• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Ki milyen GH/KH+-t használ?

Ha jól tudom 3:1 az ideális arány, viszont itt:



zavart érzek az adatokban. 1000 mg anyagban nem lehet 1500 mg összetevő....
Köszi a javítást a nagy hévben véletlen lemaradt az ötös, javítom! A többi kérdés továbbra is fent áll!



iPhone 6s plus készülékről küldve a Tapatalk segítségével
 
Köszi a javítást a nagy hévben véletlen lemaradt az ötös, javítom! A többi kérdés továbbra is fent áll!
iPhone 6s plus készülékről küldve a Tapatalk segítségével

Miután nem jó a Ca:Mg arány én nem használnám önmagában, mert a végén csak bajt okozna. Ha van belőle sok és fel akarod használni, akkor a Ca arányt kellene feljavítani valamivel (pl.: CaCl2 vagy CaSO4), hogy 3:1 legyen az arány. Ehhez viszont nagyon pontosan kellene kiszámolni a hozzákeverendő anyag mennyiségét, amihez én nem értek.
 
Miután nem jó a Ca:Mg arány én nem használnám önmagában, mert a végén csak bajt okozna. Ha van belőle sok és fel akarod használni, akkor a Ca arányt kellene feljavítani valamivel (pl.: CaCl2 vagy CaSO4), hogy 3:1 legyen az arány. Ehhez viszont nagyon pontosan kellene kiszámolni a hozzákeverendő anyag mennyiségét, amihez én nem értek.
Kb 2 x annyiba kerül mint a booster és sokkal tisztább anyag mivel emberi fogyasztásra alkalmas. Ezért vonz a kíváncsiság nem beszélve, hogy csomó mikró tápanyagot is tartalmaz. Nem beszélve a kálcium ezen formája 99% ban hasznosul az élő szervezetben, ellenben minden más kalciummal. Igen sőt függ a csapvíztől is. Ezért hoztam létre ezt a témát, hogy mindenki leírhassa a véleményét ötletét! Nem magam végett csak. üdv
 
Kb 2 x annyiba kerül mint a booster és sokkal tisztább anyag mivel emberi fogyasztásra alkalmas. Ezért vonz a kíváncsiság nem beszélve, hogy csomó mikró tápanyagot is tartalmaz. Nem beszélve a kálcium ezen formája 99% ban hasznosul az élő szervezetben, ellenben minden más kalciummal. Igen sőt függ a csapvíztől is. Ezért hoztam létre ezt a témát, hogy mindenki leírhassa a véleményét ötletét! Nem magam végett csak. üdv
Ebben az esetben (hozzáteszem nem ismerem az anyagot és kémiához sem értek) lehet érdemes vele foglalkozni. Viszont javaslom, hogy egy kémiában vagy kémiai számításokban jártas szakival is beszélj, hogy miből mennyit, hogy jó legyen a végeredmény. Sok sikert hozzá és kíváncsian várom az eredményt, tapasztalatokat.
 
Ebben az esetben (hozzáteszem nem ismerem az anyagot és kémiához sem értek) lehet érdemes vele foglalkozni. Viszont javaslom, hogy egy kémiában vagy kémiai számításokban jártas szakival is beszélj, hogy miből mennyit, hogy jó legyen a végeredmény. Sok sikert hozzá és kíváncsian várom az eredményt, tapasztalatokat.
Köszi a válaszod, az a baj nekem a kémia nem fekszik a matek igen. :-d Nem tudom ki a kémi szaki akit meg tudok Ő vele elbeszéltünk egymás mellett sajnos. Van egy 200 littyós powerledes , alsó technikai tartályos teszt akvárium abban gondoltam s fogom is tesztelni amit megértettem, hogy miként lenne érdemes. A másikban mgso4 et s cacl2 vel fogok próbálkozni de azt sem tudom miként kell. Nem ismerem az ei referencia tartományokat és a képletet sajnos. Köszönöm hasonló jókat és sikereket kívánok neked is mindenben.
 
