• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Nem sok az édesvízi aksiba az a 12.000 K színhőmérséklet? Sokszor volt már téma de sokan azt mondják, hogy a 6500-8000 K közti a legjobb a növényeknek!
 
hectorvti said:
Nem sok az édesvízi aksiba az a 12.000 K színhőmérséklet? Sokszor volt már téma de sokan azt mondják, hogy a 6500-8000 K közti a legjobb a növényeknek!

Senki sem akar 12K-s LED-et használni, csak arról beszéltünk, hogy tengeri medence felett láttunk működni ilyen lámpát. Természetesen van édesvizi megfelelője.
 
viktorlantos said:
hectorvti said:
Nem sok az édesvízi aksiba az a 12.000 K színhőmérséklet? Sokszor volt már téma de sokan azt mondják, hogy a 6500-8000 K közti a legjobb a növényeknek!

Senki sem akar 12K-s LED-et használni, csak arról beszéltünk, hogy tengeri medence felett láttunk működni ilyen lámpát. Természetesen van édesvizi megfelelője.

Ezt a LEDek színhőmérsékletét már én is vagy tizmillioszor körbejártam, elolvastam egy csomó kommentet, külföldit,magyart, mindent,de még senki nem tudott egyértelműen meggyőzni,h miért is baj az ultraibolyába nyúló fény.. szerintem maximum annyi a hatása, hogy kevesebb energiát tud a növény hasznosítani, meg esetleg max algásodás léphet fel. na mind1,még olvasgatok ez ügyben.
 
aaa said:
viktorlantos said:
hectorvti said:
Nem sok az édesvízi aksiba az a 12.000 K színhőmérséklet? Sokszor volt már téma de sokan azt mondják, hogy a 6500-8000 K közti a legjobb a növényeknek!

Senki sem akar 12K-s LED-et használni, csak arról beszéltünk, hogy tengeri medence felett láttunk működni ilyen lámpát. Természetesen van édesvizi megfelelője.

Ezt a LEDek színhőmérsékletét már én is vagy tizmillioszor körbejártam, elolvastam egy csomó kommentet, külföldit,magyart, mindent,de még senki nem tudott egyértelműen meggyőzni,h miért is baj az ultraibolyába nyúló fény.. szerintem maximum annyi a hatása, hogy kevesebb energiát tud a növény hasznosítani, meg esetleg max algásodás léphet fel. na mind1,még olvasgatok ez ügyben.


Hát én azt olvastam, hogy az UV-B sugarak felelősek az algák kialakulásának nagy részéért, ezért nem jó ha napfény éri az akváriumot, mert a nap ugye nyomatja az UV-B sugarakat. Egyébként villamosmérnök létemre tőlem is távol áll ez a téma....színhőmérséklet meg lumen meg a franc tudja mi még :D.
 
aaa

"Ezt a LEDek színhőmérsékletét már én is vagy tizmillioszor körbejártam, elolvastam egy csomó kommentet, külföldit,magyart, mindent,de még senki nem tudott egyértelműen meggyőzni,h miért is baj az ultraibolyába nyúló fény.. szerintem maximum annyi a hatása, hogy kevesebb energiát tud a növény hasznosítani, meg esetleg max algásodás léphet fel. na mind1,még olvasgatok ez ügyben."


Na, igen.Ez a max algásodás ez pont elég.

Valamelyik nap kezembe akadt egy tengeris cső egy T5 Blau 24W 15.000.Kelvines cső.Gondoltam kicserélem az Osram 865 csővel 1 hétre.
Miután kicseréltem a mellette párban lévő Osram 880-as csővel vizuálisan egy pillanatra összehasonlítottam.Színre alig volt erősebb nem volt feltűnő az eltérés.
Pár nap múlva erős algásodás kezdődött a háttéren, de azért még hagytam. mikor letelt az egy hét a háttérről drótkefével kellett levakarnom az ecsetalgát, meg a zöld pontalgát.Lent a glosso szőnyegen is kezdődött a zöld algásodás.
Lehet, hogy egyensúlyban tudtam volna tartani megnövelt CO2-vel, és intenzívebb tápozással--de minek!A turbót turbózni feleslegesnek tartom, arról már nem is beszélve, hogy a megemelt CO2 talán a halak halálát okozhatná.
Tehát igenis adott körülmények között igenis számít a Kelvin fok.Már erről volt szó, hogy tartanak 18.000 Kelvines csövek alatt is sügereket, de egy deka alga sincs.De keményebb, és magasabb ph-jú vízben nem akkora probléma magasabb nitrátnál sem, ha nincs ammonia.
 
A fehér fényű ledekben van valamilyen fénypor, mint a fénycsöveknél illetve a kisülőcsöveknél, mivel a szilicium PN átmenet nem tud széles spektrumú fényt előállítani, feltételezem ez is UV-t bocsát ki, ami aktiválja a fényport. Emiatt viszont az élettartamában én nem vagyok olyan biztos. Persze így is sokkal hosszabb, mint a fénycsöveké, de akkor sem végtelen.
 
bigyo said:
A fehér fényű ledekben van valamilyen fénypor, mint a fénycsöveknél illetve a kisülőcsöveknél, mivel a szilicium PN átmenet nem tud széles spektrumú fényt előállítani, feltételezem ez is UV-t bocsát ki, ami aktiválja a fényport. Emiatt viszont az élettartamában én nem vagyok olyan biztos. Persze így is sokkal hosszabb, mint a fénycsöveké, de akkor sem végtelen.

