• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Leves-Kocka

Mi a véleményed az indításról?

  • szuper lesz

    Votes: 10 52.6%
  • elmegy

    Votes: 5 26.3%
  • kukába vele

    Votes: 1 5.3%
  • menjek inkább péknek

    Votes: 3 15.8%

  • Total voters
    19
Még nincs bubi, nem indítottam be. Először megpróbálom a könnyebb utat:oops:, világítás -fél óra, így csak 5 órát megy a fény, és kicsit ritkítom a növényállományt. Az elv a spórolás, mármint a természetes módon beoldódott CO2-vel spórolok így, ha összejön. Meglátjuk!
Illetve bekerült pár (15-20 db) sakura, vadas rc takarítás gyanánt, és egy boraras brigittae, úgy tűnik, a galaxy-k befogadták :) a kis méretű garnélák után heves érdeklődést mutattak:sneaky::confused:, de talán maradnak
 
Én még nagyon amatőr vagyok, most kezdem a projektemet. Semmi tapasztalatom, csak olvasgatok és igyekszem tanulni. :).
Az eddigiek alapján két dologra gyanakszom:
1. "Túletetés" a mikro-makro tápokkal és-vagy nagyon erős a megvilágításod
2. Kevés a szűrési teljesítmény, esetleg nem megfelelően mozog a víz felszíne
A CO2 beadagolás akkor kell, ha már elég sok növény van, aminek nem elegendő az aki által termelt nitrát, lehet, hogy be kellene üzemelni, hogy gyorsabban fejlődjenek a növényeid és felhasználják a tápanyagot, javuljon a fotoszintézised.

viktorlantos írta egy hasonló felvetésre: "Rendszeres normál adagolású carbo és GA Mikro Makro + heti vízcserék vissza fogják szorítani az algásodást. Jó szűrés, jó tápozás, megfelelő világítás, megfelelő co2 beoldás, alga evők (amano, otto, sziámi) tartása. A fonal algát egyébként nagyon szereti a sziámi algázó."
 
Köszönöm a hozzászólás, úgy sejtem, hogy a szőr algára vonatkozik az észrevételed.
Az első gyanúd második felével tudok egyetérteni. Időnként nagyon erős a megvilágítás, ugyanis ha úgy van, kb. 1 órát süti a nap az akváriumot. A szőrösödés ezzel egy időnem jelentkezett. Azóta az 5,5 óra (!) világítási időt fél órával visszavettem, javult a helyzet. Lehet, hogy még egy fél órát kellene csökkenteni... Egyébként egy általános táppal tápozok, Seachem Flourish, mely csak kis részben tartalmaz makroelemeket, pl. nitrátot. Nitrát szint csíkteszttel nem kimutatható...
A második gyanúdat teljesen elvetném, mivel egy Hydor Prime 10 dolgozik az akvárium alatt, Siporaxxal, szivaccsal, Seachem Matrix-al és perlonnal töltve, melyet még nem takarítottam üzembe helyezés óta, mert nem látok teljesítmény csökkenést. A Flow felére van visszafojtva, mert centrifuga lenne az akváriumban. Szóval túl van méretezve a szűrés, nem gondolom, hogy itt lenne a gond.


A CO2 beadagolás akkor kell, ha már elég sok növény van, aminek nem elegendő az aki által termelt nitrát, lehet, hogy be kellene üzemelni, hogy gyorsabban fejlődjenek a növényeid és felhasználják a tápanyagot, javuljon a fotoszintézised.

A co2, mint igény, nem a növények mennyiségétől függ. A pár szál növénynek is ugyanolyan szüksége van a CO2-re mint, a "soknak". Ha a növények kapnak külön CO2-t, akkor erőteljesebb növekedést produkálnak, mindegy hogy 1 szál növény van, vagy dzsungel. Természetesen a beoldott CO2 mennyiséget a növénymennyiséghez kell igazítani.
A nitrát CO2 összefüggésedet nem értem. Ha túl kevés lenne a nitrát, és így adnék pluszba CO2-t, akkor a nitrát kerülne limitáló tényezővé a tápanyagfelvétel során, a jelenleg limitáló CO2 helyett. Ami tápanyag most túl van adagolva, az a fény. Abban igazad lehet, hogy a heti 2x-es tápozásnak így nem sok értelme lehet, talán ha megfelezem az adagot (tehát ugyanaz a mennyiség menne bele, csak két alkalomra elosztva). Ezt még átgondolom.

