• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Melyik co2 adagolási módnak lenne több értelme?

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
Rendben, azthiszem a vízcserével eltávolítva nem lesz gond, egyébként meg csak víz és co2 keletkezik.
 
Én biztos nem kísérletezgetnék ezzel mert beoldani nagyon keveset fog, kevés fénynél meg feleslegesnek is tartom akkor már inkább jól szellőztessem át az akváriumot felszínmozgatással és nem kell barkácsolni sem :)

Most egy rövid ideje egy GA-s atomizert hajtok meg citromsav+szódabikarbóna rendszerrel, sajnos elkövettem azt a hülye hibát, hogy nem vettem egyből tartóstesztet és egy ideig csak belőttem a bubiszámot stabilan 10 bubi/percre aminek az lett az eredménye, hogy szépen ellepett az ecsetalga :)
Amint kiderült a 40 literes akváriumba ez édes kevés nálam mert most, hogy beszereztem a tesztet szépen sikerült kikísérleteznem, hogy háromszor ennyi, 30 bubi/percre van szükségem ahhoz, hogy normális zöld legyek.
Ehhez tudni kell, hogy az atomizer hóesést csinál az akváriumban olyan finom buborékokra töri a gázt és a szűrő legalább 3-szor körbetekeri az akváriumon a bubifelhőt úgyhogy a beoldásom csak reaktorral lehetne jobb :)

Tudom te nem akarsz 30mg/l-es szintet megütni ezzel de a 20at sem fog sikerülni szerintem a pici harangossal, az alatt meg az én meglátásom szerint felesleges külön gázt beoldani.
Persze lehet, hogy tévedek meg te gazdálkodsz az időddel és nem én csak gondoltam megosztom én is a tapasztalataim. :)
 
Azert kerdem , mert citromsavas megoldason agyalok , csak nem a legkonnyebb beszerezni es valami elerhetobb anyagot keresek.
Visszaolvastam es lattam, hogy erdeklodtel az uveg diffuzorokrol.Sokkal jobb a beoldas mint a harangos eljarasnal.
Az elesztos is siman atnyomja a gazt, a szodabikarbona + x sav-kombo pedig meginkabb.Diffuzor vasarlasakor, ha van lehetoseged, kerd meg az eladot, engedje, hogy kiprobald.
Vigyel magaddal egy fecskendot es egy 20 cm szilikoncsovet ( 4mm levegocso siman jo) es probald ki.Az olcso kategoria nem zart csomagolasban erkezik, tehat sok akadalya nincs
hogy kiprobald mielott kifizeted.
Egybol latszik melyik az amelyik egyenletesen elosztva a keramia minel
nagyobb feluleten apro szinte porfinomsagu bubikat nyom es melyik a rossz minosegu ahol nagyok a bubik.Sajat tapasztalat , hogy ugyanaz a gyarto termeke egyeltalan nem
ugyanazt a minoseget produkalja.( ADA rol nem beszelunk) Alltalaban 10 drb bol talalok 3-4 et amelyek teljesen rendben vannak.( ez a kb 10$ arfekvesu kinai uvegporlasztok)
 
Utoljára módosított:
Köszi, szerintem ki fogom próbálni, mert más meg aztmondta, hogy nála nagyon jó hatással volt a harangos megoldás. Mivel kétféle véleményt is kaptam, kíváncsi lettem nálam hogy muzsikál :)
 
Azt viszont nem értem, miért írod azt, hogy 20 ppm alatt nem érdemes külön gázt beoldani? Csak 20 fölött használják a növények?
 
