• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyit Bír Ki a Kertben? Dirted Tank Teszt (NPT)

Z1234

VIP kertész
Hello,

Gondoltam megosztom az egyik növényes teszt akim történetét, hátha érdekel valakit.

Aquascape egyáltalán nem volt cél, szóval csak ledugtam a növényeket azt kész.

Setup:

Méret: kb 80 liter
Indítás: 2016 Jul 4
Elhelyezkedés: csemp;zett beton terasz
Világítás: nincs, napfény (délután direkt napfény éri az aki bal sarkát, amúgy jó világos helyen van)
Fűtés: nincs
Levegő: nincs
CO2: nincs
szűrés: nincs
Víz Hőmérséklet 16-32 Celsius, eddig mért szélső értékek. tipikusan 21-28 fok között van

Talaj:

kb 2 ásó kertföld (nálunk barna színű, sok mésszel) forró vízzel fertőtlenítve
Dunakavics: kis kavics és kvarchomok keveréke, Hyppoval fertőtlenítve

kb 2-3 cm földrétegen van a kb 3-5 cm kavics

Víz: csapvíz, extrém kemény

Növények:

kb 10 eFt értékű emers (víz felett) termesztett növények

Bacopa
Vallisneria
Cabomba
Elodea
Limnophila (nem biztos)
Hydrophila leucocephala

Viz felett:

Pistia
Bekalencse (behurcolva)
Ismereten uszó növény lila virággal (tavakba való)

Csigák: behurcolva a növényekkel :(

Kép inditáskor, első feltöltés után:

inditaskicsi.jpg

Sajnos a kép elég rossz minőségű, de ez van csak.

Kíváncsi vagyok, hogy ősszel meddig bírja a gyűrődést... gondolom olyan 10 fok alatt már a növények nem fogják nagyon bírni...

Üdv!
 
Utoljára módosított:
Merész próbálkozás.
Nekem ugyan nincs kint akvárium, de az akváriumból vízcserénél leeresztett víz 20 literes vödrökben van a teraszon, néha előfordulnak benne a kigyomlált növények (főként tüskéshínár, kevés moha), teteje tele békalencsével... Délután 4-5 óra után telibe veri a nap. Van olyan vödör, ami már vagy 2 hónapja kint van, és a víz tiszta, a növények élnek, zöld alga a vödör falán minimálisan megjelent kb. 1 hónap után, de semmi extra.
Mondjuk kerti talaj nincs benne (kivéve amit a gyerek beleszór, amikor pancsol)
Télig kitarthat. Ha nem fagy be, az Elodea esetleg át is telelhet.
 
Indítás utáni 4. hét update:

Látványos növekedés, mai állapotok 25% vízcsere után.

1_honap_kicsi2.png

és fedővel a "jobb" fénykép miatt:

1_honap_teto_kicsi_2_www.kepfeltoltes.hu_.png

Növények nőnek, emers leveleket ledobta a Bacopa és a Hydrophila. Cabomba virágzik és nő. Ez engem meglepett, mert a növényt gyakorlatilag hibernált állapotban vettem. A növényes egy hűtőházból szedte ki egy zacskóból....

Valisneria és a bacopa ahol a tűző nap érte, barnás színű lett, de úgy látszik ez nem állítja meg a valisneriat a terjedésben.

Vízen úszó növények látványosan nőnek, 4 db pistiaból kb 15-20 darab nőtt ki 4 hét alatt. Nem véletlen, hogy szenyvíztisztításra (is) használják, szépen szedi ki a felesleges tápanyagot a vízből. A számomra ismeretlen vízfelszíni növény többször virágzott, lila színű. Nagyobb pistiákat elkezdtem kidobálni, mert nem fér el.

Alga nincs, vagy minimális. Csigák szaporodnak, de hamarosan kiirtom őket.

És egy kép a talajról:

talaj_kicsi_www.kepfeltoltes.hu_.png

Üdv!
 
Utoljára módosított:
A föld megteszi hatását, szépen nőnek a növények!
Vizet cserélsz benne? Szagra milyen?

Alga szempontjából kb. a 4. hét a fordulópont, valószínűleg az üveg bezöldülését nem lehet majd elkerülni.

A számomra ismeretlen vízfelszíni növény többször virágzott, lila színű.
Vízijácint
 
Vizet cserélsz benne? Szagra milyen?

Indításkor masszív duna szaga volt. A kavicsot tényleg a dunáról hoztam, egy vödörben. Úgy látszik, a hyppos átmosás szag ellen nem jó.
Jelenleg teljesen szagtalan.