Sziasztok!
Csütörtökön indítottam egy növényes akváriumot, egyelőre csak növények vannak benne, úgyhogy nem sóztam még vissza. És 100% RO vizet használok.
Amazonia talajom van és seiryu kő nem túl sok kb 10 kg egy 182 literes akváriumban.
Ma mértem először vizet.
Annyi értéket olvastam már, hogy mi a jó , hogy már nem tudom. És szerintem nagyon alacsony a KH meg a GH.
Gondoltam megkérdezem itt, hátha kapok segítséget:)

Szóval a GH 3 a KH 1,5 a pH 6,2 a TDS meg 83.
Ez így jó? Vagy alacsony? Vagy növényekhez jó? Gondolom ha garnélát akarok akkor vissza kell sóznom!?

Előre is köszönöm a segítséget:)
 
Szóval a GH 3 a KH 1,5 a pH 6,2 a TDS meg 83.
Ez így jó? Vagy alacsony? Vagy növényekhez jó? Gondolom ha garnélát akarok akkor vissza kell sóznom!?
Megoszlanak a vélemények, de egy általános középút, ami általában minden élőlénynek jó:
KH:3-5 GH:4-6 pH:6-7 TDS:100-150
Spec.garnéláknak eltérhet az igényük.
 
Megoszlanak a vélemények, de egy általános középút, ami általában minden élőlénynek jó:
KH:3-5 GH:4-6 pH:6-7 TDS:100-150
Spec.garnéláknak eltérhet az igényük.

Köszönöm a gyors választ!
Akkor gyorsan kezdjek visszasózni mert az a növényeknek is jobb?:)
 
Köszönöm a gyors választ!
Akkor gyorsan kezdjek visszasózni mert az a növényeknek is jobb?:)

A növények a természetben lágy vízben vannak. A kertészetben esővízzel nevelik őket....
Pl a Tropica esetében ott az a nagy gyűjtő fent. Ebből táplálják a teljes kertészetet.

14115547_859029914240685_8892372352447673885_o.jpg

A növényeknek biztosan nem kell az emelés.

Max a garnélák, csigák, halak miatt adjuk.
Ha a pH-d ingadozik akkor esetleg. De az agyagos aljzatok korában ez már felejtős.
 
Akkor gyorsan kezdjek visszasózni mert az a növényeknek is jobb?
Csütörtökön indítottam egy növényes akváriumot, egyelőre csak növények vannak benne, úgyhogy nem sóztam még vissza. És 100% RO vizet használok.
Amazonia talajom van és seiryu kő nem túl sok kb 10 kg egy 182 literes akváriumban.
100% RO-val KH-GH-TDS-nek közel 0-nak kellene lennie (ha nincs túlságosan elhasználódva a membrán). Ezen picit az amazónia és a növénytápok is változtathatnak. De főleg a Seiryu kő! Ha 3 nap után már ilyen értékeket mértél, akkor valószínűleg egyáltalán nem kell majd sóznod, folyamatosan "keményedni" fog a vized. Számomra meglepő, hogy 180 literen a 10 kg seiryu ennyit változtat, de nem kizárt. Figyeld a TDS változását, még az is lehet hogy gyakrabb vízcserére lesz szükséged. De no para, kis ingadozás bőven nem gond, sem az ha netán picit feljebb keményedik a víz a fent leírt értékeknél. Kivéve az érzékeny garnéláknál (nem írtad milyeneket tervezel).
ITT beszéltünk ugyanerről és ha tovább olvasod a naplót, meglátod hogyan alakult a víz keménységének változása - a köveknek köszönhetően.
 
