• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Lomariopsis lineata

A. Kavicsos

Legenda
Sziasztok!

A címben szereplő növényt szeretném bemutatni nektek!

Két és fél éve vásároltam az őszi bécsi börzén egy dobozzal (hororr 10 eurós áron).
Vettem más növényeket is ezért a nevét nem is jegyeztem meg.
Ma sem tudnám ha Moszat kolegina nem lett volna kitartóbb a keresésben!
Német országban láttam üzletben is, nálunk szinte sehol sem hallottak róla (természetesen a Green Aqua itt is kivétel).

Magát a fajt csak 2007-ben írták le.
Christel Kasselmann 2001-óta tartotta akváriumaiban, majd kezdte ajándékozgatni ismerőseinek.
Az erdetét Ő sem tudja (a Hölgy egyébbként híres, vizinövény kutató, akvakertész, inkább hollad vonalon, könyve is jelent meg), Ázsiában találtak 97 százalékban megegyező genetikai térképű szárazföldi páfrányt, ezért azon a környéken feltételezik az előfordulását.

A páfrányok közé sorolják, bár azok között is a legkezdetlegesebb, nincsenek meg a főbb jellegzetességei (Pl: spórás szaporodás, meghatározott növényi bélyegei- szár, stb...).

A szerkezete egysejtsoros, erezet nélküli, áttetsző levelek, nagyon finom kapaszkodó gyökérzettel.
Levélsarjakkal szaporodik.
Alakja a fényviszonyokhoz alkalmazkodóan: magas fényben kerekded, alacsonyban hosszúkásabb leveleket fejleszt.
Tereptárgyakra rögzül, azonban csak közepes erősséggel, bedúsulása után hajlamos a felső rész leszakadásra.
Különösebb gond nélkül darabolható, egész kis részekből is reprodukálja magát (az elmúlt időszakban mióta nálam van, a fél maréknyiból, három focilabdányi termett).

Magas hőmérsékleti sávban 20-32C fok (volt most kint egy vödörben pár darab, bírta az 1-2 fokot is) tartható.
Vízparamétereket tekintve sem kényes: Ph:6-8,5, Kh:5-15Nk (saját tapasztalat alapján).
Extrém alacsony fényviszonyok mellett is megél, sőt szaporodik (lassan egy éve tároltam egy fehér falú hordóban világítás nélkül és szaporodott)!

Remek búvóhely kis halaknak, garnéláknak.

Viszont könnyen széteshet mozgatásra, így az akvárium azon részeire is eljuthat ahova esetleg nem szeretnénk!
Nyírásnál nem jön vízfelszinre, ezért a felesleges részeket kézzel (csipesszel) kell összeszedni!

Nagyban hasonlít a Monosolenum tenerumra, viszont nincs a levele közepén ér.

Nekem nagy kedvencem lett ez a különleges alakú, szinte minden körülmények között tartható növény!
Bátran merem ajánlani mindenkinek!

Azt kérem akinek van használhatóbb képe, vagy ki tudja egészíteni az irományomat, kérem tegye fel!

Az előtéri gömböc:
IMG.jpg

Mohák és egyéb páfrányok között:
IMG.jpg

A.ttila
 
Csak ajánlani tudom ezt a növényt. Igazi low-tech saláta, olyan árnyékos helyeken is burjánzik, ahol a többi moha már csak vegetál, és alacsony tápanyagszinten is jól fejlődik. A formája egyedi, sokkal bodrosabb mint bármelyik hasonló növény. Az egész növény olyan lekerekített a bokor formájától a levélkék alakjáig.

A saját tapasztalatom alapján könnyű formázni, ha egyszer jól lekötözi az ember, akkor grapefruit méretű bokrot is képez a stabilitás elvesztése nélkül. A levelek rugalmasak, jól viselik a rendezkedést, míg egy Monosolenium ripityára törik az óvatlan bánásmódtól.

Sajnos a beszerzése még nem egyszerű, ismeretlen és ritka növény nálunk. A Tropica kínálatában azért szerepel. Aki Ausztriában jár, annak érdemes felvennie a kapcsolatot a helyi akvaristákkal, mert náluk eléggé elterjedt faj. Pont nemrég találkoztam pár szállal egy BP-i akvarista üzletben, egy akváriumnyi vegyes mohagubanc között, de szerintem rajtam kívül senki sem vette észre a létezését.

A testfelépítését tekintve nagyon különleges növény, megrekedt a páfrányok szaporodásának egy olyan szakaszában, ami általában észrevétlenül lezajlik. A jól ismert spórákból nem egy új páfrány képződik, hanem egy primitív felépítésű előtelep. Ezen az előtelepen játszódnának le az ivaros folyamatok, aminek az eredményeként hím és női ivarszerv jönne létre, amik ivarsejteket termelnének. Az ivarsejtek szépen összeállnának zigótává amiből létrejönne az új, jól ismert spóratermő páfránynövény. De ennél a fajnál ez nem történik meg. Valami körülmény hibádzik, vagy esetleg teljesen el is veszett a fajból a továbblépés lehetősége. Hogy mi is a helyzet, azt egyelőre még nem nagyon tudják, mert a további vizsgálatokhoz arra az életszakaszra lenne szükség, ami nem ismert.

Ez két saját kép a terraplázán kiállított akváriumról, ahol először találkoztam élőben a növénnyel:
xIMG_1160_205807.jpg

ismeretlenize2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Közelkép azonosításhoz:
ismeretlenize_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Ez meg két netről lopott példa:
lomariopsis-lineata.jpg

roundpelliacrsbn2.jpg
 
Sziasztok!

