• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

Sziasztok!
Nem csak makro ugyan, de ide írom, remélem nem baj. Találtam egy olyan tápsó keveréket a neten, ami az alábbi elemeket tartalmazza: N 1.33%, P 0.12%, K 3.88%, Mg 0.39%, B 0.01%, Cu 0.002%, Fe 0.11%, Mn 0.02%, Mo 0.002%, Zn 0.01% (1 liter vízben). :confused:
A hozzáértők mit gondolnak róla? :bookworm: :)
Valami vélemény? :watching:
 
Sziasztok!

Elkezdtem én is kitölteni a táblázatot. De nem sietem el:)
Annak ellenére meg tudná valaki mondani hogy ha a Green Aqua Macro szeretném kikeverni, ugyanabban a töménységben és arányokban, a megadot gyári adatokkal (csak hogy a megszokott modon adagolhassam a megszokott mennyiséget)
Macro: 1000 ml. vizes oldatban:
Nitrát (NO3) - 49 g/l
Foszfát (PO4) - 7 g/l
Kálium (K) - 49,2 g/l
Akkor ahhoz menni g port kellene a KNO3 a KH2PO4 és a K2SO4 ből bekeverni.
Gondolom moláris tömeget kellene számolni, hiszen kálium mindhárom adalékban van.
 
Sziasztok szerintetek, ha én nem rendelek kálium-foszfátot, hanem a saját makro keverékemhez foszfát gyanánt a szobai tápoldatból öntök nagyon keveset, működhet? A foszfátból kell mennyiségileg a legkevesebb, így az egyéb dolgok benne, pl ammónia nem sok vizet zavarna.
 
pl ammónia nem sok vizet zavarna.

Ezt nem pontosan értem, de szerintem ne tegyél ammóniát az akváriumba. Az egész biológiai szűréses játék egyik fő célja az, hogy az ammóniát mérhetetlen szintre szorítsuk le. Ennél persze bonyolultabb, de az ammónia az ellenséged.
 
Ezt nem pontosan értem, de szerintem ne tegyél ammóniát az akváriumba. Az egész biológiai szűréses játék egyik fő célja az, hogy az ammóniát mérhetetlen szintre szorítsuk le. Ennél persze bonyolultabb, de az ammónia az ellenséged.


Tudom, hogy az ammónia rossz, de az akkor is lesz, ha adok a halaknak enni. Arra gondoltam, hogy az a kicsi, amennyi ahhoz kell , hogy foszfát legyen a tápban, nem sok vizet zavar. Persze nem számoltam utána, csak feltételezés.
 
Tudom, hogy az ammónia rossz, de az akkor is lesz, ha adok a halaknak enni. Arra gondoltam, hogy az a kicsi, amennyi ahhoz kell , hogy foszfát legyen a tápban, nem sok vizet zavar. Persze nem számoltam utána, csak feltételezés.
Felesleges számolgatni. Pont azért tömünk tele szűrőket jó minöségű szűrőanyagokkal, hogy a keletkező ammóniát azonnal el tudjuk tüntetni. Pluszba adagolni bármilyen mértékben felelőtlenség. Alga bosszú lesz belőle:D
 
Sziasztok!

Szeretném én is kipróbálni a porokból kevert tápokat, mivel elég sokba van egy 243 literes akvárium tápozása GA tápokkal, Vízcsere RO vízzel megy, (GH+ porral visszakeményítve), így ennek megfelelően a táblázat R oszlopába nullákat írtam, vízcsere pedig heti kb 40% nagyjából 100 liter, porokat 1 liter vízben keverném ki (persze külön külön, de a végén összeönteném, hogy 1 táppumpa tudja adagolni az akváriumba, napi 20ml-t.
Létszíves nézzétek meg, hogy jó lett-e az elgondolásom a porok mennyiségével kapcsolatban.
KNO3: 51g
KH2PO4: 4,5g
K2SO4: 23g

Volna egy olyan kérdésem is, hogy magnéziumot nem kellene adagolni a vízbe? Azért kérdezem, mert ahonnan a micro táp port rendeltem , nekik is van egy kalkulátoruk, nem olyan komplex mint a táblázat, egyszerűen csak az akváriuméreret kell megadni, és alapban heti 50%-os vízcserével számol, viszont ott kálium szulfát helyett magnézium szulfátot használnak.
Bepróbáltam az ő ajánlásukat is a táblázatba :), de elég magasnak tűnő értékek jöttek ki, mert ha jól tudom 30ppm-es értéket kell megcélozni. Valószínűleg azért mert ők más ütemben is ajánlják az adagolást, napi váltásban meg a micro és a makró, és az utolsó 2 nap nem adagolnak semmit.
 
