• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Követ bele!

H. Gábor

Főkertész
Sziasztok!
Harangozó Gábor vagyok.
Gyerekkorom óta akvarizálok, de a kertészkedést kb. 5 éve kezdtem. Jelenleg egy 20L-es nanot, egy 4dl-es picot (lásd: a másik naplómban) és egy 150L-es növényes akváriumot üzemeltetek.
Itt az utóbbiról írnék azzal a céllal, hogy tanuljuk egymás tapasztalataiból és ötleteiből. Nem tartom magam nagy szakértőnek, de azért már nagyon sokmindent megtanultam tőletek.
Úgy érzem, hogy még van hova fejlődni, így megkérek mindenkit, hogy kíméletlenül írja meg a véleményét! Az építő jellegű kritika mindig nagyon hasznos.
Történelem:
Egy 90-es akival kezdtem komolyabban akvarizálni, valamikor nagyon régen. Főleg halas vonalon, de mindig bosszantott, hogy nem szépek a növényeim. A tudás hiánya és a félreinformálások miatt nem voltam sikeres akvarista. Az Internet használata meghozta a változást, de még nagyon sok volt a probléma. Aztán rátaláltam a GA-ra. Láttam, hogy van megoldás és nem vagyok egyedül. Elkezdődött.
238be7289f9bef1568535509807bc8ab.jpg
Innentől nem volt megállás. Sokmindent kipróbáltam. Volt sok hiba, kudarc, de azért siker is.
Úgy döntöttem, hogy kicsi ez a 90L. Csináltattam egy nagyobbat (150L), mert ettől majd minden jobb lesz. [emoji3]
Nem lett jobb, de valahogy mégis jobban tetszik. Talán az arányai jobbak.
4e2bf3618b27e4cdb717d3c9149f8aed.jpg
Hát, ezen tanultam, kísérleteztem, gyakoroltam. Akkor úgy gondoltam, hogy a kövek csak zavarnak és semmi szükség rájuk, csak elveszi a helyet a növényektől. Faággal régen próbálkoztam, de csak a baj volt vele.
Szóval csak növények és néhány ékfoltos razbóra.
A technika elég gyengusz volt:
4*18W T8 világított, egy 1000L/h belső szűrő ügyelt a tisztaságra. Mert minek a drága külső szűrő, ha jó a belső is? [emoji3]
A tápozást EI szerint csináltam, de azért sokat kisérleteztem vele, hátha feltalálom a spanyol viaszt. Mindenesetre működött, szépek voltak a növényeim és jól nézett ki az akva. Évek teltek el és nagyon sokat fejlődtem.
Egyszer csak jött az ecsetalga, amitől nem tudtam szabadulni. Elegem lett és vettem egy külső szűrőt, persze kisebbet mint kellene. Kicseréltem erősebbre. Persze hogy Eheim. [emoji4]
Egy Experience 350 -re esett a választásom. Nagyon meg vagyok vele elégedve.
A lámpát is lecseréltem egy saját készítésű, LED szalagos lámpára. Persze hogy van napfelkelte és naplemente is. Így már nem csak a világítás idejét, hanem az erősségét és a színhőmérsékletét is tudom szabályozni. Maxon erősebb, mint a 4*18W T8. Kb 1W/l -t tudok elérni vele.
Úgy éreztem, hogy mostmár formába kéne önteni a szerzett tudást. Nosza rajta, követ bele!
Hát itt tartok most.
Táptalaj nincs. Aprószemü sóder van, táptablettákkal. Eddíg nagyon jól bevált, így egyelőre nem változtatok rajta.
Sajna, az elején nem fényképeztem, de most még csak 2 hetes.
314a59b05e75a6e28946458079dffedc.jpg
Ez van most.
A részletekről később írok.
 
