• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Lassan érünk messzire 54l-ben

A rendszer csak úgy működik, ha annak megfelelően alkalmazod... Ha 3 hete nem volt sem vízcsere, sem tápozás... Akkor nem a tápot hibáztatnám. :)

Miért nem rakod össze NPT-nek? Növények is nőnének, és nem kellene sok időt sem rá szánnod... bónuszként a tápon sem fájna a fejed :)
 
Odafigyelés és szabályok nélkül ott is mindegy... :)

Teljesen igazad van Gergő. Itt most sok múlott rajtam is. Látva a sikertelenséget hagyott alább a lelkesedésem is. Még a hétvégén ha szakad rá egy kis időm akkor megpróbálom ráncba szedni. De sajnos a növények annyira tönkre vannak, hogy szinte már nincsennek is. Kellene beszereznem egy nagyobb adagot, hogy inkább ők kapják a tápot mint az a fránya alga :)
Viszont a vízfelszínen úszó növényem erőre kapott és pár darabból már jó fél tenyérnyire szaporodott :) ez már jelenthet valamit. A piláccsal kapcsolatban meg az a meglátásom, hogy szerintem magasan van. Ereszteni fogok rajta a karbantartás alkalmával :)


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Miért nem rakod össze NPT-nek? Növények is nőnének, és nem kellene sok időt sem rá szánnod... bónuszként a tápon sem fájna a fejed :)

Ezen már sokszor törtem a fejem főleg mióta kertesben lakunk. Van is "tiszta" kerti föld talán még eladó is :D
Egyébként minap gondolkodtam rajta, hogy kipróbálom egy 5l üvegben, de sajna nagyon gyér a növény állományom és ha a nagyból kiszedek, félő, hogy nem is marad benne semmi :D


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Ezen már sokszor törtem a fejem főleg mióta kertesben lakunk. Van is "tiszta" kerti föld talán még eladó is :D
Egyébként minap gondolkodtam rajta, hogy kipróbálom egy 5l üvegben, de sajna nagyon gyér a növény állományom és ha a nagyból kiszedek, félő, hogy nem is marad benne semmi :D


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
2 hét múlva hétvégén meg tudlak segíteni egy adag Limnophila Sessiliflora-val. Ha az nem marad meg, na akkor tényleg semmi sem. :)
A felszínen úszó növény (ha az, amit én dobtam be, akkor Pistia Stratiotes) a fény mellett a nitrátot zabálja. Ő azért kifejezetten jó, mert a gyarapodásának sebességéből tudsz következtetni rá, hogy mennyire sok a nitrát a vízben. Hagyd még sokasodni, hátha a jobbik (no politics) irányba tolja a vízparamétereket.
 
Ezen már sokszor törtem a fejem főleg mióta kertesben lakunk. Van is "tiszta" kerti föld talán még eladó is :D
Egyébként minap gondolkodtam rajta, hogy kipróbálom egy 5l üvegben, de sajna nagyon gyér a növény állományom és ha a nagyból kiszedek, félő, hogy nem is marad benne semmi :D

Bár nem raktál fel képet, de a leírásodból úgy tűnik, hogy a növények a kipusztuláshoz igen közel vannak. Extrém rossz állapotban esetén egyszerűbb elkönyvelni, hogy az alga nyert, és ennyi volt. 1:0.

5 literes teszt is jó, @Rebal-nál ez működik, nálam a legkisebb 15 liter.

A földet ne aggód túl. Menj ki a kertbe, de ne a csirke vagy disznóól felé, azt túl erős "cucc" akváriumba. Hanem mondjuk ahol fű nő, onnan szedj fel földet. Nem kell túl mélyről, de a gyökereket szedd ki. Ez a talaj már valószínűleg eléggé "mineralizálódott", de azért lesz benne annyi szerves anyag, ami segít CO2-t biztosítani a növényeknek. Persze garanciák nincsenek. Én a talaj felső rétegével próbálkoznék. Ez még olyan helyen is jó lehet, ahol pl. masszív lösz van alatta.
 
