• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Külső szűrő

Sok mindent olvastunk pro és kontra, de ha egy valóban kompetens fórumtárs is hozzászólna, az mindnyájunk épülésére szolgálna.
A BME-n a meghibásodott épület gépészeti elemeket vizsgálták. Az élettartam 25-30 évre volt becsülve de meghibásodás előfordult 3. hónap, és 3.év között is. Mindent vizsgáltak még a fűtővíz mintát is, mert hogy az alumínium elemek egy idő után elfogytak.

Csak azoknak írtam a bevezetőt akik esetleg majd nem akarják végigolvasni a vizsgálatot:
A hibás radiátorokat leszerelve, azokból sötét szürke színű víz volt üríthető, amely szürkés fehér por jellegű korróziós terméket tartalmazott.

Egyetlen berendezésnél sem találtunk olyan szabálytalan szerelést, ahol a réz fűtőcső közvetlenül csatlakozott volna az alumínium fűtőtesthez. A legtöbb rendszerben a fűtőtestekhez csatlakozó csővezeték – megfelelő szerelvény közbeiktatásával – műanyag volt.

Néhány esetben a teljes rendszer műanyagból készült, az esetek többségében azonban a kazán és az osztó-gyűjtő közötti csőszakaszt fekete acélcsőből, vagy rézcsőből szerelték. Az osztók-gyűjtők anyaga minden esetben sárgaréz volt.

A meghibásodott összekötő csöveket az alkotójuk mentén elmetszve azt tapasztaltuk, hogy a csövekben a szabad keresztmetszet nagymértékben leszűkült, egyes esetekben meg is szűnt a lerakódott korróziós termék hatására.

A fűtési rendszerekből – mielőtt azokat megbontottuk volna - vízmintát vettünk, melynek analitikai vizsgálatát elvégeztettük.
A vízminták vizsgálati eredményeinek egy összefoglaló (jellemző) táblázatát az alábbiakban közöljük.


A réz koncentrációja legfeljebb 0,2 mg/dm3 lehet a fűtővízben, de ezt a határértéket egyetlen esetben sem lehetett kimutatni.
- a vízminták pH értéke (7 …8,5) egyetlen esetben sem közelítette meg a pH=9 értéket, ahol már nagy korróziós sebességgel kellene számolni.

A korrózió kialakulásában a döntő tényező a megengedettnél magasabb oldott oxigén koncentráció.
A vizsgálati eredmények 6 hónap-tól 3 év-ig használt fűtővizekből nyert mintákból születtek, amit előzőleg konyhai ivóvíz csapból töltöttek fel.



A fűtővíz oldott oxigén tartalma nagyobb volt a korróziós folyamatok szempontjából ideálisnak tekinthető 0,10 mg/dm3 értéknél
a CaO tartalom nem érte el a 250 mg/dm3-,
a Cu tartalom a 0,2 mg/dm3 értéket.
A Cl- ion koncentráció,
a pH érték,
a kötött CO2 tartalom is megfelelő volt.

Várható élettartamuk 25 - 30 év.
Kedvező körülmények:

fűtővíz pH értéke 7,0-8,5
fűtővíz oldott O2 tartalma ≤ 0,1mg/dm3
rézion tartalom max. 0,2 mg/dm3
öK<200 CaO

Korrózió sebességét befolyásoló tényezők:
a fűtővíz pH-értéke,
a fűtővíz összetétele (oldott só-, fémion- és oxigén tartalma),
a fűtővíz hőmérséklete,
a fűtővíz áramlási sebessége,
hegesztett kivitelű hőleadóknál a hegesztés minősége

A pH hatása a korrózió sebességére és a korrózió folyamatára

Ha a fűtővíz pH értéke ≥8, akkor a korrózió sebessége erőteljesen nő.
A pH értékének 8-ról 9-re emelkedése háromszoros,
9-ről 10-re emelkedése már tízszeres korróziósebesség növekedést eredményez.

