• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Sziasztok egy olyan kérdés lenne felétek hogy: #695-ös hozzaszolasban szereplő LED vilagitashoz jutottam hozzá. Egy 60 literes akváriumot vilagit meg es a kérdés hogy kb mennyi idő lenne ennek a realis világítási tartama naponta hogy ne zavarja se a halakat se a növényeket
 
Sziasztok egy olyan kérdés lenne felétek hogy: #695-ös hozzaszolasban szereplő LED vilagitashoz jutottam hozzá. Egy 60 literes akváriumot vilagit meg es a kérdés hogy kb mennyi idő lenne ennek a realis világítási tartama naponta hogy ne zavarja se a halakat se a növényeket
8enyge3y.jpg
 
Nem kevés víznek kellett lefolynia a Dunán mire elkészült a lámpám, de végre ott lóg az akvárium felett, némi spórolás miatt is;), bekerült 2db 54 wattos T5-ös fénycső is a 20 db 3 wattos Cree LED mellé. Szóval ez egy hibrid lámpa. A váz alapja gipszkarton profil, a burkolata pedig 3mm-es furnér. De beszéljenek inkább a képek :) (egyenlőre még rajtahagyom a polifoamot az akváriumon hátha le akar szakadni :rolleyes:)
21557819_a6b0e1a9b4995fd0d9ea2ab9c45e1479_l.jpg

21557825_a39098b63ce6534e2bf6de5241166e85_l.jpg

21557821_0282614b51f27a32447ed6d2bb8c9538_l.jpg
 
Minek is kell bele a kék? Úgy tudom azt az algák is szeretik, na meg nem tengeri akváriumot csinálok :). Piros LED, a piros növények miatt került bele, meg a növényes csövek, mit pl sera plant color is kicsit rózsaszínű a fénye. Ezért kapott 4db piros LED-et is, ami amúgy a komplett világítás színében nemigazán szól bele
 
Utoljára módosított:
Probalt mar valaki nem power ledekbol vilagitast osszerakni? Tudom, hogy az elso poszt egybol kizarja ennek a lehetoseget, de nem igazan ertem miert ne vehetne fel a versenyt egy mondjuk 18 kis ledbol allo panel egy darab 3W-os leddel? Fenyeroben elvileg ugyanazt tudja, csak nem egy pontban fenyes, hanem egy nagyobb feluleten a sok led miatt. (De egy fenycso sem egy pontbol sugaroz fenyt, sot.)
A hőt pedig ugy latom sokkal konnyebb elvezetni sok kis ledrol, mint egy nagyrol.
(En 12 ledes paneleket hasznalok autoszereleshez - 5730-as ledek - 1 dollar postakoltseggel egyutt darabja, 12V-os akksirol hajtom oket, tisztesseges mennyisegu fenyuk van. Cool white fantazianevu ledek, feheres/kekes szintartomanyban vilagitanak, tippre 6000 K korul.)
 
Lehet, hogy jól világít sok kicsi is, csak nagyon eloszolhat a fényerő. Nem ugyanaz megvilágítani egy tárgyat levegőben, mint víz alatt, hol a szűrű közeg miatt nem biztos, hogy elég mélyre jutna a fény. Nekem is eredetileg 120 fokosak a LED-jeim ezért kapott egy 90 fokos lencsét(kivéve a pirosak), hogy még fókuszáltabb legyen a fény.
 
Irányítani mindig jó ötlet a fényt, de a jelenegi T5-ös fénycsövek nemhogy 120 fokosak, hanem inkább 360 :) Szóval az aztán szórja minden irányba a fényt, mégis haszáljuk őket. Vagy valami egyéb elkerüli a figyelmemet? :S

szerk.: Egyébként a jelenlegi bruttó 140 literesben szeretném feljebbtornázni a fényt 2x24W T5-ről. Gondoltam kiegészítésnek még vagy 30 W ledet felszerelnék, szeretném mindezt egy zárt tetős akváriumban megoldani. Ezekkel a LED panelokkal szerintem hűtés nélkül meg tudnám oldani, a tető aljára ragasztva őket.
 
