• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Medicopter Land

Naplóbejegyzés!

A tegnapi teszt eredményekkel kiderült végre, hogy mi volt a gond a kezdetektől fogva. A növényeim leginkább azért szenvedtek ennyire, mert szikes vízben tartom őket. Ezt kapom a szolgáltatótól. Igen magas KH értéket és alacsony GH-t mutatott a tesztcsík, amit most, az elhozott GH+ segítségével próbálok korrigálni. Tesztelem a GH-t, mérem az értéket. Elsőnek furcsa volt, még a kezem is remegett. Egyre jobban tetszik ez az egész, minden velejárójával együtt. Remélem, hogy lesz látványosabb javulás végre. Kiderült, hogy a tápozással egyelőre semmi gond nincs, jók az értékek, így marad az eddig bevált profito. A későbbiekben, ha a jelenlegi flakonnal elfogy, akkor esetleg váltok majd, de ha továbbra is minden megfelelő tápanyagszintet mutat, akkor azt hiszem teljesen felesleges. Ha valaki azt mondja nekem hónapokkal ezelőtt, hogy hamarosan lesz egy szekrényem amiben különféle szerek, ilyen és olyan anyagok foglalnak majd helyet, hát kinevetem. Most meg tessék, itt rettegek a TEK-től, hogy rám nyitják az ajtót, valami faltörő kossal, mert azt hiszik rólam, hogy rossz irányba vegyészkedek. :sneaky:

Az akváriumba bekerült új növények:

1cs. Bacopa australis, 2cs. Limnophila sessiliflora, 1cs. Ludwigia repens rubin

..és sajnos elfelejtettem elhozni az új kedvencem, a Hygrophila polysperma névre hallgató gyönyörűséget. A helyét fenntartom neki mindenképp.

A tegnapi aktuális vízcsere közben, a mosogatószivaccsal (új) takarítottam le az üveget (nem is értem miért épp a dörzsi felével, mikor semmi makacsabb alga nem volt rajta), amivel sikeresen megkarcoltam itt-ott. Több helyen, hol rövidebb, hol pedig hosszabb karcolásokat véltem felfedezni. Nem vészes, nem látszik annyira (leginkább csak közelről), de azért jobb volt nélküle. Az ültetés után a friss (állott) vízzel feltöltött akváriumot, nagyon feldobták az új növények. Számomra valami elképesztő, meseszép látványt nyújt. Alakul. Örömmel csuktam le a fedelét, épp úgy mint ahogyan azt most teszem a naplómmal. :)
 
Naplóbejegyzés!

A tegnapi teszt eredményekkel kiderült végre, hogy mi volt a gond a kezdetektől fogva. A növényeim leginkább azért szenvedtek ennyire, mert szikes vízben tartom őket. Ezt kapom a szolgáltatótól. Igen magas KH értéket és alacsony GH-t mutatott a tesztcsík, amit most, az elhozott GH+ segítségével próbálok korrigálni. Tesztelem a GH-t, mérem az értéket. Elsőnek furcsa volt, még a kezem is remegett. Egyre jobban tetszik ez az egész, minden velejárójával együtt. Remélem, hogy lesz látványosabb javulás végre. Kiderült, hogy a tápozással egyelőre semmi gond nincs, jók az értékek, így marad az eddig bevált profito. A későbbiekben, ha a jelenlegi flakonnal elfogy, akkor esetleg váltok majd, de ha továbbra is minden megfelelő tápanyagszintet mutat, akkor azt hiszem teljesen felesleges. Ha valaki azt mondja nekem hónapokkal ezelőtt, hogy hamarosan lesz egy szekrényem amiben különféle szerek, ilyen és olyan anyagok foglalnak majd helyet, hát kinevetem. Most meg tessék, itt rettegek a TEK-től, hogy rám nyitják az ajtót, valami faltörő kossal, mert azt hiszik rólam, hogy rossz irányba vegyészkedek. :sneaky:

Az akváriumba bekerült új növények:

1cs. Bacopa australis, 2cs. Limnophila sessiliflora, 1cs. Ludwigia repens rubin

..és sajnos elfelejtettem elhozni az új kedvencem, a Hygrophila polysperma névre hallgató gyönyörűséget. A helyét fenntartom neki mindenképp.

