• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Mentőexpedíció avagy a Csúfság feltámad

mrgod007

Főkertész
Sziasztok :)
A véletlen szerencse folytán ma megmentettem egy osztott 50 literes akváriumot. A szomszédomék állateledel/horgász/akvarisztika (persze csak minimál, semmi komolyság... Az artémiára azt hitték káromkodás) boltot csinálnak, és ma átbaktattam hozzájuk, hogy vegyek egy szivacsszűrőt az ivadékos (ma keltek ki a kicsikék :D) akvámba. Egy ideje terveztem egy garnélás akváriumot és rémlett is, hogy pár éve volt egy 50 liter körüli nekik otthon. Miután rákérdeztem, hogy eladnák-e Béciszomszéd azt mondta ad valamit ajándékba :) Hátul a pecuban lapult mérhetetlen sok kosz alatt az első bolti akváriumuk, egy 50 literes osztott, hátteres kis szörnyűség. Bár nem az amire gondoltam,egyből bele szerettem a randa fizimiskájába :) Hálából gyorsan segítettem bepakolni a fenyőfákat (mert persze azt is árulnak) és magamhoz ölelve új szerzeményemet, sovány koca vágtában iramodtam is haza. Aztán gyors fürdetés, kis simogatás után kárfelmérés következett. A bal oldali részben a háttér elég sérült ellenben legalább ronda. Gigászi csatát vívott bennem a lustaság és a kreativitás a gyors javítás kontra új háttér vitában, végül utóbbi nyert így ma bele ásom magam az akváriumi háttér készítésbe. A jobb oldali rész viszont ép és nem is annyira siralmas mint a másik. Ezt most feltöltöttem vízzel, hogy kiderítsem ereszt-e valahol. Na itt járok most :)
Innentől szeretném a segítségeteket kérni.

1. Talaj. Milyen talajt ajánlanátok első sorban garnélákhoz, meg időnként megforduló ivadék halakhoz.

2. Szűrés. Szivacs szűrő vagy belső szűrő legyen? Van egy trixie 200l/h-s kis szűrőm amit max 45 literhez ajánlanak a netes leírás szerint.

3. Világítás. Barkácsember lévén én ledszalagos világításra gondoltam. Mit gondoltok? Elég a garnéláknak?

4. fűtés. Kell szerintetek? Medvefunkcióban üzemelek, 16-18 fokban alszom. Elég ez nekik?

bonus
5. Ha van esetleg háttérhez inspirációs képetek azt is szívesen fogadom :D


Előre is köszönöm a válaszokat és a segítséget :)
 
Sziasztok :)
A véletlen szerencse folytán ma megmentettem egy osztott 50 literes akváriumot. A szomszédomék állateledel/horgász/akvarisztika (persze csak minimál, semmi komolyság... Az artémiára azt hitték káromkodás) boltot csinálnak, és ma átbaktattam hozzájuk, hogy vegyek egy szivacsszűrőt az ivadékos (ma keltek ki a kicsikék :D) akvámba. Egy ideje terveztem egy garnélás akváriumot és rémlett is, hogy pár éve volt egy 50 liter körüli nekik otthon. Miután rákérdeztem, hogy eladnák-e Béciszomszéd azt mondta ad valamit ajándékba :) Hátul a pecuban lapult mérhetetlen sok kosz alatt az első bolti akváriumuk, egy 50 literes osztott, hátteres kis szörnyűség. Bár nem az amire gondoltam,egyből bele szerettem a randa fizimiskájába :) Hálából gyorsan segítettem bepakolni a fenyőfákat (mert persze azt is árulnak) és magamhoz ölelve új szerzeményemet, sovány koca vágtában iramodtam is haza. Aztán gyors fürdetés, kis simogatás után kárfelmérés következett. A bal oldali részben a háttér elég sérült ellenben legalább ronda. Gigászi csatát vívott bennem a lustaság és a kreativitás a gyors javítás kontra új háttér vitában, végül utóbbi nyert így ma bele ásom magam az akváriumi háttér készítésbe. A jobb oldali rész viszont ép és nem is annyira siralmas mint a másik. Ezt most feltöltöttem vízzel, hogy kiderítsem ereszt-e valahol. Na itt járok most :)
Innentől szeretném a segítségeteket kérni.

1. Talaj. Milyen talajt ajánlanátok első sorban garnélákhoz, meg időnként megforduló ivadék halakhoz.

2. Szűrés. Szivacs szűrő vagy belső szűrő legyen? Van egy trixie 200l/h-s kis szűrőm amit max 45 literhez ajánlanak a netes leírás szerint.

