• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Loricariidae - vértesharcsa

Dyin

Tapasztalt kertész
Szervusztok!

L-es algaevő dögöm, aki 11cm környékén van, elég sajátos táplálkozási stílust erőltetett magára..

Amíg nem voltak az akváriumban mangrove gyökerek, addig MultiFit-es fenék-chip-el próbáltam etetni - meglehetősen eredménytelenül, mivel a többi hal egytől egyig ráugrott a talajon heverésző jókora darab korongra, és addig csépelték, amíg nem sikerült eltüntetniük (ez sokszor majdnem egy órát vett igénybe). Az 5-6 kisebb mangrove gyökérből meglehetősen otthonos konstellációt alkottam ennek a lényezetnek, aki gyorsan el is foglalta az árnyékos bunkert, így a mesterséges nappalokat ott tölti. Az etetése egyre nehezebbé vált, míg nem végleg felhagytam vele. Az eltávolításán gondolkodtam, mikor észrevettem, hogy könyörtelenül rágja a gyökereket: jókora darabokat szakít le belőle néha, szemeteli a talajt, anyagcseréje pedig meglepő mennyiségű mulmot termel. Kétségtelenné vált, hogy szépen lassan fogyasztja el a fát az akváriumban, hiszen kedvenc gyökere meglepően elvékonyodott. Nem mondhatom neki, hogy hagyja abba a farágást, pedig megtenném, mert konrollálhatatlan szemetet és kakit termel.

Ezt a vértesharcsát Székesfehérváron vásároltam a HaliWood mintaboltban - beazonosítani eddig nem sikerült. Az egyes fajták különbségeit felmérve nem állapítanám meg róla, hogy "faevő", de készítettem róla néhány kevésbé jó minőségű képet:

Pleco-1.JPG


Pleco-2.JPG


A mangrove gyökér ha jól tudom a puhábbak közé tartozik, nem meglepő, hogy ezt szeretik a legjobban. A víz a gyökerek levétől valójában nem ennyire sárga, csak a fal színe és a furcsa szög láttatja annak: inkább csak érezni, hogy barnás-sárga árnyalatú. Azóta egyébként nem adok neki semmit, és láthatóan jól érzi magát.

Segítene nekem valaki beazonosítani ezt a dögöt?
Egyébként mit tehetnék vele?

Örülnék, ha minnél többen leírnátok a tapasztalatokat és véleményeket - vagy 1 vérprofi. :D

Előre is köszi!
 
El kell, hogy keserítselek. Majd minden algaevő szívesen nyalogatja el a fa, és gyökérdarabokat.
Érdemes lenne megpróbálkoznod valami olyan eleséggel, ami számára is kedvezőbb, mint a fadarabok elnyalogatása. Gondolok itt például salátalevélre, kígyóuborka szeletre, spirulinára, zöldborsóra, és az egyéb zöldekre. Esetleg készíthetsz fagyasztott eleséget is neki, amibe kerülhet például csirke máj, spenót, stb... Az ilyesmit általában nagyra értékelik, de azt hiszem ez szoktatás kérdése is.
Hogy ez ennél a halnál mennyire fog beválni, az már egy egészen másik kérdés. Mindenesetre érdemes lehet az étrend megváltoztatásával megpróbálkozni, mivel az algaevődnek sem tesz túl jót ez az egyöntetű táplálkozás.
A beazonosítását esetleg a www.planetcatfish.com oldal segítségével megoldhatod, ezek a képek sajnos nem túl jók róla.
 
Igen, arról tudok, hogy néha szeretik nyalogatni a gyökereket, de éjjel-nappal azt enni nem feltétlen normális, hogy növényevőm van.
Az általad felsorolt növények egy részével már próbáltam etetni, de nem láttam, hogy ráment volna. Amit esetleg megevett volna, arra a többi hal mozdult rá kegyetlenül (legalább is a néhány aranyhal, viccet nem ismerve pusztították az eleségét - gondoltam rá, hogy elajándékozom őket, mert nem szeretem a túlzott éhenkórász viselkedésüket és mulmozásukat). Tudsz esetleg olyan növényről, vagy egyszerű receptről, ami a többi halat nem érdekli? Kevésbé különleges halaim vannak, mint a guppi és aranyhal.

Bár óvatos típus, de egyszer félelmet nem ismerően odaúszott a fenék-chip-hez amit a többi hal ráncigált, és illedelmesen beterítette arcának alsó tájával. Nem eszegette túl sokáig, de addig nem igazán közelítette meg a többi hal. Megpróbálok valamit berakni a helyre, ahol tanyázik.

Az Akvárium Magazin 76-os számában találtam két összetett receptet, de nem próbálkoznék meg az elkészítésükkel.

szerk. 1: Az oldalon, amit javasoltál találtam hasonlókat, de az ott lévő képek sem igazán használhatóak. Azt a rengeteg bejegyzést olyan módszerrel átnézni egyelőre nagy feladat nekem.. :?
 
