• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Melegvizes halak

Az aranyhal nem kimondottan meleg vizű hal, de nagy a tűrőképessége és jól viseli a meleg miatti oxigénhiányt

Az lehet hogy nagy a tűrőképessége,de ne az alapján telepítsük az akit hogy úgy is ki bírja hanem hogy jól érezzék magukat.
 
Az aranyhal eurytherm hal, azaz képes elviselni télen a fagyot, nyáron a kánikulát, mivel a természetben is ezekkel a kihívásokkal találkozik. Más kérdés, hogy a túltenyésztett példányok mennyire képesek még erre. A hobbiban elterjedt nézet szerint jobb őket 20-22 fokon tartani, és én is erre szavazok, mert borzasztóan nagy a vízterhelésük és ezen a hőmérsékleten kevésbé viseli meg az akvárium szűrését a dolog. Ezzel szemben több könyvben láttam már, hogy a túltenyésztett formákat 27 fokon kell tartani. Nem értek egyet vele, de nem tudom egyértelműen kijelenteni, hogy hülyeség lenne. Van egy olyan szép emberi szokás, hogy az egzotikusnak tűnő állatokhoz egzotikus tartást feltételezünk automatikusan, szerintem lehet egyszerűen ez is az információ elterjedése mögött.
Mindenesetre a 27 fok még mindig nem 30, és abban szinte mindenki egyetért, hogy a 30 fok már túl sok ennek a fajnak.
 
Még egy dologra szeretném felhívni a figyelmed(látom most aranyhalban gondolkodsz,de az sem szereti a 30fokot).lehet hogy gondoltál rá,de komoly költségvonzata lehet.ha most olyan halat kezdesz el tartani ami kifejezetten magas hőmérséklet mellett érzi jól magát akkor azt majd télen is biztosítanod kell!mi fűtési szezonban hagyjuk napközben a lakást 17-18 fokig is hűlni,illetve éjszakára sem szeretem ha 19fok fölé megy.de az akvárium nem hűlhet le ennyire ha 26-28fokot kedvelő halakat tartasz,tehát fűteni kell majd!
 
Kérlek ha valamihez nem értesz ne írj be valótlan állításokat, főleg, hogy látszik nem is próbáltad még a ventilátort, mert akkor nem állítanál olyat, hogy 1000 ventilátor sem változtat a hőmérsékleten
A ventilátort az élet elég sok területén használják és az akvárium felett is igen hasznos, 2-4 °C-ot simán lejjebb tud vinni a víz hőmérsékletén és ezt én viszont tapasztalatból mondom.

A másik állításod sem helyes, az aranyhal közismerten hideg vízi hal, az más dolog, hogy elviseli a meleg vizet és a kevés oxigént. De te is túléled a 35-38 fokos hőséget, de nem kellemes.



Ezt megmagyaráznád kérlek.
Mevilágítás alatt a növények annyi oxigént termelnek, hogy a víz túl is telitődhet. Ha elindítod a levegőztetőt, akkor ezt az instabil álapotot felborítod és csökkented az oxigénszintet ahelyett, hogy növelnéd.
 
A legjobb az lenne ha hajnalban tudnád elindítani a levegőzetőt, mert ha este indítod az van, hogy többet árt mint használ.
Mevilágítás alatt a növények annyi oxigént termelnek, hogy a víz túl is telitődhet. Ha elindítod a levegőztetőt, akkor ezt az instabil álapotot felborítod és csökkented az oxigénszintet ahelyett, hogy növelnéd.
TúltelítődHET. Ha a növények tökéletesen érzik magukat és mindent megkapnak. De ha egy kicsit is instabil az akvárium, és a növények időnként csak egy kis hiányt is szenvednek valamiből, már nemhogy nem telítik túl a vizet, de egyáltalán nem képesek kiszolgálni a halak és a biológiai szűrés oxigénigényét. Sőt, ez a növények által termelt többlet húszszor is elfogy egy éjszaka alatt. A lekapcsolás utáni egy órában lehet hogy jó, ha nem megy a levegőztető, utána viszont már szükség van rá.
 
A ventilátor semmit sem ér. Nem tudom ki találta ki, de az akvárium a környezete hömérsékletét veszi át. Ha 1000 ventilátort állítasz rá akkor sem fog változni a hőmérséklete.
Én régen halaztam és akkor még nem volt hűtés. Csak a 2literes jeges palack a mélyhűtőből, de volt amikor többet ártott mint használt. Berakod éjszakára, leviszi 10 fokkal a vizet, utána újra bemelegszik reggelre.
Ha a meleg nem vitte el őket, akkor a hőmérsékletingás majd elviszi.
Az elevenszülő fogaspontyok, a betta és az aranyhalak jól bírják a meleg vizet, de éjszakára CO2 helyett inkább levegőztetőt üzemeld be.
A ventillátor abban segíthet,hogy a világítás ne melegítse a vizet,ha zárt az akvárium teteje,akkor több fokkal is melegebb lehet a víz,mint a külső hőmérséklet.
 
A ventillátor abban segíthet,hogy a világítás ne melegítse a vizet

Nono, azért nem csak ebben segít.

A vízfelszín fölötti levegő (akvárium vize fölött néhány centiméter) a párolgás miatt közel van a 100% relatív páratartalomhoz.
  • Relatív páratartalom:
    A levegőben lévő vízpára %-os értéke, az adott hőmérsékleten, a vízgőzzel teljesen telített levegő páratartalmához viszonyítva.
    Tehát a 100%-os relatív páratartalom az aminél az adott hőmérsékleten több vízgőz már nem tud a levegőbe jutni.
A víz feletti levegő relatív páratartalma minél alacsonyabb, annál intenzívebben párolog a víz, és minél közelebb van a 100%-hoz, annál lassabb a további párolgás.
Tehát emiatt az akváriumból a továbbiakban már kis mértékben párolog csak a víz, amennyire adott területen lévő kis légmozgás lassan szétoszlatja a víz feletti páramennyiséget.
Namost, a ventilátorral ebbe avatkozhatunk bele, ugyanis, ha a víz felszín feletti légtérből folyamatosan lefújatjuk egy ventilátorral a vízgőzzel telített légréteget, akkor folyamatosan olyan levegőt biztosítunk a víz fölött, ami nincs telítve, tehát mértékrendekkel intenzívebb lesz a víz párolgása.
És hogy ez miért is jó?
Mert a párolgó közegből (vízből) hőt von el a párolgás fizikai folyamata. Tehát hűti a vizet, és konkrétan a környező levegő hőmérsékleténél alacsonyabbra is hűthető ezzel a módszerrel.

Persze mindez azzal jár, hogy mértékrendekkel több víz párolog ki az akváriumból ezt pedig pótolni kell, méghozzá desztvízzel, vagy RO vízzel, mert különben felkeményítjük, hiszen a párolgás során nagyrészt csak a víz párolog ki, a többi anyag az akváriumban marad.
 
Ember!

Mindenki ventillátort használ(itt több száz embert értek), és mindenkinek bevált,akkor miért pont nálad nem ér semmit? Ne etess már.Írd azt,hogy lusta vagy kipróbálni. Én a 64L-t kettő darab 12cm-es pc ventivel hűtöm,amit elpárologtat azt 20 fokos vízzel pótolom,a legnagyobb hőségben is 25-26 fokos a víz.

Nem letámadni akarlak,csak konkrétan hülyének néztél ezzel a megnyilvánulással minden akvaristát,aki ventit használ eredményesen. Akkor majd pont nálad ne működne...
 
méghozzá desztvízzel, vagy RO vízzel, mert különben felkeményítjük, hiszen a párolgás során nagyrészt csak a víz párolog ki, a többi anyag az akváriumban marad.

Erre nem is gondoltam,de legalább megvan a magyarázat,hogy miért is olyan kemény a vizem az utóbbi időben.

A ventis hűtéssel kapcsolatban pedig én is az általános tapasztalatot tudom megosztani: 98l-en 1db 12cm PC venti 4fokot csökkentett a legnagyobb melegben,napi 1,5-2l párolgás mellett.
 
Ember!

Mindenki ventillátort használ(itt több száz embert értek), és mindenkinek bevált,akkor miért pont nálad nem ér semmit? Ne etess már.Írd azt,hogy lusta vagy kipróbálni. Én a 64L-t kettő darab 12cm-es pc ventivel hűtöm,amit elpárologtat azt 20 fokos vízzel pótolom,a legnagyobb hőségben is 25-26 fokos a víz.

Nem letámadni akarlak,csak konkrétan hülyének néztél ezzel a megnyilvánulással minden akvaristát,aki ventit használ eredményesen. Akkor majd pont nálad ne működne...

ezt most kinek írtad? Senki nem mondta, hogy nem ér semmit.
 
ezt most kinek írtad? Senki nem mondta, hogy nem ér semmit.


Az aksim vize elég meleg.Hűteni nem tudom/nem kívánom/nincs rá lehetőségem hosszabb távon.

Mert ez úgy hangzik,mintha a a lustaság gátolná benne. Nem értem hogy hogy nincs rá lehetőség? Vagy mi gátolja? Bedugom azt' megy.
 
Üdv.
Szükségem lenne egy két tanácsra.
Az aksim vize elég meleg.Hűteni nem tudom/nem kívánom/nincs rá lehetőségem hosszabb távon.
Növények bírják,van már nagynyomású CO2 rendszerem is.
Viszont a hal állományom elég vegyes,jelenleg kiszállásos rendszerű a csapat.
Neon,guppi,endler,kakadú és ramirezi az algázókon kívül.
A helyzet a következő:
a sima guppi nem bírja a co2-t..igy ők fogynak sajnos.
A neonhalak a hőfokot nem bírják,azért fogynak.
Most 33 fok a vizem.A hűtésről ne beszéljünk.
Leginkább az érdekelne,hogy melyek azok az egyszerűbb halfajok,amelyek jól tolerálják a tartósan melegebb vizet.
A kakaduk és a ramik bírják,de nekik elég kényes a tartásuk.Maradjak inkább ezen a vonalon,vagy milyen alternatívák vannak még?
160liter/85watt fény,palackos co2.közepes növényzet.Ide válogatnék csapatot majd...
Előre is köszi..



Cooler, CO2, szelloztetes ,stb mar targyalva volt , nem terek ki rajuk.

Ennyire extrem meleget elviselo fajokat a gurami fajok kozott talahatsz talan ,( torpe, mez, csokolade-gurami )de ezeknek is sok a 33C
.Ez a homerseklet egyebbkent semmilyen halnak nem jo, kezelomedencekben hasznaljakazt is max 3 napig (maximalis szelloztertessel kombinalva ), mert a korokozok sem birjak.

Annyit tehetsz , hogy a vilagitasodat felfuggeszted.Az akvariumot semmikepp se legyen fedett.
A legfapadopsabb megoldas ( nem a legmegfeleleobb de valamennyit segit az a szoba-ventilator ) Azt is a viztukorre kell iranyitani
maskepp semmi haszna.
 
Back
Oldal tetejére