• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low tech akváriumom

Roboo

Új regisztrált
Üdvözlök mindenkit szerény akváriumom történetének olvasói között!


Első low tech növényes akváriumomat szeretném bemutatni és segítséget kérni.

Bemutatkozómban írtam, hogy indítani fogok egy akváriumot, amit sikerült is megejteni, de nem az akkori elgondolásaimnak megfelelően. Ugyanis akkor már olvasgattam Nigro blogján a helyes növényezésről, mely eredményeként foganatosodott meg benne, hogy finoman szólva elég óvodás módon próbálok növényezni. Majd az ide való regisztrálás után kezdtem komolyabban gondolkodni egy igazi növényes összeállításán. Ezen nagyon sokáig filozofáltam, majd nagy sokára eljutottam a költségek összeállításáig, mikor is tudatosult bennem, hogy a jelenleg rendelkezésemre álló pénz mennyiség esetleg egy "jóképű" szűrőre, ha elég. Majd kétségbe estem, hogy akkor én most akvárium nélkül fogok maradni. Majd rátaláltam a low tech akis topicra és könny szökött szemeimbe, hogy ha nem is mindenféle nagy fény és CO2 igényű növényt fogok nevelgetni, hanem ezek ellentettjeit, de legalább lesz nekem is egy kis víz alatti kertem, amit szívem szerint gondozhatok. Ezután döntöttem el, hogy a már meglévő anyagokból fogok "főzni".

Az akvárium adatai:

Méret: 94X33,5X40cm -> kb. 130 liter (nettó)
Világítás: 2X18W 6000K-es csövek
Szűrés: Eheim 2010
Fűtés: Sera 200W
Talaj: Sera Flordepot 2,5 kg növénytáptalaj és 15 kg gyöngykavics
Növények: két féle Valisneria, valamilyen Echindorus féle, valamilyen egyenes levelű szerintem középtéri növény :), jávai moha, tündérhínár
Tápozás: Easy Life Profito napi 5 ml, Happy Life Carbo napi 5 ml
Vízkezelés: Easy Life Aquastarter

Táptalaj be, kavics mosás után be, növények be (szétszedés és gyökérvisszavágás után, tündérhínár csak később került be), vízzel feltöltés, vízelőkészítő bele. Ezután egy hétig minden nap vízcsere, közben vízelőkészítő cserekor és azután a tápok, majd hetente vízcsere. Ezeket reggelente végeztem. (Azt hiszem a Carbora van ráírva, hogy Profitoval együtt nem ajánlják, ezt mennyire kell betartani?) Pár nap után a növények elkezdtek rothadni, ez már másfél hónapja megy. A tündérhínárt egy hónap után raktam be és egy hét alatt kirohadt. Számomra azért érdekes ez a dolog - amellett, hogy tudom nem a legmegfelelőbbek a körülmények -, de ismerősömnek szinte ugyan ilyen adatokkal rendelkező akváriuma, viszont nincs táptalaj, az aljzat bazalt, nincs Carbo és noname a növénytápjaj és nála - a tőle kapott - tündérhínár, valamilyen Echindorus féle és a gömbmoha viszonylag jól érzi magát, a vize 30 fok körüli. Itt a víz, ha jól tudom nem kemény, nem is magas a PH értéke, de sárga (azt mondták, hogy a sok vas miatt).

5266658919_994ce8d185.jpg

Teljes egészében

5266659677_e2e9dc7b47.jpg

Az ismeretlen növény

5267267598_cda3f4cb99.jpg

Gyengélkedő Valisneriák

5267268276_3bd2fd6658.jpg

Valamilyen talán Echindorus

5266661763_6fcbba2b6e.jpg

Közeli

5267269500_b08eeb0ede.jpg

Csapzott jávai moha

Segítségeteket szeretném kérni, hogyan tudnám megszüntetni a rothadást és a sárga színt eltüntetni.

Az algaölő ereje legyen veletek,

Robi
 
Szia!

Így elsőre a szűrésed nagyon, de nagyon kevés!!!

Azon mindenképpen erősíteni kéne akár DIY módon is!
 