A tegnapi aktuális vízcsere közben, a mosogatószivaccsal (új) takarítottam le az üveget (nem is értem miért épp a dörzsi felével, mikor semmi makacsabb alga nem volt rajta), amivel sikeresen megkarcoltam itt-ott. Több helyen, hol rövidebb, hol pedig hosszabb karcolásokat véltem felfedezni. Nem vészes, nem látszik annyira (leginkább csak közelről), de azért jobb volt nélküle. Az ültetés után a friss (állott) vízzel feltöltött akváriumot, nagyon feldobták az új növények. Számomra valami elképesztő, meseszép látványt nyújt. Alakul. Örömmel csuktam le a fedelét, épp úgy mint ahogyan azt most teszem a naplómmal. :)
Dörzsivel nem tudsz üveget karcolni. De nem nehéz a dörzsivel észrevétlen felkapni egy kavicsot, vagy egy pici csigaházat végighúzni. Ezért is fontos a Helena csiga beszerzése.
 
Dörzsivel nem tudsz üveget karcolni. De nem nehéz a dörzsivel észrevétlen felkapni egy kavicsot, vagy egy pici csigaházat végighúzni. Ezért is fontos a Helena csiga beszerzése.
Szia!
Kavicsot biztosan nem (arra nagyon figyelek), de pajzscsigát szoríthattam alá. A fene, erre nem is gondoltam. Azt hittem, hogy ők olyan lágy házban laknak (mivel picik), hogy az nem karcol. Helena nem jöhet! Nagyon megtetszettek a sün, zebra, sisak csigák, ők jönnek majd. Felfalná őket. :)
 
Fejvakarós - gondolkodós..

Olvasom én figyelmesen a ph-gh-kh hármasról írtakat, de bizonytalan vagyok. Vajon mennyire borítom meg a rendszert, ha a szikes víz miatt, az alacsony GH szintet felemelem, a magas KH szint fölé egy hangyatalppal. Szabad egyszerre 10-es értékű GH-t emelni a GH plus segítségével, vagy ezt is apránként ajánlott, mint szinte mindent? Nem merek beszórni ekkora mennyiségű sót a vízbe. Nem lesz baj belőle? :bag:
 
Szia!
Kavicsot biztosan nem (arra nagyon figyelek), de pajzscsigát szoríthattam alá. A fene, erre nem is gondoltam. Azt hittem, hogy ők olyan lágy házban laknak (mivel picik), hogy az nem karcol. Helena nem jöhet! Nagyon megtetszettek a sün, zebra, sisak csigák, ők jönnek majd. Felfalná őket. :)
Hát szerintem jöhet helena kitisztítja az aksidat és elköszönsz tőlük és mennek bele újak amiket akarsz.
 
Hát szerintem jöhet helena kitisztítja az aksidat és elköszönsz tőlük és mennek bele újak amiket akarsz.
Igazad van, erre nem is gondoltam :woot: Bár úgy gondolom hosszú időbe telne, mire mindet levadászná, hacsaknem egy kisebb csapatot szerzek belőlük.
 
Igazad van, erre nem is gondoltam :woot: Bár úgy gondolom hosszú időbe telne, mire mindet levadászná, hacsaknem egy kisebb csapatot szerzek belőlük.
Így viszont lesz 4-5 fajta csiga ami konkurálni fog egymással és ide a bökőt, hogy csak 2 marad belőle. Biztos, hogy kiszorítják egymást. S nem biztos, hogy az marad amit szeretnél.