Meg sem merem kérdezni, hogy mekkora akváriumban tartod ezeket a halakat. Kezdem inkább ott, hogy aranyhal és guppi egy akváriumban? Ez körülbelül olyan, mintha egy jegesmedvét, és egy tevét tartanál egy helyen. Nulla közük egymáshoz élőhely szinten.
Az aranyhal hidegvízi hal, és egyáltalán nem való akváriumba. Kerti tóba való!
Az aranyhalaidat mindenképpen érdekelni fogja mindenféle zöld, amit bepakolsz az akváriumba, lévén, hogy szintén növényevők. A guppiknak meg mindegy, megesznek bármit.
 
Igen, ezeket a halakat főként ajándékba kaptam. A guppi ha jól tudom 24C felett szeret, az aranyhal 20C alatt bőven. Nem törekszem biotóp akvárium létrehozására első sorban, de az aranyhalakat elajándékozom majd, ha lesz rá lehetőségem. Egyelőre a vértesharcsás problémát oldanám meg. :?
 
Már jó ideje cikkeznek róla az angolok is.

Van olyan típus ami valóban a fa anyagát mint kiegészítőt használja táplálék kiegészítőnek. Viszont épp a legutolsó számban volt róla szó, hogy a legtöbb ilyen hal ha nem adsz nekik enni, csak a fa van nekik akkor éhenhalnak. Azt is írják hogy nem is igazán a fát eszegetik, hanem a fákon lévő kis algákat stb.

Nálam is van egy ennél jóval nagyobb példány. Minden nap nyüstöli a fát, de mivel az általam használt fa kemény így nem szedi szét.
Viszont minden nap dobok neki egy alga tabit amit amolyan nagypapásan mint a weters cukorkát elszopogatja. :lol:
 
Pont ebben a pillanatban dobtam egy tablettát a tartályba, az aranyhalak kíméletlenül szaggatják. Szegény pleco néha odamerészkedik, és nyalogatja kicsit. A guppikat mindenképp megtartom, az aranyhalakat remélem valaki átveszi. A guppik nem arogánsak annyira, csak a környéken járőröznek. Szerintem aranyhalak nélkül nyugta lesz a kis dögömnek, és nyugodtan kajálhat. Gondolkodom azon is, hogy a guppiktól is megszabadulok, és egy vértesharcsa tankot csinálok.

Sok helyen olvastam, hogy meglehetősen nagy hely kell nekik. :cry:
 
A lakhelye egy nem túl szűkös mangrove vár.
Sajnos az aranyhalak bemerészkednek oda, de szerintem kisebb telephely esetében is betúrnák oda magukat. Ezek az aranyhalak nagy erőfeszítéssel épphogy elérik a 4-5cm-t, 112 literes akváriumban. Éjjel is próbáltam már etetni, de nem sikerült megfigyelnem az eredményét. Reggelre eltűnt/eltűntek a tabletták, de nem tudni ki végezte ki ezt az eleséget.

Elfelejtve az aranyhalakat, aki tartott ilyen lényezetet, hogy tudta etetni a többi hal közbelépése nélkül és mivel?
 
Dyin said:
A lakhelye egy nem túl szűkös mangrove vár.
Sajnos az aranyhalak bemerészkednek oda, de szerintem kisebb telephely esetében is betúrnák oda magukat. Ezek az aranyhalak nagy erőfeszítéssel épphogy elérik a 4-5cm-t, 112 literes akváriumban. Éjjel is próbáltam már etetni, de nem sikerült megfigyelnem az eredményét. Reggelre eltűnt/eltűntek a tabletták, de nem tudni ki végezte ki ezt az eleséget.

Elfelejtve az aranyhalakat, aki tartott ilyen lényezetet, hogy tudta etetni a többi hal közbelépése nélkül és mivel?

Én egyerre etetek mindenkit. Így nincs az hogy eleszik a másik elöl a kaját. Megy a lemezes táp mindenkinek, az alga tabit utána dobom be a harcsának. Amikor több talajlakó is volt több ilyen tabit is dobtam.

Illetve a kis darab algatabi mehet egyben az alga waffer a lapos változatot törögettem.
 
Az egyszerre etetés sem vált be sajnos mindeddig, mert mire ráállt volna a kis algázó a sütire, a többi hal már rég elkezdte ráncigálni (végeztek a lemezes táppal). Bár annak az esélye, hogy a világon bárhol máshol a plekót megtaláljuk az aranyhallal együtt egy tartályban konvergál a nullához, mégis leírom a történet végét. Szerencsére, átveszi őket egyik ismerősöm, így kerti tóban leszeknek.

