• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Meddig jó egy táptalaj

Tremmel Máté

Kertész szaki
Nekem az akváriumban dennerle 6in1 talaj van az akváriumban már lassan 1,5 éve mikor kellene felfrissítenem vagy kicserélnem? És hogyan?

Tapatalkkal küldve az én F3111 eszközömről
 
Nálam látható változása volt az akváriumnak mikor kimerült. Növények már nem olyan ütemben nőttek mint korábban és láthatóan elkezdtek szenvedni emiatt meg az akvárium kezelhetetlen algásodásnak indult. Frissíteni különböző tápgolyókkal tudod
https://www.greenaqua.hu/hu/novenytapok/aljzatba-nyomhato-tap.html
Táptalaj cseréhez viszont ki kell pakolni az akváriumot, új táptalajt tenni bele, az általános aljzatot pedig jól átmosni visszarakás előtt. Ilyenkor jól jön ha tettél valamilyen elválasztást, pl szúnyoghálót a két anyag közé, mert így kevésbé keveredik és könnyebb kimosni a talajt.
 
Üdv! Táptalajjal kapcsolatban kérdezném tapasztaltabb tagokat:
68 literes akváriumot 2 éve indítottam JBL Aquabasis plus táptalajjal, Manado Dark fedéssel. Táptalaj 2-3 cm, fedés 3-5 cm, kettő között szúnyogháló.
Táptalajt előtte nem használtam.
Az első kérdésre nagyjából sejtem a választ, meddig hasznos egy ilyen táptalaj? Abból, amit eddig találtam a témában úgy látom, hogy 1 évnél tovább nem nagyon...
A második viszont fontosabbnak tűnik: Okoz-e bármilyen kárt, ill. van-e hátránya annak, ha ott marad, vagy el kell távolítani ennyi idő után?
Az utóbbi időben ugyanis folyamatosan tapasztalok az aljazaton egy barnás lerakódást, ami nem lehet mulm, mert az akváriumban csak csigák vannak,
(4 db sisak, 2 db sün, néhány tányércsiga) és kizárt, hogy ők ekkora mennyiséget szemetelnének. Ráadásul valamilyen alga imádja, mert amikor fel szeretném szívni, néha a Manadoval együtt csomókban jön csak fel!
 
tapasztalok az aljazaton egy barnás lerakódást, ami nem lehet mulm, mert az akváriumban csak csigák vannak,
😃A csigák elég sokat ürítenek. Többet, mint a garnélák, vagy a halak. Ettől függetlenül ezt a mulmot összetapaszthatja valami gomba, vagy alga, vagy simán a lebontó baktériumok által termelt cucc. Leszivornyázod talajszemcsékkel együtt, és ha takarékos vagy, akkor kimosás után visszateszed azt a fél marék Manado - t. Vagy csak frissel pótolod. 😉
 
Értem. Akkor tehát nem a táptalajhoz van köze? És nem kell feltétlenül kipakolnom az egészet?
 
Üdv! Táptalajjal kapcsolatban kérdezném tapasztaltabb tagokat:
68 literes akváriumot 2 éve indítottam JBL Aquabasis plus táptalajjal, Manado Dark fedéssel. Táptalaj 2-3 cm, fedés 3-5 cm, kettő között szúnyogháló.
Táptalajt előtte nem használtam.
Az első kérdésre nagyjából sejtem a választ, meddig hasznos egy ilyen táptalaj? Abból, amit eddig találtam a témában úgy látom, hogy 1 évnél tovább nem nagyon...
A második viszont fontosabbnak tűnik: Okoz-e bármilyen kárt, ill. van-e hátránya annak, ha ott marad, vagy el kell távolítani ennyi idő után?
Az utóbbi időben ugyanis folyamatosan tapasztalok az aljazaton egy barnás lerakódást, ami nem lehet mulm, mert az akváriumban csak csigák vannak,
(4 db sisak, 2 db sün, néhány tányércsiga) és kizárt, hogy ők ekkora mennyiséget szemetelnének. Ráadásul valamilyen alga imádja, mert amikor fel szeretném szívni, néha a Manadoval együtt csomókban jön csak fel!
Van egy ilyen low tech, csapvizes akváriumom (63 l, Aquabasis+Manado Dark). Másfél éve üzemel. Nem úgy tűnik, hogy kimerült volna a táptalaj, bár használok Tropica tápkapszulákat is.
Konkrét tanácsot nem tudok adni, mert minden akvárium más. Szerintem emiatt nem kell kicserélned a talajt, ha a növények fejlődnek. A szúnyogháló nem biztos, hogy jó ötlet volt, mert emiatt nem tudod elég mélyre dugni a gyökértápot. A növények gyökerét is lehet, hogy zavarja a terjeszkedésben.
A lerakódás lehet mulm is. A csigák bőven termelnek ürüléket :)
 
