• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Létezik mikroelemes porkeverék is?

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Olyanra gondolok, hogy nem egyesével, hanem megfelelő arányban, por alakban vannak a mikroelemek.

Elnézést, ha a válasz itt van a fórumon, én sajnos nem találtam meg.
 
@Aquatamas -sal való levelezésnél jött elő a Tradecorp Bentley mikroelemkomplex , hasonló összeállítású microtáp, mint az Angol TNC por
 
@Aquatamas -sal való levelezésnél jött elő a Tradecorp Bentley mikroelemkomplex , hasonló összeállítású microtáp, mint az Angol TNC por


A rezet tekintve hogy áll ez a táp?Még nem tudtam összehasonlítani a TNC-vel.
Mert a réznek nem szabad soknak lennie a garnélák miatt.
 
Én tudok Bentley-t szerezni pár kanálkával kipróbálni, mindenképpen ki fogom. Nagyon kíváncsi vagyok rá mert ha beválik akkor nagyon olcsó lenne a micró táp keverése.
 
Ez jobb szerintem:
Quelatec AZ IV
§ Vas (Fe) vízben oldódó, EDTA kelát formában: 7,4 %
§ Mangán (Mn) vízben oldódó, EDTA kelát formában: 3,5 %
§ Bór (B) vízben oldódó: 0,7 %
§ Réz (Cu) vízben oldódó, EDTA kelát formában: 0,2 %
§ Cink (Zn) vízben oldódó, EDTA kelát formában: 1,5 %
§ Molibdén (Mo) vízben oldódó: 0,2 %
§ 100%-ban kelát,stabil, jól felvehetőa 3-9 pH intervallumban.

Arányaiban csak a bór kevés egy kicsit, de ha nagyon muszáj, akkor még mindig könnyebb azt pótolni bele.
 
Vajon milyen arányban kell vízben feloldani ahhoz ezeket, hogy olyan töménységű oldatot kapjunk, mint a bolti mikrok?
 
Ebből ~41,7g-ot literenként.
Valamit elszámoltam, ez az érték rossz! Most valahogy nem megy a koncentrálás, 30 és 46g között számoltam már mindent, de nem jövök rá mit rontok el és hol...
@dexkill segíts légyszi!
32,62g/l a legvalószínűbb számításom.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Hevenyészett számolás munka közben - nem árt ellenőrizni :)

Mivel ezek porkeverékek, az összetételük (az egyes anyagok aránya) fix, tehát az egyik komponenst kiválasztjuk, kiszámoljuk hogy mennyi bemérés kell a porból, aztán a többi hatóanyagot már ebből számoljuk.

GA mikrohoz hasonlítva: vasra nézve 2 g/l-es oldat a cél

@Beni féle por 100 g-ja tartalmaz 7,4 g vasat, 2 / 7,4 × 100 = 27,0270 g port kell bemérni, 1000 ml-re oldani, az oldat 2 g/l lesz vasra nézve.

Az oldat összetétele

g/l GA Microhoz képest
vas--------2,00-----100,00%
mangán-- 0,95-----94,59%
bór--------0,19-----47,30%
réz--------0,05-----103,95%
cink-------0,41-----139,79%
molibdén-0,05-----72,07%

@Aquatamas féle por 100 g-ja tartalmaz 5,9 g vasat, 2 / 5,9 × 100 = 33,8983 g port kell bemérni, 1000 ml-re oldani, az oldat 2 g/l lesz vasra nézve.

Az oldat összetétele

g/l GA Microhoz képest
vas--------2,00---100,00%
mangán---1,02---101,69%
bór--------0,47---118,64%
réz--------0,16---306,39%
cink-------0,24---81,82%
molibdén-0,07---90,40%
kobalt-----0,01

A réz tényleg necces, soknak érzem. Növényes-halas akvába jó lehet, de garnélásba/csigásba megfontolandó. Habár adagolástól és akváriummérettől függ, hogy mennyi lesz a réz oldott koncentrációja, + a növények, talaj, stb. megköti egy részét. Ki kell próbálni egy nanoban... íróasztal mögül nem tudjuk megmondani, mert szerintem nincs adagunk arra, hogy mekkora réz koncentráció öli meg a garnélákat.
 
Én ezt használom:

TNC Trace Elements - 100g
TNC Trace Elements are a carefully blended mix of micronutrients - essential for healthy plants.
Analysis:-
Fe 8.4% (EDTA), Mn 1.82% (EDTA), Zn 1.16% (EDTA), B 1.05%, Cu 0.23% (EDTA), Mo 0.15%


Igaz a garnélásban, nincs rendszeres tápozás, csak a nagy, 243-asból szoktam kivenni vizet, és ezzel cserélni, pótolni a kicsiben. Ott csak főleg weeping moha van, és gyönyörűen nő. Szebb mint a nagyban, ott is biztos szép lenne, ha nem lepné el folyton az alga :mad::mad:, RC-v viszont jól vannak, nagyban pedig az amanok , kényesebb garnélám nincs.
A nagyhoz 17g/fél literes keveréket szoktam bekeverni, és 1ml/20literes napi adagolásban megy.
 
Sziasztok!

