• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyit csökkent a csiga ház építés közben a víz keménységén

A. Kavicsos

Legenda
Sziasztok!

A kérdés amin már többször morfondíroztam: vajon a csigák tömeges elszaporodása csökkenti-e az akvárium vizének keménységét?
Aztán a csigaházak kivételével eltünttethetjük a feleskeges kalciumot a rendszerből?

Volt vajon aki ezt mérte már?

Természetesen Júlia akváriuma ( viewtopic.php?f=11&t=2157&start=20 ) adta az ötletet: alig van vízkő a szélén, annak ellenére hogy csak bp.-i csapvízzel cserélek!

Igazán pontos mérési lehetőségem nincsen, de érdekes lenne egy havi változást regisztrálni (ha tényleg mérhető)!

A.ttila
 
Re: Mennyit csökkent a csiga ház építés közben a víz keménys

Szerintem ez rendszeres vízcsere mellett elhanyagolható. A növények elég nagy mennyiségben képesek fogyasztani a vízkeménységet, (az állandót Mg és Ca forrásnak, a változót CO2 kiegészítésnek), mégsem mérhető az eredmény rendes vízcseréknél. Nagyon ritka(negyedéves vagy még több) vízcsere mellett lehet, hogy lenne érzékelhető szerepe a csigáknak. A vízkő kialakulásában még elég sok tényező közrejátszik, szerintem először mérd meg a konkrét értéket a csapvízben meg vízcsere előtt az akváriumban, és csak az után lehet egyértelműen kijelenteni, hogy valami fogyasztja, az meg már a következő logikai lépés, hogy ez a valami a csigákkal függ össze.
 
Pontos bemérések nincsenek egyelőre (de majd letesztelem pontosan a köv hetekben), de kb 8-9 liter vízben 2 jól megtermett 5-6 cm-es átmérőjű házzal rendelkező almacsiga 24 keménységi fokról 18-20 keménységi fokosra vitte le 5 nap alatt. Sajnos a vízlaborom (tesztes cipősdobozom :) ) nem volt nálam, csak gyorsteszt, de igen látványos volt hogy a 20-at nem éri el. A két csiga rendszeresen naponta kap enni (borsót, salátát, algatablettát, meg az elhullott, satnya vagy lenyírt növényzetet, néha vörösszúnyoglárvát és csirkemájat). Én pedig még aggódtam, hogy túlkeményedik a vizük a párolgás miatt...
Terminátor 1 és Terminátor 2 névre hallgató "vízlágyító" csigáim borsómajszolás közben:
normal_P1140783.jpg

normal_P1140785.jpg
 
Nagyon komoly a terminátor csapat!!!, Szerintem ha komolyan foglalkozunk a csiga keménység csökkentő hatásáról, szerintem ne felejtsük el, hogy ha jól tudom az elpusztult csigák után maradó csigaházak, lassan de biztosan visszaoldják a beépített kalciumot...
 
Back
Oldal tetejére