• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

Nem tudunk pár paramétert.Világítás mennyisége,Co2 lesz-e ,avagy sem.
A jelenlegi mennyiségek egy Low Tech akvához elegendőek.
Jó lenne tudni,hogy mennyi a víz Mg tartalma.Szerintem ha vízműtől kérsz egy vízparaméter táblázatot,
a célt is megnevezed,lehet küldenek egyet.
Először is köszönöm a válaszod! Az akim valahol a low tech és high tech között van szerintem :)! 4x36W-os 6500K-es Osrammal világítok. Co2 nagynyomású időkapcsolóval, DIY külső reaktorral beoldva 3-4bubi/ sec. Mint írtam a 140-es TDS-t célzom meg, akkor nem lenne elegendő a Ca és Mg szint a vízben? Emeljek a nitráton, foszfáton és a káliumon? A hosszú táblázatban a zöld vagy a fekete a jó?
 
A TDS-ből még nem tudjuk mennyi benne a Mg,vagy a kalcium.Ha a vizedben van elég,akkor elvileg 4 vagy 3:1 - hez keverve jó lesz.
Ezekhez a paraméterekhez teljesen jó a nitrát , foszfát , kálium.Bár a foszfátot lehet levenném 2 körülire.
A fekete is jó,mivel LowTech akid van.Full növényesnél kell,hogy zöldüljön.
Ezek az értékek nincsenek kőbe vésve,lehet kevesebbet és többet is adni a mostani arányok megtartásával.
Az akvától függ,hogy éppen mennyi az ideális,mivel nem full növényes.
 
Megpróbálom kideríteni mennyi Mg van a vizünkben! Esetleg még melyik adat lehet fontos a táblázat szempontjából? A hosszú táblázat (R23ban) legyen 2? Ha esetleg nem akarok ozmó, csapvizezni, milyen alternatívák lehetnek a visszasózásra? Miket és milyen arányban szoktak használni?
Ja és Cladophora algámvan, az aki 1 hónapos! Mivel tudnám eltűntetni?
 
Én Full Ro vizzel cserélek.Erre van több alternatíva.Az egyik kényelmesebb. SaltyShrimp Mineral GH+.Ezt csak beszórod és kész.Nem kell Gh,Kh-t mérni.
Sokan használják,szerintük gazdaságos,kényelmes.
Én szódabikarbónát , kalcium cloridot és magnézium szulfátot(keserűsó) használok.Ez állandó Kh,Gh, mérést igényel.
Tds t is lehet mérni,de abból nem fogod megtudni,hogy mennyi a víz Gh,Kh-ja.A vízcsere utáni első nap lesz 140.Ahogy
öntöd a növénytápokat , úgy fog nőni a tds.Többek között ettöl is függ.

Esetleg még melyik adat lehet fontos a táblázat szempontjából? A hosszú táblázat (R23ban) legyen 2?

Más nem fontos.A másik kérdésre igen a válasz.
Nyomelemet milyen formában adagolod majd?
 
Utoljára módosított:
Mikrom kereskedelemből van,beválni látszik. Viszont az előzőleg említett alga aggaszt! Mit jelent az h. állandó mérést igényel? Nem elég akkor amikor vízcserénél bekevered a 3 összetevőt az ozmóba? Milyen mennyiségekben adagolod ezeket? Egyelőre ez lenne reális
 
Utoljára módosított:
Azért kell mérni,mert először is el kell döntened,hogy mennyi Gh,Kh-t szeretnél,mennyire legyen lágy a vized.
Ha full RO val cserélsz,vagyis közel 0-ás vízzel,akkor visszaesik a GH,Kh is , túl lágy lesz.
Ekkor kell mérni,hogy lásd,hogy utána mennyi "visszasózó" cuccot kell berakni.
Pl eldöntöd,hogy 5Gh és 4Kh-t szeretnél.50%-ot cserélsz,kb. 2-3-ra vissza fog esni a Kh és a GH is.
Mérsz egyszer mielőtt berakod a visszasózó cuccot és mérsz utána,ha beöntötted,hogy tudd,hogy elérte-e kívánt szintet.
Én még másnap is mérek,hogy biztos jó-e.
Nem elég akkor amikor vízcserénél bekevered a 3 összetevőt az ozmóba?