Utoljára módosított:
Itt van a folytatás.
A medence 90*38*48 6-os üveg fekete ragasztással,hosszanti merevítőkkel és üveg fedlappal. A merevítőket jól elcseszte a készítője, mert két egymásra helyezett üvegcsíkból van, de a kettő közé nem tett ragasztót, így beszívja a vizet és jól bealgásodik.
75bfff8c7be05be82e2936ad5c715027.jpg
De legalább olcsó volt. A 90-es szélesség sem volt jó ötlet, mert ettől vagy rövidebb vagy hosszab fénycső létezik csak. Ez viszon az én meggondolatlanságom.
Mivel áttértem LED világításra, ez a probléma megoldódott. A tetővel egybeépített világítást magam készítettem. A tető hajlított alulemez, benne egy léc keret. A világítást 5050-es LED szalagokkal oldottam meg. A vezérlés tc420.
fadeb31e2e9eed12bf89ec79f4738198.jpge9977b6049bd545261fa00e4775f70d1.jpga13f908dea7b1c34faf39278c8763d71.jpg
A PC ventilátoros hűtőt egyszerűen a tetejére teszem. Nélküle túl melegnek találtam.
8c201fa61918bd7713014d5fe9d77bea.jpg
A vezérlő a szekrényben kapott helyet.
Sokan gondolják úgy, hogy a napfelkelte és naplemente effektnek semmi értelme, de VAAAN! Akinek nincs ilyen, az nem gyönyörködhet a vizivilág ébredésében és nyugovóra térésében. Reggel látni, ahogy a növényeim kezdenek kibontakozni, a halak kezdik aktivizálni magukat és boldogan kergetőznek a stresszmentes ébredés után.
Este megfigyelhető ahogy a növények összezárják leveleiket, a halak pedig szépen lenyugszanak és egy irányba állnak. Szóval megvan a szépsége ennek is.
Egyébként ezek az ékfoltos razbórák remek szinkronúszók.[emoji4] Jelenleg 30-an vannak.
Ennek az effektnek köszönhetően ki tudom tolni a világítás idejét 7-től 21-ig, így reggel is és este is gyönyörködhetek az akvában, hiszen ilyenkor vagyok otthon. Az on-off lámpákkal ez nem igazán oldható meg, mert akkor túl sok lenne a világítás ideje. Ha később kezdünk világítani, akkor persze tovább világíthatunk, de ez nem jó a növényeknek, mert a világítást a növények aktív időszakához kell igazítani.
A bútor egy hosszú komód bal oldala. Szintén saját készítésű. Sajnos a szekrénynek csak az egyik oldalát tudom használni, mert a másik oldalra ruhák kerültek.
192eab91522e5461f0bf083ce8f224c1.jpg4f6d49a365d0747abb490cd6f70c3aa2.jpg
Kicsit zsúfolt.
 
Utoljára módosított:
A szűrést egy Eheim experience 350 végzi. Na ez nagyon jó választás volt. Bivalyerős szűrő. 2m a gyári emelési magassága.
A helyhiány és a költségek miatt a mechanikai és biológiai szűrést egyben kell megoldanom. Szerintem sokan vagyunk így ezzel. Vannak akik hónapokig nem takarítják a szűrőt és azt tartják jónak, ha minél ritkábban kell hozzányúlni. Szerintem, ha nem tömődik el, akkor nem is szűr. Persze itt a mechanikai szűrésre gondolok. Szóval én előszeretettel használom a perlonvattát.
A szűrőanyagok sorrendje nálam alulról felfelé: 2 réteg gyári szivacs az alsó kosár alatt, az ülepítő részben. Még így is maradt 1-1.5cm ülepítőnek. A szivacs tetejére teszek egy perlont, hogy védje a bioszűrőt a szennyeződésektől. Ez nekem nagyon bevált. Az alsó kosárban Siporax, a felsőben Matrix van. A tetejére mégegy perlon kerül, hogy védje a rotort az apró szűrőanyag daraboktól.
A perlonvattát a rövidáru boltból veszem fillérekért, így nem sajnálom 2-3 hetente kicserélni. Cserébe olyan tiszta a víz az akváriumban, mintha nem is lenne benne. A bioszűrő anyagokat ilyenkor nem bolygatom. Azokat így valóban csak több hónap után kell tisztítani. A szűrőanyagok még csak 2 hónaposak, így még nem teljesen értek be.

