• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Melegvizes halak

gyurmakoma

Kertész tanonc
Üdv.
Szükségem lenne egy két tanácsra.
Az aksim vize elég meleg.Hűteni nem tudom/nem kívánom/nincs rá lehetőségem hosszabb távon.
Növények bírják,van már nagynyomású CO2 rendszerem is.
Viszont a hal állományom elég vegyes,jelenleg kiszállásos rendszerű a csapat.
Neon,guppi,endler,kakadú és ramirezi az algázókon kívül.
A helyzet a következő:
a sima guppi nem bírja a co2-t..igy ők fogynak sajnos.
A neonhalak a hőfokot nem bírják,azért fogynak.
Most 33 fok a vizem.A hűtésről ne beszéljünk.
Leginkább az érdekelne,hogy melyek azok az egyszerűbb halfajok,amelyek jól tolerálják a tartósan melegebb vizet.
A kakaduk és a ramik bírják,de nekik elég kényes a tartásuk.Maradjak inkább ezen a vonalon,vagy milyen alternatívák vannak még?
160liter/85watt fény,palackos co2.közepes növényzet.Ide válogatnék csapatot majd...
Előre is köszi..
 
jelenleg kiszállásos rendszerű a csapat

Már ne haragudj,de biztos korrekt ez így?Ha nem vagy képes megfelelő körülményeket biztosítani az általad tartott élőlényeknek akkor ajándékozd,vagy add el őket!Ez a "ha nem bírják akkor megdöglenek" hozzáállás felháborító szerintem!

PC venti+12V adapter 2000Ft
Szobaventilátor a frontüvegre irányítva 2000-4000Ft(aukciós portál,tecsó,madaras tecsó)
asványvizes palack a mélyhűtőbe,vízcsere ingyen
 
Már ne haragudj,de biztos korrekt ez így?Ha nem vagy képes megfelelő körülményeket biztosítani az általad tartott élőlényeknek akkor ajándékozd,vagy add el őket!Ez a "ha nem bírják akkor megdöglenek" hozzáállás felháborító szerintem!

PC venti+12V adapter 2000Ft
Szobaventilátor a frontüvegre irányítva 2000-4000Ft(aukciós portál,tecsó,madaras tecsó)
asványvizes palack a mélyhűtőbe,vízcsere ingyen

Köszönöm hogy felháborodtál.
Gondolhatod hogy nem szándékosan tartom így őket és idő volt mire rájöttem hogy miért pusztulnak.
De valószínű ha nálad elhalálozik egy hal,akkor az összeset elajándékozod nehogy a többinek is baja essen.
Megoldást keresek épp a problémámra.
Elajándékozni,eladni is jó ötlet,pláne ha ne adj isten nem a hő a gond hanem fertőzés vagy valami,akkor nyugodt szívvel adom tovább őket,hátha másnak is kárt okozok?
Nemár...
Tippeket,tapasztalatokat várok inkább,hogy kinél mi bírja jobban,hogy ne szaladjak bele megint ilyesmibe.
 
Köszönöm hogy felháborodtál.
Gondolhatod hogy nem szándékosan tartom így őket és idő volt mire rájöttem hogy miért pusztulnak.

Nem akarok hosszas vitát ebből,de két okot is megjelölsz(nem találgatsz,hanem kijelented,szó nincs fertőzésről) amiért pusztulnak az állataid(CO/meleg) és kijelented,hogy nem fogod hűteni az akit,és nem említed,hogy visszavetted volna a co-t.

Az aksim vize elég meleg.Hűteni nem tudom/nem kívánom

a sima guppi nem bírja a co2-t..igy ők fogynak sajnos
 
A 33 fokos hőmérséklet a díszhalak nagy részét súlyosan megviseli. Tökéletes ok a pusztulásukra, ezt te is leírtad. Semmiféle betegség nem kell hozzá, hogy idővel kinyírja az összes halad. Az állatbarát hozzáállás az lenne, ha meghirdetnéd őket ingyen elvihetőként.
Már a kifejezetten melegkedvelő halaknak sem jó, de az ilyen fajok túlélik a kritikus pár hetet nyáron. A törpesügérek nélkül a Betta lenne ideális választás vagy a vörös neon.
Egyébként a növényeknek is elég erősen betesz ez a meleg. A sima guppi meg prímán bírja a CO2-t, csak nem a 30 fokos hőmérséklettel együtt járó oxigénhiánnyal kombinálva.
 
Nem akarok hosszas vitát ebből,de két okot is megjelölsz(nem találgatsz,hanem kijelented,szó nincs fertőzésről) amiért pusztulnak az állataid(CO/meleg) és kijelented,hogy nem fogod hűteni az akit,és nem említed,hogy visszavetted volna a co-t.

