozzászólása)

Nzoli
 
recon said:
Hmm nem mondanám egy alacsony költségvetésű akinak. Vik dobnál egy linket ahol további képeket lehet látni róla? Milyen lett végül ez az aki? Ha nem túl offos..::)

hehe. a palinak nem ez volt az első nagy akija. ez a saját akija.
Barrsbehemoth.jpg

tom_in_tank_85resized.jpg

resized1600day1.jpg

egyébként az előző akváriumban nem a szűrés a leghúzósabb tétel. Maga az akvárium starphire ami az optihoz hasonló de ezt az USA-ban lehet csináltatni. szal azt sem a sarki üveges pattintotta össze...

http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f=35&t=5838
 
Úr Isten! Ezt egy horror lehet karbantartani, de az biztos hogy lenyűgözően néz ki.
 
Fú, már nagyon OFF leszek, de lehet nagyot lehetne kaszálni, ha feltalálnánk a víz alatti fűnyírót, meg a sövényvágót. :D
 
Egy pár hete vagyok a fórum olvasója, akvarisztikával több ideje foglalkozok, Csíkszeredában élek. Mint kitartó barkácsoló elkészítettem immár harmadik külső szűrőmet, amely a mechanikus szűrésen kívül elvégzi majd a biológiai szűrést is. Egyszerűbb persze megvenni egy jó szűrőt, gondolok itt az Eheim vagy esetleg az ADA szűrőkre. Olvasva a fórumot, és főképpen az Ada szűrők technikai adatait, nem látom az összefüggést, hogy az azonos motorteljesítményű szűrőknél a változó szűrőtöltet mennyisége hogyan tartsa meg a biológiai lebontást? Tudtommal a biológiai közegen áthaladó víz áramlási sebessége maximum kb. 30 cm/perc (baktériumok szempontjából), ebben az esetben alakul ki az ideális baktérium mennyiség a biológiai közegen. Az ada szűrők esetében azonos pompasebesség mellett hogyan változtatják a szűrőtöltet mennyiségét, ha nem változik a szűrő keresztmetszete? Érdekel a téma, mivel a szűrőm baktérium töltetének/keresztmetszetét meg kellene hogy határozzam. Egyértelmű, hogy a nagy szűrőtöltet javasolt, de az áramlási sebesség legalább olyan fontos! Nem tudom hányan készítenek saját erőből szűrőt, de nagyon érdekelnének ezek az adatok.
 
Nagyon érdekes az Ada szűrőknél a szűrőközegen áthaladó áramlási sebesség, számításaim alapján a következő:

pompa teljesítmény Szűrőtöltet méret áramlási sebesség a szűrőben Az időtartam, melyet a víz tölt a szűrőben
l/perc liter cm/perc másodperc
Super Jet Filter ES-600 5,5 6 22 65
Super Jet Filter ES-600 EX 5,5 9 22 98
Super Jet Filter ES-600 EX2 5,5 12 22 131
Super Jet Filter ES-1200 16 12 42 45
Super Jet Filter ES-1200 EX 16 18 42 68
Super Jet Filter ES-1200 EX2 16 24 42 90
Super Jet Filter ES-2400 27 24 44 53
Super Jet Filter ES-2400 EX 27 36 44 80
Super Jet Filter ES-2400 EX2 27 48 44 107

Tudásom alapján ahhoz, hogy egy rendszer hatékony biológiai szűrést tudjon megvalósítani, az átfolyási sebességet a használt szűrőanyagok típusától és mennyiségétől függően kellően lassúra - egy átlagos paraméterekkel rendelkező rendszer esetében megközelítőleg 10 - 15 cm/perc értékre - kell beállítanunk - számos írás található az interneten, és ez csak a biológiai szűrésre vonatkozik! - s nem a fizikaira. Általában a szűrök összetettek, külön rész felel a fizikai és külön a biológiai szűrésért. Egy szűrőn belől, a különböző sebességű áramlásokat külön rekeszekkel oldják meg, s a teljes vízmennyiség nem halad át a biológiai közegen, csak a szükséges.
Ezt az elvet, az Ada szűrőkre ne tudjuk rászabni, illetve teljesen mások a méretekből és a felépítéséből számított paraméterek! Az Ada szűrők, a fényképek és leírások alapján nagyon egyszerűek, nincs több rekesz a fizikai meg biológiai szűrésre.
Egyértelmű, hogy az ideális szűrő, de az eddigi 10 - 15 cm/perc átfolyás nem érvényes rájuk, akkor mi a magyarázat?
 
Back
Oldal tetejére