Nem az ozmóba keverem,hanem az akváriumba.A hordóban maradjon csak a tiszta víz.
Ezek a visszasózó vegyszerek úgy működnek,hogy bizonyos súlyú "por" bizonyos fokkal emeli a GH,Kh-t.
Kb. 5gramm szódabikarbóna kb. 189l víz Kh-ját képes megemelni 1 fokkal.Ennél vigyázni kell,ne emelj túl sokat,mert akkor a Ph is menni fog vele
felfele,ezt pedig nem akarjuk.Többek között ezért sem teszem a hordóa.2-3 Kh-nál még nem olyan sok tapasztalatom szerint.
A MgSo4 és a CaCl2 1:3 arányban kell kimérni.Nem a MgSo4 és CaCl2-nek kell 1:3 arányban lenni,hanem ezek Mg és Ca
tartalmának(mol).Ezekel Gh-t emelünk és pótoljuk a kalciumot,magnéziumot.
Szükséged lesz egy ékszermérlegre,mert nagyon kicsik a kimérendő mennyiségek.
Én Pl. a 140 literes akvába durván 1 kávéskanál MgSo4 és 2 kávéskanál CaCl2 -őt
mérek.Elveszel egy késhegynyit a beállítás miatt,ezt is látni kell a mérlegen.

Elég bonyolult,ezért jobban jársz,ha Ro-csapvíz kombóval cserélsz,ez nekem hosszú éveken keresztül bevált.Ez nálam tökéletesen
pótolta a Magnéziumot,kalciumot.


Kicsit offolás már,de végül is a magnézium,kalcium s elengedhetetlen a növényeknek
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Szeretném én is porokból elkészíteni a makro tápoldatomat. Játszottam a táblázattal és a következőre jutottam:
KNO3: 100g, KH2PO4: 10g, K2SO4: 60g.
Mindegyik külön-külön 1000ml vízben feloldva és 2-2-2ml-t adagolva naponta, 63l-es akváriumba, heti 50% vízcsere mellett.
Az ivóvizünkben a vízmű adatai szerint 2,4-3,8mg/l Nitrát ion van.
A táblázat végére ezek az értékek jöttek ki:
31,04 ; 3,10 ; 30,43
A nyomelemeket továbbra is napi 3 nyomás Green Aqua Micro-ból adagolnám.

Jó az elképzelésem? Nem szeretnék hülyeséget csinálni.
Előre is köszönöm a segítséget!
 
sziasztok én is ki szeretném próbálni ezeket a házilag elkészített tápot . de honnan lehet be szerezni
 
Ez nekem nem éri meg mert többe kerül a posta költség mint maga az arú . Ezeket nem lehet be szerezni más képen mint például patika vagy nem tudóm
 
Ez nekem nem éri meg mert többe kerül a posta költség mint maga az arú . Ezeket nem lehet be szerezni más képen mint például patika vagy nem tudóm
Az a baj, hogy fingom sincs, hogy Szatmárnémetiben mit árulnak a gyógyszertárakban vagy a mezőgazdasági boltokban. Nézz körül, akár be is szerezhető innen-onnan.
 
Már végi olvastam es ezek a sok ősze visszasagal nem érték semmit pedig az elején úgy éreztem hogy na ez milyen könnyű s aztán jöttek a sok kavarodás de meg egyszer el fogom olvasni . Köszi a segítséget
 
Én patikában vettem KNO3-at, a többi sajnos nem volt, azokat akvarisztikai boltban vettem.
Valóban van sok összevisszaság, de ha figyelmes vagy, rájössz a lényegre.

Bár még választ nem kaptam (itt) a T. Fórumtársaktól, hogy jó -e amit kiszámoltam, de leírom, én hogy értelmeztem, majd úgy is kijavítanak az okosabbak - remélem! :)

Tehát!
Van az említett excel táblázat, azt ki kell töltened.

