• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Mennyit világítsunk?

viktorlantos said:
oRphEus said:
viktorlantos said:
Másik oldalon viszont a világítás sötétbe való eltolása segít kicsit az alga féken tartásában, aminek több értelmét látom.
Ezt hogy érted?

Megpróbálom a lehető legjobban kizárni a természetes fényt. Most este 11-kor kapcsoltak le az akik. Délután 3-5 körül indulnak.
Nyáron ez életmentő volt, de most is hasznos.
Ha ki tudod zárni a természetes fényt, akkor jó a módszer. De ha nem, akkor szerintem célszerű inkább talán a napfényes időszakra időzíteni a világítás idejét is, és este kevesebb ideig világítani (tudom, hogy ez nem a legjobb, én is este szoktam csak hazaérni és ránézni az akira), mert egyrészt én nem vagyok meggyőződve arról, hogy az a kevés természetes fény nem elég az algáknak, másrészt ha a növények megkezdik a fotoszintetizálást már reggel vagy délelőtt a természetes fényre, akkor este későn az utolsó pár órában valószínűleg már nem fognak fotoszintetizálni (némelyik már összecsukja a leveleit), így az esti világítás inkább csak az algáknak kedvezne. Vagy nem jól gondolom?
 
Ez leginkább azoknál az akváriumoknál gázos, ahol eleve 1W/l környékén van a világítás. Erre 1-2 óra, vagy több természetes fénnyt rárakva, mint ez a mostani őszies napsütés - ami erőben sehol sincs már a nyárihoz - és az algák virulni fognak. Nyáron ez még inkább probléma. Nálam ugyan sok az ablak, de a fehér falakról visszaverődő fények miatt világos van a lakásban délelőtt. Napsütés közvetlen nem éri, de az extra fényre reagálnak.

Persze mindenkinál más jön be, de az algának nagyon kevés kell természetes fényből, hogy bedurranjon. Jobb ezt az időszakot kilőni.
 
Szerintem Viktor Te a közvetlen fényre gondolsz, tehát ha rásüt a nap, oRphEus pedig úgy gondolja, hogy már a szórt fény is kedvezhet az algának illetve a növényeknek. Plusz, amit én is írtam, hogy így hamarabb kezdődik a napjuk viszont hamarabb is véget ér, utána már csak a saját és az algák? kedvéért világítunk.
 
Érdemes lenne egy ilyen megfigyelést végezni, hogy van e a növények számára előnye ha szinkronba hozod a természetes fénnyel. Stemeknél jobban láttam én is korábban a kinyílás-bezáródás dolgot (pl ludwigia).
A jelenlegi növényparkomnál sajna nem látok ilyet.
 
Sziasztok!
Átolvastam a topic-ot, de még mindig tanácstalan vagyok. Eddig a 126 literes akimat 36W fény világította meg, ami 11 órát ment. Most megérkezett az új világításom, amit szeretnék mihamarabb beüzemelni, ez 4x24W. Úgy gondoltam, hogy kezdetben csak 2x24W-al indulnék, hogy ne érje akkora sokk a növényeket, meg az alga elkerülése végett is (meg kb. 1-2 hónap mire összeáll a nagynyomású CO2, most élesztős van). De ugye a 36W és a 48W is még alacsony fénymennyiségnek számít, ezért az a kérdésem, hogy szerintetek a 11 órás világítási időtartamot érdemes lenne csökkentenem, vagy maradhat ennyi?
 
Boooooo said:
Sziasztok!
Átolvastam a topic-ot, de még mindig tanácstalan vagyok. Eddig a 126 literes akimat 36W fény világította meg, ami 11 órát ment. Most megérkezett az új világításom, amit szeretnék mihamarabb beüzemelni, ez 4x24W. Úgy gondoltam, hogy kezdetben csak 2x24W-al indulnék, hogy ne érje akkora sokk a növényeket, meg az alga elkerülése végett is (meg kb. 1-2 hónap mire összeáll a nagynyomású CO2, most élesztős van). De ugye a 36W és a 48W is még alacsony fénymennyiségnek számít, ezért az a kérdésem, hogy szerintetek a 11 órás világítási időtartamot érdemes lenne csökkentenem, vagy maradhat ennyi?

Szerintem, 1órát visszavehetsz, figyeld a növényeket látni fogod, ha kell még beavatkozás. ;)
 
sziasztok!
kompakt növényes fénycsővel világitok aminek teljesítmény 20W de 100W-nak felel meg

akor most melyik értékkel számoljak? :oops:
 
lacibacsi79 said:
sziasztok!
kompakt növényes fénycsővel világitok aminek teljesítmény 20W de 100W-nak felel meg

akor most melyik értékkel számoljak? :oops:

Szia!

A kérdésedre a válasz: mindig a névleges elektromos teljesítménnyel /a Te esetedben 20W/ kell számolni. Ez csak "megtévesztő reklám hogy ennyi watt az annyinak felel meg a fizikát nem lehet átverni. Ami különbség van adott elektromos teljesítményből mekkora fényerőt lehet kicsikarni, a sorrend ha jól tudom: hagyományos izzó, T8 fénycső, T5 fénycső, "power" compact fénycső, fémhalogén HqLI ,MH-DE, HgLi, stb.. a LED-eket szándékosan hagytam ki.

Remélem tudtam segíteni.
 
lacibacsi79 said:
sziasztok!
kompakt növényes fénycsővel világitok aminek teljesítmény 20W de 100W-nak felel meg

akor most melyik értékkel számoljak? :oops:

Sosem a teljesítménnyel számolunk hanem a fényárammal. Az ajánlás szerinti W/l értékek általában T5re értendők, ez 80-90lm/L-nek felel meg, ezzel érdemes számolni. Kivételt képeznek ez alol a PAR ledek.
 
Azt szeretném kérdezni, hogy az gáz-e, ha nappal 2 külön időszakban világítok a növényeknek, pl. 6:00-10:00-ig és délután is egy négy/hatórás intervallumban?
Csak azért, mert reggel korán tudok csak tápozni/carbozni (gondolom minél hamarabb, annál többet felvesznek a növényeim), aztán meg estére tudok ismét gyönyörködni az akiban. Tudom, hogy természetellenes, kérdés, hogy ez okoz-e valamifajta problémát a növényeimnél/garnéláknál/halaknál? Maga az aki egyébként nap közben minimális természetes fényt kap, sötétebb sarokban van.
:?: :idea: :?:
 
Itt a fórumon valahol szó volt már róla, hogy a növényeknek nem tesz jót ez a fajta világítás - ha tudsz, keress rá valahogy. De valami olyasmi volt, hogy beindul a fotoszintézisük, majd amikor a fényt lenyomod 10-kor, akkor leáll és utána jóval nehezebben indul meg ismét... Ha délután van még 4-6 órád, akkor abba pont belefér a tápozás szerintem. Én délután fél 4-kor tápozok, este a fény fél 10-kor kapcsol le - pont hat óra és nekem bevált!
 
Köszi a tippet. A jelenlegi világításom mellett 6óránál jóval több kell, de azért a 14-16 órányi világítás nem buli... Azt hiszem, beszerzek valami kiegészítő ledes fényforrást, hogy legalább gyönyörködhessek az akiban, amikor a kompaktcső leolt, az lesz a jó megoldás.
 
andrashodi said:
Köszi a tippet. A jelenlegi világításom mellett 6óránál jóval több kell, de azért a 14-16 órányi világítás nem buli... Azt hiszem, beszerzek valami kiegészítő ledes fényforrást, hogy legalább gyönyörködhessek az akiban, amikor a kompaktcső leolt, az lesz a jó megoldás.