A fűtővíz minőségének hatása a korróziós folyamatokra

A fűtővíz minősége az alumínium felületén képződött védőréteg kialakulását jelentős mértékben befolyásolja.

Szobahőmérsékleten, víz jelenlétében az Al felületén vékony bayerit – A1/OH/3 réteg jön létre.
Forró víz hatására a bayerit réteg kémiailag ellenállóbb
bőhmit – Al2O3H2O réteggé alakul át.

A pórusmentes bőhmit réteg 3,5 – 9,0 pH értékű közegekben a fém kémiai ellenálló képességét növeli.

Stabil ellenálló 0,5 – 0,9 mm vastag bőhmit réteget forró, ionmentes vízben lehet kialakítani.

Hálózati vezetékes vízben 70 - 100°C közötti hőmérséklet tartományban azonban csak instabil réteg alakul ki.

A bőhmit rétegekbe beépülő vízkő és egyéb sók (szennyező anyagok) az agresszív hatásokkal szemben csökkentik a védőréteg ellenállását.

A fűtővíz pH-ja döntő befolyással van a hidroxid-réteg képződésére is. A hidroxid-réteg a lúgos tartományban lazább szerkezetűvé válik, bizonyos esetekben le is oldódik.

Az alacsonyabb pH=6,9 – 7,1 értékű vizekben kisebb a hidrogén fejlődés, tömör, vékony védőréteg keletkezik. A korrózió sebessége kicsi.
 
Szerintem, de lehet, hogy tévedek.
Szűrőnél alsó bejövő felső elmenő fent a szivattyú: Egyenletesebb vízáramlás a szűrőanyagon könnyebb légtelenítés kisebb alapterületet foglal el. Rövidebb nyomó cső Jobb l/h hozam.
Szűrőnél felső bejövő alsó elmenő lent a szivattyú: Egyenetlenebb vízáramlás a szűrőanyagon nehezebb légtelenítés nagyobb alapterületet foglal el. Hosszabb nyomó cső rosszabb l/h hozam.
 
Bocsánat, hogy a véleményem más. Bár nekem is alulról felfelé áramlik a víz, és a pumpa fent van, de meggyőződésem, hogy hót" mindegy, hogy hol van, alul vagy felül. A trutyi nem fog alul leüllepedni, mert a fajsúlya kb. azonos a vízével, az áramlás pedig jelentős a szűrőben. Minden képpen a szűrőanyagban fog fennakadni. Mondjuk, ha kavicsot, vagy homokot kellene kiszűrni a vízből, akkor elvárhatnánk, hogy lent maradjon...
Azért a szokminden mást is beszív a szűrő, nem csak mulmot, és ha utanaolvasol a keramiagyürük funkciójanak a szürőben, akkor azt olvashatod, hogy ezek között kis örvények alakulnak ki
A BME-n a meghibásodott épület gépészeti elemeket vizsgálták. Az élettartam 25-30 évre volt becsülve de meghibásodás előfordult 3. hónap, és 3.év között is. Mindent vizsgáltak még a fűtővíz mintát is, mert hogy az alumínium elemek egy idő után elfogytak.
.
Úgy a 2000-es évek elején építettem számítógépbe vízhűtőt, a procira akkor már kaptam gyári blokkot, viszont a hőcserélőm egy Opel Cadett fűtőradiátora volt ez réz, míg a hűtőblokkból akkor csak aluminium volt a boltban ( mérgelődtem is, mert milyen webáruház az amiben alig van raktarkészlet? )
Lényeg, hogy összeraktam így, és korróziógatlóként használtunk kevés fagyállót is meg persze ioncserélt vizet. Pár hónap múlva azt vettem észre, hogy folyat a proci blokkja, mikor szétszedtem (alu lap volt, műanyag felső résszel, akkor az alumíniumon mély krateres bemaródások voltak. Vagyis valahogy itt is előjött az, mint a villamosságban ahol nem szabad a réz és az alumínium drótot összetekerni. Ha jól tudom a réz pozitívabb fém.
Itthon magam szereltem, és jelenleg a nappali felújítása miatt szerelem is a fűtést. Mikor belemélyedtem a témába, akkor olvastam a zárt tagulási tartály előnyét a nyitottal szemben. Ez utóbbin ugyanis az oxigén be tud oldódni, ezáltan növelve a víz oxigéntartalmát, és a korrózió eséjét.
Akváriumnál én max rezet szoktam használni ha nincs más, így kicsi az esély, hogy az elfogyna.
 
