• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kezdő növényesem...130l

Feccc

Tapasztalt kertész
SZiasztok!

Ez az első próbálkozásom növényes akváriummal, és magával a tápozással. Már jóideje nem csinálok mást, csak nap, mint nap olvasok, tanulok tőletek itt és saját blogotokon...pár dologgal már "tisztában " vagyok, itt az ideje a tapasztalatszerzésnek ;) Eddíg csak növényes-halas akváriumaim voltak, 30-160l ig, a garnéla tartással is megismerkedtem és elég nagy tenyészetem lett :D Red- ill.Blue pearl fajtákból, ezek mellet Amano garnéláim is voltak(kedvencem).Ezzel az akváriummal a tápozás meg és kiismerésének megkísérlése a célom, ezért semmiféle stílusirányzatot ne keressetek benne, ahhoz még van mit tanúlnom....

AZ akvárium méretei :100*40*40-netto 130l

Táptalaj: Floredepot 5L

Állt.talaj: 20l MANADO. Az aljzatot kb 10-15 cm re megemeltem a hátfal felé, az emeléshez lávakővel rakott zsákokat használtam.A talajok hálóval elválasztva.

Dekor:nincs

SZűrés: Pro4 1200L/h-szivacs-siporax-substrat-matrix-perlon, + gyárilag beépített szűrő szivaccsal 500l/h.

Világítás: DIY Függesztett armatúra 2x30WT8-sun glo, biolux965+2x36W T5 silvania luxline, napi 10 óra

Co2: 10kg os palack, Aqua Medic reduktor, DIY külső reaktor.Beoldás NON STOP

Tápozás: Green Aqua Macro+micro+Easy carbo 6-6-5ml naponta

Növények: Cryptocoryne LDW,- crispatula -,parva-,wendtii tropica, Rotala rotundifolia,Valisneria, HM,HC,Cladophora aegagropila,, de van még hely , és más növényeket is szeretnék-Staurogyne repens-pogostemon stellatus-Elocharis parvula.
Halak: 10 Paracheirodon innesi,1Crossocheilus siamensis ,10Brachydanio albolineatus+ nemtom mennyi red és Blue pearl garnéla, ill maláj csigák(fekete, kék)

AZ akvárium, már fél éve üzemel, eddíg nem tápoztam, csak Co2-t adagoltam 2x30WT8-sun glo, biolux965 világítás alatt, zöld alga elvétve leveleken, üvegen van, de nem vészes.
A növénytápot a napokban rendelem meg, bátorkodtam elkezdeni ezt a naplót, várva az építő jellegű kritikákat és tanácsokat, észrevételeket.
NE kíméljetek :?
 
Szia! A technika és a növények jónak tűnnek. De a képek sokat segítenének :
 
]A lámpa még nincs kész, egy festésen át kell esnie, alumínium szűrke lesz...a felfüggesztése is ideiglenes(spárga :lol: ) vagy damillal oldom meg vagy acél sodronnyal, szerintetek? A damil nem látszik, a sodrony menő:D A lámpa tartó állvány saválló acél...Hát ennyi, nem szép még annyira, nem is vagyok még megelégedve a kinézetével, növények lesznek még bele...

P1210026.jpg

P1210020.jpg

P1210021.jpg

P1210027.jpg
 
Egy két kő valamint egy kis fa dekoráció sokat dobna rajta!
De nekem így is tetszik! :thumbup:

Üdv Jani.
 
Most volt a szokásos 40% os vízcsere, és megjött a GA welness csomag is, le a kalappal a GLS előtt, kevesebb, mint egy nap alatt mejött a csomag:D
Kérdésem, a tápozás mértékét tartsam be az üvegen leírtak szerint? ~125l víz 6-7 nyomás /nap?
 
Feccc said:
Most volt a szokásos 40% os vízcsere, és megjött a GA welness csomag is, le a kalappal a GLS előtt, kevesebb, mint egy nap alatt mejött a csomag:D
Kérdésem, a tápozás mértékét tartsam be az üvegen leírtak szerint? ~125l víz 6-7 nyomás /nap?