Azert kerdem , mert citromsavas megoldason agyalok , csak nem a legkonnyebb beszerezni es valami elerhetobb anyagot keresek.
Visszaolvastam es lattam, hogy erdeklodtel az uveg diffuzorokrol.Sokkal jobb a beoldas mint a harangos eljarasnal.
Az elesztos is siman atnyomja a gazt, a szodabikarbona + x sav-kombo pedig meginkabb.Diffuzor vasarlaskor, ha van lehetoseged, kerd meg az eladot, hogy engedje, hogy kiprobald.
Vigyel magaddal egy fecskendot es egy 20 cm szilikoncsovet ( 4mm levegocso siman jo) es probald ki.Az olcso kategoria nem zart csomagolasban erkezik, tehat sok akadalya nincs
hogy kiprobald mielott kifizeted.
Egybol latszik melyik az amelyik egyenletesen elosztva a keramia minel
nagyobb feluleten apro szinte porfinomsagu bubikat nyom es melyik a rossz minosegu ahol nagyok a bubik.Sajat tapasztalat , hogy ugyanaz a gyarto termeke egyeltalan nem
ugyanazt a minoseget produkalja.( ADA rol nem beszelunk) Alltalaban 10 drb bol talalok 3-4 et amelyek teljesen rendben vannak.( ez a kb 10$ arfekvesu kinai uvegporlasztok)

Igazából az egyik dolog az, amiért nem szeretnék diffúzort, mert nem találom szépnek a milliónyi kis buborékot az akváriumban. Inkább akkor már a vízáramlást a harang felé fordítom, a mozgatás miatt jobb lenne a beoldás. De úgy is látom majd mennyire oldja be, ha elzárom a reagensek adagoló csapját(mennyire fogy a gáz).

Viszont várom a választ erre a 20 ppm-es dologra, mert én eddig úgy gondoltam, hogy akár 5ppm-et is van értelme beoldani.
 
Most nemrég Viktor linkelt egy másik topikban tropica oldaláról bemutató layout-okat és újból átnézegettem őket. Ott az "easy" akváriumokon amikben nincsenek fényigényes növények és persze ehhez mérten vannak világítva is (0.5-0.7 w/l)vagy egyáltalán nincs co2 beoldás vagy letekerve 20-25 mg/l-t adnak meg.

Ezért gondoltam úgy, hogy vagy legyen "normális" vagy inkább semmilyen

De ez persze csak szigorú magánvélemény amiben megerősítést találtam ott ez nekem elég volt :)
Persze a másik oldalon ott van, hogy ők is árulnak ilyen harangos nyomkodós rendszert, nekem is van a szekrényben becsomagolva egy....:)
 
Rendben, köszönöm. Utána fogok járni a dolgoknak, és szerzek majd ilyen drop checker-t is. Tudsz esetleg olyat, ami alacsonyabb koncentráción zöldül?
 
A harangos is mukodhet kisebb medenceknel.A vizarramlassal kell jatszadozni.A 20ppm velemenyt nem en irtam.
A mennyiseg temaba nem megyek bele, de a legrosszabb a CO2 szintnek az ingadozasa.
Akkor mar inkabb kevesebbet de stabilan.
 
Ha tényleg nagyon nem ér semmit majd, akkor a harang aljára teszek egy kerámia diffúzort, és már is jobb lesz a beoldásom.
Meg persze a nyomás megnövekedése miatt kell majd egy egyirányúsító is, hogy a gáz ne a könnyebb utat válassza, vissza a palackok felé.
 
Rendben, köszönöm. Utána fogok járni a dolgoknak, és szerzek majd ilyen drop checker-t is. Tudsz esetleg olyat, ami alacsonyabb koncentráción zöldül?
Ebben nem tudok segíteni viszont ph és kh teszttel meg tudod nézni elvileg mennyi lehet az oldott co2 a vízben.
ph-kh.jpg



Visszatérve nem akarok én itt nagyon negatív lenni, drukkolok, hogy működjön nálad meg minden :)

Én csak annak örülök, hogy a co2-n nálam már nem múlik a dolog mert az megvan stabilan amennyi maximum kellhet a növényeimnek így eggyel kevesebb dolog amin elhasalhatok :)
Illetve ha nincs külön beoldás akkor sem kell ezen aggódni ugye :)
 
Függ pl attól, hogy mennyi kereted van. Ha el vagy eresztve, akkor a nagynyomású palackosat ajánlom. Ha nem, akkor pedig valami DIY megoldást.
 