Sziasztok!
Csütörtökön indítottam egy növényes akváriumot, egyelőre csak növények vannak benne, úgyhogy nem sóztam még vissza. És 100% RO vizet használok.
Amazonia talajom van és seiryu kő nem túl sok kb 10 kg egy 182 literes akváriumban.
Ma mértem először vizet.
Annyi értéket olvastam már, hogy mi a jó , hogy már nem tudom. És szerintem nagyon alacsony a KH meg a GH.
Gondoltam megkérdezem itt, hátha kapok segítséget:)

Szóval a GH 3 a KH 1,5 a pH 6,2 a TDS meg 83.
Ez így jó? Vagy alacsony? Vagy növényekhez jó? Gondolom ha garnélát akarok akkor vissza kell sóznom!?

Előre is köszönöm a segítséget:)

Helló!

Erre nagyon sok eltérő választ fogsz kapni és valószínűleg sokan nem értenek egyet az alábbi véleménnyel.

Növényeknek valamekkora mennyiségben szükségük van Mg és Ca-ra és ezen kívűl a tipikus keményvizes csapvíz tartalmaz más mikro elemeket is.

Ha ezeket 100% kiszeded a vízből, akkor valamilyen formában vissza kell rakni.

Igaz, hogy sok növény lágyvizes környezetből származik, de ez nem jelenti az, hogy keményvízben nem fejlődnek, sőt néhány jobban is nő. Ezen kívű ugyancsak van számtalan növény ami kemény vízből származik.

(például cryptekkel és bacopa-val sosem volt gondom extrém kemény vízben (nk 23), ezek "lágyvizes" növények (ha jól tudom) )

Amit érdemes lehet megnézni, ha szerencsés vagy, vízmű honlápjáról le lehet tölteni vízminőségi adatokat. Itt a nehézfém pl réz mennyiségét érdemes ellenőrizni. Ez mérgező a garnélákra (és lágyvízben még jobban mint kemény vízben) Viszont ammónia fordítva, kemény vízben mérgezőbb.

100% RO-nak van még egy veszélye, az akvárium elmehet savas irányba. Ez a talaj/dekorációtól is függ és itt a CO2 adagolásnak is van szerepe. Ezen kívül a nitrifikákló baktériumok is idővel csökkentik a keménységet (és ezen keresztül a pH-t).

Halakkal kapcsolatban esetleg egy tenyésztő véleményét lehetne kikérni. Én dél amerikai halakat tartok, ezek lágyvízből származnak. Nekem nem tűnik fel, hogy a kemény víz zavarná őket. Ramirezzik, Corydorasok, Otocincilus, pontylazacok stb. Több éve megvannak.

Amano garnélák is jól érzik magukat kemény vízben.

Viszont túl kemény víznek van egy egyértelmű hátránya, párolgásnál nyomot hagy az üvegen, amit körülményes leszedni.

Üdv!
 
Utoljára módosított:
Tudnál példákat mondani a jobb fejlődésre?

Például Bapoca Caroliniana (Lágyvízből származik). Vallisneria, ami kemény vízből származik extrém lágy vízben lassabban nő. (Forrás: Ecology of the Planted Aquarium, Diana Walstad, 3. kiadás, 116. oldal)

Végül is csak annyit szerettem volna mondani, hogy legtöbb vízinövény elég tág vízkeménység határok között szépen fejlődhet, attól függetlenül, hogy lágyvízből vagy keményvízből származik. Nyilván vannak egyedi kivételek mindkét irányban. Hogy milyen arányban, nem tudom, egy Tom Barr hozzászólásban 300-400 növény esetén ha jól emlékszem 40-et említett, aminek lágy víz kell. (elismerem, ez nem egy biztos forrás :) )

Ha "tyukas" megírja, milyen növényei vannak, akkor biztosan tudunk segíteni. Esetleg kiindulásként a Dennerle növényes honlapját is meg lehet nézni, itt feltüntettek egy vízkeménység értéket. Sajnos kevés növény szerepel és nekem az értékek is elég hasraütés szerűnek tünnek, de kiindulásként jó lehet. Például Crypt-ekről ne mondjon le, ha 20 dH feletti a kemenység.

