• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Sziasztok!
240L Akváriumomra csináltam led világítást. Jelenleg 80%-on üzemel ). Én imádom!

http://[URL=http://www.képmegosztó link törölve/view.php?filename=33420170820_121405.jpg][img]http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2017/08/20/33420170820_121405_tn.jpg[/URL][/IMG] 33420170820_121405_tn.jpg
http://www.képmegosztó link törölve/view.php?filename=33420170820_121405.jpg

36320170820_121317_tn.jpg

http://www.képmegosztó link törölve/view.php?filename=36320170820_121317.jpg
 
Sziasztok!
240L Akváriumomra csináltam led világítást. Jelenleg 80%-on üzemel ). Én imádom!

http://[URL=http://www.képmegosztó link törölve/view.php?filename=33420170820_121405.jpg][img]http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2017/08/20/33420170820_121405_tn.jpg[/URL][/IMG] View attachment 39277
http://www.képmegosztó link törölve/view.php?filename=33420170820_121405.jpg

View attachment 39293

http://www.képmegosztó link törölve/view.php?filename=36320170820_121317.jpg
Jó lett!
 
Sziasztok!
20l-es nano gyári világítását )Diversa Intenso 5,7W szeretném valami használhatóbra cserélni, mivel 288 lumennel nem sokra megyek...
Tudtok ajánlani valami konkrétumot, ami max 12-15e Ft-ből kijön?
 
Sziasztok!
20l-es nano gyári világítását )Diversa Intenso 5,7W szeretném valami használhatóbra cserélni, mivel 288 lumennel nem sokra megyek...
Tudtok ajánlani valami konkrétumot, ami max 12-15e Ft-ből kijön?
Sajat keszitesu vilagitassal jossz ki a legolcsobban. Vagy gyari vilagitasra szeretned cserelni mindenkepp?
 
Mi lett vele? Ami tönkre ment azt cseréled nem?
Részben igen! Kiszórtam a Cree LED-eket, és azok helyére is T5-ös fénycsövek kerültek. Valamint a régi kettő fénycső is mélyebre került, hogy a nappaliból nézve ne vakítsa a szemem. Lényegében a teljes gipszkarton profilváz új. Most 4xT5 , 54wattos a lámpa, plusz csak a szín kedvéért kapott 2 méter RGB LED szalagot is középre. Még kell pár sörösdoboz fényterelőnek, meg talán az RGB LED- ek is kapnak egyszer egy vezérlést.
 

Attachments

  • IMG_20170914_133408.jpg
    IMG_20170914_133408.jpg
    100.6 KB · Megtekintések: 7
  • IMG_20170914_141935.jpg
    IMG_20170914_141935.jpg
    90.6 KB · Megtekintések: 4
Részben igen! Kiszórtam a Cree LED-eket, és azok helyére is T5-ös fénycsövek kerültek. Valamint a régi kettő fénycső is mélyebre került, hogy a nappaliból nézve ne vakítsa a szemem. Lényegében a teljes gipszkarton profilváz új. Most 4xT5 , 54wattos a lámpa, plusz csak a szín kedvéért kapott 2 méter RGB LED szalagot is középre. Még kell pár sörösdoboz fényterelőnek, meg talán az RGB LED- ek is kapnak egyszer egy vezérlést.
Lehet, hogy írtad, és csak én nem vettem észre, de miért váltottál (vissza) LED-ről T5-re?
 
Lehet, hogy írtad, és csak én nem vettem észre, de miért váltottál (vissza) LED-ről T5-re?
Megelőztek a kérdéssel. Ha újra kezdeném én is ledet raknék a vibráló aljzatért cserébe. Ha viszont egy csöved is van a vibrálás elveszik. Miért tértél vissza?
 
Lehet, hogy írtad, és csak én nem vettem észre, de miért váltottál (vissza) LED-ről T5-re?
Kb 3 éve építettem ezt a lámpát, és úgy tűnik ennyi volt ezeknek a Cree power LED-eknek az élettartama. 2x10 darab volt benne, sorbakötve, vagyis ha egy is tönkremegy akkor az egész sor kialszik. Az utóbbi időben elkezdtek sorban kiégni. Kicseréltem egyet, és 1-2 hét múlva egy másik ment tönkre. Csere pedig nem olyan egyszerű, szét kell szedni a lámpát hozzá. Volt még pár darab LED-em itthon, azokat még beraktam, de igazából teljesen újra kellett volna építeni az egészet, új előtét lencsékkel, mert már azok is potyogtak le, elégtek. Viszont akkor inkább 5 wattosakkal kellene újraszerelni mert ez így 3-asokkal kicsit határesetes volt, nagyobb LED-hez meg akkor új táp stb. Szóval nem egyszerű, és úgytűnik pár évente a LED- ek cseréjét muszáj megcsinálni.
Alapban is volt benne 2 T5-ös cső, és azokkal soha nem volt gond, és 1500Ft/db-ér veszek bele újat. Így megelégelve a sok kinlódást, inkább a fénycsövek fele építettem át. Igaz csinálhattam volna full LED-szalagosra is, mert van itthon hozzá minden, de akkor megint ugyanott vagyok.
Illetve ahogy nézegettem a lumen értékeket, nagyon kicsi a különbség a fénycsövek és a LED-ek fényerő /watt aránya közt. Persze a fénycső másként, körben világít, és ott kell trükközni( tükrözni)
De én mégis a csövek mellett döntöttem.
Meg LED szalagból is bepakoltam volna vagy 200 wattnyit:D
 
Utoljára módosított:
Eddig én bele sem gondoltam, hogy mi van mikor 1-1 led kiég egy ledes lámpánál. Ott is kialszik a sor? Lehet cserélni, vagy elviseli az ember, hogy egyre kevesebb és kevesebb fényt ereszt és változik az akvárium fényviszonya (ami persze a csövesre is igaz, nem ég oly erővel)
 
Eddig én bele sem gondoltam, hogy mi van mikor 1-1 led kiég egy ledes lámpánál. Ott is kialszik a sor? Lehet cserélni, vagy elviseli az ember, hogy egyre kevesebb és kevesebb fényt ereszt és változik az akvárium fényviszonya (ami persze a csövesre is igaz, nem ég oly erővel)
Bekötés függő, hogy hogyan nem világít. Nálam 30 wattos 900mA-s áramgenerátoros táp vitte a Power LED sort, ezért is volt sorbakötve, mert a táp 36 Volt körül szabályozta a feszültséget. De csinálhattam volna úgy is, hogy rendes tápot használok és minden egyes LED-hez külön áramkorlátozó elektronikát teszek, ekkor nem megy ki az egész sor. A pirosak amúgy így voltak bekötve, és ott egy régi külső winyó tápjáról mentek.
LED szalagok, 3 darabonként vághatóak, így elvileg ha ebből a hármasból egy is elmegy, akkor mindhárom kialszik. Ekkor vagy cseréled az egész sort, vagy áthidalod.
Az az érdekes, mikor ilyen 50 ezer üzemórákat írnak, miközben nekem 3 év alatt ment napi 8 órában vagyis amit már cserélnem kellett az még 9 ezret sem érte el.
 
Az az érdekes, mikor ilyen 50 ezer üzemórákat írnak, miközben nekem 3 év alatt ment napi 8 órában vagyis amit már cserélnem kellett az még 9 ezret sem érte el.
Szerintem ez az 50.000 óra csak akkor lehet igaz, ha 50% körül hajtod a ledeket és megfelelően méretezed hozzá a hűtést. Leginkább csak langyos lehetne a led környékén az alumínium ház. Amiket gyárilag lehet venni a ledekhez hűtőbordát azok nevetséges méretűek.
Én vagy 4 éve számolgattam többször is mennyibe jönne ki egy lámpa a fentiek betartásával, de mindig horror számok jöttek ki, így maradt az ATI csöves lámpa.
 
Sziasztok!

Csak azt szeretném megkérdezni, hogy mit szóltok a következő LED világításhoz: nemolight-aqua-fresh-72w-led-106-140cm
Szeretnék egy 240l-es akváriumot venni, csak nem tudom eldönteni, hogy melyik volna a legmegfelelőbb világítás. Minden segítséget megköszönnék. :)
 
Sziasztok!

Csak azt szeretném megkérdezni, hogy mit szóltok a következő LED világításhoz: nemolight-aqua-fresh-72w-led-106-140cm
Szeretnék egy 240l-es akváriumot venni, csak nem tudom eldönteni, hogy melyik volna a legmegfelelőbb világítás. Minden segítséget megköszönnék. :)
Rákerestem erre a lámpára, és azt írják, hogy 5730-as LED-ekkel van szerelve, ami 16watt/méter teljesítményű, vagyis 4,5 méternyi kell, hogy legyen benne. Fényereje 1930lumen, vagyis összesen 8685Lumen. Nálad ez 36,2lumen/liter, ami szerintem nem olyan sok. Kevésbé fényigényes, low-tech akváriumhoz jó lehet.
 
