• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kövek tisztítása

Üdv.
Srácok a Marmolada -ból kikerült seiyru kövek még mindig vödörben vannak.Gondoltam megpucolnám őket.Mit keverjek amiben be tudnám dobni a köveket az alga eltávolítása miatt????Carbos esetleg hypos oldat?????Jó fél vödörnyi áztató folyadék kellene amibe elférnek egyszerre. @Luigi13 Ati nektek van erre valami bevált módszeretek?????
Spriccelős flakonba 1-1 carbo-víz keveréke, bespriccel, hagy megszáradni, lemos, kész, Nálam működött. (y)
Volt kollégámnál 450 literes akváriumban kb 100-120 kg kő volt, kádba engedtünk annyi vizet, hogy ellepje, meg kapott 5-6 liter hipót. Egy napig ázott, utána volt takarítva, de nem volt teljes a siker, hamar visszaalgásodott.
 
Sziasztok,

az ecet nem jön szóba, ha Seiryu követ szeretnék beáztatni, tisztítás céljából induló akváriumba? Ez a sósav engem megriaszt kicsit. Vagy csak mosogató gép 75 fok, aztán annyi? Egyébként nagyon kedves tanácsot kaptam a GA-ban, hogy sósav, nem kötekedni akarok :), csak én hülye azt se kérdeztem meg, hogy miért is? Jobb lesz a színe? Lejön róla oda nem való anyag? köszi, Zs
 
Sziasztok,

az ecet nem jön szóba, ha Seiryu követ szeretnék beáztatni, tisztítás céljából induló akváriumba? Ez a sósav engem megriaszt kicsit. Vagy csak mosogató gép 75 fok, aztán annyi? Egyébként nagyon kedves tanácsot kaptam a GA-ban, hogy sósav, nem kötekedni akarok :), csak én hülye azt se kérdeztem meg, hogy miért is? Jobb lesz a színe? Lejön róla oda nem való anyag? köszi, Zs

Szia!

Ha még aktuális, én is ecetben áztattam a seiyru köveket, és a rászáradt kosz/alga/kitudjami maradványok 90%-át leszedte. 5kg kőhöz 1 liter 20%-os ecetet használtam, plusz annyi vizet, hogy ellepje a köveket a vödörben. A végére teljesen fekete lett a lé a kosztól. Kapnak majd még egy ilyen fürdőt, hogy a maradék 10%-tól is megszabaduljak.
Szóval szerintem az ecet is teszi a dolgát, csak gondolom lassabban, mint a sósav.
 
Szia!

Ha még aktuális, én is ecetben áztattam a seiyru köveket, és a rászáradt kosz/alga/kitudjami maradványok 90%-át leszedte. 5kg kőhöz 1 liter 20%-os ecetet használtam, plusz annyi vizet, hogy ellepje a köveket a vödörben. A végére teljesen fekete lett a lé a kosztól. Kapnak majd még egy ilyen fürdőt, hogy a maradék 10%-tól is megszabaduljak.
Szóval szerintem az ecet is teszi a dolgát, csak gondolom lassabban, mint a sósav.
2%-os sósav oldatban szerintetek mennyi időt állhat a kő? Vhol olvastam, hogy pezseg a seiryu, de amik vannak nekem is, azon is fellelhetőek barnás foltok, ami kefével ugyan enyhén jön, de nagyon lassan. Sósav van itthon, de abban nem igazán kefélnék hosszú távon csupasz kézzel, gondolom gumikesztyű a barátom :ROFLMAO:
 
2%-os sósav oldatban szerintetek mennyi időt állhat a kő? Vhol olvastam, hogy pezseg a seiryu, de amik vannak nekem is, azon is fellelhetőek barnás foltok, ami kefével ugyan enyhén jön, de nagyon lassan. Sósav van itthon, de abban nem igazán kefélnék hosszú távon csupasz kézzel, gondolom gumikesztyű a barátom :ROFLMAO:
Ha belerakod a sósav oldatba a köveket, akkor az oldat elkezd majd pezsegni. Ha abbahagyta a pezsgést, akkor a sósav oldat vagy kimerült, vagy leoldott mindent, amit letudott. Ekkor leöntheted a kövekről a löttyött. A sósav mellett szerintem nem nagyon kell majd kefélgetni a köveket, ha mégis maradt kosz, akkor rakd be őket egy újabb fürdőre. :)
 