Sziasztok!

Szeretném én is kipróbálni a porokból kevert tápokat, mivel elég sokba van egy 243 literes akvárium tápozása GA tápokkal, Vízcsere RO vízzel megy, (GH+ porral visszakeményítve), így ennek megfelelően a táblázat R oszlopába nullákat írtam, vízcsere pedig heti kb 40% nagyjából 100 liter, porokat 1 liter vízben keverném ki (persze külön külön, de a végén összeönteném, hogy 1 táppumpa tudja adagolni az akváriumba, napi 20ml-t.
Létszíves nézzétek meg, hogy jó lett-e az elgondolásom a porok mennyiségével kapcsolatban.
KNO3: 51g
KH2PO4: 4,5g
K2SO4: 23g

Volna egy olyan kérdésem is, hogy magnéziumot nem kellene adagolni a vízbe? Azért kérdezem, mert ahonnan a micro táp port rendeltem , nekik is van egy kalkulátoruk, nem olyan komplex mint a táblázat, egyszerűen csak az akváriuméreret kell megadni, és alapban heti 50%-os vízcserével számol, viszont ott kálium szulfát helyett magnézium szulfátot használnak.
Bepróbáltam az ő ajánlásukat is a táblázatba :), de elég magasnak tűnő értékek jöttek ki, mert ha jól tudom 30ppm-es értéket kell megcélozni. Valószínűleg azért mert ők más ütemben is ajánlják az adagolást, napi váltásban meg a micro és a makró, és az utolsó 2 nap nem adagolnak semmit.

Azt sosem fogom megérteni, hogy ha lágy vizet akarunk/kell használni, akkor hogyan akarunk mellette 10-30 mg/l (~ppm) Mg-ion koncentrációt tartani. Ha ehhez hozzávesszük még, hogy a Ca-Mg tömegarányt is figyelembe vesszük (3-1), akkor az a víz, amiben teljesül mindkét feltétel, a kemény víznél is keményebb (most nem számolom ki, hogy pontosan mennyi az).

A K2SO4 és a MgSO4 nem vagy-vagy viszonyban vannak egymással a növények szempontjából. Én a Mg-ot egyébként Mg(NO3)2-ból vinném be, és a MgSO4-ot csak a vízcsere utáni vízkeménység visszaállítására használnám - már ha működne az akváriumom, és nem pusztítaná el a hajalga :rolleyes:

A K2SO4 K pótlás, a MgSO4/Mg(NO3)2 Mg pótlás célját szolgálja.
 
azt kell figyelembe venni, mivel cserélsz vizet. ha abszolut kizárólag RO vizet használsz, akkor magnézium hiányod is lesz. ha viszont valamennyire csapvízzel kevered, akkor nálunk van olyan komoly mennyiségű magnézium a csapvízben, hogy ezzel ne legyen gondod.
ahonnan azt az ajánlást nézted, ott nagyon lágy a csapvíz is, azért adják a magnézium szulfátot.
viszont azon már többször elgondolkodtam, ebben az esetben a káliumot pluszban ugye nem adnak, és mégis megfelelőnek ítélik a kálium bevitelt csak a két másik makro vegyülettel - akkor mi minek teszünk külön?

egyébként én mostmár nagyon rég óta [kb a nagy tankba még egy csepp se ment] nem adok K2SO4-oldatot, és nitrátból se, talán ha összesen 10ml ment bele eddig a tank élete során.
foszfátot azt igen, de az folyton nulla volt. a nitrátom így is 25.
 
Azt lenne jó tudni, hogy ezek a vízkeménység növelő porok egyáltalán mint tartalmaznak,ilyen adatot sajna nem találtam
SaltyShrimp Mineral GH+ vízkeménység növelő - 1000 g most csak 9 900,00 Ft - Green Aqua
De visszatérve az eredeti kérdésemhez, szerintetek jó mennyiséget kalkuláltam ki a porokból?

CaCl2, MgSO4.7H2O szerintem. Kizártnak tartom, hogy bármi mással csinálnák. Kerestem a vegyszerlistánkban is, nem találtam olyan vegyületet, aminek lenne értelme ezeken kívül.