Továbbra is szerintem a 100% RO helyett érdemes visszahigítani csapvízzel vagy más módón növelni a keménységet valamennyire, az adottságoktól függően.

Végül is egy RO készülék nem nagy összeg, viszont szerintem sokan vagyunk, akik hosszú távon nem szívesen pepecselnek ezzel.

Még akkor sem, ha esetleg 1-2 növényről le kell mondanunk amit szívesen tartanánk.

Tropica hogyan állítja elő a vizet az emers növények termesztéséhez (víz feletti) szerintem nem biztos, hogy akváriumi körülmények között mérvadó.
 
A kiindulasi alap az volt hogy a novenyek miatt kemenyiteni kell e a vizet. Nem kell.

Amit te irsz az arrol szol hogy nehany noveny jol mukodik kemeny vizben is. Ez ket kulonbozo dolog.

A tropica es mas kerteszetek modszerei azert erdekesek mert nekik kulonosen fontos hogy hetente sok ezer novenyt allitsanak elo tokeletes minosegben. Akkor is ha ennek emelett gazdasagi oka is van.

A lagyitas kerdest a forumon az evek alatt parszor lefutottuk mar. Szebbek a novenyek egy ilyen kornyezetben, gyorsabban fejlodnek, de termeszetesen enelkul is lehet novenyezni kompromisszumokkal. A lagyitas nem pepecselobb dolog mint egy egyszeru vizcsere. Ennel csak bonyolultabb dolgok vannak egy akvarium eleteben. Max a veszteseg viz reszebe tudnek belekotni.
 
100% RO-val KH-GH-TDS-nek közel 0-nak kellene lennie (ha nincs túlságosan elhasználódva a membrán). Ezen picit az amazónia és a növénytápok is változtathatnak. De főleg a Seiryu kő! Ha 3 nap után már ilyen értékeket mértél, akkor valószínűleg egyáltalán nem kell majd sóznod, folyamatosan "keményedni" fog a vized. Számomra meglepő, hogy 180 literen a 10 kg seiryu ennyit változtat, de nem kizárt. Figyeld a TDS változását, még az is lehet hogy gyakrabb vízcserére lesz szükséged. De no para, kis ingadozás bőven nem gond, sem az ha netán picit feljebb keményedik a víz a fent leírt értékeknél. Kivéve az érzékeny garnéláknál (nem írtad milyeneket tervezel).
ITT beszéltünk ugyanerről és ha tovább olvasod a naplót, meglátod hogyan alakult a víz keménységének változása - a köveknek köszönhetően.


A membrán vadi úgyhogy az elhasználódás nem áll fent. Az RO készülékből kijövő víz TDS-e 9-es.
Amikor feltöltöttem az akváriumot, ment bele kb 40 liter csapvíz mert hajnal 3 óra volt és nem volt már energiám az RO vízre várni. Lehet még annak a hatása is benne van ebben a keménységben.
Köszönöm a tanácsokat, akkor figyelem hogy változik a TDS-em:)
 
A növények a természetben lágy vízben vannak. A kertészetben esővízzel nevelik őket....
Pl a Tropica esetében ott az a nagy gyűjtő fent. Ebből táplálják a teljes kertészetet.

Igen tudom, hogy a növények a lágyabb vizet szeretik (kertészmérnök vagyok:)), de mellette azt is tudom hogy vannak olyan elemek, amikre azért szükségük van és a lágy vízben nincs benne.
De akkor nem aggódom túl majd ha a garnélák jönnek akkor sózok:)

Még egy olyan kérdésem lenne, hogy a garnéláknak csak a GH-t kell emelni ha jól tudom. De akkor a GH/KH+ sók azok mire jók? Mindegy hogy melyiket használom? Vagy maradjak csak a GH+-nál?
 
Back
Oldal tetejére