• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

Szerintem teljesen rossz.A k2so4 kicsit kevesebb,mint a fele a kno3-nak,a foszfát pedig mindezek töredéke.
Bármennyi deszti vízbe kevered,bármennyit adagolsz belőle,ilyen arány jön ki.
Köszönöm hozzászólásod!
Szerintem annyira nem ütnek el a számításaim az általad írt ökölszabálytól. Gondolom abban amit te írtál, abban már benne van, hogy a csapvízzel jön NO3 is. A GA táp (és én) ezzel nem számol. Ha ezt a kicsit levonom a KNO3-ból akkor nagyjából már megvan az arány amit írsz.
Én még nem látok hibát a számolásomban, de remélem majd vetődik erre egy másik tápos szaki is, aki végleg kiábrándít.
 
A K2so4 kicsit kevesebb mint a fele a KNO3!
Megfogalmazódott bennem,hogy esetleg rossz a keverésem!
220l az aki,heti 40% vízcsere,(90l)1000ml vízhez keverve napi 8ml adagolásnál a következő értékek jöttek ki:
KNO3 81g
K2SO4 46g
KH2PO4 6,8g
Csapvíz adatából a nitrát 3,14 az ammónia 0,04!
Ez jó így?
A tápokat nem keverem egybe!
 
Akkor nem lenne jó,ha RO vízzel cserélnél.Ez esetben kálium túltengés és nitráthiány lenne az akiban.
De mivel nálad a csapvíz tartalmaz nitrátot,ezért kevesebb KNO3-t kell a kimérned a bekeveréshez.
A fiatalembernek itt alant túlságosan eltért ez az arány.

Van co2 az akidban?
 
A K2so4 kicsit kevesebb mint a fele a KNO3!
Megfogalmazódott bennem,hogy esetleg rossz a keverésem!
220l az aki,heti 40% vízcsere,(90l)1000ml vízhez keverve napi 8ml adagolásnál a következő értékek jöttek ki:
KNO3 81g
K2SO4 46g
KH2PO4 6,8g
Csapvíz adatából a nitrát 3,14 az ammónia 0,04!
Ez jó így?
A tápokat nem keverem egybe!


Szia Jani!

Átszámoltam mindent és a következő eredmények jöttek ki. Ha tehát 8 ml-nyi oldatokat adagolsz naponta mindhárom anyagfajtából (KNO3, KH2PO4, K2SO4), akkor a 220l-ben az alábbi koncentrációemelkedést (ppm=mg/l) éred el.

81g KNO3 oldva 1000 ml-ben és ebből az oldatból 8 ml-t 220l-hez:
1,13 ppm K(+) és 1,81 ppm NO3(-)

46g K2SO4 oldva 1000 ml-ben és ebből az oldatból 8 ml-t 220l-hez:
0,75 ppm K(+)

6,8g KH2PO4 oldva 1000 ml-ben és ebből az oldatból 8 ml-t 220l-hez:
0,071 ppm K(+) és 0,173 ppm PO4(3-)

Összegezve ezeket, a napi dózisok:
1,96 ppm (~2 ppm) kálium
1,81 ppm (~2 ppm) nitrát
0,17 ppm (~0,2 ppm) foszfát

A csapvized adatait nem vettem figyelembe. Mindenesetre ha a csapvíz 3,14 ppm nitrátot tartalmaz(na), az nem vicc. :eek:

Üdv: Robi
 
Mindenesetre ha a csapvíz 3,14 ppm nitrátot tartalmaz(na), az nem vicc.

És ehhez mit szólsz? :)
vizm.jpg
 
Ahogy végigpörgettem egész Bp-en ezek az átlagos értékek.

Ahogy egy gyors keresés megmutatta, Mo.-n 40-50 ppm az egészségügyi határ a csapvízben: Info. Mindazonáltal a csecsemőkre életveszélyes komponens, így a nitrátos vizet szigorúan tilos a piciknek adni!!!

A növényeink az akiban viszont komálni fogják. ;):) Sőt pénztárcakímélő, mert kevesebb nitrátot kell adagolni. :D

Mindenesetre a bp-i víz hírhedten sz@r... (n)
 
Ahogy egy gyors keresés megmutatta, Mo.-n 40-50 ppm az egészségügyi határ a csapvízben: Info. Mindazonáltal a csecsemőkre életveszélyes komponens, így a nitrátos vizet szigorúan tilos a piciknek adni!!!

A növényeink az akiban viszont komálni fogják. ;):) Sőt pénztárcakímélő, mert kevesebb nitrátot kell adagolni. :D

Mindenesetre a bp-i víz hírhedten sz@r... (n)

akkor felnőttnek se éppen egészséges:eek::arghh:
Robi, amugy mennyi lenne a még normális, veszélytelen érték?
 
OFF

akkor felnőttnek se éppen egészséges:eek::arghh:
Robi, amugy mennyi lenne a még normális, veszélytelen érték?

Nekünk felnőtteknek már mindegy... :ROFLMAO:

Neeem, ez nem így van persze, de állítólag 2-3 éves korban illetve afelett már kialakultak azok az enzimatikus rendszerek a szervezetben, amelyen a nitrát illetve származékainak feldolgozásáért felelősek. Maga a csapvíz általában nem is a szervetlen komponensei miatt lehet veszélyes, hanem a vízben oldott és szűrhetetlen szerves anyagok miatt. Például a gyógyszermetabolitok, maradványok és a hormonalapú fogamzásgátló szerek okoz(hat)ják a legnagyobb gondot. Ezek ugye a vizelettel távoznak a szennyvizekbe és a víztisztítási technológiától függ, hogy ezek milyen mennyiségben lesznek jelen a tisztított ivóvízben. Régen, amikor még a korábbi kutatásaink során szennyvizek fotokatalitikus tisztításával foglalkoztunk az a városi legenda járta, hogy a pesti víz fenol tartalma igen magas lehet... Na hát ez sem túl egészséges hosszú távon... :(

Aztán az EU előírások megmondják, hogy mennyi "arzén" lehet a vízben, Mo-n vannak különösen As terhelt vizek, ez még okoz fejtörést a szakembereknek hogy hogyan tegyék "EU-konformmá" az ivóvizeket...

