• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Melyik co2 adagolási módnak lenne több értelme?

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Akvárium: 72 liter, 33 watt, 0,46 w/l, nemrég tértem át inkább a növényezésre, macro tápokat még nem adagolok.

Adott lesz egy DIY co2 képző szerkezet: 2 palack, egyikben tömény szódabikarbóna oldat, másikban ecetsavas oldat. Megoldanám, hogy az ecetsav egyenletesen, lassan csöpögjön, ezzel egyenletes lenne a co2 képződés. Nem lenne semmi nyomásmérő, tűszelep, meg ilyenek, csak az egyenletes képződésre alapoznék.Magyarul alacsony nyomáson működne.

1. vezessem be egy harangba, és ott simán oldódjon a határfelületen, vagy

2. Mivel úgy olvastam, hogy a diffúzoroknak legalább 2 bar kell, hogy működjenek, egy sima porlasztón keresztül érkezne a gáz, fölfelé nem tudna szépen elmenni, mert úgy helyezném el, hogy az áramlás lefelé, majd keresztül az akváriumon vigye a gázt.

Melyiknek lenne értelme a lehetőségekhez képest? Egyértelmű, hogy egy nagynyomású szetthez képest semmi, de azért na, a semminél még is több lenne...
 
Pendulum tudod hogy nem vagyok nagy co2 zseni csak tanulok, de azt nekem mondták hogy egy sima porlasztó elég nagy bubikat csinál amik nagyon hamar távoznak a harang csak jobb lehet.Valahol olvastam vagy mondták már nem tudom de engem is érdekel.
 
Szia!

Az atomizernek kell >2 bar nyomás, az üveg diffúzorok ettől lényegesen alacsonyabb nyomáson is tudnak működni. Valóban, a sima porlasztó nem jó CO2 beoldására.

Üdv.:Sanyi
 
Vagy alternatív megoldásként készítesz házilag egy diffúzort. Durván 100 ft-ból. A DIY topikban megtalálható.
 
Tehát akkor inkább diffúzort használjak, mint harangot?
 
Igen, szerintem érdemesebb megpróbálni egy házilag elkészített diffúzort előbb. Ha nem működik úgy ahogy kellene 2 másodperc alatt lecseréled egy harangra kb. Ha meg működik eredmény akkor is csak hetek múlva látható majd. A Low Tech érában mindig nehezebb megtalálni a helyes utat, de nem lehetetlen azért ez a fórum már megmutatta.
 
És ha beszerelnék egy diffúzorharangot? :D xD

Van a carbonak az a kupakja Easy Carbo - a folyékony CO2 - 250 ml most csak 1690 Ft - Green Aqua

Ugye fejjel lefelé tenném. A tetejébe rögzítenék tömörített vattát(oldalról ragasztóval, vagy valami lapkát ragasztanék be, jó szorosan, kilyukasztgatva), majd kilyukasztgatnám nagyon vékony forró tűvel a kupak tetejét is(jó sokat).
A levegőztető cső a közepén jönne egy lyukon keresztül, körbeszilózva persze. Alul meg oldódna, mint egy harangból.

Tudom nem vagyok normális... de szerinted működne? :D
 
Lehet próbálkozni mindenfélével. De én azon az úton maradnék amit előttem már kitapostak...egyszerű de nagyszerű minek túlbonyolítani?
 
Hát igen, közben átgondoltam, és szerintem nem lenne az én ötletemben akkora nyomás, hogy menjen a diffúzor része...
 
Ha csinálok egy diffúzort, akkor a külsőmből visszajövő vizet már ne ilyen csobogósra állítsam?
 