2%-os sósav oldatban szerintetek mennyi időt állhat a kő? Vhol olvastam, hogy pezseg a seiryu, de amik vannak nekem is, azon is fellelhetőek barnás foltok, ami kefével ugyan enyhén jön, de nagyon lassan. Sósav van itthon, de abban nem igazán kefélnék hosszú távon csupasz kézzel, gondolom gumikesztyű a barátom :ROFLMAO:
Gumikesztyűt feltétlenül használj! Főleg töményebb oldatnál - mert nyugodtan használhatsz töményebbet is! És ázhat benne a kő akár elég sokat is, csak számolj bizonyos következményekkel:
https://akvakertesz.hu/threads/koevek-es-sziklak.147/page-49#post-280033
 
Gumikesztyűt feltétlenül használj! Főleg töményebb oldatnál - mert nyugodtan használhatsz töményebbet is! És ázhat benne a kő akár elég sokat is, csak számolj bizonyos következményekkel:
https://akvakertesz.hu/threads/koevek-es-sziklak.147/page-49#post-280033
Uhh ezt köszi! Sokat segít, igazából csak a földet (ez már megvolt nagynyomásúval) illetve vmi maradványok/lerakódások vannak rajta, azt akarom letisztítani teljesen. Akkor kap egy éjszakát 5%-ban, utána csak sikálom :) Ne olvadjanak el :D
 
Na visszatértem az ásztatásból és így néznek ki a kövek. Ebben vki tud segíteni, hogyan távolítható el? Közben az egyik kőről pici vésővel lekopogtattam. De szűkebb helyekről nem igazán tudom így levenni :( így meg eléggé csúnyácska, és pont ezt a felét szerettem volna használni.IMG_4524.JPG IMG_4523.JPG
 
Sziasztok! Ma voltunk a főnököm nyaralóján dolgozni balatonalmádiban . S onnan hoztam egy nag vödör vörös követ. Holnap meg nézem jó lesz e a aksiba . Kicsit átmosom asztán öntők rá egy kiss ecetet. Remélem nem fog pezsegni
 
Sziasztok!

Sziasztok! Ma voltunk a főnököm nyaralóján dolgozni balatonalmádiban . S onnan hoztam egy nag vödör vörös követ. Holnap meg nézem jó lesz e a aksiba . Kicsit átmosom asztán öntők rá egy kiss ecetet. Remélem nem fog pezsegni

A geológiai ókor karbon korszakára esik a Föld egyik jelentős hegyvonulatának, a Variszkuszi hegységnek a kialakulása. Ez Dél-Írországból Dobrudzsáig átszelte Európát. Hazánk területén is magashegység volt, a külső erők azonban a Föld perm korszakának végén erősen lepusztították, alacsonyították, koptatták. A szél, a víz által szállított lepusztulás-termékből, azaz homokból, kavicsból alakultak ki a korszakra jellemző vörös színű homokkövek. Ezek megtalálhatók a Mecsekben, a Balaton-felvidéken. A vörös homokkő Balatonalmádi – Alsóörs - Csopak – Balatonszepezd - Révfülöp környékén, a part közelében még a felszínen van, délnyugat felé haladva azonban mind mélyebbre süllyedt.

A permi vörös homokkő tehát mintegy 310 millió évvel ezelőtt, a földtörténeti ókor végén keletkezett. Anyagát negyedmilliárd éve folyóvizek rakták le, melyek félsivatagi környezetben tartottak a közeli tenger felé. A kőzet jellegzetes, többnyire fakó lilásvörös-barnásvörös színét a homokszemcsék közötti hézagokban elhelyezkedő és a szemcsék felületét bevonó vasásványok.


AmegA
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!