Azért a szokminden mást is beszív a szűrő, nem csak mulmot, és ha utanaolvasol a keramiagyürük funkciójanak a szürőben, akkor azt olvashatod, hogy ezek között kis örvények alakulnak ki

Úgy a 2000-es évek elején építettem számítógépbe vízhűtőt, a procira akkor már kaptam gyári blokkot, viszont a hőcserélőm egy Opel Cadett fűtőradiátora volt ez réz, míg a hűtőblokkból akkor csak aluminium volt a boltban ( mérgelődtem is, mert milyen webáruház az amiben alig van raktarkészlet? )
Lényeg, hogy összeraktam így, és korróziógatlóként használtunk kevés fagyállót is meg persze ioncserélt vizet. Pár hónap múlva azt vettem észre, hogy folyat a proci blokkja, mikor szétszedtem (alu lap volt, műanyag felső résszel, akkor az alumíniumon mély krateres bemaródások voltak. Vagyis valahogy itt is előjött az, mint a villamosságban ahol nem szabad a réz és az alumínium drótot összetekerni. Ha jól tudom a réz pozitívabb fém.
Itthon magam szereltem, és jelenleg a nappali felújítása miatt szerelem is a fűtést. Mikor belemélyedtem a témába, akkor olvastam a zárt tagulási tartály előnyét a nyitottal szemben. Ez utóbbin ugyanis az oxigén be tud oldódni, ezáltan növelve a víz oxigéntartalmát, és a korrózió eséjét.
Akváriumnál én max rezet szoktam használni ha nincs más, így kicsi az esély, hogy az elfogyna.
Így ahogy írod.
De végül is a lényeg: Bármi fajta réz idom, csavar, szobor van az akvárium vízrendszerében, amennyi beoldódik, egyszerűen nem tud felhalmozódni! A növények keveset de mégis többet vesznek fel mint amennyi a vízbe oxidálódik. A kötelező vízcserék miatt ha akarnánk se tudnánk réz szintet tartani akváriumban, mikró elem bevitele nélkül, akár egy egy kilós rézdarab vízben tartása mellett sem!
 
Bocsánat, hogy a véleményem más. Bár nekem is alulról felfelé áramlik a víz, és a pumpa fent van, de meggyőződésem, hogy hót" mindegy, hogy hol van, alul vagy felül. A trutyi nem fog alul leüllepedni, mert a fajsúlya kb. azonos a vízével, az áramlás pedig jelentős a szűrőben. Minden képpen a szűrőanyagban fog fennakadni. Mondjuk, ha kavicsot, vagy homokot kellene kiszűrni a vízből, akkor elvárhatnánk, hogy lent maradjon...
Szerintem az hogy marad-e trutyi az alján és, hogy mennyi az nagyban függ a szűrőtől.
Én nemrég csinàltam egyet àtlátszó tartályból, igaz nem sok, de azért látni, hogy rakódik le az aljára.
cb7391315c8798d8ad3cdfeb265fdf1c.jpg5834e56943bd2377dbd0e1322719374c.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-N910F eszközömről
 
Valamint, ha fentről szívja akkor jobban össze is tömörödik a cucc. Ha pedig lentről szívja fel jobban kavarodik és egy leállításkor a vissza tud hullani.
Na meg az aljába raktam terelő lemezeket így ott látszik az ülepedés.