Minek is kell bele a kék? Úgy tudom azt az agák is szeretik, na meg nem tengeri akváriumot csinálok :). Piros LED, a piros növények miatt került bele, meg a növényes csövek, mit pl sera plant color is kicsit rózsaszínű a fénye. Ezért kapott 4db piros LED-et is, ami amúgy a komplett világítás színében nemigazán szól bele


Én úgy tudom,hogy a kék fény /460 nm-es/ serkenti klorofill termelést, jobban, mint bármilyen más szín. A kék szín jó a levél és a gyökér növekedésnek. Ez a hullámhossz a legjobb, ha szép növényeket szeretnénk,és kiemeli a halak színét
Nem mondom, hogy kell a kék szín csak a gyári megoldások is használják és inkább a pirosat hagyják el. :)
 
Én úgy tudom,hogy a kék fény /460 nm-es/ serkenti klorofill termelést, jobban, mint bármilyen más szín. A kék szín jó a levél és a gyökér növekedésnek. Ez a hullámhossz a legjobb, ha szép növényeket szeretnénk,és kiemeli a halak színét
Nem mondom, hogy kell a kék szín csak a gyári megoldások is használják és inkább a pirosat hagyják el. :)

Elvileg a kek es a piros feny a fontos, zoldre gyakorlatilag nincs szuksege a novenyeknek.
http://i138.photobucket.com/albums/q261/newt_album/chlorophyll.jpg

For green plants the lighting peaks that are most important: (A zold novenyek szamara a legfontosabb hullamhosszak: )
Chlorophyll-a: 430nm/662nm
Chlorophyll-b: 453nm/642nm
Carotenoids: 449nm/475nm
Red pigmented plants use more light in the blue area of the spectrum. (A piros novenyek a kek spektrumu fenybol tobbet hasznalnak)
http://i138.photobucket.com/albums/q261/newt_album/visiblespectrum.gif

A zold szinre nekunk van szuksegunk, hogy szep zoldnek lassuk a zold novenyeinket. (De mivel az emberi szem a zold szintartomanyban a legerzekenyebb, ezert oda talan kevesebb is eleg.) A kek megvilagitas a halak kekes szinet hozza ki, a piros pedig a pirosas szineket (pl a piros novenyeket is ennel latjuk szep pirosnak.)

Forras: Lighting Spectrum and Photosythesis - Lighting - Aquatic Plant Central

Szoval osszesegeben szerintem szinte minden lathato spektrumu fenyre szuksegunk van egy akvariumnal, mar csak a latvany miatt is. De ha legenergiatakarekosabban akarjuk elhasznalni a Wattjainkat akkor a fenti diagramon lathato tartomanyokban sugarzo vilagitotestekkel tehetjuk ezt meg. Hogy a novenyek, a halak es a berendezes pedig milyen szinu fenynel nez ki jol, azt talan a legkonnyebb kikiserletezni.

Sajnos a kulonbozo LED tipusoknal szinhomersekletet adnak meg nem pedig egy spectrum diagramot. (En legalabbis nem talaltam.)

Hogy az algak milyen szintartomanyt szeretnek annak meg nem jartam utana.
 
Némelyik gyári megoldás elég érdekesre sikerült, nem csak fehér LED-et használnak, hanem telerakják többféle színűvel, de gondolom hosszas kísérletezgetés eredménye. Lehet valami a kék dologban, mert régen Sera blue sky és plant color csöveket használtam, és szépek voltak a halak, de akkor növényezésben, megfelelő tápozási ismeretek hiányában nem voltam túl sikeres. Elméletileg a 6500kelvines LED-ek és fénycsövek is tartalmaznak kéket, szóval nincs belőle hiány, aztán a gyakorlat majd megmutatja, hogy mennyire jön be a növényeknek. De erre várni kell kicsit, még van egy kis barkácsolni valóm;)
 
a fehér ledek [legyen hideg vagy melegfehér] hatalmas mennyiségű kéket tartalmaznak. mivel a fehér led önmagában kék - csak a fénycsövekhez hasonló fényporos megoldással "alakítják" a kijövő fényt fehérré. ennek megfelelően a spektrumában van egy nagyon komoly kék csúcs. amiben nagyon gyengék a ledek, az a piros - pontosabban a növényeknek fontos 640-660nm körülötti piros hullámhosszak.
1199d1222087240-led-r-hren-statt-leuchtstoffr-hren-xlamp7090xr-e-5.jpg


ez a grafikon jól mutatja ezt, még ha egy bizonyos ledről is készült, a többi is hasonló. az összehasonlíás kedvéért egy 865-ös t5 [vagy t8] cső spektruma ilyen:
SP_865_cool_daylight_RGB.jpg.png
 