A technikához tartozik még a nagynyomású co2 rendszer is. Ez egy nagypatronos megoldás 4 az 1-ben fejjel. Távolkeleti szerzemény, de nagyon jó. 150g-os Liss patront használok hozzá. Kb 2 hónapig bírja 60 bpm -el.
c4f1d489f63071ba19d51efa2e7cc80b.jpg
A beoldást a Sera kisebbik forgólapátos co2 reaktorával végzem. Nagyon jól működik és nem is hangos. Mivel a szűrőm túl erős hozzá, hamar, még a feloldódás előtt kihajtja belőle a co2-t.
Próbáltam szivacsot tenni az aljába, ami egy ideig jól is működött, de a szűrőbaciktól eltömődött és nagyon lefolytotta a szűrőmet. A megoldás egy bypass lett. Így már tökéletes.
e370a5e3e33507b1bdd4043d94618d29.jpg
 
Egy érdekes dolog a co2 mágnesszeleppel kapcsolatban:
Sokan közülünk ipari mágnesszelepet használnak akvarisztikai célra. Nem árt tudni, hogy ezek nem arra készültek, hogy 8-10 órán keresztül folyamatosan működjenek. Inkább szakaszos, néhány perces működtetésre lettek kitalálva.
Ezért is melegednek, némelyik elég erőteljesen. Alapvetően kétféle működésű mágnesszelep létezik. Az egyszerűbbnél csak egy elektromágnes van, ami elektromos áram hatására behúz egy vasmagot, mely nyit egy szelepet. Ezek elég nagy áramot vesznek fel folyamatosan a nyitott állapotban, ezért is melegednek annyira. Mindemellett még sokat is fogysztanak, ami a mindennapi hosszú idejű használat miatt jelentősen növeli a költségeket.
A másik változat tartalmaz egy elektronikát is, (ez általában nem látszik rajta) ami nyitáskor egy nagy áramú impulzussal berántja a vasmagot, de a nyitvatartáshoz már egy nagyon kis áram is elegendő neki. Ezek egyáltalán nem melegednek, és nagyon kicsi, gyakorlatilag elhanyagolható a fogyasztásuk. Ezek valók akvarisztikai célra. A közvetlen egymás utáni, sűrű ki-be kapcsolgatást viszont nem bírják. Ilyenkor tönkre megy bennük az elektronika. Szerencsére ez normál használat mellett nem fordul elő.
Nekem sajnos sikerült kinyírnom egy ilyet az akkori tudatlanságom és a kísérletezgetésem miatt. Íme:
3d0f11dd6a765795d3a313a05ae0fe44.jpgbd8967b5ade9f539cf9330757b234b5c.jpg
A kifűrészelt darabnál látszik az elektronika kis része. A cimkén látható a fogyasztás is. Nem szakmabeliek számára: a VA ugyanaz mint a W (Watt), tehát a teljesítmény felvételt jelenti. Amint látható ez 220V-ról (ami nálunk már egy ideje 230V) üzemeltetve is csak 1W.
 

Attachments

  • ba55d9e1c8fe11a99e249bfb85602022.jpg
    ba55d9e1c8fe11a99e249bfb85602022.jpg
    18.7 KB · Megtekintések: 0
  • d57883359d307f677a9d77af04fec73b.jpg
    d57883359d307f677a9d77af04fec73b.jpg
    20.7 KB · Megtekintések: 0
  • 370a6f8efc54868f9487c2891d185e18.jpg
    370a6f8efc54868f9487c2891d185e18.jpg
    60.8 KB · Megtekintések: 0
  • 7b544e5df8e009303d31d828e9cf42e0.jpg
    7b544e5df8e009303d31d828e9cf42e0.jpg
    47.5 KB · Megtekintések: 1
Utoljára módosított:
Ja, és várom ám a kritikákat, javaslatokat is, hátha valamit rosszul tudok, vagy esetleg van jobb megoldás valamire.
 