Aztán meglátod az akvában a helenát és beleszeretsz. :)
raubschnecken---anentome-helena__005d343a8af0eafd5d2bf2b0dd3b343a.jpg
 
Így viszont lesz 4-5 fajta csiga ami konkurálni fog egymással és ide a bökőt, hogy csak 2 marad belőle. Biztos, hogy kiszorítják egymást. S nem biztos, hogy az marad amit szeretnél.

Aztán meglátod az akvában a helenát és beleszeretsz. :)
View attachment 40199
Nagyon szépek, ez tény, csak ez a gyilkolási vágy ne lenne. Az a baj, hogy tudtommal ők képesek elbújni a talajban (főleg a picik), így a későbbiekben, ha véletlenül egy is bent marad, azonnal megenné az időközben bekerülő drága, dísz csigukat. Szóval ez sem a legjobb, legbiztosabb megoldás.
 
Vajon mennyire borítom meg a rendszert, ha a szikes víz miatt, az alacsony GH szintet felemelem, a magas KH szint fölé egy hangyatalppal.

Szia, miért nem a KH-t akarod csökkenteni elsősorban? Így szerintem nagyon lúgos is a vized, nem? Jó, az tuti macerásabb lenne, pl. fele lágy víz, fele csapvíz + GH visszasózó a kívánt mértékre. Így már csak fele KH lenne az akiban mint most.
Lágy vizet meg tudsz kevertágyas gyantával is csinálni, ha nincs RO masinád.

De bármelyik megoldást választod, szerintem csak apránként a változtatásokkal, - a halakat, garnikat, ha új akiba tesszük, akkor is szoktatjuk, nehogy ozmo-sokkot kapjanak.
 
Szia, miért nem a KH-t akarod csökkenteni elsősorban? Így szerintem nagyon lúgos is a vized, nem? Jó, az tuti macerásabb lenne, pl. fele lágy víz, fele csapvíz + GH visszasózó a kívánt mértékre. Így már csak fele KH lenne az akiban mint most.
Lágy vizet meg tudsz kevertágyas gyantával is csinálni, ha nincs RO masinád.

De bármelyik megoldást választod, szerintem csak apránként a változtatásokkal, - a halakat, garnikat, ha új akiba tesszük, akkor is szoktatjuk, nehogy ozmo-sokkot kapjanak.
Szia!
RO masinám nincsen, egyelőre biztos, hogy nem is lesz. A gyantáról olvastam. Nekem macerás lenne a regeneráltatása. A legközelebbi ilyen bolt, ahol ezt kezelnék, több mint 1 órára van. Néztem, hogyan kell házilag újra életet lehelni belé, de az nem az én műfajom. A közelemben lévő kis boltban pedig semmi effélét nem árulnak. Megkérdeztem, hogy van e foszfát teszt.. Megkérdezte, hogy mi a vegyjele.. Á, esélytelen.
Holnap keményítek a vízen, sajna most nincs más megoldás. Elég sok sót kell beszórnom a 126 liter víz, és a viszonylag nagy szint emelés miatt. Konkrétan a 6-7 körüli GH-t emelem a magasságokba. Micsoda kiszúrás ez. Így kezdjek bele a növényezésbe. Mondom én, hogy el kell költöznöm innen (hátizsákos smile)
Köszönöm, hogy óvatosságra intettél! ;)
 
2. havi összesítő!

Itt is van a második hóforduló. Boldog hófordulót! :ROFLMAO:
Azt kell, hogy mondjam, hogy ez a hónap sokkal gyorsabban telt, mint az első és sokkal kellemesebb percekkel, kevesebb hibákkal. Ennek ellenére az összefoglalót rögtön az elején, egy a legutóbb elkövetett súlyosabb hibámmal kezdeném. A legutoljára ültetett növények, ültetése során sikeresen felkevertem a korábban, a talajba dugdosott táprudak egyikét, ami egy viszonylag nagy porfelhő kíséretében, algákkal díszítette fel újfent az akváriumot. Mivel már volt ehhez hasonló élményem, az akvárium indításakor (egy halacskámnak köszönhetően, ugyebár Bajszinak, az Ancinak hála), így tudtam mi az amit azonnal tennem kell. Ennek ellenére néhány órán belül ellepett a zöld szőr alga az üvegen, ami a gyors, tudatos reakciómnak köszönhetően másnapra, zöld szőrén szálán eltűnt. A felkeveredett tabletta porfelhőjét azonnal leszívtam, majd később, a zöld szőr megjelenése után, sikamika volt, végül kapott az akvárium egy részleges vízcserét. Érdekes, hogy amennyire megijedtem az akvárium indításakor ettől a jelenségtől és álltam ott tétován nézve, most teljesen nyugodtan, higgadtan, gyors hozzáértéssel tudtam kezelni. Bele lehet ebbe tanulni könnyedén, csak kellenek a tapasztalatok. Jók, rosszak egyaránt. A korábbi ültetések után viszonylag sok időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy végre megpillantsam az első, új, immáron nálam, az általam megteremtett körülmények közepette növekvő friss hajtásokat. Mondanom sem kell mekkora öröm volt ez számomra. Aki beleszeret az akvakertészetbe, az minden bizonnyal tudja, hogy most miről is beszélek. Egy kis segítséggel (GA shop), végre az első vízteszten is túl vagyok. Jó túl lenni rajta, bár az eredmény lehangoló volt. Tetszik viszont ez a méricskélés, a hétvégén megmérem a helyi holtág vizét is kíváncsiságból. Szóval szépen sorban letudom a fontosabb lépéseket, amelyekből nagyon sokat tanulok. Megmondom őszintén, hogy az akvárium vizének minőségére és tisztaságára az elejétől kezdve odafigyeltem és arra törekedtem, hogy a legjobbat kihozzam belőle, általam és az adott technika által. Viszont a víz milyenségével cseppet sem foglalkoztam. Sosem mértem a víz koncentrációját, nem érdekeltek a paraméterek odabent, pedig ennek köszönhetően nagyobb baj is érhetett volna, mint ami. Alga hegyek képződhettek volna emiatt, de nálam, talán a szerencsének is köszönhetően csak néhány dombság alakult ki belőlük. Ezek ellenére, hogy a vízben található anyagokat, szintkülönbségeket nem vettem figyelembe és ezáltal a kellő egyensúlyt sem, sikeresen elbántam velük, leküzdöttem őket. A későbbiekben erre mindenképp figyelni fogok. Érdemes olykor elvégezni egy teljes víztesztet, ha mást nem csupán csak azért, hogy megnyugodjunk, hogy mindent jól csinálunk és minden rendben van. Idővel nyilván a növények jeleiből is következtethetünk arra, hogy éppen mire van szükségük ahhoz, hogy egészségesen fejlődjenek, így a tesztek már nem lesznek annyira fontosak, de az csak jó lehet, ha ennek ellenére mindig tartunk itthon és van kéznél egy. Ez a profizmus, hogy ránézésre megmondjam a hiánytüneteket, részemről még kicsit távolinak tűnik. A növények megfigyelése, tanulmányozása csak ezek után fog elkezdődni igazán, hiszen még csak most lettem túl azon, hogy megteremtsem számukra az ideális környezetet, körülményt ezen vizsgálatokhoz. Összefoglalva és mindent egybevéve így utólag azt mondom, hogy élvezetes volt az elmúlt két hónap. A sok aggodalom és türelmetlen várakozás, az esetlenkedés, az algákkal való küzdelem, a növények ültetése, ápolása, az izgalom, hogy egyáltalán megmaradnak a kezeim között vagy sem, mind-mind, külön-külön egy kis adrenalin löket volt a számomra. A kezdeti nehézségeken hamar átlehet lendülni, csak egy kis odafigyelés és akaraterő szükséges hozzá. S, hogy mindez flottul működjön, nem árt ha az embernek van egy háttere mindehhez, egy olyan háttere, mint amilyen nekem ez a fórum és lakói. Hálásan köszönöm az eddigi türelmet és segítséget, a segítőkész fórumozóknak, a fórumnak és természetesen az alapítóinak. Mától, remélhetőleg hátradőlve, cseppet sem aggódva, egyetlen várva várt dologra fókuszálva ülhetek az akváriumom előtt, ez pedig nem más, mint a naplóm következő fejezetének címe: A metszés! :happy:

A viszontlátásra!
 
Dörzsivel nem tudsz üveget karcolni. De nem nehéz a dörzsivel észrevétlen felkapni egy kavicsot, vagy egy pici csigaházat végighúzni. Ezért is fontos a Helena csiga beszerzése.
Szia!
Gondoltam szólok, mielőtt megkarcolod az üveget. Kis csiga ide vagy oda, igen is karcol a dörzsi fele a mosogatószivacsnak, úgyhogy csak óvatosan bánj vele, ha azt használod! Olvastam róla, itt helyben, többen írják, hogy de még mennyire, hogy karcol. Ráadásul van amelyik apró fémszálakat tartalmaz, szóval részemről mától mellőzve. (kár, hogy már megvan a baj):banghead::jimlad:
 
Mi probaltuk a Dennerle szivacsat es nem tetszett, viszont ami nagyon bejott a Tetra Easy Wipes kendo. A zold pontalgat is csak le kellett vele simogatni az uvegrol, es mivel feher a kendo latod rajta, hogy mennyi algat/biofilmet torolsz le, meg ha valami beszorulna a kendo es uveg koze (kosz) es azonnal felemelheted, hogy leperegjen es ne karoclja meg az uveget. 1 csomagban 10 db van ez 10 hetre eleg nekunk (150+60 literes akvariumok). Nem szoktam ujat hasznalni a kis akvariumhoz, csak kilotybolom a kendot (ez is hozzajarulhatot mondjuk ahhoz, hogy mindket akvariumban tombol a garnéla vesz nem csak az egyikben, de a szivaccsal sem jartunk volna jobban).
 
Nagyon szépek, ez tény, csak ez a gyilkolási vágy ne lenne. Az a baj, hogy tudtommal ők képesek elbújni a talajban (főleg a picik), így a későbbiekben, ha véletlenül egy is bent marad, azonnal megenné az időközben bekerülő drága, dísz csigukat. Szóval ez sem a legjobb, legbiztosabb megoldás.
Azért a Helene csigákra ne úgy gondolj mit valami pirájákra. Én betettem 4 db-ot egy 50 literes aksiba kb fél éve és meg vagyok győződve róla, hogy vegetáriánusok. Üres csigaház gyakorlatilag nincs. vízcserekor gyérítem az almacsigák számát a szívócsővel.( 2 hetente 50-100 db mínusz ) Valamit azért biztos esznek, mert fél év alatt már éhen haltak volna, de azért ne rettegj attól, "ha véletlenül egy is bent marad, azonnal megenné... "
 
Szia!
Gondoltam szólok, mielőtt megkarcolod az üveget. Kis csiga ide vagy oda, igen is karcol a dörzsi fele a mosogatószivacsnak, úgyhogy csak óvatosan bánj vele, ha azt használod! Olvastam róla, itt helyben, többen írják, hogy de még mennyire, hogy karcol. Ráadásul van amelyik apró fémszálakat tartalmaz, szóval részemről mától mellőzve. (kár, hogy már megvan a baj):banghead::jimlad:

A JBL kesztyűje félig fém. A dennerle szivacsa totál fém. Mind a kettő üvegtisztitásra van!
4603-dennerle-cleanator-2_1_-jpg.jpg jbl-glove-2-jpg.jpg

A fém semmit nem jelent. De akkor máshogy mondom. A dörzsiknél van jópár fajta ami nem alkalmas üvegre ez a borítón is fel van tüntetve. Azokat odaégett kajához használják. Ha ilyet használsz dörzsölni fog, de az sem fog mély barázdát húzni hanem opálossá teszi az üveged, 5 év alatt. Aztán van az a szivacs amit az Obiban kapni és dörzspapir van a túloldalán. :D :D na azzal ne takarítsd az üveged.