@viktorlantos felvetésével tökéletesen egyetértek, annyit fűznék hozzá, hogy "Jó szűrés, jó tápozás, megfelelő világítás, megfelelő co2 beoldás..." alatt nem kizárólag a high tech akváriumokat kell érteni. Ebben talán Ő is egyetért.
Pl. a jó szűrést megfelelő mennyiségű és jó kondiban lévő növénymassza is el tudja látni, a jó tápozást és megfelelő CO2 beoldást akár a kerti föld is teljesíti, valamint a világítást akár a nap is helyettesítheti (ha ez így nem túl csuka fogta róka, mivel eredetileg a nap van helyettesítve lámpákkal...). Ezt pedig @Z1234 kolléga is több ízben alátámasztja akváriumaival.
Véleményem szerint a high tech vonal a növények gyors fejlődésének alapja, illetve a különböző, extrém scape-ek kialakításának és fenntarthatóságának záloga. E-nélkül pl. egy iwagumi stílusú akvárium nem működne.

Kicsit hosszúra sikerült, de remélem nem voltam lekezelő.:)

Köszönöm, hogy vetted a fáradtságot, és elolvastad a naplóm, remélem volt benne olyan, ami hasznodra válik a továbbiakban! ;)
 
Pl. a jó szűrést megfelelő mennyiségű és jó kondiban lévő növénymassza is el tudja látni, a jó tápozást és megfelelő CO2 beoldást akár a kerti föld is teljesíti, valamint a világítást akár a nap is helyettesítheti (ha ez így nem túl csuka fogta róka, mivel eredetileg a nap van helyettesítve lámpákkal...). Ezt pedig @Z1234 kolléga is több ízben alátámasztja akváriumaival.

Sem az El Natural és a low tech irányzat nem adja azt a szabadságot növénytartásban nevelésben mint egy CO2-es sok fényes akvárium.
"A növények elvégzik a szűrést" nem tud működni sok fény mellett. A napfény az még inkább megfoghatatlan mint a wattperliter ajánlás. Tudja bárki mennyi az a fény a különböző évszakokban, az adott helyen, függöny mögött vagy épp anélkül. Az ablaktól 1 méterre vagy 5 méterre?
Nekem 6 méterre van az akváriumom az ablaktól és kb 30 percet kap a kora reggeli napsugarakból aztán egész nap semmit. Pont elég arra, hogy időnként kezelhetetlen állapotok legyenek.
Jó lenne látni fénymérővel dokumentált számokat. Mennyi is az az annyi amit az illető használ. Pl reggel, délben. Így lenne némi kapaszkodó, valamihez lehetne viszonyítani.

@Z1234 mintái megmutatják, hogy így is lehet, de az algásodás nagyon sok esetben a természetes fény vagy a világosabb szoba miatt van. Ahogy mindent ezt is ki lehet tökölni, de senkinek nem ajánlom, hogy erre alapozzon mint kiegészítő, vagy állandó fényforrás. Max olyan kísérleti környezetben érdemes vizsgálni mint a korábban említett akváriumok.
Azért a jeges dokumentált napló is mutatja, hogy időnként mennyire szélsőséges tartományban is életképes tud maradni 1-2 növény.

Véleményem szerint a high tech vonal a növények gyors fejlődésének alapja, illetve a különböző, extrém scape-ek kialakításának és fenntarthatóságának záloga. E-nélkül pl. egy iwagumi stílusú akvárium nem működne.

A high tech vonal a korlátlan növényezésről szól. A növények általános növekedését kipipálva lehet fókuszálni az ültetési technikákra, építészetre vagy a szokásostól eltérő nevelésre. Pl ragasztott, függesztett stb ültetések.
Az ennél szerényebb környezet lemondásokkal jár. Korlátokkal növényválasztásban, látványban, fejődési ütemben. Cserébe alacsonyabb költségeket és kevesebb karbantartást kapunk.
 
Köszönöm a hozzászólás, úgy sejtem, hogy a szőr algára vonatkozik az észrevételed.
Az első gyanúd második felével tudok egyetérteni. Időnként nagyon erős a megvilágítás, ugyanis ha úgy van, kb. 1 órát süti a nap az akváriumot. A szőrösödés ezzel egy időnem jelentkezett. Azóta az 5,5 óra (!) világítási időt fél órával visszavettem, javult a helyzet. Lehet, hogy még egy fél órát kellene csökkenteni... Egyébként egy általános táppal tápozok, Seachem Flourish, mely csak kis részben tartalmaz makroelemeket, pl. nitrátot. Nitrát szint csíkteszttel nem kimutatható...
A második gyanúdat teljesen elvetném, mivel egy Hydor Prime 10 dolgozik az akvárium alatt, Siporaxxal, szivaccsal, Seachem Matrix-al és perlonnal töltve, melyet még nem takarítottam üzembe helyezés óta, mert nem látok teljesítmény csökkenést. A Flow felére van visszafojtva, mert centrifuga lenne az akváriumban. Szóval túl van méretezve a szűrés, nem gondolom, hogy itt lenne a gond.




