• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Low-tech Piko vol. 2

tictac

Kertész szaki
Ebben az akvában már másodjára scapelek.

P1100014
by Tictac_nature_aquarist, on Flickr
Adatok:
Akvárium:7literes
Szűrés:Eheim 2213,egyik oldalt dupla,másik oldalt szimplacsap,üveg ki-befolyók
Világítás:6500K 9W Tunsgram izzó+Obi-ban kapható asztali lámpa
Talaj:Házi táptalaj+ADA Amazonia
Hardscape:seiryu kő
Tápozás:GA mikro+makro(kétnaponta 1 nyomás),Easy carbo(kétnaponta 1ml)
Növények:Tropica 1-2 grow-Ammania sp. Bonsai,Staurogyne Repens,Micranthemum sp. Monte Carlo TC(Elatine???)

P1100015
by Tictac_nature_aquarist, on Flickr


P1100016
by Tictac_nature_aquarist, on Flickr


P1100017
by Tictac_nature_aquarist, on Flickr


Nem szaporítom a szót.
Véleményekkel ne tessék kímélni :D
 
Egyébként két problémával is szembesültem.Az egyik, hogy nálam is megjelent a fehér ?baktérium-zsír-protein? réteg, a víz tetején.Két naponta kell leszednem hálóval, addigra eléggé megvastagszik. Key írását olvasva ez elvileg a növények elégedetlenségének jele.De mi lehet a gond?Nagyjából 10 liter víz van az akváriumban a külső szűrővel együtt.Erre nyomok kétnaponta 1ml Micro/Macro tápot, és 1ml Carbo-t.Szerintem ez bőségesen elég egy low tech mini akváriumhoz.
A másik gondom, hogy a mai vízcsere(30-40% körüli) után pár órával beopálosodott az egész akváriumvíz.Pedig a cserélt víz négy napig állott,és vízelőkészítőt is tettem bele.Vajon ez csak az aljzat hibája,vagy komolyabb a gond?
 
Egyébként két problémával is szembesültem.Az egyik, hogy nálam is megjelent a fehér ?baktérium-zsír-protein? réteg, a víz tetején.Két naponta kell leszednem hálóval, addigra eléggé megvastagszik. Key írását olvasva ez elvileg a növények elégedetlenségének jele.De mi lehet a gond?Nagyjából 10 liter víz van az akváriumban a külső szűrővel együtt.Erre nyomok kétnaponta 1ml Micro/Macro tápot, és 1ml Carbo-t.Szerintem ez bőségesen elég egy low tech mini akváriumhoz.
A másik gondom, hogy a mai vízcsere(30-40% körüli) után pár órával beopálosodott az egész akváriumvíz.Pedig a cserélt víz négy napig állott,és vízelőkészítőt is tettem bele.Vajon ez csak az aljzat hibája,vagy komolyabb a gond?

Szia!

Sajnos a pontos okát még nem tudom a felszíni hártyának,de a teknőseim terráriumában is jelen van ahol egy darab növény sincs,szóval a növényes elmélet akár meg is dőlhet ezzel.Nem sok 4 napot pihentetni?Mikor egyszer véletlenül sokat pihentettem én is így jártam,sőt még a réteg is megjelent a felszínén.Felborulhatott az egyensúly szerintem.
 
Igaz, hogy a felszíni hártya a növények kommunikációja, de úk azáltal kommunikálnak, hogy különféle anyagokat választanak ki magukból, esetleg már bomlanak. (A teknősök is "eregetnek" dolgokat a vízbe, amitől gondolom szintén kialakulhat ez az olajosság. Tehát a növények léte és a víz felszín olajossága közt nincs egyértelmű kapcsolat. :) )

Az biztos, hogy tápból és Carboból is sokat adagolsz. Legalábbis mindenféle ajánlást túllépsz. Már a tápok túladagolása sem egészséges, de a carbo kifejezetten kártékony, mérgező hatású. Az is megmarhatja a növényeket. Én a helyedben a tápból és a carboból is visszavennék, legalább a GA ajánlásig. 2 naponta 1 ml Carbo sok, Carboból nem lehet "összevonni" napokat.

A vízcsere utáni opálosság oka lehet például a vízkezelő (vannak olyanok, amik opálosítanak egy kicsit, és bacikultúra is okozhatja, ha adagoltál), de lehet az is, hogy egy ilyen kis nanoban a 30-40%-os vízcsere elég nagy változást okoz. Ha pár óra alatt, következő reggelre elmegy, akkor szerintem nem para. Egyéb esetben inkább kisebb cserék kellenek, amire jobban reagál a nano.

szerk.: nekem a 16 literes nanoban enyhe opálosság csak a több, mint 100%-os cseréknél volt...
 
Igaz, hogy a felszíni hártya a növények kommunikációja, de úk azáltal kommunikálnak, hogy különféle anyagokat választanak ki magukból, esetleg már bomlanak. (A teknősök is "eregetnek" dolgokat a vízbe, amitől gondolom szintén kialakulhat ez az olajosság. Tehát a növények léte és a víz felszín olajossága közt nincs egyértelmű kapcsolat. :) )

Az biztos, hogy tápból és Carboból is sokat adagolsz. Legalábbis mindenféle ajánlást túllépsz. Már a tápok túladagolása sem egészséges, de a carbo kifejezetten kártékony, mérgező hatású. Az is megmarhatja a növényeket. Én a helyedben a tápból és a carboból is visszavennék, legalább a GA ajánlásig. 2 naponta 1 ml Carbo sok, Carboból nem lehet "összevonni" napokat.

A vízcsere utáni opálosság oka lehet például a vízkezelő (vannak olyanok, amik opálosítanak egy kicsit, és bacikultúra is okozhatja, ha adagoltál), de lehet az is, hogy egy ilyen kis nanoban a 30-40%-os vízcsere elég nagy változást okoz. Ha pár óra alatt, következő reggelre elmegy, akkor szerintem nem para. Egyéb esetben inkább kisebb cserék kellenek, amire jobban reagál a nano.

szerk.: nekem a 16 literes nanoban enyhe opálosság csak a több, mint 100%-os cseréknél volt...

Nem off-olom szét a topikot,pláne,hogy van erre külön....de engedj ki egy vödörbe vizet és másnap/harmadnap olajos lesz a teteje,nekem ez a növények kommunikációja egy kicsit sok.
 
Nem off-olom szét a topikot,pláne,hogy van erre külön....de engedj ki egy vödörbe vizet és másnap/harmadnap olajos lesz a teteje,nekem ez a növények kommunikációja egy kicsit sok.
huhh, ez remélem valami költői túlzás lesz :)
Az RO vizem akár egy hetet is áll, és természetesen nem olajosodik, a csapvízre sem emlékszem, hogy ezt tette volna. A scum az akváriumból jön.
 
huhh, ez remélem valami költői túlzás lesz :)
Az RO vizem akár egy hetet is áll, és természetesen nem olajosodik, a csapvízre sem emlékszem, hogy ezt tette volna. A scum az akváriumból jön.

Semmiféle költői túlzás nincs benne,egyszerűen a csapvízben sok helyen bomlástermék van(nem mindenhol és értelem szerűen egy Ro vízben nem lehet) és attól alakul ki.Ha az akváriumba helyezés után jelentkezik akkor valami bomlik az akváriumban,de ez a misztikus kommunikál a növény szerintem nagyon nem igaz.Na tényleg nem off-olok tovább mert kivágnak innen:)
 
Semmiféle költői túlzás nincs benne,egyszerűen a csapvízben sok helyen bomlástermék van

Pontosan ez okozza az olajosodást az akváriumban. :) A kommunikáció az jelenti, hogy bomlanak a növények, különféle anyagokat bocsátanak ki (csak "elegánsabb" azt mondani, hogy kommunikál, mint, hogy rohad :D ). Ha növény van, és nem érzi jól magát, akkor az koszolja a vizet, ha teknős van, akkor ő koszolja a vizet, és ha alapból koszos vizet használsz, akkor már nincs mit koszolni. :) Tehát teljes mértékben igazad van abban, hogy az olajos réteg nem feltétlenül a növények szenvedése (kommunikációja) miatt van, ez is egy lehetséges ok. A Key által megfogalmazott kommunikációs "elmélet" azért inkább a high tech vonalra vonatozik, ahol az akváriumba kerülő tiszta víz alapfeltétel, ugyan úgy, mint a jó szűrés, a megfelelő talaj, stb. (Balatonból szedett iszappal is működhet egy low tech akvárium, de egy spec. agyagos talajjal nagyobb az esély a sikerre. :) ) Ha minden körülmény adott és mégis olajosodik a felszín, akkor érdemes a növényekre gyanakodni, és átgondolni, hogy mi lehet az ok.

Ezzel vissza is térünk az eredeti témához. :) Ahogy korábban is írtam, szerintem a 2 naponta 1 ml Carbo elég sok, az már árthat a növényeknek, és úgy az egész akváriumnak. A Carbo egy mérgező dolog, gondolom, ha nekem nem jó, és a növényeknek sem, akkor a baktérium telepek sem örülnek neki. Egy próbát biztos megér a táp és a Carbo csökkentése legalább a GA ajánlásig, de szerintem kicsit lejjebb is mehet.

A vízcsere utáni opálosodás meg lehet annak az oka, hogy egy ilyen kis nanoban már nincs puffer, jobban megviseli, jobban nullázza egy nagyobb vízcsere. Ha jól látom a képeken, akkor a 2213-asodban elég sok helyet kivesz a szivacs és a kerámia gyűrű. Érdemes minél több biológiai szűrőanyagot berakni, és a mechanikai részt csökkenteni. Nekem a 2213-asban régen legalul egy vékony réteg kerámia cső volt (2 sornyi), hogy kicsit jobb legyen az áramlás a szűrőben (egyenletesebben oszoljon el), rá a kék szivacs, és onnantól csurig Substrat Pro, majd egy vékony perlon. A srácok is minimalizálják a GA-ban a mechanikai szűrőanyagot, mert nincs rá szükség (max. az induláskor, amikor több a bomlástermék).


Az RO vizem akár egy hetet is áll, és természetesen nem olajosodik

Én 2-2,5 hetes RO vizet is használtam már, és a víz teljesen olyan volt, mintha frissen csináltam volna (színtelen, szagtalan, olajmentes). (Kivétel, hogy szoba hőmérsékletű és Co2 mentes volt, mert az 1 nap alatt "kibubuzik".) Azért inkább max. 2 hetes vizet használok, de szeretem, ha legalább 1 napot áll a friss RO.
 
Kis frissítés, új képek:

P1100188
by Tictac_nature_aquarist, on Flickr

A hártya változatlan, naponta kell leszednem.A tápozást levettem kétnapi 0,5milire mindenből,de még így is ott van.

P1100186
by Tictac_nature_aquarist, on Flickr

Felülről:

P1100194
by Tictac_nature_aquarist, on Flickr

Amúgy nagyon nő minden,gondolkodom egy nyírásban.Pár héten belül beszerzek valami garnélát, még nem döntöttem el milyet.Lényeg, hogy ne legyen szuperigényes,és ne szaporodja szét magát,mint például a cherry-k...
 
Nah ezért szokták azt mondani hogy nem csak olajos filmréteg van a felszínen. Ez pl nem az. :)
Ez egy vastag hártya ami nagyon nem jó. Egy Eheim Skim 350 kivégezné kb 10 perc alatt.

Nekem eddig 1x volt ilyen a Reborn sziklás layoutos akváriumban. Szűrés rendben volt tápozás CO2 és minden más. Növények is rendben voltak nem nyírtam őket.
Kínlódtam én is vele aztán egy hétvégére hazavittem a vuppat és az kinyírta teljesen. Utána pár hét múlva jött elő.

Kicsit mintha baktérium film lenne, de mivel nagyon vastag ezt kizárnám.

A következő lépésben szépen felhabosodik majd :)
De vedd le mert blokkolja a fényt, nincs rendes oxigéncsere stb.
 
Egyre furább ez a hártya dolog.Most kipróbáltam valamit,és csak 3 naponta tápoztam,de csak 0,25ml-t mindenből.Mégis ott a hártya,ráadásul ha leszedem,4 órán belül újra ott van...Teljesen tanácstalan vagyok.
Holnap nyírok növényeket, az eredményről majd lesz kép.
 
Ma megnyírtam az akváriumot.Nem volt különösebb koncepcióm, a nagyra nőtt hátsókat lerövidítettem, kikaptam egy tő staut.Azért a monte carlo sp.nyírásakor visszaköszönt a keymakertől kapott gyepnyírási lecke :happy: mondjuk ez nem lett egy lézergyep,de kezdetnek nem rossz.
Ha pár héten belül magukhoz térnek a növények, nézek valami garnélát az akváriumba.Tigrisen gondolkodom, de nem tudom hogy a közelben merre kapni, Törökbálintról meg nem szeretném hazatúráztatni őket...

Nyírás előtt

before trimming
by Tictac_nature_aquarist, on Flickr

Nyírás után

after trimming
by Tictac_nature_aquarist, on Flickr
 
Szia Andris!

Szép lett!
Jó hogy a kezdeti nehézségek ellenére sem adtad fel a hobbit és ilyen kicsiben is tudtál nagyot alkotni!

A.ttila
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére