• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyi algaevőt használjunk?

A topic indito bejegyzes szerint a 170l-es akvariumomba 34 amano illene. A (red) cherry kb. 1/4 hatekonysagu (mert kicsi, es nem is annyira moho). Oto-rol nem talaltam aranyszamot - ha a hozzaszolok lelkesedeset nezem, 1 Amano = 1 Oto.
Szoval jon a sokat olvasott kerdes: Szerinetek 10 Amano, 40 RCherry es 10 Oto kb. eleg lesz nekem 170l-re?

Hello Áron!

Naplózod az akváriumot? Ha látjuk pontosan milyen alga, milyen körülmények között, könnyebben kaphatsz tanácsot.

Bizonyos körülmények között növényeket sem vetném el az alga elleni harcban:

upload_2016-11-28_20-12-50-png.21540.png

Például ennél a low-tech akváriumnál indításkor nem ideális talajt használtam, és emiatt rengeteg tápanyag oldódott be a vízbe.

A felszínen levő Pistia függöny segít nekem kézben tartani az algatámadást, és amint a helyzet rendeződik, meg tudok tőle szabadulni. Inkább ezt nézem, mint egy masszív algatenyészetet.
 
Utoljára módosított:
Hello Áron!

Naplózod az akváriumot? Ha látjuk pontosan milyen alga, milyen körülmények között, könnyebben kaphatsz tanácsot.

Bizonyos körülmények között növényeket sem vetném el az alga elleni harcban...

Nem naploztam. Kicsik konnyebbnek hittem eleinte...
Most vettem eszre, hogy 10%-ara esett a szurom vizhozama. Lehet, hogy eltomodott, vagy esetleg "tulduzzadt" a Seachem Matrix a baciktol. Most ez is gyanusitott...
 
Persze, de én kisebb, nano méretű halakkal dolgozom, még a 240-esben is hogy felfelé toljam az akva arányait :D , és oda már brutál nagyok.

Előző scape-ben volt 3, vörös neonok mellett, ott is nagy volt. :(
 
Persze, de én kisebb, nano méretű halakkal dolgozom, még a 240-esben is hogy felfelé toljam az akva arányait :D , és oda már brutál nagyok.

Előző scape-ben volt 3, vörös neonok mellett, ott is nagy volt. :(

Ravasz
 
Sziasztok!
Az Amanokat bele kell számítani az össz létszámba? Rájuk is érvényes a cm/L aranyszabály? (54L-es van és halakat is szeretnék benne tartani majd)
 
Hello Áron!

Naplózod az akváriumot? Ha látjuk pontosan milyen alga, milyen körülmények között, könnyebben kaphatsz tanácsot.

Bizonyos körülmények között növényeket sem vetném el az alga elleni harcban:

View attachment 22029

Például ennél a low-tech akváriumnál indításkor nem ideális talajt használtam, és emiatt rengeteg tápanyag oldódott be a vízbe.

A felszínen levő Pistia függöny segít nekem kézben tartani az algatámadást, és amint a helyzet rendeződik, meg tudok tőle szabadulni. Inkább ezt nézem, mint egy masszív algatenyészetet.
Végre rátaláltam erre a bejegyzésedre. Bár az alga már csökkenőben (hála az 15 oto és 20 amano érkezésének), azért érdekelne, hogy milyen úszó növénnyel "dolgozol". Egyébként is szeretnék valamit betenni, mert a razbórák nagyon bírták, amíg volt...
 
Korábban feltettem a kérdés, hogy mi az egyenértékes "oto : amano" fronton. A "szabvány" otora 5-6db / 50 liter, amanóra 1db / 20 liter.
Egy hét teszt után a következőt látom:
  • amano: Eszméletlen szorgosak, non-stop dolgoznak (tényleg nem láttam még megállni egyet sem!), szinte láthatatlanok (ami a "szépségét" tekintve nem hátrány), és főleg a fákat, aljzatot kapirgálja. Egyébként - elvben - a mulmot is átkapirgálja, amit az oto nem tesz meg.
  • oto: Megy az üvegre, fára és főleg a növények leveleire :happy:. Ez utóbbi miatt sokkal látványosabb eredményt hoztak már másfél nap után. Ők nem dolgoznak 0-24-ben, és a munkaidőben is csak a közútépítőknél látható 1:5 munka:pihenés arányt tartják, de ezzel együtt is döbbenet eredményesek.
Az én ajánlásom tehát a vegyes felállás. Nálam 170l-re jut 20 amano (még növésben vannak) és 15 oto, és ez rendben lévőnek tűnik.