A co2, mint igény, nem a növények mennyiségétől függ. A pár szál növénynek is ugyanolyan szüksége van a CO2-re mint, a "soknak". Ha a növények kapnak külön CO2-t, akkor erőteljesebb növekedést produkálnak, mindegy hogy 1 szál növény van, vagy dzsungel. Természetesen a beoldott CO2 mennyiséget a növénymennyiséghez kell igazítani.
A nitrát CO2 összefüggésedet nem értem. Ha túl kevés lenne a nitrát, és így adnék pluszba CO2-t, akkor a nitrát kerülne limitáló tényezővé a tápanyagfelvétel során, a jelenleg limitáló CO2 helyett. Ami tápanyag most túl van adagolva, az a fény. Abban igazad lehet, hogy a heti 2x-es tápozásnak így nem sok értelme lehet, talán ha megfelezem az adagot (tehát ugyanaz a mennyiség menne bele, csak két alkalomra elosztva). Ezt még átgondolom.

@viktorlantos felvetésével tökéletesen egyetértek, annyit fűznék hozzá, hogy "Jó szűrés, jó tápozás, megfelelő világítás, megfelelő co2 beoldás..." alatt nem kizárólag a high tech akváriumokat kell érteni. Ebben talán Ő is egyetért.
Pl. a jó szűrést megfelelő mennyiségű és jó kondiban lévő növénymassza is el tudja látni, a jó tápozást és megfelelő CO2 beoldást akár a kerti föld is teljesíti, valamint a világítást akár a nap is helyettesítheti (ha ez így nem túl csuka fogta róka, mivel eredetileg a nap van helyettesítve lámpákkal...). Ezt pedig @Z1234 kolléga is több ízben alátámasztja akváriumaival.
Véleményem szerint a high tech vonal a növények gyors fejlődésének alapja, illetve a különböző, extrém scape-ek kialakításának és fenntarthatóságának záloga. E-nélkül pl. egy iwagumi stílusú akvárium nem működne.

Kicsit hosszúra sikerült, de remélem nem voltam lekezelő.:)

Köszönöm, hogy vetted a fáradtságot, és elolvastad a naplóm, remélem volt benne olyan, ami hasznodra válik a továbbiakban! ;)

Nem, nem voltál sértő, vagy lekezelő, írtam is, hogy én még csak most tanulom az alapokat, sajnos nincs tapasztalatom.
Örülök, hogy ilyen higgadtan és rendszerezve válaszoltál, ebből is tanulok legalább.
Köszönöm.
 
Sem az El Natural és a low tech irányzat nem adja azt a szabadságot növénytartásban nevelésben mint egy CO2-es sok fényes akvárium.
"A növények elvégzik a szűrést" nem tud működni sok fény mellett. A napfény az még inkább megfoghatatlan mint a wattperliter ajánlás. Tudja bárki mennyi az a fény a különböző évszakokban, az adott helyen, függöny mögött vagy épp anélkül. Az ablaktól 1 méterre vagy 5 méterre?
Nekem 6 méterre van az akváriumom az ablaktól és kb 30 percet kap a kora reggeli napsugarakból aztán egész nap semmit. Pont elég arra, hogy időnként kezelhetetlen állapotok legyenek.
Jó lenne látni fénymérővel dokumentált számokat. Mennyi is az az annyi amit az illető használ. Pl reggel, délben. Így lenne némi kapaszkodó, valamihez lehetne viszonyítani.

@Z1234 mintái megmutatják, hogy így is lehet, de az algásodás nagyon sok esetben a természetes fény vagy a világosabb szoba miatt van. Ahogy mindent ezt is ki lehet tökölni, de senkinek nem ajánlom, hogy erre alapozzon mint kiegészítő, vagy állandó fényforrás. Max olyan kísérleti környezetben érdemes vizsgálni mint a korábban említett akváriumok.
Azért a jeges dokumentált napló is mutatja, hogy időnként mennyire szélsőséges tartományban is életképes tud maradni 1-2 növény.