A számítást elvégzem nagyon szívesen, mihelyst lesz időm újra megcsinálni a számoló táblázatot. Sajnos a pendrive-om megsült hétvégén, rajta minden akvarista cuccal :/
 
azt kell figyelembe venni, mivel cserélsz vizet. ha abszolut kizárólag RO vizet használsz, akkor magnézium hiányod is lesz. ha viszont valamennyire csapvízzel kevered, akkor nálunk van olyan komoly mennyiségű magnézium a csapvízben, hogy ezzel ne legyen gondod.
ahonnan azt az ajánlást nézted, ott nagyon lágy a csapvíz is, azért adják a magnézium szulfátot.
viszont azon már többször elgondolkodtam, ebben az esetben a káliumot pluszban ugye nem adnak, és mégis megfelelőnek ítélik a kálium bevitelt csak a két másik makro vegyülettel - akkor mi minek teszünk külön?

egyébként én mostmár nagyon rég óta [kb a nagy tankba még egy csepp se ment] nem adok K2SO4-oldatot, és nitrátból se, talán ha összesen 10ml ment bele eddig a tank élete során.
foszfátot azt igen, de az folyton nulla volt. a nitrátom így is 25.

Magyarországon mindenhol alacsony a Mg tartalma a víznek. A pécsváradi kemény víznek (21,5 nk°) 4,5-1 a Ca-Mg aránya. Sajnos a pontos mg/l adat is a pendrive-on volt :D Mg-ot én mindenképpen adnék a vízhez.
 
Tiszta RO vízzel cserélek, bár egyenlőre még kevert víz van az akváriumban, mivel indításkor nem tudtam elég osmo vizet biztosítani, így most 200 ppm körüli a víz, de ez fokozatosan le fog menni, bár valami azért keményít, mert a szombati vízcserekor 170 volt. Nem is terveztem, kevert vízzel cserélni, mert szerintem nem tudnám kordában tartani a ppm értéket. Így egyszerűbb, hogy porral visszakeményítem :), főleg mert igyekszem automatizálni az egész vízcserét, amiből már csak az RO szűrő automatizálása van hátra. Ha keverném akkor mindig kellene szórakozni, hogy mennyi csapvizet is adjak hozzá, ez mellett kb 2 naponta az elpárolgott vizet is pótolnom kell.
A számoló táblázatban van a magnéziumnak is sor, csak nem tudom, hogy itt milyen értékre kellene törekedni, mert ahhoz, hogy elkezdjen bezöldülni, kell legalább 300 gramm magnézium-szulfát 1 liter vízbe feloldani napi 20 ml adagolás mellett , ekkor viszont hasonló a mintázat, mint a másik 3 sorban :), viszont az E sorban a 300 gramm már erősen piros érték.
Táblázat, ha nem lenne meg:
http://www.greenaqua.hu/download/dosing-calculator.xls

Na jó elég 230 gramm magnézium is :)
de nem tudom mennyire kell zöldnek lennie a táblázatnak, hány függőleges zöld kocka ajánlott egy oszlopban?
 
Kicsit soványítottam a keveréken
KNO3: 40g
KH2PO4: 4g
K2SO4: 18g
és tettem a keverékbe magnéziumot is az 240 gramm
Így a táblázat második felében, minden oszlopban 3-3 függőleges érték zöld 34-35-ös ppm értékkel, kivéve a PO4-et ami 3,4-3,5
 
Magyarországon mindenhol alacsony a Mg tartalma a víznek. A pécsváradi kemény víznek (21,5 nk°) 4,5-1 a Ca-Mg aránya. Sajnos a pontos mg/l adat is a pendrive-on volt :D Mg-ot én mindenképpen adnék a vízhez.

fehérváron a fejérvíz adatai alapján 52mg/l a magnézium, kalcium 126mg.
 
Várpalota sem jobb vagy rosszabb :rolleyes:, ami ugye 25 km-re van Székesfehérvártól
Mg: 44,7mg/l
Calcium 91mg/l

De RO víznél ezek az adatok nem lényegesek, csak mikor bojlert kell vízkövezni, vagy csapvizes akváriumról vakarni a vízkövet :mad:, amit egy optinál nem szívesen tennék, vagy csak minimális mértékben;)
 
Magyarországon mindenhol alacsony a Mg tartalma a víznek. A pécsváradi kemény víznek (21,5 nk°) 4,5-1 a Ca-Mg aránya. Sajnos a pontos mg/l adat is a pendrive-on volt :D Mg-ot én mindenképpen adnék a vízhez.
Ne általánosítsunk azért ennyire... Tatabányán ~50 mg/l a Mg tartalom, a Ca ~90 mg/l mellette. ;)
 
Back
Oldal tetejére