Utoljára módosított:
2 hét múlva hétvégén meg tudlak segíteni egy adag Limnophila Sessiliflora-val. Ha az nem marad meg, na akkor tényleg semmi sem. :)
A felszínen úszó növény (ha az, amit én dobtam be, akkor Pistia Stratiotes) a fény mellett a nitrátot zabálja. Ő azért kifejezetten jó, mert a gyarapodásának sebességéből tudsz következtetni rá, hogy mennyire sok a nitrát a vízben. Hagyd még sokasodni, hátha a jobbik (no politics) irányba tolja a vízparamétereket.

Köszi azt szivesen elfogadom :) ő az egyetlen növény ami nem mutat hanyatlást de mint egyik kedvenc növényem abból képzeltem el dzsungelt a fák mögé. Így az mindíg jól jön ;) esetleg van valaki a környékeden aki útba esik neked és talán neki is lenne valami nyesedéke? :D ha van akkor pofátlanul beszélek vele :D


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Bár nem raktál fel képet, de a leírásodból úgy tűnik, hogy a növények a kipusztuláshoz igen közel vannak. Extrém rossz állapotban esetén egyszerűbb elkönyvelni, hogy az alga nyert, és ennyi volt. 1:0.

5 literes teszt is jó, @Rebal-nál ez működik, nálam a legkisebb 15 liter.

A földet ne aggód túl. Menj ki a kertbe, de ne a csirke vagy disznóól felé, azt túl erős "cucc" akváriumba. Hanem mondjuk ahol fű nő, onnan szedj fel földet. Nem kell túl mélyről, de a gyökereket szedd ki. Ez a talaj már valószínűleg eléggé "mineralizálódott", de azért lesz benne annyi szerves anyag, ami segít CO2-t biztosítani a növényeknek. Persze garanciák nincsenek. Én a talaj felső rétegével próbálkoznék. Ez még olyan helyen is jó lehet, ahol pl. masszív lösz van alatta.

Ma fogok csinálni egy nagy rendrakást szerintem vagy 80% víz cserével, alga kaparás stb stb. A dekort is kicsit arrébb rakom, hogy hozzá férjek az üveghez rendesen.


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Azért az egy nagy talány számomra, hogy mi módon sikerül úgy tartani a sessilit, hogy ne érezze magát tökéletesen. Én kiirtani sem tudtam, a szétszedesnel is összejött egy kupaccal, pedig már régóta nem láttam elől.
 
Azért az egy nagy talány számomra, hogy mi módon sikerül úgy tartani a sessilit, hogy ne érezze magát tökéletesen. Én kiirtani sem tudtam, a szétszedesnel is összejött egy kupaccal, pedig már régóta nem láttam elől.

Ugye ugye :D amilyen "szépen" indultam úgy sikerült a hanyatlásba dönteni :(
Amúgy ők növögetnek úgy ahogy.


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Amit még tapasztaltam az, hogy néha a GA flakonon pumpája olyan mintha farsot szívna pedig a cső vége benne van a tápbam rendesen. Levegőt is tol meg tápot is. Így bizonytalan a helyes adag vissza térek a fecskendőre az legalább annyi amennyi kell.


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Nos meg volt a nagy karbantartás. 40l vízcsere, szűrő takarítás, üveg takarítás, porszívózás...
Pilács eresztve, 1ml táp.
Csináltam egy értékelhetetlen képet is. Aki nem akar rosszat álmodni az ne nézze meg :D
a54996125c5116d14db84f4f560174a9.jpg
 
Lehet, hogy hülyeség, de nálam a kék fenycső használatakor irgalmatlan algatámadas volt. Neked szép kék a háttered, nem lehet összefüggés a háttér és az algasodas között?
 
Lehet, hogy hülyeség, de nálam a kék fenycső használatakor irgalmatlan algatámadas volt. Neked szép kék a háttered, nem lehet összefüggés a háttér és az algasodas között?
Abban lehet valami mert eddig nem volt ilyen erős fényem. Gyári tető, gyári neonnal, 2m led szalaggal. Táp sem volt normális minőségű stb stb...
 