Víz csere szükséges volt, mivel a el kellett távolítanom a lehullott, elmállt víz felett növesztett leveleket. Mivel az akvárium kinn van, ez elég egyszerű. Locsoló cső be és kész. Nem klórtalanítok. Amíg a csigák bírják, nem hinném, hogy a növényeknek ártana. Ezt azért nem javaslom senkinek diszkosz halas akiban :)

levelvaltas_www.kepfeltoltes.hu_.png

Alga szempontjából kb. a 4. hét a fordulópont, valószínűleg az üveg bezöldülését nem lehet majd elkerülni.

Jelenleg szerintem többszöröse a víz tápanyag szintje mint akármelyik túltolt EI akiban :) A fény (nap!) nagyon sok. Viszont a Pistiát sem kell félteni :) Meglátjuk.


Ez a kép egy 60 literes műanyag hordóról készült. Az aki mellett volt, árnyékosabb helyen, csupán kb 2 hétig. Az egy hosszú sztori, hogy a halak miért ebben vannak és miért nem az akváriumban. A lényeg, hogy ez már be is algásodott annak ellenére, hogy 2 naponta 30% vízcsere volt. Ez mutatja a természetben is megfigyelhető tényt. Egy tóban vagy alga vagy növény dominál (pl Balaton vs Tatai öreg tó)

alga_www.kepfeltoltes.hu_.png

Tegnap este hideg volt. Ma reggel a víz csak 12 fokos volt. Sérülés nem látható a növényeken,remélem kibírták.
 
Utoljára módosított:
Aha, a magyarázata egyszerű: a halas vödörben azért jelent meg gyorsan az alga, mert a halak illetve az el nem fogyasztott haltáp (ha volt ilyen) közvetlen a vizet trágyázta, és nincs növény, míg az akvában a föld le van zárva kavicsréteggel, és tele van növénnyel. Ezt hiába magyarázom édesapámnak, aki most építette át a kerti tavat, hogy növény, növény, növény. Persze, hogy algásodik, ha van benne két tavi rózsa, meg két sás, meg 20-30 hal és naponta kapják a marék tápot... a szűrő meg naponta megy 2 órát... na mindegy.
Ez azért érdekes és tanulságos kísérlet.(y)
 
Ugye-ugye, a növényes szűrés ;) Bár én azért egy vízforgatót tennék bele, sőt, ha már nincs CO2, akkor egy légpumpával tolnék bele levegőt. Amúgy nekem tetszik! Követni fogom a történetét.
 
Ugye-ugye, a növényes szűrés ;) Bár én azért egy vízforgatót tennék bele, sőt, ha már nincs CO2, akkor egy légpumpával tolnék bele levegőt. Amúgy nekem tetszik! Követni fogom a történetét.
Pont az a teszt lényege, hogy semmi technika, csak egy bödön vízzel, növényekkel, vagy rosszul gondolom?o_O
 
Lehet, hogy a növényeknek még van elraktározott tápanyaguk, és azért nőnek, nem biztos, hogy táptalaj miatt. 1 hónapig kitart a puffer, ha jól tudom.
 
Lehet, hogy a növényeknek még van elraktározott tápanyaguk, és azért nőnek, nem biztos, hogy táptalaj miatt. 1 hónapig kitart a puffer, ha jól tudom.
Biztos van elraktározva, de mért ne használnák a talajt, mint forrást?
 
Érdekes teszt vagy akárminek is nevezzük. Nekem egy kb 30l aki van a műhelyben amit nem ér nap közvetlenül se halvány fény. Majdnem sötétben van. A van benne: víz, csiga, anubias, vizicsillag és vagy kétféle moha. Amolyan tárolóként használom csak. Technika meg pláne nincsen benne. A növények elvannak maguknak, szépek, az anubias hozza a hajtásokat, csigák sokasodnak. Alga semmi, tiszta a víz. Ez így megy már vagy két hónapja. :)
Lehet rakok bele talajt és kirakom a teraszra én is :D
 
Érdekes teszt vagy akárminek is nevezzük. Nekem egy kb 30l aki van a műhelyben amit nem ér nap közvetlenül se halvány fény. Majdnem sötétben van. A van benne: víz, csiga, anubias, vizicsillag és vagy kétféle moha. Amolyan tárolóként használom csak. Technika meg pláne nincsen benne. A növények elvannak maguknak, szépek, az anubias hozza a hajtásokat, csigák sokasodnak. Alga semmi, tiszta a víz. Ez így megy már vagy két hónapja. :)
Lehet rakok bele talajt és kirakom a teraszra én is :D

A 30 liter elég kicsi, a víz hamar felmelegszik és lehül. Ez lehet probléma. A 80 literesben is a víz 8-10 fokot változott (reggeltől estig) Júliusban. Ezt ezek a növények jól bírták. Eddig a leghidegebb vízhőmérséklet 12 fokos volt, a legmelegebb 32. Sajnos nekem nincs áram / konektor a teraszon.
 