Ha van egy 80 L akváriumom csak növények vannak benne, annak milyen adagolást adjak ?
Adagolásról (mennyiségről), vagy beoldás módjáról van-e szó? Vagy hogy milyen rendszer vegyél? Mert ez a három mind külön dolog. Nem keverjük össze!
Sajnos minden a pénzről szól, mivel a növényes akvarisztika nem olcsó.
Olcsó és elterjedt módszer, az élesztős CO2, itt sajna szabályozásra nem nagyon van esély, vagyis , hogy csak nappal menjen, azt meg lehet ugyan csinálni, hogy egy mágnesszeleppel éjjelre elereszted az akkor készülő gázt a levegőbe. Mennyiségi szabályzásra én egy sima légpumpás szorítócsapot használtam.
Házi barkács széndioxid reaktor | Nigro Blogja
Drágább rendszerekben ez a gázfejlesztőt már nagynyomású palack helyettesíti, beoldás mindkét esetben lehet kerámia diffúzor, vagy külső reaktor. Viszont külső vagy belső atomizert csak palackos rendszerhez lehet használni, mert ehhez kell a 2 bar nyomás.
Hogy milyent választasz az pénztárca függő, és akarod-e látni a buborékokat az akváriumodban, vagy sem :)
CO2 rendszernél van buborékszámlálónk, illetve tartós tesztünk (drop checker) , beállításkor alacsony buborékszámmal indítunk, és figyeljük a teszt színét, és ha szükséges emelünk a buborékszámon. Elég lassú folyamat, mivel a reagensnek, kell 1-2 óra mire reagál a megnövelt CO2 mennyiségre. Optimális értéknél a teszt színe zöld.
1.Akvakertészet alapjai: „Nyomd tövig a gázt!” | Nigro Blogja
 
Köszönöm TetraPlant CO2 Optimat | webshop moderálva erről kinek mi a véleménye ?
Első reakció, hogy nem olvastad el a szabályzatot, mivel mindennemű webáruház (kivéve Green Aqua), és online aukciós oldal linkjének beszúrása tilos ! ;) De gyártók oldaláról rakhatsz be linket.
Probléma ezekkel, hogy nem tudsz egyenletes CO2 beoldást alkalmazni, gondolom nem vagy folyamatosan akvárium közelében, hogy mindig töltögesd a tartályt. Ha viszont nincs meg az egyenletes CO2 szint, a növények elkezdenek szenvedni . Olyan mint ha bedrogoznád magad és felpörögnél, amikor meg elfogy a szer hatása akkor elvonási tüneteid lesznek.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Akkor nem ajánlod mi ? Igazából nincs kedvem most kiadna 80-90 ezer forintokat kiadni de valami még is kéne :/ :) Most megcsinálom a Nigro Blogján fent van de ahhoz az lenne a kérdésem hogy porlasztó kő is jó ?
 
Teljesen jók ezek az élesztős rendszerek, én is sokáig használtam, viszont érdemes egy vízzel feltöltött palackba bevezetni az élesztősből érkező gázt, mivel az eléggé párás trutymós, és a porlasztókövet idővel dugítja
Itt is csak az egyikben van élesztős cukros víz, másikban sima víz
Házi barkács széndioxid reaktor | Nigro Blogja
Tápozásod különben milyen? Mert ha CO2-t adagolsz akkor ezt is valószínüleg növelni kell, sőt az sem mindegy, hogy milyen a szűrésed, mivel a felfokozott növényi anyagcsere extra szűrési kapacitást igényel, különben csak azt éred el, hogy bealgásodsz. Akvaristán,(akvarista.hu) sajnos azt sugallják, hogy ha nem nőnek a növényeid akkor CO2-zni kell, és egy szót sem szólnak arról, hogy ez mellett komolyan tápozni is kell, és, hogy a növényeknek micro és macro tápokra is szükségük van, önmagában a szén-dioxidtól nem laknak jól a növények.
 
Igazából az akváriumomba semmilyen "vegyszer" tápanyagok növényeknek nem volt sose ! Nem láttam értelmét, van egy növényes akváriumom gyönyörű volt míg valami bajuk nem lett és kipusztult minden benne minden tiszta alga lett meg elrohadtak, és előtte ilyen gondom nem volt, most azt szeretném megcsinálni hogy mindent amit lehet meg adok nekik. Csak nem nagyon mertem régen használni de most meg mindenki azt mondja hogy kell kell és most akkor adok neki egy esélyt.Egy eheim pickup 2012 belső szűrő üzemel maxon.
 
Back
Oldal tetejére