Hello!
Fűtőt 25 fokra állítanám, valahol itt olvastam, hogy 30 fok volt írva bár az lehet a haverodnál volt, de minél melegebb van annál könnyebben berohad minden.
Én személy szerint a profitót nem nagyon eröltetném max. vízcserét követö napon heti 1x max.10 ml. Szerintem low techben nem sok értelme van napi szinten azt a tápot nyomatnod mert kb. 2-3 hónap után káliumhiányosak lesznek a növények. Aztán meg vashiány aztán meg alga...
A szűrés necces de ha 30%-nál többet nem cserélsz talán nem lesz baj. Egyébként Én is beraknék még legalább egy belsőt (aztán felváltva mosnám mint ahogy pár évvel ezelőtt csináltam, bár ez elég szarul nézne ki, de működne) Vagy be kell szerezni egy külsőt, vagy ha van a háttér mögött hely oda is lehet vmit...
Erős szűrő stabil CO2 nélkül minden sokkal lassabb lesz ne várj néhány hónap után csodát, de jó pár hónap és majd beindulnak a növények.
Az ismeretlen növényből nekem is van elég kemény a levele ugye? És Én se tudom a nevét nekem a boltban azt mondták japonica de szerintem nem az.
Növények közül ajánlom még elsősorban a különféle méretű anubiasokat (meg esetleg fodros vizikalász) (echinodorust tundérhínárt pár hónap múlva mikor kezdenek beindulni a többiek elpasszolnám)
Már csak azért is mert azért most még elég kevés növény van.
És szerintem a mohát ha közelebb helyezed valahogy a fényhez sokkal jobban beindul.
 
A kicsit kevés a fényed, én még növelném, legalább még egy csővel, de inkább kettővel. Ha sikerül növelned akkor vissza kell venned a megvilágítási időt. Esetleg egy kis aktívszénnel megpróbálhatod orvosolni a sárga vizet. A szűrésedet kicsit javítanám, a jelenlegi nem tudja átmozgatni az akváriumot. Nem gondolok nagy dologra, beraksz egy plusz belsőt 6-800 l/órást és kész. A vizet tartsd 22-26 fokon a 30 sok, hacsak nem főzni akarsz. A Valisneriákat kicsit mélyre ültetted, a képeken legalábbis úgy tűnik, ki kell látszania tövének. Elsőre ennyi jutott eszembe.
 
Az a növény valóban "japonica" csak nem blyxa, hanem ophiopogon. Ez egy remek mocsári növény, ami egész jól bírja víz alatt, majd 2-3 hónap után elpusztul. Szóval sokat ne várj tőle ;)
 
Szia!
Nekem is low tech akvám van /még/, de a fényed /0,27 w/l, még az enyémnél is kevesebb /0,37/. Szerintem a szűrés hiánya és a sok táp előtt ez lehet a legnagyobb gond. Nálam Echinodorus és Anubias fajok vannak, amelyek viszonylag jól bírják. Sok növénnyel próbálkoztam már, de előbb utóbb feladták. Szerencsére még van sokfajta amit, nem próbáltam :D . De be kellett látnom, hogy több fény kell. Nagyon jó kis leírások vannak az olcsó házi tuningról. Én is arra készülök. Lemértem, nálam foglalattal együtt 92,5 cm a 30W-os T8-as cső. Ha olyan a tetőd kiképzése, akkor talán az is belefér.Egyébként az általam ismert csövek közül az Osram Lumilux 865-ös-nek van legnagyobb lumen értéke. Talán a csőcsere is segít átmenetileg.
Üdv: Tipegő
 
Köszönöm a segítő jellegű hozzászólásokat, igyekszem ezeket megfogadni!

Tarakos said:
Szia!

Így elsőre a szűrésed nagyon, de nagyon kevés!!!

Azon mindenképpen erősíteni kéne akár DIY módon is!

Igen, az valóban harmat gyenge, ezért tervbe van véve első lépésként egy külső szűrő. Egy Tetratec EX 700-ast szeretnék. Tudom, hogy ennél nagyobb teljesítményű lenne az igazi, de a későbbiekben szeretnék egy kisebb akit, amihez majd passzol a szűrő.

