• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyi áramot használ az akvárium?

kipser

Főkertész
Sziasztok,
Nyitottam egy topicot az akvárium technika havi fogyasztásának átnézéséhez.
Az igazság az, hogy albiban vagyok Budapesten az egyetem miatt és most kaptunk az általány mellé egy bazi nagy összegről egy számlát és kíváncsi lennék, hogy az akvárium mennyiben járul hozzá ehhez az egész összeghez.

A "konfiguráció":

eheim 2075 limited anniversary edition - 16 w
ati lámpa - 96w napi 8 óra
twinstar nano
eheim skimmer - napi kb 2óra
co2 mágnesszelep - napi 7 óra
Hydor ETH 300W külső fűtő - sztem napi 2 órát mehet, de ezt nem tudom pontosan

valami eszközzel meg lehetne pontosan mérni az egészet? vagy ti hogy csinálnátok? :) köszönöm
 
Vannak fogyasztás mérők. Úgy néznek ki, mint a digitális időkapcsolók. Kb. 4-5000 között szokott lenni.

Én is most gondoltam rá, hogy beiktatom az akvárium elosztó elé, mert kíváncsi vagyok , hogy mit fogyaszt a technika.
 
Hello!
Én villanyszerelő vagyok.
Egyszerű kiszámolni ha a fix adataid megvannak.A legegyszerűbb ha kW-ra számolod át.Példa:
A szűrő:0,016kW x 24(óra) x 30(nap)=11,52kWh
Világítás:0,096kW x 8 x 30=23,04kWh
Fűtés:0,3kW x 2 x 30=18kWh
Összesen:52,56kWh
1kWh jelenleg kb 35-40ft
Durván 2000ft ez a három eszköz havonta.

(Egy vízköves boyler rengeteget meg tud enni,ha témyleg sokat kell ráfizetni.)
 
Ezzel tisztában vagyok, de nem túl pontosak azért gondoltam rákérdezek ;) egyékbént egy programozó vagyok úgyhogy tudom használni a google-t is ;)

A pontosság itt is szerintem az árral növekszik, 1-2w ide vagy oda szerintem nem sokat számít majd a számla végösszegében. Amiket leírtál wattok az mind a névleges felvett, tapasztalatom szerint a lámpa és a szűrő szokott kevesebbet fogyasztani. A lámpa akár 10-15w-tal is.
 
A napi fogyasztása a legdurvább számítás szerint szerintem a 100W/24óra közelében jár. Ha programozó vagy akkor gondolom otthon is gépezel és ha asztali géped van az kb. többet eszik. Szóval ne az akvárium áramfogyasztásán gondolkodj. :) Nekem 500W-os táp van az asztali gépemben, ami üresjáratban evett 200W-ot bemérve. Na most 2 ilyen gép van nálunk és keményen gémerkedünk a párommal szóval nálunk az akvárium elhanyagolható fogyasztó. Szerintem nálad se egy komoly összetevő a maga 100w/24h-val. :) Különben is a szépért mindent!!! ;)
 
Rendben :) írok egy árat is azért. 45 ezer forint lett a plusz költség 6hónapra úgy hogy nem is voltunk az albiban (nyáron otthon vagyunk)
 
Lehet érdemes lenne egy értelmesebb villanyszerelővel együtt körülnézni a lakásban.(Én anno albérletben kísérleteztem,mert 14e volt a villanyszámla.Egy időkapcsolóval "vezéreltem" a boylert és sikerült lefaragni 8e alá a számlát és mindig volt melegvíz!)
 
Bp-n olyan nincsen :D mármint normális villanyszerelő. Pl csak egy példa: a fűtésellenőrző "szakember" simán tele eresztette levegővel a rendszert mikot engedte a vizet. Stb....
 
Szerintem az akvárium "fogyasztására" megkaptad a választ. De ettől még nem találod a többletköltség forrását. A 45 ezer többlet mihez képest több? Az akvárium nélküli időszakhoz, az az alapján beállított átalányhoz, vagy a tavaly nyárihoz beállítotthoz, vagy egy tervezett fogyasztáshoz? Ha egyértelműen 45 az a 45, akkor próbálj máshol keresgélni. Pl nem maradt nyitva résnyire a fagyasztószekrény ajtaja? Mert az is sokat tud fogyasztani. Van felírt/bejelentett óraállásotok? Vagyis vissza tudod keresni, mikor történt jelentős energiafelhasználás (egy havi/több havi)? Amúgy nem a Lajcsi szomszédja vagy? ;) :D
 
Utoljára módosított:
Az ilyen ilyen éves elszámolás utáni nagy kiadások miatt kértem én is az E-on-nál, hogy havi lejelentéssel legyen az elszámolásom, ekkor 20-adika körül leolvasom az óraállásokat, és internetes oldalukon beírom, így mindig annyit fizetek amennyit használok, és az éves leolvasás után nem kell izgulnom, hogy mennyit kell még fizetnem.
Mikor a 243-as akváriumot beüzemeltem, akkor a nappali fogyasztásunk 200kWh körül mozgott, erre az akvárium még rádob úgy 90kWh-t
A bojlerem nálam is elektromos, az 90kWh szok lenni 1800wattos betéttel, de ez a téli hónapokban emelkedik, a hidegebb bejövő víz miatt. Ugyanúgy számolni lehet az akvárium téli többletfogyasztásával is a fűtő miatt, ha hidegebb a lakás vagy a cserevíz.
Világítás mellett, nálunk ami érezhető fogyasztást növel az a TV, még az első szériákból való LCD, 2007-ben vettük, és mivel havonta jelentem le, így azt is láttam, hogy mikor nyáron itthon vannak a fiúk és többet megy akkor a számla is kicsit magasabb. Én úgy érzem, hogy a villanyt átalánnyal nem lehet pontosan belőni, veszel, cserélsz műszaki gépeket, pl notebookunk meghalt, és én visszatértem az asztali PC-hez, egyből nagyobb lett a számla, főleg, hogy egész nap megy, és ha átalányodon nem emelsz akkor éves elszámoláskor jön a csekk. Nálunk ami durva volt még mikor a szüleimmel laktunk, hogy meghalt a kombi gázkazán, és vissza lett kapcsolva a bojler aminek nulla volt addig a fizetnivalója, nem lett szólva, hogy X értékre állítsák be, éves elszámoláskor meg jött a 110-ezres csekk. Ha meg túlfizetésed van, azt persze nem adják vissza, cserébe meg rendesen leveszik, hogy következő évben tutira fizetni fogsz.
Az sem mindegy, hogy hányan laknak a lakásban, házban. Mi négyen vagyunk, és annyit fizetünk mint szüleim akik ketten, mert régi házuk van kis ablakokkal, és sokat kell még nappal is világítaniuk. De lehetne még sorolni, nálunk, pl csak a sütő elektromos ha többet egyik hónapban sütögetünk akkor értelemszerűen több áramot használok. Vagy pl mi is lecseréltük a hűtőt A kategóriásra, de nagyobb mint én, szóval nem fogyaszt kevesebbet mint a régi;)
 
Utoljára módosított:
Ez már egy másik topic-ban szóba jött idén július 16.-án....

Ha tartós lesz ez az állapot, biztosan lesznek alternatív megoldások. De per pill nem tudok ilyesmiről.
Mint érdekesség, tegnap kicsit számolgattam mennyivel is változna az üzemeltetés költsége a legnépszerűbb méretekben az új rendszer szerint egy high tech akvárium esetén.

Ha kiesel a támogatott körből egy 60 literes kb. 5 ezer forinttal eszik majd többet havonta.
180 literes +7500Ft
240 literes +9300Ft

View attachment 168297

A fent listázott termékekkel. Fűtést nem számoltam, mert nagyon kevesen használják.
Egy mid-low tech esetén ezek a számok fele, harmada lesz.

Azok járnak rosszul, akik sok nagy méretű akváriumot üzemeltetnek otthon. Illetve ezek közül is olyanok, akik energiafaló rendszereket használnak sok lámpával, fűtéssel.
A fűtés pl eléggé megdobja pláne, ha egy hideg helységben lévő akváriumot akar valaki 27-28 fokra melegíteni. (8-10 fokos emeléssel) Itt érdemes átgondolni milyen élőlényt tartsunk.
Egy halas rack-re elég sok megoldás van, hogy olcsóbb legyen, csak át kell picit gondolni a technikai részét.

Kis akváriumok esetén 60-tól lefelé nem érzem, hogy brutálisan megterhelő lenne, vagy arányban lenne pl egy áramtermelő rendszer árával.

Eddig nem néztük a fogyasztást itthon, illetve általában jeleztük az eladás során kb mennyi rezsi várható. Most talán jobban odafigyelnek majd rá az emberek, hogy milyen technika kerüljön az akvárium mögé.

De a hobbiban az a jó, hogy sokféleképpen lehet művelni. Pl lehet a következő fél vagy egy évben visszaveszel fényből és a könnyen tartható növényekből építkezel.
Vagy egy nagy akvárium esetén lekapcsolod a szűrést és csinálsz egy emers építményt kevés vízzel vagy víz nélkül. Máris kb fele lesz az üzemeltetés.

Nem hiszem, hogy hanyagolnunk kellene a hobbit, mert épp megint van mitől rettegni. Inkább átgondoltan kell űzni, mindenkinek a saját aktuális lehetősége alapján.
De lassan egy kocsimosás annyi, mint amit most elvisz az emelt áram számla egy kis akvárium esetén. Akkor inkább lemosom én, de az akvárium menni fog :) Vagy kimarad egy pizza pff :)

Az akvárium azon kevés elfoglaltságok egyike, ami kikapcsol, pihentet, megnyugtat. Az agymosó gépezet napi hírdömpingjében és a világban zajló időnként felfoghatatlan történések mellett ez kifejezetten egy gyógyító dolog.
Már amikor nem algás, mert akkor ottr**adjon meg az egész :)

Mint érdekesség, elég sokat szállítunk az egész EU-ba ott ez a folyamat már lement az elmúlt időszakban. Én pl nem látok csökkenést sem érdeklődésben, sem a hobbizásban.
 
Back
Oldal tetejére