Egy kis érdekesség:
955238b7b3cbe96d2f12fc2b1f4e8e76.jpg
A kép megtekintéséhez red-cyan 3D szemüveg kell.
A Rotalák tegnap lettek megnyírva, így nem néz ki olyan jól. [emoji17]
Ja, és a halakat nem bírtam egyhelyben tartani a fotózáskor. Bocsi! [emoji4]
 
Tegnap bekerült néhány új lakó: 3 Oto és 10 db Amano. Egyből nekiestek a takarításnak. emoji4.png Igaz, nem sok takarítani való van, de ők biztos találnak ezt, azt. Láthatóan jól érzik magukat.
A berendezésről nem írtam még. Már említettem, hogy táptalajt nem használok, csak nagyon finom szemcseméretű sódert. A növényeim így is brutálisan nőnek, ezért nem tudom, hogy mi értelme van a táptalajnak. Szerintem, csak a probléma lenne vele.
Valaki felvilágosíthatna táptalaj ügyben?
A dekoráció lávakő. Ezen nagyon jól meg tudnak kapaszkodni a rátelepített növények. Egyszerű pillanatragasztóval rözítettem őket a kövekre. Marha jó, hogy vízalatt is lehet vele ragasztani.
Növények:
Cabomba caroliniana
Pogostemon erectus
Alternanthera reineckii mini
Micrantheum Monte Carlo
Cryptocoryne wendtii
Rotala rotundifolia
Ammania gracilis
Pogostemon stellatus
Hygrophila corymbosa
Hygrophila polysperma Rosanervig
Cryptocoryne parva
Taxiphyllum barbieri
Ammania bonsai
Sima csapvizet használok, de a pH-t sósavval csökkentem 6.8-re, mert különben 8 lenne.
Azt hihetnénk, hogy a csapvíz semleges, tehát pH7. Ez így is van egészen addig, míg a klór ki nem megy belőle, mert akkor pH8 lesz. Ez azért van, mert amikor klórozzák, akkor klórsav keletkezik, amit lúgozással kompenzálnak. A klór(sav) távozása után a lúg ottmarad. Ezért lúgos egy kicsit az állott csapvíz.
Hetente 50% vízcsere van csapról. Nem kezelem semmivel, de ez még soha nem okozott semmilyen problémát. A hőmérsékletét persze beállítom a töltéskor.
A vízcseréhez van egy nagyon jó, saját készítésű szerkentyűm, ami nagyon megkönnyíti a műveletet. Az ötletet innen vettem, a fórumról.
Ha esetleg érdekel valakit, szívesen bemutatom azt is.
A tápozás EI szerint, de hetente adagolva. Green Aqua Micro 25ml/hét. A macro saját készítésű, olyan mint a Green Aqua Macro, csak Nitrát nélkül, mert azt gyártanak az élőlények. Szintén 25ml/hét.

A fotok szenzaciosak! Kellene ilyen a leggyakoribb algakrol
Szívesen készítek még ilyen fotókat, csak fotóalanyom nincs hozzá.
Mondhatni, szerencsére.
Megpróbálok valami üvegben termeszteni algákat, hátha összejön.
 
Utoljára módosított moderátor által:
De jó képek ismét!!!! (y):) Köszi :)

Megengeded, hogy a két fotót hozzászólást egy külön Alga Makro topikba mozgassam?
Szerintem ez olyan dolog amit a későbbiekben is szívesen néznének sokan. De egy naplóba lehetetlen lesz megtalálni.
 
De jó képek ismét!!!! (y):) Köszi :)

Megengeded, hogy a két fotót hozzászólást egy külön Alga Makro topikba mozgassam?
Szerintem ez olyan dolog amit a későbbiekben is szívesen néznének sokan. De egy naplóba lehetetlen lesz megtalálni.
Természetesen. Akartam is javasolni.
Egy erről szóló topikban könnyebben elérhető bárki számára.
Egyébként van néhány olyan kép, amin az látszik, hogy az algaszálon van egy csomó kis bogyó. Ezek vajon alga spórák lennének?
Ha van rá igény, szívesen készítek ilyen mikroszkópos képeket másról is, de csak max. 1000x-es nagyítást tudok elérni.
 