Tapatalkkal küldve az én SM-N910F eszközömről
 
Szerintem az hogy marad-e trutyi az alján és, hogy mennyi az nagyban függ a szűrőtől.
Én nemrég csinàltam egyet àtlátszó tartályból, igaz nem sok, de azért látni, hogy rakódik le az aljára.
View attachment 32659View attachment 32660

Tapatalkkal küldve az én SM-N910F eszközömről


Nem vagyok szakértő, de az átlátszó szűrő test nem rossz ómen az álmoskönyv szerint? Elvileg ki kellene alakulnia a bacinak de a legtöbb baci, gomba sötétben érzi jól magát.

Más különben nagyon tetszik:) honnan szerezted hozzá a cuccokat? Csővezeték csak ragasztva van jól látom?
 
Szerintem az hogy marad-e trutyi az alján és, hogy mennyi az nagyban függ a szűrőtől.
Én nemrég csinàltam egyet àtlátszó tartályból, igaz nem sok, de azért látni, hogy rakódik le az aljára.
View attachment 32659View attachment 32660

Tapatalkkal küldve az én SM-N910F eszközömről
Megadom magam. :notworthy:

Nagyon tetszetős a megoldásod. Első közelítésben szintén ilyen edényből akartam csinálni a szűrőt. Vettem is kettőt, de aztán mégsem használtam fel, mert nem bíztam benne, hogy:
- légmentesen zár
- elég nagy lesz
Az első feltevésem, úgy látszik, szintén tévedés volt.

Az akváriumod is nagyon tetszik. Pont az ízlésemnek megfelelő, természetes hatású. Tehetnél fel róla más nézetből is képet (esetleg másik topicba, hogy ne legyen O.T.).
 
Utoljára módosított:
Üdv! Nekem is alulról felfelé áramlik a víz ebben a csőben.IMG_0275.JPG
Az egészet körbeveszi egy nagyobb átmérőjű cső. A kék szivacs tetején trónol a pumpa, szilikon csövön lógva, a két cső közötti részben áramlik lefelé a víz. Mivel jelentősen nagyobb ármérő mint a beszívó ág, ezért le is lassul az áramlás és a nehezebb kosz frankón kiül belőle az edény aljára. Nyilván a könnyebb frakció a szűrőanyagban landol, de a nagyja darabos kosz az lent marad. Igy néz ki kívülről:IMG_0041.JPG
(Bár itt pont kint van a pumpa ideiglenesen, mert nagyon fűtött, de azóta már megint belülre került egy másik, ami nagyon frankó kis cucc. Oase-csak ajánlani tudom)
Kb így kell elképzelni a belsejét, bár ez még szintén a sicce pumpa ami hangos és melegít mint az állat. Amennyire szeretem a micra-t ez a syncra pont annyira :poop:.
IMG_0276.JPG
Illetve a sárga nitriveces flakon helyett már szilikon cső van, azon lóg az Oase OptiMax800. Pingponglabdás légtelenítőt figyelitek????:cool: Automata...de azért kívülről egy csappal el tudom zárni. A labda csak azért jó mert ha megtelik nem spriccol a víz a légtelenítőn, nem kell kapkodni a csappal. Remélem hozzátettem valamit.:wacky:
 
Nagyon klassz megoldás, gratulalok hozzá! Ezeket a gyorscsatlakozós bekötéseket meghagytad? Én tartok tőlük a kis furatuk miatt nagyon folythatnak. Vízcserélőmben hasonló miatt szívok, mert hiába a 15 vagy 16-os többrétegű cső ha a fittingjeinek a furata kb 8-as, és a kazánszivattyúval is csak csordogál rajta a víz. 40 perc mire 80-90 liter vizet lecserélek .
 
Nagyon klassz megoldás, gratulalok hozzá! Ezeket a gyorscsatlakozós bekötéseket meghagytad? Én tartok tőlük a kis furatuk miatt nagyon folythatnak. Vízcserélőmben hasonló miatt szívok, mert hiába a 15 vagy 16-os többrétegű cső ha a fittingjeinek a furata kb 8-as, és a kazánszivattyúval is csak csordogál rajta a víz. 40 perc mire 80-90 liter vizet lecserélek .
Legrosszabb döntésem volt a gyorscsati.:banghead::cry: Megvettem 3500ér darabját a collosnak:confused:, ennek 15mm volt a gyári mérete, felfrúrtam 17mm-re és egy évben 1x szedem szét. :ROFLMAO:Hát erre elég lett volna a csavaros csatlakozója a csapnak én meg b@szkódtam a csap-gyorscsati összemókolással meg minden. Pedig, mint a csap felett is látszik, szép csavaros kötés van rajta. Pont olyan volt alul is...Ráadásul a gyári O gyűrűnél szívta a levegőt (nem cseppent a mocsok, csak a szívóág levegősödött :mad:) Hát ennyi, tanulópénz vagy mi...
ui. első képen a műanyag kannából vágott falikút az jó döntés volt, de ez... felesleges mint a pápa f@sza
 
Sziasztok!
A múltkor pozitív véleménnyel voltatok a kis szűrőről, így röviden bemutatnám.
Az akvárium szerintem nem nagy durranás, igaz pár hete csinaltam egy factory resetet, de azért mégsem indítanék neki külön naplót.
Róla csak annyit, hogy egy időben az amanok sűrűn ikráztak és az üvegessel s.o.s ben össze dobattam ezt a kis kockát. (Ez látszik is rajta) Aztán mikor meglett az amonok nem ikráztak többé[emoji21], így a gyerekeknek vettem bele guppikat. Csak azt nem tudtam, hogy ezek ilyen szaporàk, és koszolnak is rendesen.Szóval a benne lévő Resum 380-ast hetente kellett takarítanom, ezt megunva kezdtem el agyalni egy kis külsőn. (Itt jegyzem meg, hogy van egy 60as akvám is amihez egy 160as Pvc csöves Eheim szűrős dolgozik, azt majd egyszer benaplózom rendesen is) Így tehát már volt itthon hozzá szűrőanyag: Bio Rio és 16-os polikarbonát cső.
A szűrő ház egy spagetti tároló doboz[emoji3]Asszem 600Ft volt.
A lelke a Resum 380 as. Szűrőanyag Eheim szivacs, BioRio és perlon vatta. Az aljába távtartónak és ülepítőnek egy 0.5L-es flakonból vágtam ki egy darabot, azt ketté vágva egymással szembe helyeztem el.

A szűrő egyenes kiömlőjet használtam úgy hogy levágtam a levegő csonkot és azt beragasztottam a tetejébe. A dobozon a lyukakat felmelegített 15-ös rézcsővel készítettem. A ragasztások olvasztós ragasztó pisztolyal készültek.
A tetejében beraktam a szűrő levegőszabályzó csavarjàt, ez így tökéletes a feltöltésre és a légtelenítésre.
(Feltöltéskor csak kicsavarom, jól megszívom és szépen légmentesen feltölti a befolyó ágról)
A ki- és befolyó ágak csak egyszerűen hajlított pc csövek, ezek még finom hangolásra várnak.
A tető és a ház közzé a biztonság kedvéért nyomtam egy kis gumián pasztát, így tuti nem ereszt.
77d11946435aea3bd7f552610fd4eb20.jpgd4c63f8e306b4be70cd941680cd095a4.jpg2ae017f4f96cde0b312b2cee672b2d9e.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-N910F eszközömről
 
A második képen látni a kapacitás különbséget. A harmadiknak nem ezt akartam tenni, de már mindegy(lett volna olyan is ahol nincs orrspray meg poló[emoji16])

Tapatalkkal küldve az én SM-N910F eszközömről
 
Tervezem még, hogy befóliázom a tartály, mert egy idő után még csúnyább lesz a trutyitól.
Meg a befolyó szűrőcsövet kellene meg bevágnom és ledugózzam, hogy a kék szivacs is kikerüljön onnan.
A kifolyót gondoltam először öblösíteni, de már nem látom értelmét.