Nah szuper örülök, hogy gyorsan megérkezett a csomi. :thumbup:
Tápból 6-6 nyomás elég lesz. Viszont a vízcserékre szigorúan figyelj. Carbo-ból adagolj kevesebbet az elején. Mondjuk 2 ml-t naponta. És ha később növelni kell maximum a duplájára növeld.
De az alap adagolásnál mindenki jól érzi magát, garnélák is.

Egyébként hangulatos az akvárium gratu hozzá.

Talán a fent említett dekorációval lehetne kicsit izgalmasabbá tenni. A növényekkel kapcsolatosan alap igazság, hogy a kevesebb a több. Mármint fajtából. 4-5 fajtánál többet nem szokás tartani. Ha mégis és kicsit a holland irányba mozdulnál akkor sokkal jobban kell csoportosítani a növényeidet, hogy meglegyen a sűrű, de jól tagolt látvány.

Reméljük időnként látunk majd képeket az akvárium fejlődéséről. :angel:
 
viktorlantos said:
Feccc said:
Most volt a szokásos 40% os vízcsere, és megjött a GA welness csomag is, le a kalappal a GLS előtt, kevesebb, mint egy nap alatt mejött a csomag:D
Kérdésem, a tápozás mértékét tartsam be az üvegen leírtak szerint? ~125l víz 6-7 nyomás /nap?

Nah szuper örülök, hogy gyorsan megérkezett a csomi. :thumbup:
Tápból 6-6 nyomás elég lesz. Viszont a vízcserékre szigorúan figyelj. Carbo-ból adagolj kevesebbet az elején. Mondjuk 2 ml-t naponta. És ha később növelni kell maximum a duplájára növeld.
De az alap adagolásnál mindenki jól érzi magát, garnélák is.

Egyébként hangulatos az akvárium gratu hozzá.

Talán a fent említett dekorációval lehetne kicsit izgalmasabbá tenni. A növényekkel kapcsolatosan alap igazság, hogy a kevesebb a több. Mármint fajtából. 4-5 fajtánál többet nem szokás tartani. Ha mégis és kicsit a holland irányba mozdulnál akkor sokkal jobban kell csoportosítani a növényeidet, hogy meglegyen a sűrű, de jól tagolt látvány.

Reméljük időnként látunk majd képeket az akvárium fejlődéséről. :angel:
OK, köszönöm a segítséget...megfogadom a tanácsokat a dekorációt is illetően, próbálok alkotni majd valamit...gondolom a tápozásnak köszönhetően heteken, ha nem napokon belű változások lesznek, képeket majd akkor:D
 
AZ itthon lévő kövekből próbáltam összehozni valamit.....
Itt az a tervam, hogy a Hm előtti keskeny sávot a kövek mellett és mögött Elocharis acicularis-sal, vagy Eleocharis parvula-val ületetem be..
P1210040.jpg

P1210041.jpg

P1210046.jpg

A másik elgondolásom, hogy a Cryptoc mögül kiszedem a valisneriát és valami más háttérnövényt ültetek helyére, de nem tudom mit kellene :( VAn valami ötletetek?
 
Szia Feccc!

Szerintem a HM-et hátrább kellene ültetned, mert ha megnő és bedúsul el fogja takarni a kőveket. Én a helyedben a kővek mögé illetve kicsit közé ültetném. A HM-et ültetheted egy kicsit sűrűben is, hogy szép tömött bokrot kapjál. Manado-t nem mozgatja nálad az áramlás?
 
kocsa said:
Szia Feccc!

Szerintem a HM-et hátrább kellene ültetned, mert ha megnő és bedúsul el fogja takarni a kőveket. Én a helyedben a kővek mögé illetve kicsit közé ültetném. A HM-et ültetheted egy kicsit sűrűben is, hogy szép tömött bokrot kapjál. Manado-t nem mozgatja nálad az áramlás?

Hát lehet az lesz amit javasolsz, egyenlőre megvárom , hogy milyen iramban fog növekedni, de nyírással szeretném sűríteni, nem akarom most megbolygatni a talajt...és úgy a köveket sem takarja ki teljesen. Amúgy nem sodorja el a talajt az áramlás, az esőztetővel szembeni oldalon ahogy az üvegnél lefele csapódik az áramlat ott kissé megpiszkálja de amúgy nem...
Köszi a hszt:D
 
3. napja adagolom Ga tápot az akvába 6-6-2ml micro-macro-carbo. A növényeken még semmi jele, hogy éreznék a változást, de a leveleken már ecsetalga nyomait vélem felfedezni, és a zöld alga is több helyen jelent meg a leveleken kis köralakú foltokként. Fonalalga még nincs :?
Mindenesetre az co2 feljebb tekertem.
 