A geológiai ókor karbon korszakára esik a Föld egyik jelentős hegyvonulatának, a Variszkuszi hegységnek a kialakulása. Ez Dél-Írországból Dobrudzsáig átszelte Európát. Hazánk területén is magashegység volt, a külső erők azonban a Föld perm korszakának végén erősen lepusztították, alacsonyították, koptatták. A szél, a víz által szállított lepusztulás-termékből, azaz homokból, kavicsból alakultak ki a korszakra jellemző vörös színű homokkövek. Ezek megtalálhatók a Mecsekben, a Balaton-felvidéken. A vörös homokkő Balatonalmádi – Alsóörs - Csopak – Balatonszepezd - Révfülöp környékén, a part közelében még a felszínen van, délnyugat felé haladva azonban mind mélyebbre süllyedt.

A permi vörös homokkő tehát mintegy 310 millió évvel ezelőtt, a földtörténeti ókor végén keletkezett. Anyagát negyedmilliárd éve folyóvizek rakták le, melyek félsivatagi környezetben tartottak a közeli tenger felé. A kőzet jellegzetes, többnyire fakó lilásvörös-barnásvörös színét a homokszemcsék közötti hézagokban elhelyezkedő és a szemcsék felületét bevonó vasásványok.


AmegA
Szép és érdekes beszámoló. Szívesen olvasnék ilyesmit a naplók elején bevezetőként, amikor valaki felsorolja milyen követ használ majd az akváriumban,és leírja a kőzet származását illetve múltját. Mivel nagyon szeretem a köveket, és bevallom értek a kő csiszoláshoz is,:rolleyes: sajnos azzal szembesültem, hogy a legtöbb kő fantom neveken kerül forgalomba. Ami abból a szempontból jó, hogy az emberek kereskedésben veszik nem pedig elhordják a hegyet, viszont a keresettebb kövekért biztosan hatalmas mennyiségeket mozgatnak meg aminek csak x/y százaléka piacképes, így a nagyrészt marad a kitermelési helyén, de nem eredeti állapotában, hanem zúzva és kupacolva. Ettől függetlenül sok követ megismernék eredeti nevén is, és szívesen olvasnám a történetét. Érdekes dolog még, hogy amikor találunk egy kő árust vagy ásványost, a nála levő kövek felett, között lépkedünk nap mint nap és ügyet sem vetünk rá, hogy minimális munkával, és egy alap felszereléssel, ugyan olyanokra tudjuk mi magunk is csiszolni egy kopott kavicsot, mint amiért ezreket adnak ki.
 
Sziasztok!

Az interneten "balatoni vörös kő" néven található róla infó.
Korábban én (A.ttila) is szemeztem vele, de utánanéztem és az üledékes mivolta, magas vasoxid tartalma miatt a használatát elvetettem.
Nekünk akvaristáknak a vulkanikus, nagyon alacsony fémtartalmú, stabil szerkezetű kőzetekre van szükségünk!

AmegA
 
Sziasztok!



A geológiai ókor karbon korszakára esik a Föld egyik jelentős hegyvonulatának, a Variszkuszi hegységnek a kialakulása. Ez Dél-Írországból Dobrudzsáig átszelte Európát. Hazánk területén is magashegység volt, a külső erők azonban a Föld perm korszakának végén erősen lepusztították, alacsonyították, koptatták. A szél, a víz által szállított lepusztulás-termékből, azaz homokból, kavicsból alakultak ki a korszakra jellemző vörös színű homokkövek. Ezek megtalálhatók a Mecsekben, a Balaton-felvidéken. A vörös homokkő Balatonalmádi – Alsóörs - Csopak – Balatonszepezd - Révfülöp környékén, a part közelében még a felszínen van, délnyugat felé haladva azonban mind mélyebbre süllyedt.

A permi vörös homokkő tehát mintegy 310 millió évvel ezelőtt, a földtörténeti ókor végén keletkezett. Anyagát negyedmilliárd éve folyóvizek rakták le, melyek félsivatagi környezetben tartottak a közeli tenger felé. A kőzet jellegzetes, többnyire fakó lilásvörös-barnásvörös színét a homokszemcsék közötti hézagokban elhelyezkedő és a szemcsék felületét bevonó vasásványok.


AmegA
Köszi a leírást. Hazafelé a autópályán kerestem valami információt de nem találtam .
De akkor eszt tudom használni . Nem ?
Mert ügye nincs benne mészkő.
 
Sziasztok!