DLaci said:
Hello!
Fűtőt 25 fokra állítanám, valahol itt olvastam, hogy 30 fok volt írva bár az lehet a haverodnál volt, de minél melegebb van annál könnyebben berohad minden.

Az ismerősömnél 30 fok körüli a vízhőmérséklet. Nálam 28 volt, de levettem 26-ra.

Én személy szerint a profitót nem nagyon eröltetném max. vízcserét követö napon heti 1x max.10 ml. Szerintem low techben nem sok értelme van napi szinten azt a tápot nyomatnod mert kb. 2-3 hónap után káliumhiányosak lesznek a növények. Aztán meg vashiány aztán meg alga...

Na igen, az általad írt tápozáshoz képest egy 'árnyalattal' többet tápozok. :)

A szűrés necces de ha 30%-nál többet nem cserélsz talán nem lesz baj. Egyébként Én is beraknék még legalább egy belsőt (aztán felváltva mosnám mint ahogy pár évvel ezelőtt csináltam, bár ez elég szarul nézne ki, de működne) Vagy be kell szerezni egy külsőt, vagy ha van a háttér mögött hely oda is lehet vmit...

Mint az előttem szólóhoz írtam, már tervben van.

Erős szűrő stabil CO2 nélkül minden sokkal lassabb lesz ne várj néhány hónap után csodát, de jó pár hónap és majd beindulnak a növények.
Az ismeretlen növényből nekem is van elég kemény a levele ugye? És Én se tudom a nevét nekem a boltban azt mondták japonica de szerintem nem az.

Igen, kemény a levele és mint már Nigro mester írta, valóban Ophiopogon Japonica. Utána olvasgatva azt írták róla, hogy nem is akváriumi növény. Szóval nem véletlen gyengélkedik. Kipróbálom vagy emersen vagy földben nevelni, hátha valamelyik jobban tetszik neki.

Növények közül ajánlom még elsősorban a különféle méretű anubiasokat (meg esetleg fodros vizikalász) (echinodorust tundérhínárt pár hónap múlva mikor kezdenek beindulni a többiek elpasszolnám)
Már csak azért is mert azért most még elég kevés növény van.

Anubiasokon én is gondolkodtam és ki is fogom próbálni őket. Az Echindorust és a hínárt miért kellene elpasszolnom?

Tomi said:
A kicsit kevés a fényed, én még növelném, legalább még egy csővel, de inkább kettővel.

A fényem erősségének emelése is tervben van, legalább még 2 db 18-as cső.

Ha sikerül növelned akkor vissza kell venned a megvilágítási időt.

Most napi 8 órat világítok.

Esetleg egy kis aktívszénnel megpróbálhatod orvosolni a sárga vizet.

Ezt mindenképp kipróbálom.

A Valisneriákat kicsit mélyre ültetted, a képeken legalábbis úgy tűnik, ki kell látszania tövének. Elsőre ennyi jutott eszembe.

Akkor kicsit kihúzom őket a tövükig.

tipego said:
Szia!
Nekem is low tech akvám van /még/, de a fényed /0,27 w/l, még az enyémnél is kevesebb /0,37/. Szerintem a szűrés hiánya és a sok táp előtt ez lehet a legnagyobb gond. Nálam Echinodorus és Anubias fajok vannak, amelyek viszonylag jól bírják. Sok növénnyel próbálkoztam már, de előbb utóbb feladták. Szerencsére még van sokfajta amit, nem próbáltam :D . De be kellett látnom, hogy több fény kell. Nagyon jó kis leírások vannak az olcsó házi tuningról. Én is arra készülök. Lemértem, nálam foglalattal együtt 92,5 cm a 30W-os T8-as cső. Ha olyan a tetőd kiképzése, akkor talán az is belefér.Egyébként az általam ismert csövek közül az Osram Lumilux 865-ös-nek van legnagyobb lumen értéke. Talán a csőcsere is segít átmenetileg.
Üdv: Tipegő

Ezt mindenképp legelsőként kipróbálom!
 
Back
Oldal tetejére