Esetleg csinálhatnál olyan beoldót, mit a sera basic szettjében van. Pexi henger tetején 2 csatival, az egyikben CO2, másikban, meg vagy a külső szűrőből vezetsz bele vizet(ehhez az eredeti készletben van elem), de én pl eheim minipumpával működtettem. Előnye (gyárinak :) ) van beépített buborékszámlálója, és élesztős CO2-val is használható, mivel nem tömődik el mint a porlasztókő. Mini pumpával, és élesztős CO2 val működtetve "kapcsolhatóra" is meg tudtam csinálni, pumpa időkapcsolóra volt kötve, és a beoldó fölött volt, mikor lekapcsolt, akkor a pumpán keresztül eltávozott a felesleges gáz. A te akidba szerintem megfelelő méretű, én 240-ben használtam, de abba határeset, mert annyi gázt kellett belenyomnom ahhoz, hogy zöld legyen a tartós teszt, amennyitől már alul majdnem kibuggyant a gáz. Élesztősnél még nem is számított, de miután vettem palackot, már nem volt mindegy. Valahol különben megvan még a cucc ;)
 
Én a helyedben inkább használtan vennék egy tropica kispalackos rendszert, persze csak ha megvan a keret, de asszem itt láttam és kb 5000-ért volt. Ezzel a rendszerrel akár már nem csak low techet lehet üzemelni.
 
Nekem ez a kispalackos rendszer kicsit költségesnek tűnik, egy 72 litereshez, már ha erre gondoltál:
Tropica System Nano Set 95g CO2 szett most csak 24900 Ft - Green Aqua
Pót palack egy 10 literes akinál 75 napig elég, akkor a 72-esben ha az arányokat nézem akkor durván úgy 10 nap, ez mellett meg a palackcsere 4200Ft. Akkor inkább ha lesz nagynyomású , akkor a szodastream palackjának felhasználásával lehetne rendszer építeni , a DIY topicban van róla írás, így nem kell külön témát indítani ha ilyen jellegű kérdés merülne fel ;), ezt sok helyen cserélik (pl nálunk az euronics-ban) , 2800-3000Ft-ért ( ha nem veszel gépet akkor a csak palack 8 ezer körül van, de kell hozzá átalakítót csináltatni)

Carbo adagoló kupakja szerintem nagyon kevés lesz, hamar feltellene gázzal. Sera cucca is úgy 16 centi hosszú, és a hatásfok javítása érdekében nyomatják bele a vizet. Ha passzentosan rakod össze a rendszer akkor simán elvihet egy porlasztókövet is, és akkor nem kell barkácsolni.
 
Utoljára módosított:
A carbo kupakjából készített harangos beoldás miért lenne a kevés? Ez low tech, nem 30 ppm-et akarok elérni.

"hamar feltellene gázzal" Ez mit jelent?

Lenne egy bizonyos felület, amit fenn lenne tartva állandó reagens adagolással.

A diffúzoros megoldásokat egyelőre elvetettem, nekem a legegyszerűbb megoldás kell, mivel hétközben nem vagyok itthon, és ha rosszul van tömítve akkor szivárog, meg minden nyavaja.
 
Nem ismerem az általad használni kívánt ecetsavas, szódabikarbónás megoldást, én csak az élesztős módszert használtam (élesztő, cukor, víz), de ebből 2 palack annyi gázt fejlesztett, hogy a 240-es akimon zöldre színezte a tartós tesztet. Hogy lásd hogy állsz a CO2 beoldással érdemes ilyent beszerezni, de lehet készíteni is.
CO2 Tartósteszt (Drop Checker) Green Aqua
https://akvakertesz.hu/threads/drop-checker-h%C3%A1zilag.373/

Szóval elképzelhető, hogy olyan sok gázt fog termelni a rendszered, hogy a carbo-s kupak feltelik, és alul nagy buborékokban fog távozni a gáz. Amennyiben mégis sikerül belőni, akkor a tartós teszt meg fogja neked mutatni, hogy elégséges-e a beoldott CO2 mennyiség. Viszont gyanítom, hogy ahogyan az élesztős megoldásnál is, úgy ennél sem lehetne állandó egyenletes gázfejlesztést megoldani.
Másfelől van rá esély, hogy egy porlasztókővel jobb hatást érsz el, mint ezzel a módszerrel.
 
Röviden az általam körvonalazódott, és készített co2 technika: 2 db ásványvizes( vagy 2 x 5 literes ioncseréltes flakon) flakon az alapja. A kupakja kifúrva, benne cső, szigetelve a fúrásnál. Egyik flakonban ecetsav, másikban tömény szódabikarbóna oldat.
Megnyomva ugye kimegy a levegő, így a cső légtelenítve lesz, a fentebb helyezett flakonok miatt gravitációsan jön le a szodabikarbóna és az ecet.

A két levegőztető cső egy nagyon egyszerű kis szerkezetbe csatlakozik, egy harangba(carbo fehér kupakja), ebben van beleragasztva szájjal felfelé egy másik kupak is. A harang teteje ki van fúrva, benne ilyen kis zöld légpumpához való műanyag mütyür( illesztő, vagy mi ,nem tudom a nevét). A két reagens tehát a bearagasztott kupakba csöpög egy helyre, így co2-t feljesztve. A belső kupak egy kicsit magasabban ki van lyukasztva, így a gáz tud távozni, de nem szerteszét, hanem a harangban marad. A reagensek adagolását kis műanyag csapokkal oldom meg, pontosan be tudom állítani. A szódabikarbóna és az ecet reakciója tudtommal szén-dioxidot és vizet termel, tehát semmi káros anyag, semmi pH változtató hatás, mert mire túlcsordul,már semelegesítette egymást a két anyag, a víz meg ugye nem gond... :D

Nem tudom hogy működik az élesztős, de ott szerintem a szabályzási lehetőség nem annyira jó, itt kémiai reakció lévén elég jól be tudom állítani.

A különbség a többi DIY megoldással szemben, hogy a gázt nem flakonokban termelem, hanem In Situ, helyben.
 
Röviden az általam körvonalazódott, és készített co2 technika: 2 db ásványvizes( vagy 2 x 5 literes ioncseréltes flakon) flakon az alapja. A kupakja kifúrva, benne cső, szigetelve a fúrásnál. Egyik flakonban ecetsav, másikban tömény szódabikarbóna oldat.
Megnyomva ugye kimegy a levegő, így a cső légtelenítve lesz, a fentebb helyezett flakonok miatt gravitációsan jön le a szodabikarbóna és az ecet.

A két levegőztető cső egy nagyon egyszerű kis szerkezetbe csatlakozik, egy harangba(carbo fehér kupakja), ebben van beleragasztva szájjal felfelé egy másik kupak is. A harang teteje ki van fúrva, benne ilyen kis zöld légpumpához való műanyag mütyür( illesztő, vagy mi ,nem tudom a nevét). A két reagens tehát a bearagasztott kupakba csöpög egy helyre, így co2-t feljesztve. A belső kupak egy kicsit magasabban ki van lyukasztva, így a gáz tud távozni, de nem szerteszét, hanem a harangban marad. A reagensek adagolását kis műanyag csapokkal oldom meg, pontosan be tudom állítani. A szódabikarbóna és az ecet reakciója tudtommal szén-dioxidot és vizet termel, tehát semmi káros anyag, semmi pH változtató hatás, mert mire túlcsordul,már semelegesítette egymást a két anyag, a víz meg ugye nem gond... :D

Nem tudom hogy működik az élesztős, de ott szerintem a szabályzási lehetőség nem annyira jó, itt kémiai reakció lévén elég jól be tudom állítani.

A különbség a többi DIY megoldással szemben, hogy a gázt nem flakonokban termelem, hanem In Situ, helyben.


Szia Pendulum,

Kiprobaltad mar a szodabikarbona + ecetsavas megoldast? A szodabikarbona + citromsavat azt tudom, hogy hasznaljak es egeszen jo hatasfokkal mukodik de az ecetes megoldasrol meg nem talatam infot,( bar az elv ugyanaz.)
Ha beuzemeled es mukodik, ird majd le a tapasztalataidat.Elore is kosz.
 
Szia Pendulum,

Kiprobaltad mar a szodabikarbona + ecetsavas megoldast? A szodabikarbona + citromsavat azt tudom, hogy hasznaljak es egeszen jo hatasfokkal mukodik de az ecetes megoldasrol meg nem talatam infot,( bar az elv ugyanaz.)
Ha beuzemeled es mukodik, ird majd le a tapasztalataidat.Elore is kosz.


Pontosan azt fogom próbálni. Ha működik, csinálok blogot róla. Viszont engem egy valami aggaszt, a nátrium-acetát, ami képződik, és a vízbe kerül, de mindjárt utána nézek káros-e.
 
Back
Oldal tetejére