• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low tech co2 rendszerek

Mekkora az aki?Ha low-tech,akkor gondolom csak ilyesmiben illik gondolkodni,bár én ha már technikát száműzve csinálnék növényes akváriumot akkor co2-t sem adnék hozzá,max. easy carbot.
 
zsotyi said:
Mekkora az aki?Ha low-tech,akkor gondolom csak ilyesmiben illik gondolkodni,bár én ha már technikát száműzve csinálnék növényes akváriumot akkor co2-t sem adnék hozzá,max. easy carbot.

Szia!

30L lesz. A low tech-et a világításra értem(0,33W/l).
De ennek ellenére szeretnék egy élesztős cuccot, easy carbot veni akarok + Green Aqua Micro/macro oldatot.
 
sziasztok,

jónéhány év akvarizálás után betévedtem az aquascape világába. Első növényes akváriumomat tervezgetem, pontosabban ábrándozok róla. Egyelőre egy 25-30 literes iwagumit szeretnék összerakni, de ha csak a co2-re gondolok elkap a frász. Milyen rendszert tudnátok ajánlani egy kezdőnek? A fő szempont persze a pénz és az egyszerű kezelhetőség. Barkácsolás kizárva, mert egy KInder tojás összerakása is felborzolja az idegeimet :lol: :lol: :lol:
 
Hali!

Ezek szerint az élesztős kizárva mert ott 1 lyukat kell fúrni! :)
Én gyári szettet vettem, a 3 az 1-ben reduktor-tűszelep-visszafolyásgátló---ez 16.e. a palack az most 7500, de sajna eldobhatós 500 g-os.Állítólag a Pólusban mégis utántöltik hivatalosan, ennek majd utánajárok.(de bevallom kedvezménnyel vettem, az egész egy 20-as volt.)Az összerakása az rém egyszerű akár az üzletben is összerakják pillanatok alatt és otthon csak ki kell nyitnod.Nekem kb.5-6 hónapig elég lesz talán.
De nyilván a többbiek is írnak.Megnézheted még nigro blogján is a hozzászólásokat.
 
na még egy lyuk belefér.Ha esetleg ilyen rendszert tartasz megfelelőnek, kicsit még írhatnál róla. Nem tudnál márkát és típust írni? Már csak azért, mert Székelyudvarhelyen lakom és az itteni boltok kínálatából válogathatok...
 
A low-tech nem attól low-tech, hogy alacsony a világítás. Attól low-tech, hogy nincs CO2 befecskendezés. :)
Íly módon a topic címe maga is paradoxon. ;) A low tech általában három dolgot jelent: nix CO2, nix erős megvilágítás, és nix gyakori vízcserék.
 
keymaker said:
A low-tech nem attól low-tech, hogy alacsony a világítás. Attól low-tech, hogy nincs CO2 befecskendezés. :)
Íly módon a topic címe maga is paradoxon. ;) A low tech általában három dolgot jelent: nix CO2, nix erős megvilágítás, és nix gyakori vízcserék.

Key! Én azért egy házi barkács élesztős kütyüt nem sorolnék a hi-tech kategóriába. Nekem is ment régen az akváriumomba és nem éreztem, hogy hi-tech szinten dübörögött volna az akim. :)
Szerintem az akváriumot működtető technika összessége fejezheti csak ki, hogy hi vagy low. Ha minden tényezőből megadod a maximumot, vagy a közelit, akkor beszélhetünk a magas technológiáról.
Mint tudjuk, a házi élesztős cuccal, senki nem fogja tudni a legmagasabb szintre juttatni az akváriumát. ;)
 
Valaki próbálta már a beoldásnak azt a módját hogy egy ledugózott csövet fejjel lefele (harang) fordítva teleengedi gázzal és így a harangformában lévő gáz buborék érintkezik a vízzel és...???
 
Az EHEIM-nek van ilyen fajta reaktora, én is használok ilyet. Az egyik csövön a víz megy a csőbe fölülről, a másik csövön a CO2. A víz örvényt kelt és nagyon jó hatásfokkal oldja a CO2-t a vízbe.
 
Én nem arra godoltam hanem amikor a harangformából a gáz mindenféle segítség nélkül oldódik be. Tehát csak a buborék alsó része és a víz közötti érintkezési felületen van beoldás.
 
raggacs said:
Valaki próbálta már a beoldásnak azt a módját hogy egy ledugózott csövet fejjel lefele (harang) fordítva teleengedi gázzal és így a harangformában lévő gáz buborék érintkezik a vízzel és...???