Én 12 éve takarítom az akváriumom dörzsivel (figyelek rá milyennel) és még egy karc se volt egyik akváriumomnál se, viszont csigákat takarítás előtt gondosan lelököm az üvegről és az alsó 10 cm meg se közelítem a szivaccsal nehogy felkapjak kavicsot.

Ha csak felkaptál egy szivacsot ami otthon volt és azzal takarítasz akkor oké, igazad van rengeteg brutál erős szivacs van, az tényleg nem akvába való, de karcolni szerintem nem fog csak opálossá tesz. De mielőtt félreértesz én nem erőltetni akarom a szivacs dolgot. Csak inkább azt mondani, hogy ha az ember körültekintő akkor ez nem probléma. Néha a gagyibb szivacs alkalmasabb, mert annak a dörzsrésze gyenge műanyag.
A fenti kesztyűt is bátran ajánlom, nálam bevált. Sziklákhoz nem mert kikezdik a kesztyűt.
 
Utoljára módosított:
@tsokee @Cipo3
Hétköznapi mosogatószivacs volt a kezemben, a tíz darabos kiszerelésből, az egyik. A karcok, a vízfelszín alatt néhány centivel keletkeztek, így a kavicsot kizárhatom, mivel akkor lentebb is karcolt volna, ahogy az aljzattól húzom fel a szivaccsal. Valószínűleg akkor tényleg egy csigaház került alá. Mától figyelek erre is. A Dennerle szivacsot kinéztem már magamnak, de legutóbb, az ára miatt nem hoztam el, nem fért bele a keretbe. A fémszálakkal kapcsolatban ezek szerint kicsit bekavarodtam. A kesztyű, bár biztosan hasznos és jó, számomra horror áron van. Kicsivel többért kevlár kesztyűt veszek, az éjszakai harcsázáshoz. :) A Tetra kendő szimpatikus, látom jó véleménnyel van róla sok mindenki. Azt mindenképp kipróbálom és valószínűleg egy Dennerle szivacsot is fogok rendelni legközelebb. Köszi szépen mindkettőtöknek a segítséget! (y)
 
Sajnos a kesztyű horror áron van tényleg. Nekem se fért bele. Legutóbb feleségem kérdezte mit kérek szülinapra..és hét olyankor kap az ember olyat amiket nem szokott megvenni, mert drága. Így lett nekem is.
 
Sajnos a kesztyű horror áron van tényleg. Nekem se fért bele. Legutóbb feleségem kérdezte mit kérek szülinapra..és hét olyankor kap az ember olyat amiket nem szokott megvenni, mert drága. Így lett nekem is.
Azt hiszem ilyen egy jó feleség! :)
 
Napló cetli!

Vajon írható a GH+ számlájára intenzív növényi növekedés? Ha szikes környezetről beszélünk, úgy gondolom mindenképp. Pont 1 hete már annak, hogy (RO készülék híján) sózom a vizet azért, hogy kb. egyensúlyban legyen az igen alacsony GH érték, a fellegekben járó KH-val. A HM mező ez idő alatt, "brutális", látványos szinten megnőtt, szinte kitakarja az egy szem nagy kavicsomat. Ebből kifolyólag, holnap előreláthatólag vízcsere és metszés várható, képekkel illusztrálva. :rolleyes:
 
Back
Oldal tetejére