Van még 20 CRS garnéla, amik szintén esznek algát, és megdolgozzák a mulmot is. Alga elleni hatékonyság szempontjából nem látok őket annyira erősnek, de azért az 1/4 amano teljesítmény reális becslés lehet...
 
Végre rátaláltam erre a bejegyzésedre. Bár az alga már csökkenőben (hála az 15 oto és 20 amano érkezésének), azért érdekelne, hogy milyen úszó növénnyel "dolgozol". Egyébként is szeretnék valamit betenni, mert a razbórák nagyon bírták, amíg volt...

--- ez az iromány vagy igaz, vagy nem, és ráadásul eléggé szedett-vedett ---

Nekem elsősorban low tech, táptalajos akváriumaim vannak és ilyen körülményekre írom a hozzászólást. Azok a növények, amik elérik a levegőt, hozzáférhetnek a levegőben lévő CO2-höz. Növények tömegének 40+%-a szén (C). A növekedéshez tápanyagok szükségesek, minnél nagyobb tömegnövekedést ér el egy növény, annál több macro (C, N, P, K) és micro tápot vesz fel ehhez.

Sok Low Tech akvárium CO2 (és HCO3-) limitált valamilyen formában. Hiába tolod bele a fényt, öntöd bele a tápokat, CO2 mennyiségét nehezebben lehet növelni. (pl. fáradságos munka, mint a vízcsere, bevihet CO2-t) Emiatt ilyen körülmények között víz feletti, levegőhöz hozzáférő növények sokkal nagyobb növekedést produkálhatnak, mint víz alatti társaik.

Vizen úszó növények megfelelő világítás mellett elég sok extra tápanyagot is felvehetnek a vízből, ha az egyéb körülmények adottak. A gyökeres víz alatti növényeknek pedig van lehetőségük a táptalajt is használni.

Legtöbb vizinövény N forrásként Ammóniát preferálja (NH4+), és akkor "fanyalodik" más N forrásra, ha ebből már nincs, vagy nagyon kevés van jelen. Tehát akváriumindításnál ilyen növények akár meg is akadályozhatnak egy NH4+ csúcsot, ami biológiai szűrés beindulása előtt azonban előfordulhat.

A vizen úszó növények az akváriumba jutó fény mennyiségét is csökkentik valamennyire, de ez nem elég, hiszen sok alga jobban bírja a fénymegvonást mint a növények. Egy akváriumba csak azok a növények kerülnek bele, amit belerakunk, de különböző algaspórák bárhonnan bejöhetnek. Itt az algának előnye van a növényekkel szemben.

Ezenkívül például itt lehet olvasni növények alleopatikus algagátló hatásról:

https://www.researchgate.net/public...Allelopathy_of_Aquatic_Macrophytes_-_a_Review

Részben ez is megmagyarázhatja, ha a jól nőnek a növények, akkor alga tipikusan visszaszorul. (ehrm, nem mindig..)

Például Pistia Stratiotes-re ezt írják:

Pistia stratiotes
linoleic acid, linolenic acid, hydroxy fatty acid, a-asarone,polyphenols, steroidal ketones
cyanobacteria, green algae, golden algae, red algae
Sokan nem hisznek ebben a hatásban akváriumi körülmények között és nem látják megfelelően bizonyítottnak. Az is lehet, ez csak akkor érvényesül, ha például nincs sűrű vízcsere.

Minden akvárium más. Módszerek is mások. Ez egy eszköz lehet a sok közül.

Amúgy a topiccal kapcsolatban, ipari mennyiségű Amano sok mindent megold.
 
Utoljára módosított:
60 literre van egyenlőre 10 db galaxy razbóra 4 oto 5 amano és 10 db red sakura. Szeretnek még 2 db algázó gébet ill. 6-8 db amanda lazacot. Ez még belefér hogy ne terheljem le az akvát nagyon?
 
Back
Oldal tetejére