Abban lehet valami mert eddig nem volt ilyen erős fényem. Gyári tető, gyári neonnal, 2m led szalaggal. Táp sem volt normális minőségű stb stb...

Nos meg volt a nagy karbantartás. 40l vízcsere, szűrő takarítás, üveg takarítás, porszívózás...

Szerintem az akvárium elsődleges problémája az, hogy túl steril. Növények száraz tömegének 40+%-a C (szén). Ez az a táp amit nem tudsz adagolni hiszen Low-Tech. Viszont indirekt módon számos dologgal tudod befolyásolni.

Pár tényező:

Ha nagyon kevergeted a vizet, akkor a CO2 kimegy. Ha a szűrőben van elég "smötyi", akkor a rajta átfolyó oxigén-dús víz bakteriális folyamatok révén CO2 termelhet. Ha teljesen steril a szűrőd, akkor ez nem történhet meg. Írtad, hogy a vízcseréket is elhagytad. Csapvízben rengeteg oldott CO2 lehet (és O2). Bár szerintem ez nem a legjobb módszer CO2 (és O2) bevitelére, de ezt is érdemes figyelembe venni.

NPT akváriumban a talaj szerves anyag tartalma miatt CO2 adhat le. Ráadásul vannak növények, amik CO2 gyökereken keresztül is felvehetik (lásd https://akvakertesz.hu/threads/el-natural-walstad-modszer-es-co2.6579/). Emiatt is vannak előnyben az ilyen akváriumok Low Tech irányvonalon.

Szóval első körben érdemes végiggondolni, hogy CO2 fronton hogyan állsz. A vízkeménységet - a növények fajtájával együtt - is érdemes figyelembe venni.

Csak TF plantert raktál bele indítás óta? Ha jól nézem, ez főleg Mikro + K. N-P fronton egy Low Tech akváriumban haltáp elég lehet, főleg, ha nincsenek nagyon növekedő emers vagy vízen úszó növények. Viszont ha rendszeres takarítással, szűréssel kiszeded a potenciális N + P -t, akkor lehet, hogy itt is probléma van. NPT akvárimnál, ahol nincs biológiai szűrő, a növények hasznosítják az ammóniában (pontosabban NH4+-t, NH3-t is felveszik, de nem "önszántukból") levő Nitrogént. Legtöbb vízi növény NH4+-t preferálja más N forrásokhoz képest, mivel kisebb energiabefektetéssel tudja hasznosítani (!). Ecology of the planted akvárium c. könyvben rengeteg részletes információ található.

Ha a növények nem nőnek, akkor az algának nagyobb esélye van. Tulajdonképpen még ez is jobb, mintha semmi sem nőne, hiszen algák is felvesznek mérgező anyagokat (ammónium, nehézfémek stb.).

"Túl sok folyékony táp a vízben (Makro+Mikro) nem okoz algásodást", ez Low Techre nagy általánosságban nem érvényes. Mi okoz algát, az körülményfüggő, viszont egy biztos, az algának nincs gyökere. Egy jó talaj ezért is fontos az alga ellen. (Természetesen lehet talaj nélkül is Low Tech akváriumot csinálni...)

Low-Tech-nél teljesen más módszereket kell alkalmazni, mint mondjuk egy High-Tech EI akváriumnál. CO2 adagolás nagyon sok mindent megváltoztat, és ami EI-nél működik, az itt lehet, hogy ellenkező hatást vált ki.
 
Köszi azt szivesen elfogadom :) ő az egyetlen növény ami nem mutat hanyatlást de mint egyik kedvenc növényem abból képzeltem el dzsungelt a fák mögé. Így az mindíg jól jön ;) esetleg van valaki a környékeden aki útba esik neked és talán neki is lenne valami nyesedéke? :D ha van akkor pofátlanul beszélek vele :D


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
Én tudnék adni ludwigia repenst, de nem igazán esel útba [emoji4]
 
Back
Oldal tetejére