Update, 5. hét

Akváriumnak nincsen szaga, alga nincs, vagy nagyon kell keresni.

NO2 0 ppm

2385hetaki.png
(Akváriumon nincsen tető, csak a fénykép miatt tettem rá. Ugyancsak a fénykép miatt kiszedtem pár nagyobb pistia-t, mivel leárnyékolják a fénycsövet.)

Látványos növekedés. Pár növényt, ami túl hosszú volt és kinőtt levágtam és egy részét visszaültettem. Elodea nagy része kukába ment.

6515hetkicsinoveny.jpg


Pistia szaporodása lelassult.

Úgy látszik, a 10 fokos vízet bírják ezek a növények. A 30 napos időjárás előrejelzés szerint simán mehet az aki szeptemberben is. Meglátjuk.

Majd próbálok képet küldeni, valamilyen apró bolhaszerű élőlényeket láttam. Ha lennének halak, szerintem megennék őket. Valószínűleg a dunakaviccsal jöttek be, kevés volt a hyppo. Legközelebb azt is forró vízzel mosom át.

Rengeteg vízkő válik ki az üveg tetején. Itt a víz nagyon kemény és a nyitott tető sem segít ezen. Benti, fedett akváriumnál ez nem ekkora probléma. Erre van ötlet?

Űdv!
 
Utoljára módosított:
A 30 liter elég kicsi, a víz hamar felmelegszik és lehül. Ez lehet probléma. A 80 literesben is a víz 8-10 fokot változott (reggeltől estig) Júliusban. Ezt ezek a növények jól bírták. Eddig a leghidegebb vízhőmérséklet 12 fokos volt, a legmelegebb 32. Sajnos nekem nincs áram / konektor a teraszon.
Hát nem tudom, mert igaz a műhelyben állandóan alacsony hőmérséklet van amihez akár hozzá is szokhattak a növények. Ma piszkáltam kicsit mert most jelenleg ebben tesztelem a diy külső szűrőmet és az egyik mohán rengeteg csiga petét találtam. Ennek is örülök hiszen ez az aki növény tároló és csiga nevelde (helenákat is etetni kell). Jelenleg elmélkedem még rajta, hogy kirakjam a teraszra vagysem.
 
Update, 5. hét

Akváriumnak nincsen szaga, alga nincs, vagy nagyon kell keresni.

NO2 0 ppm

View attachment 15923
(Akváriumon nincsen tető, csak a fénykép miatt tettem rá. Ugyancsak a fénykép miatt kiszedtem pár nagyobb pistia-t, mivel leárnyékolják a fénycsövet.)

Látványos növekedés. Pár növényt, ami túl hosszú volt és kinőtt levágtam és egy részét visszaültettem. Elodea nagy része kukába ment.

View attachment 15924


Pistia szaporodása lelassult.

Úgy látszik, a 10 fokos vízet bírják ezek a növények. A 30 napos időjárás előrejelzés szerint simán mehet az aki szeptemberben is. Meglátjuk.

Majd próbálok képet küldeni, valamilyen apró bolhaszerű élőlényeket láttam. Ha lennének halak, szerintem megennék őket. Valószínűleg a dunakaviccsal jöttek be, kevés volt a hyppo. Legközelebb azt is forró vízzel mosom át.

Rengeteg vízkő válik ki az üveg tetején. Itt a víz nagyon kemény és a nyitott tető sem segít ezen. Benti, fedett akváriumnál ez nem ekkora probléma. Erre van ötlet?

Űdv!
Úgy fest van mit aprítani belőle! :)
 
Update, 6. hét

Alga nincs, víz tiszta, szagtalan és nem zavaros. Hűvösebb idő miatt tartósan 20 fok alatt van a hőmérséklet. Szűrő, melegítő, vízkeringetőnek hiányát nem látom. A nagy esti nappali hőingadozás miatt áramlik a víz eleget.

6het_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


6het2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Akvárium egyébként 80 literes. nem 60 ahogy a legelső post-ban írtam....

Csigák mellett továbbra is vannak bolha szerű vízílények.

Sajnos Ammónia tesztet nem tudtam venni, mert 5000 Ft volt a helyi díszhal boltban, és ennyit nem ér meg a terasz akvárium....
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére