• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyi ideig tart egy akvárium berendezés?

A. Kavicsos

Legenda
Sziasztok!

Sokan keverednek szerencsére újak a fórumra, számukra hasznos lehet, hogy miként számoljanak az idővel, ha a berendezés fázisába kerülnek! Kellemetlen az éjszakai, majd másnapi akvárium matatás, idegesen, fáradtan minden másként megy, könnyebben törik az üveg, úszik a növény stb...!

Idén volt szerencsém több akváriumot be- illetve átrendeznem.
Mivel nekem is sikerült mostanság alul terveznem egy átrendezést, arra gondoltam, hogy csinálok egy átlag számítást, mennyi ideig is tart összerakni egy akváriumot, ha meg van minden hozzá!
Természetesen nálam ezek nem full technikás, tele növényesített medencék.
Táptalajt, magam által mosott homokot, dekorokra kötözött növényeket telepítek, csipesszel ültetek.
Az akváriumok a 10l-estől a 240l-esig, 5db teljesen új rendezés, 15db átrendezés.
Viszonylag lassú, megfontolt tempóban szoktam rendezni, de már több mint 23 éve akvarizálok, így többnyire rutinfeladat a munkafolyamatok nagy része.
Az átrendezés kb. másfélszer annyi idő, mint a berendezés!

Az átlag 10l/órára jött ki.

Ebben természetesen nincs benne a tervezési, anyagbeszerzési idő!
Az akvárium szekrényre helyezésétől az elpakolásig, takarításig számoltam.
Lehetőleg amennyiben barkácsolni is szeretne valaki (világítás, szűrés, bútor stb...), azt előre készítse el, ne tervezze a berendezés napjára!

Remélem sikerül ezzel segítenem az amúgy is nehéz kezdést (elkerülni a szúrós tekintetű családtagok morgását "nem ezt terveztük a hétvégére" és hasonló megjegyzéseket)!

Kérem az akvakertész társaimat akik hi-tech módon rendeznek írjanak a tapasztalataikról!

Legyen öröm a berendezés!
Mindenkinek jó kertészkedést!
A.ttila
 
Épp ma indítottam el életem első akváriumát, egy 240l-est. Ha beleszámolom az aljzatmosást, kövek és fák sikálását, a szűrők és a bútor összeszerelését, meg mindent tokkal vonóval, akkor olyan 12-16 órát tölthettem vele. Ugyanakkor hozzáteszem, hogy nincs "agyonültetve", összesen olyan 35-40 tő növény van benne. Természetesen nem egy nap alatt volt mindez, az aljzat, a kövek, és a fák már napokkal ezelőtt elő lettek készítve... :)
 
A kérdés az, hogy milyen minőségeben tart meddig?

1. Egy vegyes halasnál a legtöbb idő a kavicsok dekorok mosása. Ültetés nem igazán meló. Technika elhanyagolható.
2. Egy jobb növényesnél pepecs van már a berendezésnél, de a végső technika összeröffentésére is kell számolni időt.
3. Egy profi növényesnél a telepítés legnagyobb része az ültetés a növények mennyisége miatt, de a hardscape-el is el lehet szórakozni, ha valaki komolyan odafigyel rá.

Egy vegyes halas berendezésénél max 1-2 óra egy 100 literes. Ezután már csak akkor több, ha megszivatod magad a kezeletlen aljzatokkal.
A középső esetén kb 4-5 órát mondanék egy 100 literesre. A harmadiknál ennek a dupláját, tripláját is.
 
A 3. kategóriánál talajt nem kell mosni szerencsére, a hardscape van amikor készen van de el lehet vele szórakozni, itt tényleg a sok cserép növény elültetése, és kötözése a sok idő. :crazy:
Persze ha működő akit rendezel át az is több idő pont ezért. Milyen jó lehet ha a kezed alá dolgoznak :lol:
 
A harmadik esetnél nem írtam, de sűrű telepítésre, aprólékos és megtervezett terepre gondoltam. Legtöbb esetben a középső utat járjuk.
 