A megoldást a kis golyós aranyhal-táp hozta: ezeket a kis golyókat épphogy be tudják tuszkolni a szájukba az aranyhalak, és sokszor fél óráig szopogatják. Ennyi idő bőven elég volt a plekónak, hogy némi bemelegítés után rátelepedjen a tablettára. Félig biztosan elcsócsálta, de megfigyelni meglehetősen nehéz, hiszen az apróbb mozdulat is megdermesztette (a többi hal semmilyen körülmények között nem zavarja, de az akvárium előtt, messzebb, akár a sötét szobában egy átgondolt fejvakarás is megfélemlíti).

Már második napja "sikeresen" etetem, de a puha mangrove gyökér rágcsálását nem kívánja abba hagyni, sem visszafogni kicsit. Ha minden jól megy, akkor karácsonyra be kell tennem egy új fát. :eek:

Talán a tablettára "rászoktatás" majd használ.
 
Bár céltudatosan és irányítottan etetem a dögömet 1 hete minden probléma nélkül (az aranyhalak már egy ismerős tavában vannak, csak egy kis csapat guppi van mellette), a mangrove gyökér evéséről mégsem állt le.. Elrágcsálja a tabletta egy részét szépen lassan a menedékén, de a gyökereket még mindig nyalogatja. Ennek eredménye, hogy apróbb, szálka méretű vagy annál nagyobb fa darabok hevernek a talajon, illetve a lény anyagcseréje meglehetősen sok mulmal szórja végig a területet. 2-3 nap alatt felmérhetetlen "mocskot" generál. A szűrőt emiatt vészes időn belül állandóan tisztítanom kell, a fekete lé pedig percekig ázik a szivacsból.. A kvarchomok talaj így messze nem szép látvány..

Megjelent némi alga is, így a régóta tapasztalt szép növekedés a Brazil Kardfű részéről sem a régi. Erősebb szűrő kellene, komolyabb biológiai töltettel? 700 litert forgatok bruttó 100 literben óránként.

Mit tehetnék, ha szeretném megtartani a lényt, illetve a gyökerektől sem akarok megválni?
 
Bár céltudatosan és irányítottan etetem a dögömet 1 hete minden probléma nélkül (az aranyhalak már egy ismerős tavában vannak, csak egy kis csapat guppi van mellette), a mangrove gyökér evéséről mégsem állt le.. Elrágcsálja a tabletta egy részét szépen lassan a menedékén, de a gyökereket még mindig nyalogatja. Ennek eredménye, hogy apróbb, szálka méretű vagy annál nagyobb fa darabok hevernek a talajon, illetve a lény anyagcseréje meglehetősen sok mulmal szórja végig a területet. 2-3 nap alatt felmérhetetlen "mocskot" generál. A szűrőt emiatt vészes időn belül állandóan tisztítanom kell, a fekete lé pedig percekig ázik a szivacsból.. A kvarchomok talaj így messze nem szép látvány..

Megjelent némi alga is, így a régóta tapasztalt szép növekedés a Brazil Kardfű részéről sem a régi. Erősebb szűrő kellene, komolyabb biológiai töltettel? 700 litert forgatok bruttó 100 literben óránként.

Mit tehetnék, ha szeretném megtartani a lényt, illetve a gyökerektől sem akarok megválni?

Tudtommal a vértes harcsa féléknek elengedhetetlen az emésztéséhez a növényi ballaszt, és ezt csak a fa rágcsálásával tudják bejuttatni, tehát ha egészségesen akarod tartani akkor ezt a békát kénytelen vagy lenyelni, illetve megpróbálhatsz egy keményebb fa beszerzésével amit nehezebben tud "szétnyalni".
 
L-harcsák vs. növények

Sziasztok,

Valakinek van tapasztalata L-harcsák és a növények kapcsolatáról?
Konkrétan egy LDA33-on gondolkozom a növényes álmok mellett.

Vélemény?

P.
 
Re: L-harcsák vs. növények

Már meg is van a válasz. Zabálnak mint állat, minden zöldet, ami útjukba kerül tekintet nélkül arra, hogy milyen növényt áztat be nekik az ember (karfiol, brokkoli stb).
Szóval nem valók csak "sivatagi" aksiba.

Köszönöm, hogy olvastok ;)
 
Most vettem ezt a kis huncutot, NAGYON aranyos és félénk is. Nem sikerült beazonosítanom a http://www.planetcatfish.com/-on, bár a boltban egyértelműen többször is elhangzott a neve és a kódja.. :clap: :crazy:

Egyem meg, imád kergetőzni.. :crazy: :lol:

Sajnos nem értek még a fényképezéshez, és állványt sem használtam, mert amint megláttam, hogy előtérben van, gyorsan cselekedtem..

Egyem.jpg


Talán valamilyen Panaque..
 
Back
Oldal tetejére