3. Világítás. Barkácsember lévén én ledszalagos világításra gondoltam. Mit gondoltok? Elég a garnéláknak?

4. fűtés. Kell szerintetek? Medvefunkcióban üzemelek, 16-18 fokban alszom. Elég ez nekik?

bonus
5. Ha van esetleg háttérhez inspirációs képetek azt is szívesen fogadom :D


Előre is köszönöm a válaszokat és a segítséget :)

Mivel ha jól látom, elég low-tech vonalon mozogsz, én ezt tanulmányoznám:

http://www.bookmasters.com/marktplc/00388Shrimp.pdf

Fűtésre is található némi információ ebben.

Hasonló módon, problémamentesen üzemeltetett Nano akvárium garnélákkal:

https://akvakertesz.hu/threads/15-literes-el-natural-nano-akvarium-inditasa.6610/
 
Jó kis írás, feldobta az estémet :)))
Bármit is tervezel először találd ki milyen garnélát szeretnél bele, attól függ a további dolog, legalábbis aljzat és hőmérséklet szempontjából.
Bár én mindenféle garnélához ajánlanék egy fűtőt a 16-18 elég karcsú nekik. Nálam 19-20 van éjjel és tavaly nem igazán szerették a garnélák.
Szivacsszűrőt szeretik a garnélák úgyhogy nekik az elég is lehet, ha nem bánod hogy helyet foglal és randa... bár ahogy olvasom a csúfsággal nincs bajod :)
Led-szalag elég a garnéláknak, ők úgysem díjazzák az erős fényt, viszont azért annyi kell hogy moha, anubias legalább megmaradjon alatta.
 
Örülök, hogy tetszett :)
Anno voltak blue dream garnéláim, imádtam őket szóval az egyiket tuti ők nyerik :)
A másik még kérdéses. Igényes garnélát nem szeretnék tartani mert itt a világ végén még az 5l-es ioncserélt víz beszerzése is kihívás, RO meg nem van.
Az, hogy a meglévő kimerült gyantámat itt kicseréltessem az meg egyenesen lehetetlen. Maximum gyöngycukornak lehet használni tortára...
 
Örülök, hogy tetszett :)
Anno voltak blue dream garnéláim, imádtam őket szóval az egyiket tuti ők nyerik :)
A másik még kérdéses. Igényes garnélát nem szeretnék tartani mert itt a világ végén még az 5l-es ioncserélt víz beszerzése is kihívás, RO meg nem van.
Az, hogy a meglévő kimerült gyantámat itt kicseréltessem az meg egyenesen lehetetlen. Maximum gyöngycukornak lehet használni tortára...
Blue dream-jeim tavaly télen fogyatkoztak, nem tudom a víz hőmérséklet közbejátszott-e, de idén kiderül nekik még nem vettem melegítőt :)
Neocaridina fajoknál nagyobb mozgástered van a talajnál is. Én leginkább ada amazoniát használok, de volt már tropica Aquarium Soil aljzat is, most néhánynál már csak kavicsot használok.
Megértem hogy a blue dream-ekre szavazol nagyon szép garnélák, nekem is egyik kedvenc.
 
Kicsit beleásom magam a talajok világába aztán megálmodom mi legyen :) Ami linket kaptam most fentebb Z1234 nanojáról, ott ő sima talajt használt a kertből. Költséghatékonyság végett ez is megfontolandó. Jövő héten járok Budapesten és megpróbálok minden csodajó cuccot beszerezni. Ha nagyon nem szimpatizálnak a fűtéshiánnyal akkor a most kelt ivadékokat majd áttelepítem hozzájuk (addigra jó sokat fognak nőni ha fel nem dobják az uszonyukat...) és akkor a 10w-os fűtőcske bekerül közös használatra.
 
Ma kicsit túltoltam a szeretgetést... Belefolytam egy magam által gerjesztett "ha már" játékba. Mivel rájöttem, hogy a szaki aki csinálta ezt a csodát, nem tolt elég ragasztót az elválasztó üvegre így áteresztett a jobb oldaliból a bal oldali részre. Ezzel meg is volt lőve a gondolat, hogy szépen behátterezem a bal oldalt míg a jobb oldali részt feltöltve hagyom. Ha már ez így esett, leeresztettem a vizet. Közben észre vettem, hogy az alulra undorító módon beömlesztett gipsz talajimitáció mozog. Ha már ez is így esett, elkezdtem felszedni ezt is. Miután végeztem, gondoltam leszedem a bal oldali háttérről a hungarocell köveket, aztán síkra hozom amennyire tudom, hogy könnyebben feltegyem az új hátteret. Láss csodát az egész háttér lejött egyben, úgyhogy nem kellett vele vacakolni :) De ha már ilyen szépen lejött, csak nem hagyom ott a jobb oldaliban sem... Mikor mindennemű fölösleges háttérelemtől és talajimitációtól megszabadultam, elém tárult agy új arca hőn szeretett akváriumomnak, ami persze megint merő mocsok, gipsz és vízkő. Na sebaj, fő az optimizmus. Na de ha már ilyen szépen szét kaptam a belét, nem bírtam ki, hogy az elválasztó üveget ki ne vegyem :D
Ilyen volt:
https://lh3.googleusercontent.com/L...J37TI_roDOx0FJCURHI7u-1Q89LBwBw=w1369-h770-no

Ilyen lett:
https://lh3.googleusercontent.com/g...VsKJAOVmd1pPKPFuWorNNg36Dk69KcfA=w597-h336-no

Arra gondoltam, hogy egységes hátteret kap, viszont utána három felé választom valami úton módon de úgy, hogy a vízáramlással ne legyen gond mert három kicsi akvárium instabilabb mint egy nagy :)
Esetleg van valakinek erre valami tanácsa ötlete?
 
Még annál is több :D Úgy döntöttem, hogy háttér mögé épített szűrőt csinálok bele. Csak, hogy ne legyen már olyan könnyű dolgom :)
 
Bocs hogy beledumálok, de én lebeszélnélek a háttérről. Algamágnesként fog funkcionálni. Nem akvarizálok régóta, de hiszek a fórumközösség nagy százalékának, akik rossz tapasztalatot szereztek vele. Tudom, hogy nem lesz erős fényed mint egy high tech növényesben, de a csupasz üveget mindenképpen egyszerűbb karbantartani, mint bármilyen hátteret. Ha a szűrést hivatott elrejteni a háttér, arra is van egy csomó másik megoldás (szűrőakvárium, külső szűrő stb.)
A másik dolog: biztos hogy érdemes vesződnöd ezzel az üveggel?
Ilyen lett:
A képet elnézve ebből sok melóval sem lesz egy esztétikus üveg. Ilyen méretű akváriumot kb 5k-ért csináltathatsz, ez a legkisebb értékű összetevője egy látványos berendezésnek.
Ha nem az esztétika, hanem a minél kisebb költségvetés a cél, akkor nem szóltam :muted:
 
A háttér algásodással sajnos tisztában vagyok :( De pont azért akarom ezt megcsinálni mert ezért az akváriumért nem kár :) Amúgy eszembe nem jutna hátteret rakni, de kísérletezős kedvemben vagyok :D A szűrő beépítés is ezért lesz, mert nagyon kíváncsi vagyok a hatékonyságára.
 
Nem akarlak elkedvetleníteni, de ez az akvárium eléggé ramaty. Sőt, kukaérett.
@Jopet kollégának igaza van, fillérekért csináltathatsz egy ugyanilyet, tipp-topp állapotút, és akkor utána ha összeállt a technika meg az élővilág, nem azon vakarod a fejed hogy csinálhatsz bármit, sosem lesz esztétikus a látvány.
 
Ugyanezt akartam mondani :) Hogy aztán mi lesz, ha "véletlenül" minden jól sikerül és elégedett leszel a munkáddal...? Az üveg nem szépül meg!
 
Szia!
Ezt a legutóbbi képet nem tölti be.
Pedig meglesném a "fizimiskáját" :)
Ezen ne múljon... :D
vvZG7r2eKsr1fXcU_-658GcEucvN0EYI82WeuHyl8O5IJyQ72PWpkwVdgMabBPtRoGOT0grv1OIcX9u-kF=w1369-h770-no.jpg
Ettől pofásabbra akkor sem tudtam suvickolni ha napestig vakarom.
De hát nem is baj. A lényeg, hogy meglássam majd mit mutat a háttérrel és a mögötte levő szűrővel aztán ha okés a dolog akkor rakatok össze egy hasonló méretűt valami üveges szakival ez meg amanotenyésztő lesz :D
 
Utoljára módosított:
Ma előtúrtam a guberált lomjaim közül pár ledszalagot, gondoltam össze rakok egy minimál pilácsot. Kerítettem a garázs mögül egy jópofa lemezt, erre gyorsan fel is ragasztottam celluxszal aztán megnéztem mit mutat.
Ehun ni:
1GVXFGkqGfT_eDBoJUAOo3eODPouQtBawDjKmRfbxF-RerMOUMn3UL_bJH7Zy4OpGtMaxHcA5LuRBZLj8Z=w1369-h770-no.jpg
Mivel sóher vagyok, nem csicsázom túl a dolgot. Veszek gipszkarton profilt amiből 3méter 300ft körül van.
Abból dobok össze egy keretet neki és ez fogja tartani a plexit.
Hát így ábrándoztam én ki magamnak. Aztán a kócos ördög tudja jó lesz-e...
 
Back
Oldal tetejére