• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Marsilea hirsuta

varenr010_large_1.jpg


Tropica szerint:
Magasság 2-10+ cm
Szélesség 5-10+ cm
Fény igény nagyon alacsony-magas
Hőmérséklet 18-28 °C
Víz keménység nagyon lágy-kemény
pH 5-7,5
Növekedés közepes
Tarthatóság nehéz

Mostanában ez a növény a kedvencem.
Szerintem ez messze a legkönnyebben tartható előtéri növény.
A meleget jobban tűri mint a HC az egyszer biztos.
Leginkább az Anubias barteri var. nana-hoz tudnám hasonlítani.
Amikor a levelek növekednek akkor puhák és törékenyek de utána mikor kifejlődnek akkor kemények és ellenállóak.
A leveleken hajlamos megtelepedni a zöld pontalga, pont mint az Anubiason.
Én palackos CO2-t használok, de anélkül is szépen nő állítólag.

Ültetésnél -ha emers növényről van szó- a gyökereket 1-2cm-re le kell vágni valamint az összes levelet úgy hogy a levél nyelek kb 1 cm-re rövidüljenek.
Egy tropicás tövet kb 4-5 darabra szét lehet szedni, és utánna a szétszedett darabok 4-5 hét alatt benőnek kb 3x3 cm-es területet.
Az ugyebár 36-45 cm2 terület. Az pedig nem kevés.
Kb 2 hónap után a levelek olyan sűrűn egymásra nőnek, hogy valószínűleg ritkítani kell, de ezen a technikán még dolgozok.
Magyarul én eddig hagytam hogy egymásra nőjenek, de ez a töveknél BGA elszaporodást eredményezett. Gondolom, mert a töveknél 0 a víz keringés.
Most először ritkítottam. A hatásról majd beszámolok. (Pusztulás vagy dúsulás ilyesmi.)

Nálam rendszeres időközönként (2 havonta) előfordul, hogy 1-1 helyen elkezd rohadni az összes levél és szár. Már sok mindennel próbálkoztam, de mindig csak a rohadt terület teljes (gyökerek is!!!) eltávolítása segített.
Ilyenkor ez kb 3x3 cm-es terület teljes lekopasztásást jelenti. Ha csak egy pici is maradt a rohadt részből akkor tovább terjedt. Szerencsére ez az egymásra nőtt, extra dúsan benőtt területek közt max 2 hétig marad látható.
Ha erre van valakinek ötlete, hogy mi okozza akkor várom a véleményt.
Nekem eddig egy tippem van, de még nem bizonyosodott. Mégpedig az, hogy a friss, az aki vizénél jóval hidegebb vizet pont a később rohadó területek felett öntöttem be.
Ha ez igaz akkor a Marsilea extra érzékeny a hirtelen hőmérséklet változásokra.

Saját képeket majd később pakolok fel. Krónikus fényképező hiányban szenvedek.
Üdv!Low-tech körülmények között(0,66W/liter) sima gyöngykavicsba ültetve van rá esély,hogy megmaradjon?
 
Ha jól meghajtod, akkor bubizik? Valakinél bubizott már valaha?
Nálam. Sok Co2, sok táp, sok fény. De amilyen szép kis tetszetős növényke, annyira szemét is. Bárhová képes elkúszni az indáival. Megpróbálta megfojtani a rotalámat például. Vagy nem figyeltem és a talaj alatt eljutott előre és megpróbált rátelepedni a parvulára. Megpróbáltam kiszedni, de mire az első levelek előjöttek akkor már annyira belenőtt, hogy nem tudtam mit kezdeni vele. És ez nem hónapok kérdése. Kúszónövény, figyelni kell rá.
Emersen is szép. Sok fénynél nem nyurgul fel és lóhere formájú leveleket hoz. Illetve emersen lassabb is a növekedése.
 
Back
Oldal tetejére