• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Külső szűrő

December elején ismét szűrőépítésbe kezdtem.

Úgy döntöttem lecserélem a jelenlegi alsó polcos szűrőmet, egy ilyen "Proci" félére.

Szerintem lehet tökéletesíteni azzal, hogy elhagyjuk a békapántos megoldást. A gumigyűrűs oldalt kell felülre rakni, ami bármikor kihúzható. az alját pedig vinilfixel beragasztani. Fölösleges két oldható kötést tenni rá.

Gondolkodok egy nagyobb teljesítményű pumpán is, a jelenlegi Hydor Seltz L20 700/h helyett, egy L30-ra gondoltam ami már 1200 l/h-t tud. 90cm magasra kellene felnyomni a vizet. A pumpában még nem vagyok biztos, ha valakinek van jobb ötlete, azt szívesen fogadnám.
 
Szia!
Egyértelműen EHEIM amit javaslok! Én is azt építettem be!
Hidd el szükség van a békapántokra. Nincs ember, aki kiszedi azt a dugót a csőből. Én is a 160-asba zsírral meg gumikalapáccsal szenvedtem bele. Ha meg könnyen megy, akkor meg a nyomás fogja levinni. Sajnos nekem ez volt elsőre, azóta viszont fejlődött a technika! :thumbup:
 
Hidd el szükség van a békapántokra. Nincs ember, aki kiszedi azt a dugót a csőből

Igen bitangul bele tud szorulni ez nem vitás. Arra gondoltam, hogy PVC nyomócsőből beleragasztok egy masszív fogantyút, amivel könnyebben ki lehetne húzni a tokból.
A békapántos megoldás is jó, csak ott a tömítésnél lehetnek gondok. Nem úgy sikerül a szilikonozás ahogy kellene, és abból bizony gond lehet.
 
Sityesz said:
Szerintem lehet tökéletesíteni azzal, hogy elhagyjuk a békapántos megoldást. A gumigyűrűs oldalt kell felülre rakni, ami bármikor kihúzható. az alját pedig vinilfixel beragasztani. Fölösleges két oldható kötést tenni rá.

Valóban felesleges. Úgy érzem félreérthetted a képeken: Az első verzióban fent bontható a tekerős kupakkal, lent ragasztva van. A második verzióban fent bontható a békapánttal, lent ragasztva van.
Ha gumigyűrűs bontást szeretnél alkalmazni, érdemes kicsit levágni a dugóból, ami belemegy, hogy ne kelljen majd olyan sokat visszahúzni belőle. Aztán be kell kenni szilikonzsírral. Amikor leállítod a szűrőt, kicsit megemelkedik, amikor elindítod bentebb megy. Gyakorlatilag megszívja a szűrő, legalábbis a combosabb fajta ezt csinálta ismerősnél. Fennáll a veszélye, hogy zsírozást követően fel akaródzik jönni előbb-utóbb. Ha a végleges helyére tetted, fát vagy valamit tegyél a szűrő teteje és a szekrényed "plafonja" közé, ami leszorítja a dugót. Zsír nélkül viszont tényleg nagyon-nagyon nehéz szétszedni. Olykor nem is sikerül.

Sityesz said:
Igen bitangul bele tud szorulni ez nem vitás. Arra gondoltam, hogy PVC nyomócsőből beleragasztok egy masszív fogantyút, amivel könnyebben ki lehetne húzni a tokból.
Szerintem még fogantyúval sem jön ki, ha nem lesz közte kenés:)

Sityesz said:
A békapántos megoldás is jó, csak ott a tömítésnél lehetnek gondok. Nem úgy sikerül a szilikonozás ahogy kellene, és abból bizony gond lehet.
Szilikon egy idő után megduzzad a víztől, viszont FBS-sel ugyanolyan félkemény marad. Ismerősöm FBS-sel csinálta a kerti tóhoz, és olyan, mint újkorában.
Ezzel kapcsolatban majd updatelem is a cikket. Tehát FBS ajánlottabb :!:
 
DIY Külső szűrő V1.0 ez nekem valahogy kimaradt, csak a másikat néztem.

A tekerős kupak nem vált be, hogy békapántra váltottál?
A csövet vágás után csiszoltad, vagy van vmilyen, nagy átmérőjű görgős vágód?
 
Visszatérve a békapántos tömítésre! Én nekem szilikon gumi van a kupakba belül vágva, amit sziloval ragasztottam bele, és az esetleges "réseket" tömítettem vele. Ez nekem tökéletesen zárt, mikor ráküldtem a hálozati vízre.