1. ENTER TANK DETAILS:
itt megadod az akvárium méretét, alatta pedig a (alapból heti) vízcsere mértékét.
Pl: 63l és heti 50% vízcsere

2. MIX IT
itt megadod a KNO3, KH2PO4, K2SO4 súlyát. Ezek alatt a DI water (ml), vagyis a víz mennyiségét, amiben fel szeretnéd a porokat oldani. A víz táponként értendő. Még ennél a táblázatnál megadod az "amount" oszlopban a KNO3, KH2PO4, K2SO4 mellett, hogy hány ml-et szeretnél adagolni (alapból naponta).
Pl én ezeket adtam meg a "grams" és "amount" oszlopokban:
Potassium Nitrate (KNO3) 50,0g 2ml
Potassium Phosphate (KH2PO4) 5,0g 2ml
Potassium Sulphate (K2SO4) 30,0g 2ml
DI water (ml) 500
(Az számok után csak a szemléletesség kedvéért írtam "g" és "ml" betűket, a táblázatba természetesen csak a számokat kell írni!)
Tehát veszek 3 flakont és mindegyikbe töltök 500ml vizet. Ráírom mindegyikre, amit fel szeretnék benne oldani és beleszórom a megfelelő palackba a megfelelő port, ami idővel feloldódik a vízben. Mindegyik flakonból 2-2-2ml tápot fogok adagolni naponta.

E táblázat mellett jobbra van egy "NUTRIENT". Megadod a csapvized adatait a "Tap Water" oszlopba, ha tudod. Ha nem, akkor kinullázod. Én az NO3-ba 3,8-at adtam meg, mert nálunk a vízmű adatai szerint ennyi Nitrát van a vízben.

Ez alatt van egy nagy táblázat. Nekem a "Dose" oszlopban végig Yes van, ami azt jelenti, hogy minden nap adagolom a "MIX IT" táblázatban beállított 2-2-2ml tápoldatot. Mellette a "WC" oszlop a vízcseréket jelent, ami nálam minden vasárnap van.
A fent ismertetett értékekkel nekem a nagy táblázat legalján a következő értékek vannak zöld színnel:
NO3: 31,04
PO4: 3,10
K: 30,43
Ami a fórumozók előzetes írásai alapján jó. Általában azt olvasni, hogy a táblázat vége felé az utolsó két nap legyen zöld.

Ami még fontos, hogy csak a sárga cellák tartalmát szabad módosítani!
A MIX It táblázatban ha egy cella pirosra változik, azt jelenti, hogy annyi vízben nem tudsz annyi port feloldani, ebben az esetben több vizet kell megadnod a "DI Water"-nél.

A fent leírtak makro tápra vonatkoznak. A mikró tápozást továbbra is Green Aqua Micro táppal fogom végezni.

A szállítási költségekről annyit, hogy én is rendeltem már úgy, hogy jóval több volt a postaköltség, mint a megrendelt termék, de ha kell, akkor kell.
 
Sziasztok!

Szeretném én is porokból elkészíteni a makro tápoldatomat. Játszottam a táblázattal és a következőre jutottam:
KNO3: 100g, KH2PO4: 10g, K2SO4: 60g.
Mindegyik külön-külön 1000ml vízben feloldva és 2-2-2ml-t adagolva naponta, 63l-es akváriumba, heti 50% vízcsere mellett.
Az ivóvizünkben a vízmű adatai szerint 2,4-3,8mg/l Nitrát ion van.
A táblázat végére ezek az értékek jöttek ki:
31,04 ; 3,10 ; 30,43
A nyomelemeket továbbra is napi 3 nyomás Green Aqua Micro-ból adagolnám.

Jó az elképzelésem? Nem szeretnék hülyeséget csinálni.
Előre is köszönöm a segítséget!

Jól töltötted ki a táblázatot.
 
Jól töltötted ki a táblázatot.
Köszönöm szépen! :)
Épp ma fogyott el a makró táp, holnaptól kezdem a saját keverésű adagolását.
Lehet nitrátból kevesebbet fogok adagolni, mert vízcsere előtt 20-25mg/l nitrát és 1mg/l foszfát szintet mértem.
 
Sziasztok!
Nem csak makro ugyan, de ide írom, remélem nem baj. Találtam egy olyan tápsó keveréket a neten, ami az alábbi elemeket tartalmazza: N 1.33%, P 0.12%, K 3.88%, Mg 0.39%, B 0.01%, Cu 0.002%, Fe 0.11%, Mn 0.02%, Mo 0.002%, Zn 0.01% (1 liter vízben). :confused:
A hozzáértők mit gondolnak róla? :bookworm: :)
 
Back
Oldal tetejére