Tapatalkkal küldve az én SM-N910F eszközömről
 
Sziasztok!
A múltkor pozitív véleménnyel voltatok a kis szűrőről, így röviden bemutatnám.

View attachment 32781View attachment 32782View attachment 32783

Tapatalkkal küldve az én SM-N910F eszközömről
Szia!
Köszi a bemutatót. Továbbra is nagyon tetszik. Gondos, szép munka. (y)
Tehát a tömítés szerinted sem tökéletes eredeti állapotában, azért kellett a szilikonragasztó. Biztos, ami biztos.
Az akvárium (jobb oldala) is az ízlésem szerinti. El tudnék képzeni a bal oldalra, is egy ilyen kavicsos fedést a barna aljzatra. ;) De ez más téma, bocs...
 
Sziasztok!
A múltkor pozitív véleménnyel voltatok a kis szűrőről, így röviden bemutatnám.
Az akvárium szerintem nem nagy durranás, igaz pár hete csinaltam egy factory resetet, de azért mégsem indítanék neki külön naplót.
Róla csak annyit, hogy egy időben az amanok sűrűn ikráztak és az üvegessel s.o.s ben össze dobattam ezt a kis kockát. (Ez látszik is rajta) Aztán mikor meglett az amonok nem ikráztak többé[emoji21], így a gyerekeknek vettem bele guppikat. Csak azt nem tudtam, hogy ezek ilyen szaporàk, és koszolnak is rendesen.Szóval a benne lévő Resum 380-ast hetente kellett takarítanom, ezt megunva kezdtem el agyalni egy kis külsőn. (Itt jegyzem meg, hogy van egy 60as akvám is amihez egy 160as Pvc csöves Eheim szűrős dolgozik, azt majd egyszer benaplózom rendesen is) Így tehát már volt itthon hozzá szűrőanyag: Bio Rio és 16-os polikarbonát cső.
A szűrő ház egy spagetti tároló doboz[emoji3]Asszem 600Ft volt.
A lelke a Resum 380 as. Szűrőanyag Eheim szivacs, BioRio és perlon vatta. Az aljába távtartónak és ülepítőnek egy 0.5L-es flakonból vágtam ki egy darabot, azt ketté vágva egymással szembe helyeztem el.

A szűrő egyenes kiömlőjet használtam úgy hogy levágtam a levegő csonkot és azt beragasztottam a tetejébe. A dobozon a lyukakat felmelegített 15-ös rézcsővel készítettem. A ragasztások olvasztós ragasztó pisztolyal készültek.
A tetejében beraktam a szűrő levegőszabályzó csavarjàt, ez így tökéletes a feltöltésre és a légtelenítésre.
(Feltöltéskor csak kicsavarom, jól megszívom és szépen légmentesen feltölti a befolyó ágról)
A ki- és befolyó ágak csak egyszerűen hajlított pc csövek, ezek még finom hangolásra várnak.
A tető és a ház közzé a biztonság kedvéért nyomtam egy kis gumián pasztát, így tuti nem ereszt.
View attachment 32781View attachment 32782View attachment 32783

Tapatalkkal küldve az én SM-N910F eszközömről


Ügyes:)
Hány literes az akvárium?
A légtelenítő szelep bírja a nyomást?
Ha bemegyek OBI vagy Praktiker üzletbe ott van olyan hogy gumián paszta?

Nekem egy HL-BT200 Hailea szűrő van ami elvileg <60l és 200l/h ezt érdemes felhasználni egy 50literes aksihoz? Úgy hogy spagetti tartoval használom mint fentebb:)
Van itt nekem egy szivattyú is ami BOYU SP-602 0.8m nyomás és 400l/h akár ezt is fel tudom használni de akár nagyobb szűrésre ha szerintetek jó lehet? :)
 
Back
Oldal tetejére