Ha levágsz a dugóból, kevesebb lesz a tartó felülete, és még inkább úgy jár, hogy a nyomás kinyomja. A fapálcás megoldás szerintem nem a leg biztonságosabb, mellesleg nem is olyan dekoratív. :D Szerintem ha valamit meg lehet csinálni jól, akkor fölösleges vele gányolni! :thumbup:
 
Sityesz said:
A tekerős kupak nem vált be, hogy békapántra váltottál?
A csövet vágás után csiszoltad, vagy van vmilyen, nagy átmérőjű görgős vágód?
Jó volt..jó volt, ha ritkán nyitotta ki az ember. Izomból rá kellett húzni, hogy ne eresszen. Általában bevizeztem, majd erősen rátekertem. Igen ám, de idővel a víz felszáradt közüle, nyitáskor pedig bitangul tapadt. Nem ismertem még a szilikonzsírt. Biztos segített volna. Azért is békapánt lett, hogyha bentre szereltem volna a szivattyút, akkor ne kelljen a tekerős kupakkal együtt megsergetni a rajta lógó szivattyút:)

A csövet sima fűrésszel vágtam és sűrűn csiszoltam:) Üveglapra téve néztem, hogy egyenes-e. Az egész körön kb 1-1.5mm differencia van, azt pedig kiegyenlíti a szilikon.
 
De ha ez a PVC csöves dolog nem megy annyira, akkor még mindig ott a hordó, csavaros tetejű, 10 lityis olyan 2-3 ezerért lehet venni a fedélben van gumitömítés (elvileg szigetel is :D ), egy kicsit öblösebb mint a KPE cső szóval szűkösebb helyre tuti jobb a KPE de ha van hely akkor szerintem könnyebben meg lehet csinálni hordóval.
 
hectorvti said:
De ha ez a PVC csöves dolog nem megy annyira, akkor még mindig ott a hordó, csavaros tetejű, 10 lityis olyan 2-3 ezerért lehet venni a fedélben van gumitömítés (elvileg szigetel is :D ), egy kicsit öblösebb mint a KPE cső szóval szűkösebb helyre tuti jobb a KPE de ha van hely akkor szerintem könnyebben meg lehet csinálni hordóval.
Néhányan arról számoltak be, hogy csak gondos utánajárással szabad belevágni. Ha minden szükséges idom megvan hozzá, ugyanis gumitömítéses elemekből tudod csak összedominózni, melyeknek tutira kell tömíteniük. Anyagából adódóan a ragasztás felejtős. Ezért is döntenek inkább sokan a PVC mellett.
Hordós szűrővel kapcsolatban már több bosszankodást olvastam, hogy "jaj csak ne kelljen hozzányúlni, nehogy kilazuljon a csonk, mert akkor ereszt".
Viszont akinek már van bevált hordós megoldása, feldobhatna pár fotót a felhasznált idomokról, tömítésekről, hogy aki olyat akar, célirányosan tudja keresni ;)
 
A menetes végelzárót honnan sikerült leakasztanod ? jó pár éve vagyok gépészetben, de ilyen idommal még nem találkoztam, sőt ahova járok vásárolni ott sem hallottak róla.
 
Tervezek az új szűrő mellé 1külső reaktort is amiben szűrőszivacs lenne.
A pumpának 1m-t kellene nyomnia mekkora teljesítmény kéne ehhez, hogy megfelelően működjön? 1200l/h elég lenne?
Az akvárium 45 literes.
 
Eddigi "tanulmányaim" során megtanultam azt hogy 2 paraméter számít, a l/h és az emelési magasság.
Az egyik a "lóerő", a másik a "nyomaték" :)
Sztem átnyomás kérdésében az emelési magasság fontosabb. Ezért is vannak olyan szűrök amik például kisses átfolyással rendelkeznek, viszont könnyebben megküzdenek nagyobb mennyiségű szűrőanyaggal.
Ez is olyan eset.
De bővebben majd a szakértők megmondják.
 
45 literes aksiba az 1200lph-s szűrő külső reaktorral is elég. Még akkor is, ha csak gyengébb, 1.5-1.8m -t emelő szűrőt veszel.

(Bár ez inkább a szűrő választási segítség vagy hasonló topikba való. Nem a DIY-be :) )
 
No kérem.
Nekiláttam összerakni az új szűrőt.

"még nincs teljesen kész de már majdnem elkezdtem"

Sikerült beszerezni a tisztító dugót, nem volt egyszerű de sikerült.
A 160-as méret mellett döntöttem, a 200-as KG cső már túl sok helyet foglalt volna. A térfogata így is 9 liter körül lesz, ami szerintem több mint elég, 45 literhez.

