• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyit Bír Ki a Kertben? Dirted Tank Teszt (NPT)

A jobb oldalon látható kinnfelejtett szobanövény eddig kevésbé bírta a hideget mint (a trópusinak gondolt?) akvárium.

View attachment 20555
Ha jol latom a jobb oldali kepen valamilyen vitorlavirag faj van, amit altalaban 15 fok alatt nem ajanlatos tartani, tehat erthetö, ha nem toleralja ezt az alacsony hömersekletet.
Nagyon sok akvariumi növeny azert nem tipikusan, egesz evben folyamatosan 24-25°C hömersekletü folyokbol vagy tavakbol szarmazik, igy szerintem az ottani evszakok valtakozasanak megfelelöen, kepesek magasabb, de sokkal alacsonyabb hömerseklet elviselesere is.
De meg mindig jol mutatnak a növenyek a kerti "tank"-ban...
 
Nemreg olvastam egy vizinöveny kerteszet honlapjan, hogy eleg alacsony hömersekletet is elviselnek a vizinövenyek, vagyis inkabb csak egy reszük.
Olyan hihetetlen hömersekleteket irtak, nemelyik faj 5 fok körüli hömerseklen is elvolt, a sajat tapasztalatuk alapjan. Nem gondoltam volna.
 
Update, 18. hét, áram nélküli, 'scape mentes :(, föld talajú, tápozásmentes kerti akvárium (Walstad)

Ma reggel víz hőmérséklete 3 fok (!).

Kiszedtem pár növényt a benti akvárium indítása miatt:

https://akvakertesz.hu/threads/15-literes-el-natural-nano-akvarium-inditasa.6610/

Jelenlegi helyzet:

upload_2016-11-13_17-47-1.png

Összes víz tetején úszó hydrocotyle-t kiszedtem.

Reggel pocsolyák tetején jég volt.

Növény még nem pusztult ki. Pogostemon Helferi-t és a középső növény (jobban megnézve nem nomaphila stricta, valaki tudná ennyiből azonosítani?) van a legrosszabb passzban.

Mintha Cabomba-ból több lenne, mint korábban.

Csigák élnek.
 
Update, 19. hét - 3 nap, áram nélküli, 'scape mentes :(, föld talajú, tápozásmentes kerti akvárium (Walstad)

November közepe.

Kiszedtem az első növényt, ami beadta a kulcsot:

upload_2016-11-18_15-0-10.png

Mivel jobban megnézve még produkált életjeleket a növény, bevittem egy benti akváriumba.

Jelenlegi állapotok:

upload_2016-11-18_14-59-9.png

Bacopa elkezdte az alsó leveleit ledobni. Mai nap víz 17 fokos.
 
Utoljára módosított:
Ha valaki nem gondolná, hogy régen is léteztek növényes-halas akváriumok technika nélkül, akkor itt egy idézet:

upload_2016-11-20_9-8-37.png

1860-ból - érthetően - nem javasolják az akvárium megfagyasztását. Ja és 4 év vízcsere nélkül. Nem egy EI módszer, az biztos.
 
Utoljára módosított:
Update, 20. hét, áram nélküli, 'scape mentes :(, föld talajú, tápozásmentes kerti akvárium (Walstad, El Natural, NPT)

November vége.

Pogostemon Helferi beadta a kulcsot, szétmállott. 3 fokos reggeli vízhőmérsékletek megviselték a többi növényt is.

upload_2016-11-28_16-35-19.png


Képen középen látható, hogy Hydrophila leucocephala leveleit ledobta, de azóta már növesztett pár apró levelet. Nem fog sokra menni vele, mert súlyos minuszok jönnek, a 10 fokos luxuskörülményeknek vége.

Teljes kép:

upload_2016-11-28_16-38-12.png

A vas mérgezést elszenvedett (szerintem) Vallisneria egész jól megvan. Bacopa felkopaszodik, de még egész minimálisan növögetett.

Algát üvegről sosem kapartam, vízcsere nem volt jó régen.
 
Utoljára módosított:
Update, 21. hét, áram nélküli, 'scape mentes :(, föld talajú, tápozásmentes kerti akvárium (Walstad, El Natural, NPT)

December első hete.

Zord, hideg idő.

upload_2016-12-4_9-25-44.png

Csigák élnek:

upload_2016-12-4_9-26-31.png

Üvegnél is befagy a víz:

upload_2016-12-4_9-28-27.png

:(

Lehet, hogy itt az ideje az akvárium megszüntetésének.
 
Utoljára módosított:
Ha elég hideg lenne, lehetne egy jégkocka akváriumod;)

Kicsit aggódok, hogy szétreped az üveg. Lehet, hogy a víz tetejére kellene tennem egy nikecelt, akkor talán a jég nem repeszti szét olyan könnyen?
 
A tetejére tett polisztirollal csak a felületi jégképződés problémáját lehet megoldani, feltéve ha az üveg/választás nagyobb nyomást kibír, mint a polisztirol. Az oldalfali jegesedés viszont továbbra is probléma, az is szétfeszítheti...
Bontsd!
 
Meg egyébként is... Van bármilyen haszna, ha még két hetet megy? Le tudsz/tudunk vonni belőle valamilyen tanulságot? Láttuk mi a helyzet ~0 fokon, ennél lejjebb már csak a "halál" van.
 
Back
Oldal tetejére