LED-ek élettartama nem végtelen természetesen. Max 10 év. De mindenféle hőhatások stb miatt ez ugyanúgy csökken idővel.
Szóval egy ilyen LED-es lámpatestet ha vásárolni tervez valaki arra számítson, hogy kb ennyi és kuka.
De a számítások alapján még akkor is lazán veri az összes létező világítást.
 
bigyo said:
A fehér fényű ledekben van valamilyen fénypor, mint a fénycsöveknél illetve a kisülőcsöveknél, mivel a szilicium PN átmenet nem tud széles spektrumú fényt előállítani, feltételezem ez is UV-t bocsát ki, ami aktiválja a fényport. Emiatt viszont az élettartamában én nem vagyok olyan biztos. Persze így is sokkal hosszabb, mint a fénycsöveké, de akkor sem végtelen.

Igen, a fehér ledeken van fénypor, de nem mindegyik bocsájt ki UV-t sőt azt a nehezebb megvalósítani, hogy UV bocsájtson ki.
Találtam egy jó kis oldal, a növények fotoszintézis spektrumához próbálja a szerző igazítani a ledeket, olvassátok el, tanulságos
http://www.egykalapalatt.info/index.php?title=Ledek
 
Igen, és arról nem szól a fáma (érdekes a gyártók ezt elismerik, és fel is tüntetik a leírásukban) hogy a fényerő évente 3%-ot csökken, az 5 év alatt már 15 % !
Tehát ha azt nézem, hogy 50000 óra élettartamat ki sem tudom használni, mert addigra nem is világítana. :)
Napi 10 órás megvilágításnál 5 év alatt kb.18250 órát megy, tehát ekkor szinte finish az egésznek, cserélhetem le, mert ugye az a 15 % teljesítménycsökkenés azért sztem elég sok.
A T5 csövek meg életük vége felé 92 % fényerővel rendelkeznek, ami kb.20.000 óránál következik be.
Én már osztottam, szoroztam, de nehéz igazságot tenni.


Valaki tegyen már igazságot.. :)
 
jojo said:
Igen, és arról nem szól a fáma (érdekes a gyártók ezt elismerik, és fel is tüntetik a leírásukban) hogy a fényerő évente 3%-ot csökken, az 5 év alatt már 15 % !
Tehát ha azt nézem, hogy 50000 óra élettartamat ki sem tudom használni, mert addigra nem is világítana. :)
Napi 10 órás megvilágításnál 5 év alatt kb.18250 órát megy, tehát ekkor szinte finish az egésznek, cserélhetem le, mert ugye az a 15 % teljesítménycsökkenés azért sztem elég sok.
A T5 csövek meg életük vége felé 92 % fényerővel rendelkeznek, ami kb.20.000 óránál következik be.
Én már osztottam, szoroztam, de nehéz igazságot tenni.


Valaki tegyen már igazságot.. :)

Ezeket a T5 20-30 ezer órákat sosem értettem. Évente cserélni kell őket. Ha 12 órával küldöd is csak 4320 órát megy. 1 év után pedig érzékelhető a fényveszteség.
 
Ez a 20.000 órát sztem a gyártó "szárazföldre érti,a lakásban. Az ÁTLAG édesvízi akvárium fölé alkalmas lehet néhány évig, nálunk talán 1 évig, a sós vízinél 6-8 hónapot.
De asszem koketálok a a C.C.-vel és kérek tőlük egy mérést, és fél év múlva megint.
 
hectorvti said:
bigyo said:
A fehér fényű ledekben van valamilyen fénypor, mint a fénycsöveknél illetve a kisülőcsöveknél, mivel a szilicium PN átmenet nem tud széles spektrumú fényt előállítani, feltételezem ez is UV-t bocsát ki, ami aktiválja a fényport. Emiatt viszont az élettartamában én nem vagyok olyan biztos. Persze így is sokkal hosszabb, mint a fénycsöveké, de akkor sem végtelen.

Igen, a fehér ledeken van fénypor, de nem mindegyik bocsájt ki UV-t sőt azt a nehezebb megvalósítani, hogy UV bocsájtson ki.
Találtam egy jó kis oldal, a növények fotoszintézis spektrumához próbálja a szerző igazítani a ledeket, olvassátok el, tanulságos
http://www.egykalapalatt.info/index.php?title=Ledek

Szóval elolvastam a cikket. Kicsit talán szakmai szemmel néztem, villamosmérnök létemre. Szóval a cikk, úgy ahogy van igaz, DE
mindenhol FET-es meghajtásról, meg áramgenerátorokról ír a srác. A FETgyártók termelésének a 99,5%-át ma a TrenchFET-ek adják, és a kapcsolásban szereplő analóg üzemmódra csak a Planár technológiás FETek jók. Magyarul ha nem értesz hozzá, 19 a 20 hoz az esélyed manapság hogy olyan FETet veszel, ami megszalad és tökremegy.