Az interneten "balatoni vörös kő" néven található róla infó.
Korábban én (A.ttila) is szemeztem vele, de utánanéztem és az üledékes mivolta, magas vasoxid tartalma miatt a használatát elvetettem.
Nekünk akvaristáknak a vulkanikus, nagyon alacsony fémtartalmú, stabil szerkezetű kőzetekre van szükségünk!

AmegA
hamar örültem most vettem észre a másik írásodat. De azért nagyon köszönőm , hogy igy utánna jártál.
 
Ha elkezdi sikálni a dragon követ akkor vörös sár fog maradni az egészből.
Szia!
Én is épp dragon köveket pucolok, én fogkefével! Van rajta olyan rész ami olyan agyagos, a fogkefe már nem hozza le, de ha körömmel kapirgálom úgy jön le valamennyi! Ezeket as részeket is le kell szedni a kőről? Amúgy én is azt tapasztalom, hogy ha nekiesek lekapirgálni mindent, akkor semmi nem marad a kőből! :O
 
Sziasztok!
Én is épp dragon köveket pucolok, én fogkefével! Van rajta olyan rész ami olyan agyagos, a fogkefe már nem hozza le, de ha körömmel kapirgálom úgy jön le valamennyi! Ezeket as részeket is le kell szedni a kőről? Amúgy én is azt tapasztalom, hogy ha nekiesek lekapirgálni mindent, akkor semmi nem marad a kőből! :O
 
Na visszatértem az ásztatásból és így néznek ki a kövek. Ebben vki tud segíteni, hogyan távolítható el? Közben az egyik kőről pici vésővel lekopogtattam. De szűkebb helyekről nem igazán tudom így levenni :( így meg eléggé csúnyácska, és pont ezt a felét szerettem volna használni.View attachment 29428 View attachment 29429
Hali.
Sikerült ezeket a foltokat leszedned valahogy? Nekem is hasonlóak keletkeztek rajta csak sok kisebb foltban... :(
 
Dragon követ meddig kell sikálni..???
jelenleg át nyomtam mosogatógépen, de nem hozott le mindent.
Jelenleg zuhannyal és fogkefével dolgozom rajta.. De mindig találok agyagot valahol, mert mindig színeződik a víz tőle.
Mi van akkor ha marad rajta valahol agyag réteg.??
Bellül a résekbe nem mindenhol tudok belenyúlni... Okoz valami problémát az akváriumban a későbbiekben?
 
Dragon követ meddig kell sikálni..???
jelenleg át nyomtam mosogatógépen, de nem hozott le mindent.
Jelenleg zuhannyal és fogkefével dolgozom rajta.. De mindig találok agyagot valahol, mert mindig színeződik a víz tőle.
Mi van akkor ha marad rajta valahol agyag réteg.??
Bellül a résekbe nem mindenhol tudok belenyúlni... Okoz valami problémát az akváriumban a későbbiekben?
Fogkefe....hahahaha. bocsi.
Nekem van egy tenyernel is nagyobb hosszu, kb 5 cm sörtékkel biro kefem. Folyo viz alatt...
Lattam szenvedesed es ha epp nem karacsony volna meg fel is ajanlanam hogy segitek.
Perverz modon imadom a dragont takaritani. Be szokott allni ugyan a derekem, de olyan szep a mintaja es imadom, hogy mindig felbukkan par uj lyuk, amire nem is szamitottam.
 
Köszike..
Fogkefe....hahahaha. bocsi.
Nekem van egy tenyernel is nagyobb hosszu, kb 5 cm sörtékkel biro kefem. Folyo viz alatt...
Lattam szenvedesed es ha epp nem karacsony volna meg fel is ajanlanam hogy segitek.
Perverz modon imadom a dragont takaritani. Be szokott allni ugyan a derekem, de olyan szep a mintaja es imadom, hogy mindig felbukkan par uj lyuk, amire nem is szamitottam.
Ezt nem kérném senkitől hogy tisztítsa ki helyettem, vagy hogy segítsen.
Akkor én nem jól nyomom.. tegnap már egy csavarhúzó is előkerült a mélyedésekben található agyag miatt. Illetve újabb kis járatokat túrtam ki..
De azért kezd tisztulni szerintem.
 
Back
Oldal tetejére