Jó a téma!
Régi 60as akvárium szétrobbantása és újra összerakása nálam 10-12 óra volt utoljára nem kapkodva!:) Lehet, h ezzel negatív rekordot tartok de ennyi.Mindezt úgy, h amit lehetett előző nap odakészítettem.:lol: Az viszont biztos minél előbb kezdem annál tovább tart.
 
Én nem emlékszem már pontosan mennyi volt - de az 1 óra/10 litert jó ökölszámnak tartom, a viszonylag egyszerű scapes 240l-nél. Növények kiszabadítása a kőzetgyapotból 5-10 perc/cserép. Ezt utálom a legjobban. :)
 
LGA said:
Én nem emlékszem már pontosan mennyi volt - de az 1 óra/10 litert jó ökölszámnak tartom, a viszonylag egyszerű scapes 240l-nél. Növények kiszabadítása a kőzetgyapotból 5-10 perc/cserép. Ezt utálom a legjobban. :)

Tropica videóban láttam, hogy a nagy részét levágta a gyapotnak, a többit pl. a HC-ról pedig csipesszel lefésüli. 3-4 perc maximum :)
Azt hiszem ebben van:
 
inadsz said:
LGA said:
Én nem emlékszem már pontosan mennyi volt - de az 1 óra/10 litert jó ökölszámnak tartom, a viszonylag egyszerű scapes 240l-nél. Növények kiszabadítása a kőzetgyapotból 5-10 perc/cserép. Ezt utálom a legjobban. :)

Tropica videóban láttam, hogy a nagy részét levágta a gyapotnak, a többit pl. a HC-ról pedig csipesszel lefésüli. 3-4 perc maximum :)
Azt hiszem ebben van:
HCrôl nem fésül semmit, de nem is gond, ott a gyökér megy a föld alá. Meg ugye porciózás közben jól hozzáférsz. De az Anubias és a pteropus brutális volt, ráadásul fára kerültek, látszó gyökérrel.
 
Közben én is megnéztem, és tényleg nem ebben van. Én nem szoktam gyapottal növényt ültetni, mert hajlamos felhúzni a növényt, inkább leszedem.
 
Sziasztok!

Milyen talajt használ általános növénytalajnak a tropicás faszi a videoban :?: Valami homokszerűség lehet, de kvarchomoknak túl sötét.
 
dz1 said:
Sziasztok!

Milyen talajt használ általános növénytalajnak a tropicás faszi a videoban :?: Valami homokszerűség lehet, de kvarchomoknak túl sötét.

Sima homokot szerintem. Demóra nem fognak mást használni. A tropica-nak nincs is csak táptalaja, most melyik gyártót reklámozná ingyen?
Ráadásul ez csak demo, nem látod mivé lesz fél év alatt stb. Szóval nem sokat mond, viszont ültetni könnyebb benne.

Ki kell próbálni ezzel és azzal is és kitapasztalod melyik az ami neked jó. Nekik elsősorban az a céljuk, hogy a táptalajt vedd meg. ;)

A videón egyébként Oliver Knott ültet a Tropica megbízásából, aki manapság csak agyagos talajokat használ. ;)
 
Mennyi idő és mikor és hogyan?
Legújabb tankomat kb du 3-tól este 11-ig raktuk a srácokkal. Azóta eltelt 3 nap és még mindig pakolgatom. És ez csak a hardscape. Mondjuk az is hozzá tartozik, hogy 400 literről van szó.
Az előző tankomat röpke 4-5 óra alatt összedobtam. Hát nem kellett volna. Azóta már 3 szor pakolgattam kisebb nagyobb mértékben. Én azt javasolnám, ha megvannak a dekorok akkor pakolgassátok bele a tankba. rajzoljátok meg a harmadoló pontokat, és rendezgessetek. Amikor úgy érzed, hogy na ez így jó, mehet bele a talaj. És akkor csak napokig nézegetés jön. Ennek idéb kéne jönni...ezt magasabbra kell tenni...Aztán a következő hét végén bele a növény. Nem mind, csak mondjuk az aljzatnövények, meg azok amik meghatározzák majd a végső scapet. És utána lassan mindig 1-1 db növény mehet bele ahova még hiányzik. Közben persze postolni az akit, mert több szem többet lát!
 
Back
Oldal tetejére