Az ünnepek előtt egy akvarisztikai boltban megláttam egy szép termetes tengeri algát (Chondrus crispus- bocs nem tudom hogyan lehet a képét bemásolni ide) ami megtévesztésig hasonlít a Lomariopsishoz!
Csak véletlen lehet?
Kíváncsi lennék van-e hasonlóság a levélszerkezetükben!
Ugye még nem ismert a növény eredete!
Lehet hogy van közük egymáshoz (volt már hogy a tudósok is elnéztek valamit) - így inkább alga szerű kinézte van, mint páfrány!

De lehet hogy csak élénk a fantáziám!

A.ttila
 
Ahogyan mi gerincesek is "újrajátsszuk" az evolúciót embrionális fejlődésünk során, úgy a növényeknél is előfordul, hogy egy jóval fejletlenebb szerveződési szintet mutatnak bizonyos életszakaszaikban. A mohák és a páfrányok előtelepe nagyon primitív felépítésű. A Lomariopsis esetében még egyszerűbb is, mint az emlegetett tengeri algáé. Az alga telepén jól látszik a differenciálódás, vannak vékony, szárszerű részek és szélesebb "levelek", míg a Lomariopsis egyetlen, egységes felépítésű, bodros, villásan elágazó szalag, aminek a formáját csak a fény és a tápanyagok mennyisége befolyásolja.

Lomariopsis+lineata.jpg

Ez itt egy igazi, kifejlett Lomariopsis lineata, mint látható, ebben az alakban nem sok köze van az algához :)
Amit az akvarisztikában Lomariopsisnak hívunk, valójában nem azonos a Lomariopsis lineata fajjal, csak egy nagyon közeli rokona, aminek még saját tudományos neve sincs.
 
Sziasztok!

Pár hónapja ajándékba kaptam ilyen növényt,azóta már elég szép méretű telepet alkot. Egy méretesebb vasfára szeretném telepíteni, de magától nem marad ott, ha mégis akkor meg a halak lökik le. Kérdésem az volna, hogy ti hogyan oldjátok meg ennek a növénynek a "lekötözését"?
 
Kevés olyan növény van, amelyik annyira tetszene számomra, mint ez. Igazából nem tudom, miért is. Talán az egyszerűsége, könnyű tarthatósága, látványoassága miatt.
Kérdésem, hátha egy szaki olvassa: ezt is lehet rácsra nevelni, vagy meg se próbáljam?
 
Kevés olyan növény van, amelyik annyira tetszene számomra, mint ez. Igazából nem tudom, miért is. Talán az egyszerűsége, könnyű tarthatósága, látványoassága miatt.
Kérdésem, hátha egy szaki olvassa: ezt is lehet rácsra nevelni, vagy meg se próbáljam?
Szerintem nem kapaszkodik meg rajta, de aztán a fene tudja. Nálam csak úgy van egy védett árnyékos zugban egy kisebb ökölnyi gombócban. Szerintem kötözni érdemes, vagy ragasztani.
 
Kötözni biztosan lehet. Én red moorra kötöztem, lazán, mert egyébként elég könnyen leválnak részek róla. Néha egy-egy darabot találok talajközelben, ott is, meg a fán is eléggé kapaszkodik. A csigák előszeretettel bújkálnak a "levélkék" alatt.
15001291868_bfb09892af_n.jpglineata by Koncsiklaci, on Flickr
 
Kérdés.
Van nekem ebből a növénykéből, de tárolás során a "gombócok" szétestek, szálakra. Egybe lehet gyúrni őket valahogy?
 
Nem akarok fagyizót nyitni. :) Na akkor berakom és meglátjuk hogyan gömbölyödnek.
 
Kérdés.
Van nekem ebből a növénykéből, de tárolás során a "gombócok" szétestek, szálakra. Egybe lehet gyúrni őket valahogy?
Szia!
A Lomariopsis lineata a Monosolenium tenerum-mal együtt másképp viselkedik Low Tech illetve High Tech akiban. Jobb körülmények (fény és táp) között tömöttebb gombócokká áll össze és rövidebb, vaskosabb 'leveleket' hoz. Kevésbé jó helyen lesz lazább, szétesős és 'megnyúlt'.(Ilyenkor hajlamos bárhová elsodródni egy akiban és a leglehetetlenebb helyeken megkapaszkodva fejlődni tovább - főleg nemkívánatos helyeken.)
Amúgy bárhová oda vagy ráköthető pár szál cérnával vagy beszorítható a kövek illetve ágak közé.
A garnélák kedvence!
 
Szia!
A Lomariopsis lineata a Monosolenium tenerum-mal együtt másképp viselkedik Low Tech illetve High Tech akiban. Jobb körülmények (fény és táp) között tömöttebb gombócokká áll össze és rövidebb, vaskosabb 'leveleket' hoz. Kevésbé jó helyen lesz lazább, szétesős és 'megnyúlt'.(Ilyenkor hajlamos bárhová elsodródni egy akiban és a leglehetetlenebb helyeken megkapaszkodva fejlődni tovább - főleg nemkívánatos helyeken.)
Amúgy bárhová oda vagy ráköthető pár szál cérnával vagy beszorítható a kövek illetve ágak közé.
A garnélák kedvence!
És high-tech esetén is jellemző rá a sötétebb zöld, enyhén átlátszó "lombozat", vagy csak az alultápláltak olyanok?
 
Meglátjuk a mid-tech akvában hogy viselkedik, ha jól, akkor lehet kötözöm is ide-oda.
Írtam privit nektek!
 
És high-tech esetén is jellemző rá a sötétebb zöld, enyhén átlátszó "lombozat", vagy csak az alultápláltak olyanok?
High Tech-ben is marad az áttetszős zöld 'levélzet'. Ez valójában egy alga és pont a 'mássága' miatt érdekes.(Mi csak salátának hívjuk...)
 
Back
Oldal tetejére