• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyit világítsunk fémhalogénnel?

Ispán Péter

Főkertész
Sziasztok! A témák közt nem találtam választ a kérdésemre, ezért gondoltam helyén való lenne erre egy külön topic.
A kérdés pedig így szólna: maximum mennyit világíthatunk fémhalogén lámpákkal egy nap.
75 cm magas növényes high-tech akváriumot szeretnék, és ezt csak fémhalogénnel érhetem el ilyen magas vízoszlopnál.
3 darab 150 W-os 6500K-es, 11500 lumenes izzók fognak világítani.
Ugye azt tudjuk, hogy ha a várt fejlődést akarjuk elérni növényinknél, naponta minimum 8 órát kell világítani.
Fémhalogén reflektorral lehet ennyit? Nem ártana a növényeknek?
 
Sziasztok! A témák közt nem találtam választ a kérdésemre, ezért gondoltam helyén való lenne erre egy külön topic.
A kérdés pedig így szólna: maximum mennyit világíthatunk fémhalogén lámpákkal egy nap.
75 cm magas növényes high-tech akváriumot szeretnék, és ezt csak fémhalogénnel érhetem el ilyen magas vízoszlopnál.
3 darab 150 W-os 6500K-es, 11500 lumenes izzók fognak világítani.
Ugye azt tudjuk, hogy ha a várt fejlődést akarjuk elérni növényinknél, naponta minimum 8 órát kell világítani.
Fémhalogén reflektorral lehet ennyit? Nem ártana a növényeknek?
Én inkább azt mondanám, hogy nem minimum, hanem max 8 óra. Mondjuk jó lenne azt tudni, hogy milyen széles és hosszú az akva. Szerintem a 7 óra az ideális a fémhalogénnél, vagyis nekem ez jött be legjobban, de a 75 cm-en nehéz lesz átjuttatni a fényt.
 
156cm hosszú 50 mély és 75 magas.
3db 6500 Kelvines 11500 lumenes izzó fogja világítani.
A minimum 8 órát hagyományos fénycsöves megoldásra értettem.
 
Hogy mennyit világíts, az függ majd az akvárium stílusától/berendezésétől is, illetve még a technikától (szűrés, CO2), amit mögé raksz. Mindezek függvényében a tápozási stratégia is fontos. Többet kellene tudni, hogy mit is tervezel, mert ez egy sokismeretlenes egyenlet. Ha valami jól felpörgetett versenyakváriumot indítanál, akkor jó tapasztalatokkal akár 8-9 óra világítás is mehetne. Kezdőként meg inkább 6-7.

A nem kézben tartott fény és más szakmai hiányosságok mellett inkább komoly algásodásra számíthatsz. A kérdésedből pedig az derül ki számomra - és javíts ki ha tévedek - hogy még csak most ismerkedsz ezzel a növényes vonallal. Ha igen, akkor ne kapkodd el, mert ennek a hobbinak nem csak anyagi szintjei vannak, hanem szakmai is. Érdemes az alapoktól megtanulni az összefüggéseket és nem egyből fejest ugrani a mélyvízbe.
 
Hogy mennyit világíts, az függ majd az akvárium stílusától/berendezésétől is, illetve még a technikától (szűrés, CO2), amit mögé raksz. Mindezek függvényében a tápozási stratégia is fontos. Többet kellene tudni, hogy mit is tervezel, mert ez egy sokismeretlenes egyenlet. Ha valami jól felpörgetett versenyakváriumot indítanál, akkor jó tapasztalatokkal akár 8-9 óra világítás is mehetne. Kezdőként meg inkább 6-7.

A nem kézben tartott fény és más szakmai hiányosságok mellett inkább komoly algásodásra számíthatsz. A kérdésedből pedig az derül ki számomra - és javíts ki ha tévedek - hogy még csak most ismerkedsz ezzel a növényes vonallal. Ha igen, akkor ne kapkodd el, mert ennek a hobbinak nem csak anyagi szintjei vannak, hanem szakmai is. Érdemes az alapoktól megtanulni az összefüggéseket és nem egyből fejest ugrani a mélyvízbe.
Én is az átgondolt tervezést javaslom. És tényleg fontold meg ezt a 70 centis magasságot. Sok kellemetlenséget okozhat.
 
Nem akarom elkapkodni. Meg hát a pénz miatt nem is tudnám.
Valóban ez lesz az első komolyabb növényesem. Az akvárium már megvan. De talán ha nagyon sok aljzatot tennék akkor fel tudnám tornászni 65 cm re, meg ha nem engedem tele vízzel.
Azt még nem tudom, hogy milyen tápozási stratégiák vannak és mit kell bevetni.
Ebben tudnátok segíteni?
 
Meg van egy ilyen naplóm, hogy 620 literes növényes-nanohalas.
Abban a tápozáson kívül minden benne van.
Belinkelném, csak úgy nem enged kommentet írni valamiért :/
 
Back
Oldal tetejére