A high tech vonal a korlátlan növényezésről szól. A növények általános növekedését kipipálva lehet fókuszálni az ültetési technikákra, építészetre vagy a szokásostól eltérő nevelésre. Pl ragasztott, függesztett stb ültetések.
Az ennél szerényebb környezet lemondásokkal jár. Korlátokkal növényválasztásban, látványban, fejődési ütemben. Cserébe alacsonyabb költségeket és kevesebb karbantartást kapunk.

Igen, azt talán kifelejtettem, hogy bizonyos feltételek mellett, kompromisszumokkal működik egy "nem high tech" akvárium. High tech=szabadság, lemondásoktól mentes növényes akvarizálas. Egyetértek!:)
 
"Sem az El Natural és a low tech irányzat nem adja azt a szabadságot növénytartásban nevelésben mint egy CO2-es sok fényes akvárium. A növények elvégzik a szűrést" nem tud működni sok fény mellett.

Inkább azt mondanám, hogy nagyon kevés fény mellett nem. Persze, az hogy mennyi fény a sok vagy a kevés, az relatív.

Mindenesetre NPT-t nem raknám a fényelvonásos Low Tech kategóriába:

"[...]
The Siesta Regimen is ideal on several levels:
  1. Saves electricity. Lights are on only 10 hr instead of 14 hr (with all my tanks this saves me $6/month)
  2. Gives plants the nice, long photoperiod that they need to do well (I discussed this earlier with documentation; photoperiod should be at least 12 hr)
  3. ..."
Ha nincs elég fény, akkor nem adjuk meg a növényeknek az esélyt, hogy tisztítsák az akvárium vizét (pl NH4+, vagy nehézfémek). Ami még rosszabb, ha emiatt pusztulni kezdenek (növény vagy alga). Ez több fronton is problémát okozhat, nem csak azért, mert a lebomló szerves anyagból N származik.

Low-Tech esetén számomra a legnagyobb kihívás, hogy CO2 szintet nem lehet könnyen mérni az akváriumban. Például lehet, hogy a gyep azért nem nő / pusztul ki, mert pár Crypto bokor és néhány masszív hygrophila sokkal hatékonyabban, gyorsabban elfotoszintetizálja a rendelkezésre álló CO2-t ( vagy HCO3-). Lehet, hogy külön-külön akváriumban mindegyik növény szépen növekedne, de egy akváriumban már más a helyzet. Ez az igazi low tech átok.

Nyilvánvaló, hogy High Tech-el sokkal nagyobb a szabadság design, stb területén. Szerintem itt nem az indulási költségeket kell nézni, az nem jelentős. Egy jól belőtt High Tech akváriumot is lehet elég kevés energiával, karbantartással üzemeltetni. Még talán egy versenyfénykép erejéig igen, de egy hosszú távon, nappaliban lévő akváriumnál nagyon kevesen fognak fogkefézni éveken keresztül. (Tévedek, @keszalvo ?)

Viszont én az NPT (El Natural) egyik legnagyobb előnyét garnélás-növényes nano akváriumoknál (<<20l) látom. Nekem ez nagyon jól bevált. Ilyen kicsiben CO2-t nem mernék adagolni. Ki-befolyókkal stb hiánya is segít ilyen méretnél.
 
A biztonság kedvéért a két bélférges halon megismételtem a tremazolos fürdőt (egy hete már volt egy kezelés), 4 órát fürödtek 10 liter vízben, amiben 0,6 ml tremazol volt. Úgy tűnik, hogy mindketten esznek... remélem meg is maradnak.
A zöld szőr mindenhonnan eltűnt, a világítási idő csökkentése használt. Egyedül a reineckii régi levelei randák, de nagyon, van rajtuk minden... lehet le kéne cserélnem őket, talán nagyok is ebbe az akváriumba. A rotala butterfly itt (a nagy akváriumban lévővel ellentétben) nagyon szépen hajt, lehet ez fogja váltani a reineckii-t, csak meg kell várni, míg gyarapodik...
A moha kezelhetetlen....lassan mindent elnyom... most ért véget a karácsony... aztán megint minden tele van vele...:ROFLMAO:
"Manikűr, pedikűr" nélkül:
DSC_0961.JPG
 
Vasárnap akció volt, első szűrőtakarítás, perloncsere, garnélatenyészet kiszedése a szűrőtartályból...
Kiszabadítottam wavy-t a moha fogságából, megtéptem a Hm-et, kikaptam egy reineckii-t, megnyírtam a butterfly-t, a bacopa-t toppoltam, fűtő hátrébb került, jah és megvan az algakaparás új eszköze: mosogatós dörzsi!:woot: Nyugi rozsdamentes acélból van, nem lesz baja a ... garnéláknak:ROFLMAO: :nailbiting::confused::hungover: Na nem kell megijedni, van műanyag dörzsi is, egész jól leszedte a féléves pontalgát az üvegről.
Terv: ha megnő a karácsonyfa lombja akkor lekapom egészben, és megy helyére valami más, kevésbé gyorsan növő valami.
Kép:
DSC_0969.JPG
 