Köszi a választ. Sokat olvastam arról, hogy milyen fényre lenne szükség egy ilyen akváriumhoz, de nem tudtam dűlőre jutni. Aki már ebben jártas, tapasztalt, olyat szerettem volna megkérdezni. A T5-ös fénycsöves világítás olcsóbb, mint a LED-es. A LED-es viszont kevesebbet fogyaszt. Mennyire érezhető ez a villanyszámlán? És még olyan kérdésem lenne, hogy a Teljesítmény, a Watt az minden esetben összefügg a lumen-számmal? Mennyi lenne az ideális 1 literhez? Előre köszi a választ. :)
 
Egy másik LED-es témában találtam ezt a Tropicas címkét
https://akvakertesz.hu/threads/diy-led-szalagos-vilagitas.2657/page-76#post-377264
de a LED-ek kímélése érdekében ennél többel szoknak számolni és építeni lámpákat, és visszább veszik a teljesítményt. Pont ez miatt kicsit megoszlanak a vélemények, de nekem az a tapasztalatom, hogy a korábbi 1 watt/liter ahol már CO2-t is igényel az akvárium, LED-eknél valahol 50lumen/liternek felel meg. Hogy neked mennyi az ideális, az azon múlik, hogy milyen növényeket szeretnél.
T5 kontra LED dologban én már inkább fénycső párti vagyok. 3 éve építettem egy LED+fénycső kombó lámpát, de mára folyamatos szívás lett LED oldalon. 20 Db power LED volt benne a 2db T5 54 wattos fénycső mellett, de 3 év után sorban mentek tönkre . Egyet cseréltem és 1-2 hét múlva megint kiment egy, és a csere nem egyszerű. Igazából az összeset ki kellett volna cserélni, így inkább 4x54 wattra építettem át. Viszont itt még vékony a különbség a T5 és a LED között. pl a múltkor írt valaki, hogy 10x10 wattos 90 lumenes lámpákból akar világítást csinálni, ez ugye 9000 lumen, viszont a T5 54 wattos cső amit én is használok, 4500 lumenes.
Teljesítmény watt arány? Ahogy nézel a LED szalagokat, ott egyértelműen azt látom, hogy az erősebb fényű többet is fogyaszt
Fogyasztás kérdése egy nagy dilemma, sokszor olvastam, hogy szép növényes akváriumot és "füvet"szeretne valaki, de nem akar nagy villanyszámlát. Ez sajnos nem kivitelezhető egy nagy akváriumban . A növényes akvarisztika nem egy olcsó dolog, sem villanyszámla sem tápozás oldalról. Sajnos ennek meg ára van, nálam cirka 4-5 ezer forint a havi villanyszámla és ez a ház villanyszámlájának harmada . Én sem vagyok pénzes, mert 3 műszakban melózom, de ez a hobbim, és ezt itthon elfogadták. Párom pozitívan áll hozzá, mindig azt mondja, hogy jobb mintha elkocsmáznám, igaz nem iszom, nem dohányzom. De imádom a kólát :D
 
Üzemeltetési költség van, mint minden technikai hobbinál.

Az áramszámla a legkisebb tétel a táp, meg minden egyéb fityfene mellett. :)
 
Sziasztok!

Csak azt szeretném megkérdezni, hogy mit szóltok a következő LED világításhoz: nemolight-aqua-fresh-72w-led-106-140cm
Szeretnék egy 240l-es akváriumot venni, csak nem tudom eldönteni, hogy melyik volna a legmegfelelőbb világítás. Minden segítséget megköszönnék. :)
Ha jól láttam ennek a lámpának az új ára 80e Ft fölött van. Ráadásul itthon nem is lehet kapni, vagyis a garit nehézkes lehet érvényesíteni. A teljesítménye se túl lenyűgöző ahogy Viktor is írta. Főleg ha figyelembe veszed, hogy 100%-on járatva valószínűleg erősen melegedik vagyis jelentősen csökken az élettartama, szóval érdemes csökkenteni a fényét, de akkor meg lehet, hogy kevés lesz.
Én úgy gondolom, hogy csak akkor vegyél ledes lámpát, ha nagyon fontos, hogy karcsú és elegáns lámpád legyen az akvárium fölött. Vagy ha van kedved sokat barkácsolni - a ledekkel egyszerűbb dolgozni és dimenziókkal több lehetőséged van a fénycsőhöz képest - színek, vezérlés, minden. Lehet olvasgatni a DIY topicban bőven. Ha mindenképp ledet szeretnél, akkor tudom ajánlani a Chihiros A Series lámpákat, keress rá itt a fórumon.

Ha viszont nem annyira zavar egy nagyobb ház, és egészen biztosra akarsz menni, akkor egyértelműen fénycső. Biztosan kellemes a fénye, évek múlva is ugyanolyan jól fog működni (max cserélned kell a csövet néha, de az nagyon olcsó), rengeteg tapasztalat van már hozzá stb. A legbiztosabb és legegyszerűbb megoldás egy Odyssea Quad 4x39W, de ha többet szeretnél költeni, akkor ugyanott találsz még sok lehetőséget.
 
Back
Oldal tetejére