Az ún. dezodoros rendszereknél szoktak hasonlót alkalmazni. Nem túl hatékony, de nem is használhatatlan. Nagynyomású szett híján én is ilyet használok, nem is buborékolnak a növények... :roll: Ha ilyesmit szeretnél barkácsolni, érdemes a Tetra rendszeréhez hasonlóban gondolkodni, ahol az általad említett cső teteje dugó helyett egy nagyon finom szövésű hálóval van zárva, így majdnem kétszer akkora felületen érintkezik a két közeg. Az eldobható dobozos co2 viszont pénzkidobás, én az élesztős módszerrel kombinálva tudom elképzelni ezt a típusú "reaktort". Remélem tudtam segíteni.

Üdv, Balázs
 
Azóta már kikísérleteztem azt is hogy milyen átmérő kell az én tankomba... Arra is rájöttem (ami logikus) hogy a flow nagyon befojásolja a beoldás sikerességét...
Nem tudom mekkora az akváriumod de nekem 25 l-re egy 2222-es szűrő áramlásával 3.5cm átmérővel a táblázat alapján (a kh 10-12, ph 7 és 7.2 körül) szerintem azért a használt tecnika alapján nem is rosz és mindezt azzal megspékelve hogy mivel a co2 mennyiség folyamatosan változik (az élesztő miatt) a beoldás mennyisége állandó mivel a beoldási felület állandó és a fölösleg meg egyszerűen kibuggyan.
Szóval én a lehetőségekhez képest teljesen meg vagyok elégedve...
 
A harangos (membrános) megoldások használhatatlanok. :(
Ha nincs lehetőség (= pénz) nagynyomású szettre akkor már inkább az Easy Carbo-t ajánlom.
 
raggacs said:
Miért használahatlan?
Sajnos általában nem biztosítanak egyenletes beoldást, a beoldás mértéke (mennyisége) nem elegendő.
A tapasztalatom szerint a CO2-vel kapcsolatos algásodás rendkívül gyakori veszély a használata mellett. :(
Ráadásul a "dezodoros" megoldás rendkívül figyelemigényes, nem elég naponta egyszer nyomni (nano akváriumban sem), az egyéb felgyülemlő gázokat túl gyakran kell üríteni a tartályból, stb.

Ez nem jelenti azt, hogy adott körülmények között nem használhatod sikerrel. De a te eseted sajnos ritka.
 
Nem dezodorral nyomom hanem élesztővel ami úgy van belőve hogy többet termel mint ami beoldódik, tehát mindig tele van a harangom... így a felület, ezért a beoldás szinte állandó...
Szerintem a pontatlansága nem igen lehet nagyobb mint a diffinek ha megvan a megfelelő átmérő amivel beoldasz...
 
OK, ha így lenne, mindenki így nyomná, de valamiért ritka ez a megoldás. :) Ráadásul ronda is.
 
Röhögni fogtok, nekem 120 literes az akváriumom és a dezodoros co2t nyomom egy rágcsáló-itatóból átalakított üveg harangba, az átmérője nincs 3 cm :lol:
De mielőtt valaki hülyének nézne elmondom, hogy Csíkszeredában élek és a 2 fellelhető bolt akármelyikébe ha bemennék Easy Carboért :shock: hát szerintem egy marék aktívszenet nyomnának a kezembe, de valószínűbb, hogy csak nagyon furcsán megnéznének... Egyszóval nálunk még a vallisneria és a békalencse hódít. Úgy döntöttem, elpöfögtetem még ezt a pár dobozt, ha már megvettem és ha addig nem jön össze a profi szett, beállítok egy élesztőset.
A másik viccem mára pedig az, hogy 450 lph belső szűrésem van egyelőre :p A külső szűrő is ufónak számít még nálunk sajna, de már szépen gyűlöget a pénzem, és reményeim szerint közelebbről kilátogatok Hozzátok egy jó nagy szűrőért.

Egyébként halkan elejteném, hogy a 4*18w t8 és a felsorolt felszerelés, na meg az egyetlen beszerezhető táp, a florena még élteti a növényeimet a mezei szitált sóderben és egyre elégedettebb vagyok az akváriummal. Persze az alga előfordul, meg hát nem kell kaszálógép a növényekhez, de így is kellemes látványt nyújt. Szóval van élet a high tech előtt :cool:

Keymaker, egyetértek! Amikor azt mondtam, hogy talán használható egy kisebb akváriumra gondoltam. Aztán észbe kaptam, hogy egy nano ugye sokkal borulékonyabb, ez a fajta adagolás pedig minden csak nem egyenletes. A nagyobbakban pedig egyszerűen nem elég, ezt én is tapasztaltam...
Raggacs, ha élesztőset használsz, egy üveg diffúzor sokkal egyenletesebb ellátást biztosít szerintem, valamint a hatásfoka is csak jobb lehet (de majd a nálam tapasztaltabbak, meg a növények :p megmondják). Ellenben ha bevált, annak csak örülni tudok ;)

Üdv, Balázs
 
Back
Oldal tetejére