Én sem akarok vitázni.
Az akvárium egy kicsi tetőtéri szobában van,ahol 34 fok az alap ilyenkor,de megy még bőven feljebb is időnként.
A hűtést azért nem akarom megoldani,mert egyszerűen nem tudom.Itt nem ér semmit egy beépített kis ventilátor vagy jégkocka és társai sem.
akvárium klímát nem tudok venni sajnos.
A szűk hely miatt a hűtés azért is ördögi kör,mert a tetőben lévő fénycsövek és kiegészítők amúgy is visszamelegítik,folyamatos fűtés gyakorlatilag.
A co2 ma van a 6. napon.
Eddig nem volt gond.de most kezdtek besokallni a guppik.Mire elkezdtek pipázni,addigra ki is feküdt egy pár.Jelzem,az idősebb,érettebbek csak.
Rengeteg kicsi van,2-3mm-es,akiknek meg sem kottyan.Szóval nem mindegyik hal pipázik,és nem mindegyik halálozik el.Ezért a "kiszállásos rendszer"
A neonok nem pipáltak,semmi előjel nem volt,egyik napról a másikra kezdtek fogyni.Valószinűleg eddig bírta a szervezetük a meleg vizet.
Van repülő róka,anci,oto,ramirezi és kakadu is az aksiban akiknek semmi gondjuk.
Ezért keresem a megoldást..
 
A 33 fokos hőmérséklet a díszhalak nagy részét súlyosan megviseli. Tökéletes ok a pusztulásukra, ezt te is leírtad. Semmiféle betegség nem kell hozzá, hogy idővel kinyírja az összes halad. Az állatbarát hozzáállás az lenne, ha meghirdetnéd őket ingyen elvihetőként.
Már a kifejezetten melegkedvelő halaknak sem jó, de az ilyen fajok túlélik a kritikus pár hetet nyáron. A törpesügérek nélkül a Betta lenne ideális választás vagy a vörös neon.
Egyébként a növényeknek is elég erősen betesz ez a meleg. A sima guppi meg prímán bírja a CO2-t, csak nem a 30 fokos hőmérséklettel együtt járó oxigénhiánnyal kombinálva.

Köszi,ilyesmire vártam.
A 33 fokos dolog részben nem érthető,hiszen trópusi halakról van szó,amiknek elvileg bírni kellene a meleg vizet.
Meghirdetni nem tudom,hisz nem fogok iderendelni senkit lutrira pár halé,amik lehet nem is élik meg a másnapot.És nem csak nálam,hanem egy szállítási,kifogási plusz stresszre gondolok.
Az oxigén hiányra ha ráteszek egy levegőztetőt,az elvileg keresztbe ver a co2nak nem? kizavarja a vízből...
 
Köszi,ilyesmire vártam.
A 33 fokos dolog részben nem érthető,hiszen trópusi halakról van szó,amiknek elvileg bírni kellene a meleg vizet.
Meghirdetni nem tudom,hisz nem fogok iderendelni senkit lutrira pár halé,amik lehet nem is élik meg a másnapot.És nem csak nálam,hanem egy szállítási,kifogási plusz stresszre gondolok.
Az oxigén hiányra ha ráteszek egy levegőztetőt,az elvileg keresztbe ver a co2nak nem? kizavarja a vízből...
A trópus egy elég tág fogalom. A 30 fok fölötti hőmérséklet csak nagyon kevés díszhalunknak természetes. A fajok hőmérsékletigényének egyenként kell utána olvasni! A neonhalnak például 24 fok fölött már nem kellemes a hőmérséklet.

Ritka hülye ötlet volt pont ilyenkor beüzemelni azt a CO2-t. A levegőztető valóban kihajtja, na de ilyen körülmények mellett többet vesztesz az oxigénszegény környezet miatt, mint amennyit nyersz a CO2-vel. Az oxigénhiánytól megzuhannak a szűrőbacik, a növények meg a melegtől, így nem fognak jól teljesíteni, ha van CO2, ha nincs.
Ha a halakat kifogod egy vödörbe, beraksz melléjük egy levegőztetőt és a cuccost leviszed a pincébe, akkor jó esélyük van a túlélésre.
 
A ventilátor semmit sem ér. Nem tudom ki találta ki, de az akvárium a környezete hömérsékletét veszi át. Ha 1000 ventilátort állítasz rá akkor sem fog változni a hőmérséklete.
Én régen halaztam és akkor még nem volt hűtés. Csak a 2literes jeges palack a mélyhűtőből, de volt amikor többet ártott mint használt. Berakod éjszakára, leviszi 10 fokkal a vizet, utána újra bemelegszik reggelre.
Ha a meleg nem vitte el őket, akkor a hőmérsékletingás majd elviszi.
Az elevenszülő fogaspontyok, a betta és az aranyhalak jól bírják a meleg vizet, de éjszakára CO2 helyett inkább levegőztetőt üzemeld be.
 
A legjobb az lenne ha hajnalban tudnád elindítani a levegőzetőt, mert ha este indítod az van, hogy többet árt mint használ.
 
A ventilátor semmit sem ér

Nekem rémlik valami a párologtatás,és a hőleadás összefüggéséről(végül is ezért izzadunk pl).Persze ez csak a vízfelületre irányított ventire igaz.Egyébként pont ma beszéltem kopikon156 kertész úrral akinek van szerencséje panelban lakni.neki 3venti van a(ha jól emlékszem)120literese felett és 4fokkal tudja velük a lakás hőmérséklete alatt tartani a vizet(brutál napi párolgás mellett).

Egyébként meg vitatkozzunk erről odaát;) : Az akvárium vizének hűtése | Page 10 | Magyar Akvakertész Fórum
 
ne haragudj de valami kaméleon fajt tarts inkább :D

2db processzor hűtő venti + 1 12 voltos 1200 ft os univerzális táp és kész 4 fokot le tudod vinni bőven ami elég is 29 fokot hosszútávon is elviselik...
Guppinak mi baja a co2-vel mert nálam a megfelelő szintet vigyorogva elbírták. Drop checkerrel ellenőrizni kellene mert lehet túl adagoltad.
 
ne haragudj de valami kaméleon fajt tarts inkább :D

kaméleont semmiképp,mert az aztán kényes.képes megdögleni csak azért mert épp olyan kedve van:D egyébként én pont egy kaméleonnak voltam rossz és felelőtlen gazdája valaha régen(bár ő pont mindent túlélt,szerintem csak azért hogy bosszantson)
tehát gyurmakoma bocs a kirohanásért és inkább az olcsó és használható tanács amit fentebb is írtak: 1db 12V-os adapter ez el tud vinni két pc ventit is.ebből jó a legolcsóbb is,de 1500ft körül már vannak csendesebb kivitelek is 12centisből ha ez számít(hardveraproponthu)
javaslom,hogy reggel töltsd utána az elpárolgott mennyiséget hideg(kezelt) csapvízzel,mivel a víz viszonylag lassan veszi fel a környezete hőmérsékletét ez is ad pár óra haladékot.
 
  • Like
Reactions: TZ
Köszi mindenkinek.
Éjszaka nem megy a co2zás-a világításra van kötve.
drop checker szép világos zöld színű,a növények most kezdenek megindulni tőle.
De egy kicsit vissza tekertem még belőle...
Ami furcsa,hogy egy egy faj teljesen jól bírja a meleg vizet co2-val,mások meg egyáltalán nem...
A hideg utántöltés megoldott dolog,de mivel a szoba hőfoka magas,így az sem ér semmit....
Mindenképp a halakon kell változtatnom,nem akarok még egyszer belefutni ilyesmibe.
Ajánlottátok itt az aranyhalat pl.
Az nem hideg vizes hal inkább?
Elég soknak utána olvastam,de kb 29 fokig adják meg az értékeiket.
Ezért kérdezek inkább itt,hogy a tapasztalatok mit mutatnak...
Régebben sügéreket tartottam,akkor még co2 nélkül.Azok bírták a meleg vizet gond nélkül.viszont ott a növényezés nem mehet...
Sakk matt a dolog...
 
Az aranyhal nem kimondottan meleg vizű hal, de nagy a tűrőképessége és jól viseli a meleg miatti oxigénhiányt
 
A ventilátor semmit sem ér. Nem tudom ki találta ki, de az akvárium a környezete hömérsékletét veszi át. Ha 1000 ventilátort állítasz rá akkor sem fog változni a hőmérséklete.
Én régen halaztam és akkor még nem volt hűtés. Csak a 2literes jeges palack a mélyhűtőből, de volt amikor többet ártott mint használt. Berakod éjszakára, leviszi 10 fokkal a vizet, utána újra bemelegszik reggelre.
Ha a meleg nem vitte el őket, akkor a hőmérsékletingás majd elviszi.
Az elevenszülő fogaspontyok, a betta és az aranyhalak jól bírják a meleg vizet, de éjszakára CO2 helyett inkább levegőztetőt üzemeld be.

Kérlek ha valamihez nem értesz ne írj be valótlan állításokat, főleg, hogy látszik nem is próbáltad még a ventilátort, mert akkor nem állítanál olyat, hogy 1000 ventilátor sem változtat a hőmérsékleten
A ventilátort az élet elég sok területén használják és az akvárium felett is igen hasznos, 2-4 °C-ot simán lejjebb tud vinni a víz hőmérsékletén és ezt én viszont tapasztalatból mondom.

A másik állításod sem helyes, az aranyhal közismerten hideg vízi hal, az más dolog, hogy elviseli a meleg vizet és a kevés oxigént. De te is túléled a 35-38 fokos hőséget, de nem kellemes.


A legjobb az lenne ha hajnalban tudnád elindítani a levegőzetőt, mert ha este indítod az van, hogy többet árt mint használ.
Ezt megmagyaráznád kérlek.
 
Back
Oldal tetejére