100_1632.jpg
100_1643.jpg
100_1640.jpg
Úgy tervezem, hogy az előszűrést szivacsokkal fogom megoldani TM-20 illetve TM30-as szivacsból, van még 45-ös is lehet, hogy még az is bekerül, meglátom a pumpa, hogy bírja.
A biológia szűrést a jelenlegi 3 liter kerámia gyűrűvel gondoltam megoldani + Eheim Substrat Proból 2 liter, meg még valami ami belefér. A lávakővel ami most van még nem tudom mit kezdjek. Nem tudom, hogy érdemes e betenni, vagy jobb lenne teljesen elfelejteni?

A pumpa anyagi okokból Hydor Seltz L30-as lesz 1200 l/h-val.
 
Üdv!

Akkor engedjétek meg, hogy megmutassam az én szűrőmet is.

Térfogad : kb 8l
A szűrőház 160-as PVC csőből készült. A tömítést alul egy bele való PVC dugó végzi, gumigyűrű segítségével. Fönt gumilap van a kupakban, amit 3 db békapánt szorít rá a csőre.

A szivattyú egy EHEIM 1002-es, 1000l/h, 2m emelési magasság, és 24W.

41SiISDzoXL._SL500_AA300_.jpg

A pumpa belül kapott helyet, sok variáció volt, de végül is ez lett a végleges, és szerintem a legbiztonságosabb. Mint a képeken látszik, a kupak tetejébe egy hajlított alu lemezzel fogattam föl a szivattyút. A csavarokat kívülről süllyesztettem, és a tömítést sziloplaszt végzi. A szivattyú vezetékét elvágtam végül, nem akartam kockáztatni, de ezzel mégis kockáztattam...méghozzá 3év garit. Reméljük nem lesz semmi gond vele.

page2.jpg

A ki, és befolyók műanyag csövek, a tömítésről tömszelencék gondoskodnak.
Először a test legalján volt a szívóág, de mivel körülményes volt így a szétszedés, így ebből egy "feltöltő" lett. A szívóágat is a tetejére helyeztem ezután, mivel így könnyebb volt szétszedni. A fent beömlő cső pont belecsatlakozik a szűrőbe ragasztott vékony PVC-be. Így a víz fölül megy be, de mégis alulról érkezik. Hogy valamennyire tömítsen ez a rész, egy szivacsdarabot vágtam bele a csőbe, és kapott még egy formás kupakot.

page1.jpg

A szűrőanyag; szivacsdarabok ülepítő gyanánt, vmilyen extra porózus kő, és perlonvatta.


001.jpg
A kérdéses szűrőanyag.

Egy robbantott ábra a szűrő működési elvéről, ha a leírás kevés lett volna:
4603891267_88f3ce7ffa_o.jpg
 
Ez is egy ügyes megoldás. Grat.

A húsz literhez az 1000L/h nem sok egy kicsit? Nem forognak benne a halak?
 
Sityesz said:
Ez is egy ügyes megoldás. Grat.

A húsz literhez az 1000L/h nem sok egy kicsit? Nem forognak benne a halak?

Köszi. Igen, korábban úgy volt, de most egy 54l-es aki alatt szeretném járatni! Abba szerintem jó lesz.
 
Üdv a "Mérnök Csapatnak"!

A külső szűröm (Eheim 2224) rendetlenkedik. Konkrétan valahol kis mértékben csepeg. Miután minden "kütyüt" kicseréltem arra az elképzelésre jutottam, hogy lehet, hogy a szűrőkosár illesztése a nem megfelelő. Ha nem muszáj nem vennék. Arra gondoltam, hogy a szűrőanyagot rétegesen (pl harisnyában) tenném bele. Így szűrőkosár nélkül menne. Kérdés nagyon elvetélt ötlet? Nem harisnyába hanem ...? Azt (az oldalt olvasgatva láttam egy krumplis hálóra hasonlító valamit) hol lehet venni?? Kár "barkácsolni" cseréljem a szűrőkosarat. Egyébként tudtok vmi tuti helyet ahol EHEIM szűrőket javítanak?

+1 Szét lehet szedni a tetejét ahogy az alább látható?
http://www.akvariumshop.hu/?gclid=CNix- ... Zwod2nLl9g
Próbáltam nem ment, szétbarmolni meg nem akarom.

A segítséget előre is köszöni

...aki holtig tanul
 
Back
Oldal tetejére