• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Lewe Ewoqui

A jelenlegi lakók:
- 15 gyémánt neon
- 7 werneri
- 6 oto
- 20 amano
- 15 felnőtt sakura, de már megjelentek a nano sakurák is:)
- egy helena csiga
- és persze egy halom hólyagcsiga
 
Tegnap éjszaka jöttünk haza. Lámpa fölkapcs. Látom, hogy a halakat az álmukból vertük föl, nem nagyon vannak képben hol vannak. Elsétálok az akvárium előtt, az árnyékomtól megrémülnek. Mintha valaki repült is volna. Körbenézek az akvárium körül, nem látok senkit. Benézek mögé is, ott is üres, de én láttam, hogy repült, hát benézek alá is és onnan visszapislog rám az egyik gyémánt neon. Gratulálok neki, hogy sikerült az akvárium mögé ugrania ahol 5cm-re van a fal, majd onnan bevergődnie az akvárium alá, ahol 1cm-nyi hely van. Majd kicsit kétségbeesve, de néhány sör által feljavított finommotorikus koordináció képességgel neki estem kipiszkálni mindenféle kezembe kerülő eszközzel. Pár perc után a benny hill showt siker koronázta, tenyeremen volt a kis felfedező vastagon porba csomagolva. Visszadobtam az akváriumba, ott előbb fejjel beleállt a parvulába, majd cikkcakkban úszott, majd csak spiccesen, végül kb. öt perc után már egész normálisan. Azóta jól van:)
 
Utoljára módosított:
Gyönyörű akvárium, nagyon szép kövek. Tetszik a széles akvárium, a nagy tisztás a két középső kő között... Kövekre picit több zöldet nem terveztél rakni? Mohát pl?
 
Gyönyörű akvárium, nagyon szép kövek. Tetszik a széles akvárium, a nagy tisztás a két középső kő között... Kövekre picit több zöldet nem terveztél rakni? Mohát pl?
Köszönöm! A kövekre került zöld szőr, ecset, meg talán zöld pont alga is. Szépen zöldül:)

Szóval...van a köveken riccardia és fissidens moha is. Ügyesen növögetnek, de nem tervezem, hogy sokat takarjanak a kövekből, aztán majd látjuk. A riccardia nagyon tetszik.
 
Utoljára módosított:
Ott tartottam, hogy jön az alga. Ecset, zöld szőr és zöld pont egyszerre. Első lépésként a lámpát 23cm-ről 30cm-re emeltem. Ezzel a probléma nem szűnt meg, de lelassult. Több növényen is hiánytünetek mutatkoznak, elsősorban a befolyóval átellenes oldalon. Ezért bekerült egy áramoltató és emeltem a CO2 szintet is. Mértem PO4 szintet, 0.2ppm volt, elkezdtem plusz foszfátot adagolni (pontosabban KH2PO4-t). A foszfátot igyekszem 1ppm körül tartani (nitrát 20-25 körül). Határozott javulás van. Zöld pont, szőr úgy tűnik elmenekült az ecset pedig nagy ütemben húzódik vissza, amire rásegítek egy kis carboval is. A víz 25-26 fokos.

A növény hiánytünetek jobban aggasztanak. A mayaca friss hajtásai zöldek, de a régiek bebarnulnak és alig eresztett gyökeret. A rotala nőtt, de nem volt szép. Remélem a fenti változások rájuk is jó hatással lesznek.

CO2-t meddig lehet emelni? Néha már a sárga felé hajlik a dropchecker a világítási idő végére, igaz az állatseregen nem látok bajra utaló jeleket. Csapvizet használok (10GH, 12KH).
28419319530_fa5b816cf6_k.jpg
 
Tanácsra van szükségem. Valamilyen hiánytünetet mutat néhány növény. Elsősorban a rotala (meg a mayaca, de az nyirás után gyakorlatilag meg sem indult). Mayacának semmi gyökere nincs.
rotala1.jpg

A levelek is túl ritkák, kicsik.
rotala2.jpg

Parvula, blyxa kicsattan az egészségtől. Hydrocotyle verticillata szépen nő. Flamingo szépen dúsul. Stau, rotala bonsai nagyon lassan nő. Herfelinek a régi levelei sárgulnak és gyakorlatilag nincs gyökere. Vannak még növények az akváriumban, azok kb. elvannak, növögetnek (hottonia, hm, hygrophilla araquaia, stb.).

Napi 7ml micmac, 3.5ml excel megy, ami ki van egészítve annyi foszfátporral, hogy a foszfát 1ppm körül legyen. Az excelt nem régóta adagolom, előtte 7ml/nap easycarbot használtam (ecsetre célozva).

Vízparaméterek (ami csapvíz):
* NO3 - 15 ppm
* PO4 - 1ppm
* Fe - 0.6 ppm
* PH - 7.1
* KH -14 (a csapvíz 12, de a párolgás miatti pótlás közben keményedett)
* GH - Most cseppteszttel nem tudtam mérni, de a csík teszt 10körüli értéket mutat. A csapvíz egyébként 10, de lehet hogy a párolgás miatt is történt kis keményedés, de max pár értékkel.
* TDS - 318. A csapvíz 230 körül van, a párolgás miatti vízpótlás hatására ez az érték is növekedett.

A világítási idő a 24wpg szabály szerint van beállítva (azaz 2óra2cső+3óra4cső+2óra2cső). A lámpa olyan magasra van emelve, hogy ne legyen zöldalga problémám (31cm-re). A CO2 eltoltam a határig, azaz a beoldás végén, már jeleztek a halak, majd visszavettem egy kicsit. A drop checker nagyon világos limezöld volt. Majd a napokban még egy kicsit lentebb tekertem, mert olvastam, hogy a magas CO2 szint is lehet az ecset oka, de most is bőven limezöld a drop checker. A CO2 adagolás a világítás megkezdése előtt 4órával indul. Az áramlás, a CO2 eloszlás az áramoltató beüzemelése óta szerintem már jó, mert egyrész több helyen is néztem drop checkerrel a CO2 szintet, másrészt nem helyfüggőek, hanem növény függőek a hiánytünetek. Kevés surface scum képződik, de mindig leszedem.

A kérdéseimre szinte mindig megtalálom a választ az akvakertészt böngészve, de most tanácstalan vagyok.
 
Régen jelentkeztem. Az akvárium lakói élik a hétköznapi életüket különösebb izgalmak nélkül. A növények hiánytünetének fő oka a túl magasra emelt lámpa miatti kevés fény lehetett. Bár a CO2-t is túltolhattam, meg az áramlást is visszább kellett vennem. Mindenesetre most jobb a helyzet, igaz nem tökéletes, de nem zavar. Néha megváltoztatok egy paramétert, hogy lássam a hatását. Ha pozitív, marad, ha nem nem, de mindent csak lassan, megfontoltan. Algák közül az ecset a legzavaróbb, de carboval, ollóval kordában tartható. Kevés zöld pont alga is akad, de elviselhető. Volt mikor sokáig nem nyírtam, mert kíváncsi voltam mire jutnak egymással a növények és a blyxa bokor is tetszett. Abból ez lett:
30551342216_4bb8a7e662_o.jpg

Aztán maratoni nyírást követően mostanában ez a helyzet:
29955893744_0d0d2e2ae0_k.jpg
 
Mindenképp elő kellett kapni az ollót, a blyxa a fél akváriumot leárnyékolta. Szenvedtek alatta a növények. De lesz ez még dzsungel:)
 
Back
Oldal tetejére