A szűnyoghálót több helyen javasolták, hogy ne keveredjen a két talaj, és eddig nem láttam hátrányát.
A lerakódásról azért gondolom, hogy nem mulm, mert csak egy részét tudom leszívni a többi olyan mintha le lenne tapadva az aljzatba.
Megfordult a fejemben, hogy felkavarodhat-e a táptalaj, de a szúnyogháló elvileg lenn tartja, és nincs olyan élőlény az akváriumban (pl. maláj tornyos csiga)
ami feltúrná...
 
A szűnyoghálót több helyen javasolták, hogy ne keveredjen a két talaj, és eddig nem láttam hátrányát.
Az Aquabasis finom szemcséjű homokból áll. Nem próbáltam, de szerintem a szúnyoghálón átmenne.
A lerakódásról azért gondolom, hogy nem mulm, mert csak egy részét tudom leszívni a többi olyan mintha le lenne tapadva az aljzatba.
Lehet, hogy bealgásodtak a talaj szemcséi. Érdemes lenne nagyítóval megvizsgálni. Ha nagyon zavar, összekeverheted a fedőtalajt, így a csúnya része lejjebb kerülne.
Megfordult a fejemben, hogy felkavarodhat-e a táptalaj, de a szúnyogháló elvileg lenn tartja, és nincs olyan élőlény az akváriumban (pl. maláj tornyos csiga)
ami feltúrná...
Ha elég vastag a fedőtalaj, nem fog felszínre kerülni a táptalaj. Nagyobb gyökérzetű növények kiemelésénél kell vigyázni, akkor felkeveredhet. Erre szerintem a szúnyogháló sem jelent megoldást.
 
A szűnyoghálót több helyen javasolták, hogy ne keveredjen a két talaj, és eddig nem láttam hátrányát.
A lerakódásról azért gondolom, hogy nem mulm, mert csak egy részét tudom leszívni a többi olyan mintha le lenne tapadva az aljzatba.
Megfordult a fejemben, hogy felkavarodhat-e a táptalaj, de a szúnyogháló elvileg lenn tartja, és nincs olyan élőlény az akváriumban (pl. maláj tornyos csiga)
ami feltúrná...
Csak arra kell ügyelned, milyen szúnyoghálót használsz. Csakis olyat használj, ami nem old ki semmi káros anyagot a vízbe. Tehát a kici óccót meg az UV álló, műanyaggal (teflonnal) bevont üvegszálasat kerülni kell. Legjobb a hagyományos, az eredeti zsinóros pliszé szúnyogháló.
 
Lehet, hogy bealgásodtak a talaj szemcséi. Érdemes lenne nagyítóval megvizsgálni. Ha nagyon zavar, összekeverheted a fedőtalajt, így a csúnya része lejjebb kerülne.
Nekem ez tűnik a legvalószínűbbnek! Van némi alga az akváriumban, de nem veszélyes mennyiségben. Főként fonal, és agancs-algák.
Szóval vagy megszüntetem az algásodást, vagy együtt élek a látvánnyal.
 
Csak arra kell ügyelned, milyen szúnyoghálót használsz. Csakis olyat használj, ami nem old ki semmi káros anyagot a vízbe. Tehát a kici óccót meg az UV álló, műanyaggal (teflonnal) bevont üvegszálasat kerülni kell. Legjobb a hagyományos, az eredeti zsinóros pliszé szúnyogháló.
Hát, azt hiszem hagyományos szúnyoghálót használtam, talán szürkét, ha ez számít, de ebben már nem vagyok teljesen biztos...
Talán 2 év után kiderült volna, ha mérgező...
 
Back
Oldal tetejére