Told későbbre a világítást és tápozz amikor hazaérsz. Mondjuk ha 6 kor érsz haza akkor induljon 3 kor és menjen 9-ig és tápozz amikor otthon vagy, ha azt nézzük akkor a lámpa oltás után még több ideid tudják felvenni a tápanyagot a vízből, de a fotoszintézis fényben megy végre így akkor kell a tápanyag főleg, éjszaka növekednek.
 
inadsz said:
andrashodi said:
Köszi a tippet. A jelenlegi világításom mellett 6óránál jóval több kell, de azért a 14-16 órányi világítás nem buli... Azt hiszem, beszerzek valami kiegészítő ledes fényforrást, hogy legalább gyönyörködhessek az akiban, amikor a kompaktcső leolt, az lesz a jó megoldás.

Told későbbre a világítást és tápozz amikor hazaérsz. Mondjuk ha 6 kor érsz haza akkor induljon 3 kor és menjen 9-ig és tápozz amikor otthon vagy, ha azt nézzük akkor a lámpa oltás után még több ideid tudják felvenni a tápanyagot a vízből, de a fotoszintézis fényben megy végre így akkor kell a tápanyag főleg, éjszaka növekednek.

Betápozhatsz- Carbo kivételével- előző nap is, vagy akár 1-2-3 napra előre is ;)
 
Sziasztok!

A helyzet a következő lenne:1,5 hete indítottam egy 23 literes nano-t és elég durván kezdek algásodni(zöld és barna alga),a paramétereim a következők:
Világítás:Arcadia 2x11w jelenleg 10 órát,de sokallom ezért írok ide.
Szűrés:Eheim 2032 aktívszénnel,10x szűrés
Nagynyomású co nincs nem is tervezem,easy carbo-t adagolok.
Tápozást jelenleg a két hét leteltéig csak káliummal teszem,majd step 1 következik kiegészítésnek.
Viszonylag kevés növényem van(egy bacopa australis bokor és 5-6 tő Limnophilia sessiliflora,szépen is fejlődnek) és napi 30%-os vízcseréket csinálok RO és csapvíz 3:2 arányú keverésével,green bacter b.kultúrát használok az adagolás szerint.
Szóval láttam pár számítási módszert ami alapján 7-8 óra lenne az ok.Véleményetek szerint csökkentsem a napi 10 órát avagy sem,azon túl,hogy tudom,hogy induláskor természetes jelenség az alga elszaporodása?
Előre is köszönöm.
 
Nem érzem annyira erősnek ezeket az Arcadia lámpákat. Szerintem nem kell algásodástól tartanod, ha a többi dologra figyelsz.
Azért 8 óránál nem világítanék többet első körben.
 
Üdv!

volna egy 85 literes akváriumom amit 2csővel világitok.az egyik egy
resun 20W pirosas cső
ill: sun glo4,2000Kelvine sárgás ugyancsak 20W os cső

a számolás szerint:85Liter az 22,3 Gallon
20w+20w=40:22,3=1,79
vagyis megközelitöleg 1,8 wpg

24:1,8=13H vagyis 13órát kéne világitania a két csőnek együtt.

ez nekem soknak tűnik.én 5-6 órát szoktam világitani.kevés ez nekik?

Üdv
 
http://kephost.hu/share-E917_4F621C23.html
http://kephost.hu/share-97AA_4F621C23.html

az első régebbi a második ujabb kép az akváról.bele van épitve a tetőbe a két fogallat,felnyitható.

növényekből van amit nemtudtam beazonositani,de elvileg a következők:

-lándzsás vizipáfrány
-gömbmoha,
-hortenzia,
-bakopa
-csavart valiznéria

halak:
-neonhal,kék illetve fekete,
-2 algaevő
-1 botia
-+1 csigaevő csiga valahol de már hónapok óta nem látni :p

próbálkoztam hinárfélékkel de ezek megpusztultak,gondolom kevés volt nekik a fény
illetve volt jávai moha és valamilyen ksi kardfű is elöl de ezek is megadták magukat. :crazy:

a szűrésről egy Eheim Pro. II 2026 gondoskodik,egész szépen.(csak a telefonnak nem valami jo a felbontása)

későbbiekben szeretnék majd nagynyomásut bevezetni ;) -most nincs semmilyen Co forrás csak neptun aquaplant and co2 tabit
 
Back
Oldal tetejére