Hevenyészett számolás munka közben - nem árt ellenőrizni :)

Mivel ezek porkeverékek, az összetételük (az egyes anyagok aránya) fix, tehát az egyik komponenst kiválasztjuk, kiszámoljuk hogy mennyi bemérés kell a porból, aztán a többi hatóanyagot már ebből számoljuk.

GA mikrohoz hasonlítva: vasra nézve 2 g/l-es oldat a cél

@Beni féle por 100 g-ja tartalmaz 7,4 g vasat, 2 / 7,4 × 100 = 27,0270 g port kell bemérni, 1000 ml-re oldani, az oldat 2 g/l lesz vasra nézve.

Az oldat összetétele

g/l GA Microhoz képest
vas--------2,00-----100,00%
mangán-- 0,95-----94,59%
bór--------0,19-----47,30%
réz--------0,05-----103,95%
cink-------0,41-----139,79%
molibdén-0,05-----72,07%

@Aquatamas féle por 100 g-ja tartalmaz 5,9 g vasat, 2 / 5,9 × 100 = 33,8983 g port kell bemérni, 1000 ml-re oldani, az oldat 2 g/l lesz vasra nézve.

Az oldat összetétele

g/l GA Microhoz képest
vas--------2,00---100,00%
mangán---1,02---101,69%
bór--------0,47---118,64%
réz--------0,16---306,39%
cink-------0,24---81,82%
molibdén-0,07---90,40%
kobalt-----0,01

A réz tényleg necces, soknak érzem. Növényes-halas akvába jó lehet, de garnélásba/csigásba megfontolandó. Habár adagolástól és akváriummérettől függ, hogy mennyi lesz a réz oldott koncentrációja, + a növények, talaj, stb. megköti egy részét. Ki kell próbálni egy nanoban... íróasztal mögül nem tudjuk megmondani, mert szerintem nincs adagunk arra, hogy mekkora réz koncentráció öli meg a garnélákat.
Köszi Zoli, Nekem tegnap már nem ment a számolás. Ebből jól látszik, hogy az általam belinkelt anyag arányai Nekünk jobban megfelelnek. A cink 40%-kal több ugyan, viszont Dr. Szita Gézát idézve "A cinkvegyületek fontos tulajdonsága, hogy az akváriumban csökkentik a réz mérgező hatását.", tehát ez nem okoz gondot. Ezen kívül jelentős szerepet játszik a szaporodásban (spermiumképződés legfontosabb eleme, DNS/RNS és a klorofil alkotórésze), így elképzelhetőnek tartom, hogy halaink, csigáink, sőt, garnéláink is jobban szaporodnának ezzel a keverékkel.
A bór jelentősen kevesebb, ezt esetleg külön H3BO3 (avagy B(OH)3) adagolásával pótolni lehet. Ez az anyag könnyen beszerezhető mezőgazdasági forrásból.
A molibdén szintén kevesebb, ennek a nitrát-felvételben van szerepe kemény víz esetén. Szükség esetén nátrium-molibdenátból ezt is könnyen lehet pótolni, ami szintén kapható a mezőgazdasági boltokban.
 
Átolvastam többször is a hozzászólásaitokat a témához, meg számolgattam, táblázatot csináltam, agyaltam a dolgon. A Bentley 3x-os réz tartalma valóban necces. Ha a TNC mikro porhoz nézem (34g/l), ahhoz képest is kb 2x annyi réz kerülne az akváriumba. Pedig a Bentley-ből itt figyel az asztalon előttem egy kis befőttes üvegnyi por :alien:. Ha mondjuk a bórból vagy a molibdénből kerülne kétszeres mennyiség az akvába azon mosolyognék egyet és önteném bátran bele, de a réz az necces lehet. Bár szerintem 90%, hogy semmi baj nem lenne, de ott az a 10% esély, hogy a rákok feldobnák a talpukat.
Átolvastam pár oldalt a témában, van ahol a 0,15 és van ahol az 1 ppm-es réz szintet tartják halálosnak a gerinctelenekre. Szóval itt elakadtam a Bentley-vel.
A Quelatec nevű mikro por sajnos nem használjuk, pedig sokkal ígéretesebbnek tűnik. De mivel ugyanaz a cég forgalmazza mint a Bentley-t, jövő héten rá fogok kérdezni, hogy van-e és hogy milyen kiszerelésben/árban (a forgalmazóval napi kapcsolatban vagyok :D).
Ha valaki szeretne a Bentley-vel kísérletezni/kipróbálni, és van rá lehetősége, esetleg összerakna egy kísérleti akváriumot pár rákkal és csigával annak felajánlok 50 gramm port amit lepostázok neki ingyen. További feltétel, hogy ide posztolni kell a kísérlet eredményét.
 
Felkészültem a Berxit-re! ;) Beszereztem egy kisebb adagot az angol porkeverékből. Fura módon most zacskóban küldték, míg kb 1,5 éve még visszazárható dobozban, de a Tescoban vannak légmentesen zárható dobozok, így majd egy ilyent veszek. Érdekes módon az ára is most kedvezőbb, anno 7 ezer forint körül vettem a 250 grammosat, most a 600 grammos volt 7800Ft postával (18.95 font), és 17 gramm kell belőle fél liter keverékhez az 1ml/20literes napi adagoláshoz. vagyis nagyon megéri.
DSC_0272.JPG DSC_0272.JPG
 
Back
Oldal tetejére