Ha valaki építeni akar magának vmit, vegyen egy LEDmeghajtót,építse be,filléres dolog, 500 HUF alatt megáll az áruk.
 
Szóval elolvastam a cikket. Kicsit talán szakmai szemmel néztem, villamosmérnök létemre. Szóval a cikk, úgy ahogy van igaz, DE
mindenhol FET-es meghajtásról, meg áramgenerátorokról ír a srác. A FETgyártók termelésének a 99,5%-át ma a TrenchFET-ek adják, és a kapcsolásban szereplő analóg üzemmódra csak a Planár technológiás FETek jók. Magyarul ha nem értesz hozzá, 19 a 20 hoz az esélyed manapság hogy olyan FETet veszel, ami megszalad és tökremegy.

Ha valaki építeni akar magának vmit, vegyen egy LEDmeghajtót,építse be,filléres dolog, 500 HUF alatt megáll az áruk.

Akkor kollégák is lehetnénk én is az vagyok, szerintem ebben a ledes dologban nem a meghajtó fokozat a lényeg, igazából azért használnak FET-eket mert nem kell teljesítmény a vezérlésükhöz és mivel nagy a bemeneti ellenállása nem terheli a betápot, így még gazdaságosabbá téve a komplett lámpát. Simán viszi a bipoláris fokozat is pl. Darlington. Szerintem ebben a cikkben az volt a nagyon érdekes, hogy power ledek mögött mindenki a fehérre ledekre gondol, hogy minél erősebb legyen a fénye, de látni a spekturm képen, hogy fontosabb a kék ill. a vörös tartomány. Szóval ha valaki nekiugrik ne csak fehér power ledekkel tömje meg az armatúrát hanem kékkel és pirossal is.
 
hectorvti said:
Szóval elolvastam a cikket. Kicsit talán szakmai szemmel néztem, villamosmérnök létemre. Szóval a cikk, úgy ahogy van igaz, DE
mindenhol FET-es meghajtásról, meg áramgenerátorokról ír a srác. A FETgyártók termelésének a 99,5%-át ma a TrenchFET-ek adják, és a kapcsolásban szereplő analóg üzemmódra csak a Planár technológiás FETek jók. Magyarul ha nem értesz hozzá, 19 a 20 hoz az esélyed manapság hogy olyan FETet veszel, ami megszalad és tökremegy.

Ha valaki építeni akar magának vmit, vegyen egy LEDmeghajtót,építse be,filléres dolog, 500 HUF alatt megáll az áruk.

Akkor kollégák is lehetnénk én is az vagyok, szerintem ebben a ledes dologban nem a meghajtó fokozat a lényeg, igazából azért használnak FET-eket mert nem kell teljesítmény a vezérlésükhöz és mivel nagy a bemeneti ellenállása nem terheli a betápot, így még gazdaságosabbá téve a komplett lámpát. Simán viszi a bipoláris fokozat is pl. Darlington. Szerintem ebben a cikkben az volt a nagyon érdekes, hogy power ledek mögött mindenki a fehérre ledekre gondol, hogy minél erősebb legyen a fénye, de látni a spekturm képen, hogy fontosabb a kék ill. a vörös tartomány. Szóval ha valaki nekiugrik ne csak fehér power ledekkel tömje meg az armatúrát hanem kékkel és pirossal is.

Igen azt tudom miért Fetről beszélt, és sima tranzisztor esetleg Darlingon fokozat is jó lenne. Azzal viszont vitatkoznék hogy kell-e bele kék LED. Szerintem sima fehér plussz piros elég, a fehérnek van elég kék tartalma, vagy a legegyszerűbb, ha szerzel a viktorlantos ajánlotta LEDekből, vagy valami hasonló, de növényekre specializált LEDből.
 
Sziasztok!
Tudja valaki, hogy édesvízi akváriumhoz milyen LEdes világítás a megfelelő? Napokban csináltam ledes világítást a tengeri akváriumom fölé, és annyira jól sikerült, hogy lehet belevágnék egy kis édesvízibe is. Azonban semmi infót nem találok arról, milyen színű ledekből mekkora teljesítmény kellene. Tippre azt mondanám hidegfehér/királykék/vörös 2:1:1 arányban, teljesítményben pedig 0,5 watt/liter. De ez tényleg csak tipp.
 
nagytamas said:
Sziasztok!
Tudja valaki, hogy édesvízi akváriumhoz milyen LEdes világítás a megfelelő? Napokban csináltam ledes világítást a tengeri akváriumom fölé, és annyira jól sikerült, hogy lehet belevágnék egy kis édesvízibe is. Azonban semmi infót nem találok arról, milyen színű ledekből mekkora teljesítmény kellene. Tippre azt mondanám hidegfehér/királykék/vörös 2:1:1 arányban, teljesítményben pedig 0,5 watt/liter. De ez tényleg csak tipp.

Szia Tomi!

Tudnál több infót mondani a projektről, esetleg képet is linkelhetnél :thumbup:
 
Back
Oldal tetejére