Az új lakók jól érzik magukat.
Az Amanók szerintem az összes kis kavicsot és homokszemet megfordították mostanra, olyan intenzitással estek neki, amikor megjöttek. [emoji4]
Az Otok pedig már többször körbenyalták az akvát és az összes növényt. [emoji4]
6bb89e3608c79da6779e4949d1099b58.jpg1c3d65e23e544293bb1a68385f95a1f1.jpgb3fca9d42cb8ee4f7a8fc69d52b6b8e8.jpgd49260ee97960dbc65db82d46a45d64a.jpg
 
Ma találtam az aljzaton néhány pici ecsetalga pamacsot, de lehet hogy ez csak maradék amit az Amanók ástak ki. Remélem, hogy nem kezd elterjedni ismét. Mindenesetre elkezdtem adagolni egy pici h2o2-t, mert ezt az algák nem szeretik. Régebben is próbáltam és a növények iszonyatosan beindultak tőle. Ez sem annyira jó, mert sok növény szebb, ha lassabban nő. Egyébként utána néztem egy kicsit és azt olvastam, hogy a h2o2 pl. az esővízben is megtalálható. Mivel erős oxidáló szer, felgyorsítja az élőlények életfunkcióit, anyagcseréjét. Nagyon kis mennyiségben hasznos, sőt még a szervezet is előálit valamennyit, ha szükség van rá, de nagyobb mennyiségben igen káros. Szóval az a kérdés, hogy mennyi lenne még ártalmatlan?
 
A h2o2 adagolása nem jött be. A növények beindulnak tőle, de sajnos a pontalga is nagyon örült a serkentőnek. [emoji16] Megjelent egy másik algafajta is a levelek szélén, valami fekete szőr szerű. Hasonlít az agancsalgához, de nem ágaznak el a szálak, viszont nem is olyan, mint az ecsetalga.
Attól tartok, hogy a h2o2 pusztítja a szűrőbacikat. Inkább nem próbálkozom vele többet.
Adtam a vízhez egy kis baci kultúrát, meg egy kis Carbot. 3 nap múlva a fekete szálak elvörösödtek. Hurrá! Pusztul a nyavalyás. [emoji4]
A pontalga is megállni látszik.
A növények úgy megnőttek, hogy eljött az ideje a kaszálásnak. Előtte lőttem egy képet.
0caa86e52e32631f196a873f24279d9d.jpg
Most látom, hogy valamelyik vegetáriánus lakónak ige jó étvágya van, mert az összes moha le van legelve. Csak a csupasz szárak vannak meg. Így sosem lesz mohás sziklám.[emoji17]
 
Ma találtam egy levedlett Amano páncélt. Olyan jól érzik magukat, hogy kibújnak a bőrükből. [emoji4]
Gyorsan kikaptam és beraktam a mikroszkóp alá. Érdekes, hogy a páncélon belül rengeteg kis egysejtű szaladgált. Készítettem pár fotót.
da4d693823f04d9770d94a211ed1ce3e.jpg
Ez egy olló.
7db8aca391caac93217f476591e6c226.jpg
Ez pedig egy úszó láb.
8b32e7b8038edb12d8128fed6c29e304.jpgc61e324bf766c2b1e4bce8a46f98856d.jpg449c41488aad46a23d6138b80f21cb24.jpg
Egy láb izület és egy láb. Az utolsó kép sötétlátóteres beállítással készült.
Végül egy videó a láb páncélban rohangáló egysejtűekről.
 
Jelenleg is alakulóban van az akvárium. Vannak benne megmentett növények is. Ezeket majd el fogom helyezni rendesen vagy kiveszem ami nem kell.
Lassacskán alakítok mindent, nem sürget semmi. Megfigyelem, hogy melyik növény hogy viselkedik, hogy néz ki és az alapján döntöm el, hogy hová kerüljön ill. bent maradjon-e.
Az Anubias Nana Petit szépen benőtte a baloldali nagy követ.
Eredetileg ez volt a terv, de most nem igazán tetszik így. Önállóan gyönyörű, csak az összkép nem jó így.
Gondoltam, leszedem a kő egy részéről, hogy a kő is kilátszódjon, de nem tudom eldönteni, hogy honnan.
Egy kis segítség jól jönne.
a6b33aaf8809b627e870d538ba814177.jpgc15363cf18c5bf173321cf9d17c5f08b.jpg

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Back
Oldal tetejére