Igen, a szinukon is latni a LED-eknek egymas melle teve, hogy az egyik kekesebb, a masik pedig inkabb sargas-pirosasabb. Ennek megfeleloen tobb bennuk az adott szintartomany.
(Egyebkent egy prizmaval es egy fenyerosseg merovel ezeket otthon is meg lehetne vajon vizsgalni?)
A zöld vonal mondjuk egész jónak tűnik a növények szempontjából.
 
amiben nagyon gyengék a ledek, az a piros - pontosabban a növényeknek fontos 640-660nm körülötti piros hullámhosszak.

Most már fejből nem emlékszem, de amikor nagyon keresgettem növényeknek megfelelő piros led-et, akkor azt láttam, hogy a legtöbb piros, az nem pont ez a hullámhossz sajnos. Mi pirosnak látjuk, de talán rövidebb szokott lenni, ha külön nem jelölik másként. Egy-két spéci ledet lehet látni, amik direkt ebben a tartományban vannak. Ezeket szerintem olyanok vásárolják, akik a pincében termesztenek titokban növényeket. ;)
 
Most már fejből nem emlékszem, de amikor nagyon keresgettem növényeknek megfelelő piros led-et, akkor azt láttam, hogy a legtöbb piros, az nem pont ez a hullámhossz sajnos. Mi pirosnak látjuk, de talán rövidebb szokott lenni, ha külön nem jelölik másként. Egy-két spéci ledet lehet látni, amik direkt ebben a tartományban vannak. Ezeket szerintem olyanok vásárolják, akik a pincében termesztenek titokban növényeket. ;)
kendert. :)

egyébként igen, a fénycsöves spektrum ábrán is látszik, ezeket mind az emberi szem igényeihez gyártják. a növények le vannak tojva, érjék be a nappal. :)
 
A UKAPS-on most épp van egy végeláthatatlan kardozás spektrum ügyben.
Fundamentals of Aquatic Lighting | UK Aquatic Plant Society

Szinte minden évben előjön 2-3 alkalommal.

Aki nem szereti olvasni a sok infót, vagy az angol nem megy, a lényege az, hogy Clive próbálja megmagyarázni, hogy NEM számít növényes cső vagy sima.
Ez a gyártók által régóta használt trükk. Meglovagolnak néhány tanulmányt, de igazából nincs rá bizonyítékuk, hogy bármelyik akváriumi növény is jobban fejlődne alatta.
Mindenféle tanulmányokra linkel mindenki, de a sok infó között elveszik a lényeg.

Az akváriumi környezetben elégséges fényt kapnak ahhoz a növények, hogy teljesen mind1 legyen nekik mivel világítod őket. Van sok olyan tényező amivel sokkal látványosabb eredményt érhetsz el.

Akkor mire jó a növényes cső? Csak esztétikai haszna van. Vörös növények, színes halak jobban mutatnak alatta. De ez csak az amit látsz.

A boltban kb ugyanezt látjuk évek óta. SEMMILYEN megfigyelhető előnye sincs a növényes csöveknek. Csak látvány miatt használjuk őket.
 
A boltban kb ugyanezt látjuk évek óta. SEMMILYEN megfigyelhető előnye sincs a növényes csöveknek. Csak látvány miatt használjuk őket.

Akkor gondolom ugyanez a helyzet a LED-ekkel is? A fenyero a legfontosabb a novekedesnek, a szinspektrum/szinhomerseklet meg kinek mi tetszik a sajat akvariumaban.
 
Back
Oldal tetejére