Na de vissza a nitráthoz. Jó a gondolatmenet, Szilvi, hiszen forralással, ráolvasással nem távolítható el a nitráttartalom, kizárólag ioncserével, de azzal meg más, hasznos anionokat is kivonunk a vízből. Azt mondják a szakértők, hogy 2-3 éves kor alatti gyerekeknek csak ellenőrzött vizet szabad adni, sőt még a zöldség-gyümölcs, amit esetleg nitráttal terhelt vízzel öntöztek is emelkedett rizikót jelent az ilyen piciknél.

Szóval röviden az a válasz a kérdésedre, hogy a határérték bizonyos korcsoport esetén 0.0 ppm. A "nagyoknak" meg 40-50 ppm a hatóságilag engedélyezett maximum.

Érdekességképpen, a Sensodyne fogkrém (a zöld-fehér tubusos) aktív komponense az érzékeny fogak megszüntetése érdekében éppen kálium-nitrát! :) Szóval csak nem "pusztulunk" meg tőle azonnal... :D Ez sem ajánlott mindazonáltal 6 éves kor alatt...

Üdv: Robi

ON
 
Kanyarodjunk vissza a makró elemekhez. (y) Lehet, hogy ezért picsán rúgna az EasyLife, de kiszámoltam, hogy a FOSFO meg a NITRO milyen koncentrációjú oldatok is valójában.

A Fosfo: gyári adagolás szerint 10 ml Fosfo 500 l akváriumvízbe adagolva 0,1 ppm-mel emeli a foszfát-ion tartalmat, ezzel párhuzamosan 0,04 ppm-mel a kálium-ion koncentrációt.

Ez tehát egy c = 7,16 g/l kálium-dihidrogén-foszfát (KH2PO4) oldat.

A Nitro: gyári adagolás szerint 10 ml Nitro 500 l akváriumvízbe adagolva 2,0 ppm-mel emeli a nitrát-ion tartalmat, ezzel párhuzamosan 1,30 ppm-mel a kálium-ion koncentrációt.

Ez tehát egy c = 163 g/l kálium-nitrát (KNO3) oldat.

Üdv: Robi
 
Akkor nem lenne jó,ha RO vízzel cserélnél.Ez esetben kálium túltengés és nitráthiány lenne az akiban.
De mivel nálad a csapvíz tartalmaz nitrátot,ezért kevesebb KNO3-t kell a kimérned a bekeveréshez.
A fiatalembernek itt alant túlságosan eltért ez az arány.

Van co2 az akidban?

Szia Mária!
Így azért egy kicsit világosabb!Megnyugodtam,hogy miért más az arány!
Nincs CO2!Semmilyen formában!
 
Szia Jani!

A kérdésedre sikerült megkapni a választ? :) Milyen koncentrációt szeretnél beállítani az akiban az egyes tápanyagokból? A fenti számolás alapján hetente és kerekítve 14 ppm káliumot, 12 ppm nitrátot és 1,2 ppm foszfátot adagolsz. Szóval ha nitrátos csapvízzel cserélsz, akkor még hozzájön alapból a mondjuk 3-4 ppm nitrát, így 15-16 ppm az elméleti mennyiség. Szóval szerintem jól csinálod! ;) Bár ha a nitrát 20 ppm körül lenne sem lenne gáz.

Üdv: Robi
 
Szia Robert!
Igen választ kaptam!
Lehet maradok ennél a koncentrációnál!Sajnos nincsenek tesztjeim így vaktában lődözök
és figyelem a növények reakcióit!Bár a káliumból adhatnék lehet többet is!
Köszönöm a segítséget!
Ha megint elbizonytalanodok akkor írok!
Üdv Jani!
 
Sziasztok!

Jelenleg én is ezzel a táblázattal küzdök.

Makró - 65L - Kecskemét

Magát a táblázat lényegét, működését értem, de azt még nem sikerült kiderítenem, hogy a kitöltéskor milyen alapelveket kell figyelembe venni?

Én mindössze annyit tudok – ha jól tudom egyáltalán – , hogy a nitrátnak és káliumnak nagyjából egy szinten kellene lennie (illetve a kálium legyen picit több), valamint olvastam itt olyat is, hogy törekedni kell a 33 ppm elérésére.

De pl. mennyire kell „bezöldíteni” a táblázatot? Mivel igen kis grammnyi mennyiségekről van szó, költség szempontjából a „túladagolás” nem szempont. Azt értem, hogy inkább több, mint kevesebb, az a tuti biztos, de van-e értelme ennyire biztosra menni?

Mindenesetre én úgy próbáltam játszani az értékekkel, hogy lehetőleg csak a vízcsere előtti napon legyen „túladagolás” a mennyiségekből, így lett 23g/2g/12g az összetevők aránya. Ha jobban akarok közelíteni a 33 ppm-hez, akkor meg 24g/2g/12g az arány, ekkor viszont már heti két nap zöldülnek az értékek…

Szóval mi(k)re kell figyelni a kitöltéskor?
 
Back
Oldal tetejére