Tegnap kertészkedtem. Hátul a reineckii-t kicsit átrendeztem, került oda Hm, jobb oldalra egy kis stau a crypto és bacopa közé. Az elől lévő tő crypto lutea hobbit-ot kikaptam, illetve a jobb oldali kis tufa szikla is eltűnt, ide egy kis montecarlo sarkot szeretnék csinálni. Kép hamarosan...
 
Jut eszembe, hogy a múlt héten terrorházává változott a kocka.:vamp: @Nyíri Tamás kollégától kaptam 4 db, kissé szőrös helena csigát (ezúton is köszönet értük), akik itt kaptak helyet - reszkessetek "kis hólyagok"!:sneaky: Merész voltam, és a szőrös (ecsetalgás) csigákat megszabadítottam a bundától, elvégre lassan itt a nyár! :woot: Egyszerűen "lecarboztam" őket. Mielőtt bekerültek volna a vízbe, 50%-ra higított Seachem Flourish Excellel kentem őket be. Először kicsit megpiszkáltam őket, hogy húzódjanak be a házukba, aztán amint megkapták a kenetet, nem kellett rájuk szólni, úgy behúzódtak:ROFLMAO::oops: persze arra vigyáztam, hogy a nyílásba ne menjen a szerből, de azért nem lehetett teljesen elkerülni. Mindegy, reménykedtem.:nailbiting: Letettem őket egy tálra, amin még álltak 4-5 percet, aztán bedobtam őket a vízbe. Közülük 3 db pár percen belül kibújt, elkezdett mászni, az egyiknek kicsit lyukas volt a háza csúcsa, neki kellett kicsit több idő, mire előmerészkedett, de ő is megúszta a kezelést. Tegnap láttam kettőt, de nem volt rajtuk ecsetalga.:)
Szóval lehet próbálkozni, de azért óvatosan!
 
Izgalmas nap volt a tegnapi. A kocka megtisztult. "Karácsonyfa" leszedve. Előtér megritkult. Reineckii toppolva - utolsó esély. Most a vízoszlop felső fele üres. Galaxy -1db (én voltam:shy:, könyörületből, megelőzésből). Helenák szaladgálnak, hólyagok reszketnek. DIY lámpa úszott egyet:drowning:, majd reflexből repült és koppant :wtf::nailbiting: de minden épségben maradt és az áram se b*szott meg, pedig lehetősége lett volna... köszönöm!:angelic: Lecserélem egy biztonságos megoldásra, nem most kéne meghalni, és nem így:confused: Izgalmas ez az akvakertészet, nem csak az algatámadástól kell félni:D:ROFLMAO: Majd hozok képet is.;)
 
Nem jelentős, nagyon lassan jön vissza. Igazából ez az őszi szőrösödés maradványa, ahol nem fértem hozzá (hátul és oldalt) ott van csak, a front üveg tiszta, egy-két hetente tisztogatom.
De, mivel a nagy üvegben elől matatott az oto, gyorsan kihalásztam, és átdobtam ide. Bőség zavara van... Azt se tudta, hol kezdjen neki. Persze a garnélák egyből féltékenyek lettek!:D
 
A biztonság kedvéért a két bélférges halon megismételtem a tremazolos fürdőt (egy hete már volt egy kezelés), 4 órát fürödtek 10 liter vízben, amiben 0,6 ml tremazol volt. Úgy tűnik, hogy mindketten esznek... remélem meg is maradnak.
A zöld szőr mindenhonnan eltűnt, a világítási idő csökkentése használt. Egyedül a reineckii régi levelei randák, de nagyon, van rajtuk minden... lehet le kéne cserélnem őket, talán nagyok is ebbe az akváriumba. A rotala butterfly itt (a nagy akváriumban lévővel ellentétben) nagyon szépen hajt, lehet ez fogja váltani a reineckii-t, csak meg kell várni, míg gyarapodik...
A moha kezelhetetlen....lassan mindent elnyom... most ért véget a karácsony... aztán megint minden tele van vele...:ROFLMAO:
"Manikűr, pedikűr" nélkül:
View attachment 24289
Figyu, a vízipálmát nem a vízben tartod? :woot:
 
Back
Oldal tetejére