• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mattenfilter

szia
a mattenfilter lényegében egy óriási szivacs belsőszűrő
sok helyen láttam már alkalmazni, de növényes akváriumokban egy helyet tudok mondani...oliver egyik nano akváriumát
ott láttam hogy a teljes háttér egy kék szivacs
de konkrétan sügéres és diszkoszos akváriumokban láttam illetve ezzel foglalkozó fórumokon olvastam róla
sokak szerint működő megoldás
egy biztos
több mint egy gyári belső szűrő
esztétika más kérdés
de igényesen is meglehet csinálni, és idővel benövi az alga és elszíneződik
ha utána olvasod meglátod hogy a lelek az egésznek a felület mérete és az ahhoz viszonyított áramlási sebesség (5-10 m/s)

én egyszer használtam...54 literben belső szűrő elé helyezve
nagy felület..plusz hely a baciknak de csodát ne várj
nah hali
 
Önállóan ivadékakváriumokban, bolti akváriumokban használják, illetve az afrikai sügéresek hatékony biológiai szűrése miatt (nitrátot is csökkenti, ha megfelelően van méretezve). Mivel lassú áramlást produkál, a mulm könnyen összegyűlik, célszerű egy nagyobb áramlású mechanikai szűrővel kiegészíteni.
Növényes akváriumba nem javaslom az előbb leírtak miatt.
Nekem egy sügéres nevelőben volt sarokmatten (negyed szivacshenger az egyik hátsó sarokba teljes magasságban, kis szivattyú a sarokból nyomta vissza a vizet), nagyon bevált ott, a víz kristálytiszta volt.
 
Sziasztok!
Van egy 112l-es akváriumom.
Egyik sarkában, matten filterrel.
5cm, TM30-as szivacs.
Tudtok adni valamilyen tippet arra, hogy tudnám javítani ezt a szűrést?

Remélem, hamar összejön a pénz egy frankó külsőre. De addig ez van.
Szóval matten megvan, tuning?

Köszii, és boldog karit. :)
 
Mivel használtam szűrésre 500literben is merek nyilatokozni a témában. Szerintem ettől jobb szűrés nincs, ha jól kiszámolod a hozzá való pumpa méretét, mert ha túl gyors az gond lehet. Nevelő medencébe nem használnék mást még akkor sem, ha tehetném. Viszont szerintem nem túl dekoratív. Sügéresbe még el is ment, úgy hogy full eltakartam sziklákkal, na de növényesbe... ;)

Tuningolni felesleges - nem is lenne jó -, mert ez így jó ahogy van, csak a megfelelő áramlási sebességet kell jól belőni! Ja és, mint mondtam az 500 literben volt, szerintem túl sok helyet elvesz egy kicsi akváriumban.

Hamburger_Mattenfilterbau_6.jpg
 
Igen igen, figyeltem a pumpára.
Most egy hydor pico 600 pörög "odabent".
Nagyjából 400-450 l/h-n. Ha mindent jól számoltam, akkor 8-9 cm/perc az áramlási sebességem.
Ez ha jól emlékszem pont ideális.

Csak amíg nem jön össze a pénzem egy külsőre, addig szerettem volna valahogy "feltuningolni" ezt a szűrési megoldást.
 
De, ha jó az áramlási sebesség és a szivacs sűrűsége akkor ez tökéletesen teszi a dolgát. Nem értem akkor mit szeretnél tuningolni? Arra gondolsz, hogy mögötte még valamivel feltöltöd? Akkor meg túl lassú lesz és szerintem felesleges is...
 
Back
Oldal tetejére