Feccc said:
3. napja adagolom Ga tápot az akvába 6-6-2ml micro-macro-carbo. A növényeken még semmi jele, hogy éreznék a változást, de a leveleken már ecsetalga nyomait vélem felfedezni, és a zöld alga is több helyen jelent meg a leveleken kis köralakú foltokként. Fonalalga még nincs :?
Mindenesetre az co2 feljebb tekertem.

Minden drasztikus változásra lehet ez a reakció az akváriumban. Korábban nem tápoztál most meg öntöd a tápokat az akiba. A növények nem tudnak egyik napról a másikra rákapcsolni. Általánosságban elmondható, hogy 1-2 hét alatt alkalmazkodnak egy egy új tápozáshoz.

Javaslom, hogy picit emeld meg a carbot. Napi 4ml mehet. Vízcserét lehet megejteném 2x hetente az első két hétben. Utána mehet a heti 1x.
CO2 beldást meg kell nézni, mert lehet ott valami nem okés.

Amint a növényeid elkezdenek meglódulni az alga is vissza fog szorulni. Nem baj ha az elején kicsit több az alga ha beáll működni fog. Csak figyelj a CO2-re, fényre és a vízcserére.
 
viktorlantos said:
Feccc said:
3. napja adagolom Ga tápot az akvába 6-6-2ml micro-macro-carbo. A növényeken még semmi jele, hogy éreznék a változást, de a leveleken már ecsetalga nyomait vélem felfedezni, és a zöld alga is több helyen jelent meg a leveleken kis köralakú foltokként. Fonalalga még nincs :?
Mindenesetre az co2 feljebb tekertem.

Minden drasztikus változásra lehet ez a reakció az akváriumban. Korábban nem tápoztál most meg öntöd a tápokat az akiba. A növények nem tudnak egyik napról a másikra rákapcsolni. Általánosságban elmondható, hogy 1-2 hét alatt alkalmazkodnak egy egy új tápozáshoz.

Javaslom, hogy picit emeld meg a carbot. Napi 4ml mehet. Vízcserét lehet megejteném 2x hetente az első két hétben. Utána mehet a heti 1x.
CO2 beldást meg kell nézni, mert lehet ott valami nem okés.

Amint a növényeid elkezdenek meglódulni az alga is vissza fog szorulni. Nem baj ha az elején kicsit több az alga ha beáll működni fog. Csak figyelj a CO2-re, fényre és a vízcserére.

Okés, akkor emelem a carbot 4ml re, a fény nem sok napi 10 órában? És meddig adagoljak 4ml carbot, ezentúl ennyit vagy csak az első 2 hétben?
 
10 óra világítás nem sok mert a 130 literre ha jól értem kevés fényt használsz. Ha mégis mind a 4 cső megy 10 órán keresztül akkor meg lehet próbálni egy órával visszavenni.
Carbo ilyen adagolása addig indokolt amíg alga van. Utána visszatérhetsz normál adagolásra.

Esetleg próbáld a Carbot célzottan használni. A fertőzőttebb területek közelébe nyomj 1-1 ml-t és ne csak úgy simán beöntsd az akiba.
 
viktorlantos said:
10 óra világítás nem sok mert a 130 literre ha jól értem kevés fényt használsz. Ha mégis mind a 4 cső megy 10 órán keresztül akkor meg lehet próbálni egy órával visszavenni.
Carbo ilyen adagolása addig indokolt amíg alga van. Utána visszatérhetsz normál adagolásra.

Esetleg próbáld a Carbot célzottan használni. A fertőzőttebb területek közelébe nyomj 1-1 ml-t és ne csak úgy simán beöntsd az akiba.

Jól van , ismét köszönöm a segítséged!
 
Itt az ideje, hogy beszámoljak a változásokról. 2. hónapja tápozom az akvát, a növények nagyon jól néznek ki és egyre jobban benövik a rendelkezésükre álló legkisebb helyet is, a HM bokrot legalább 2 hetente nyírnom kell, hogy tartsa formáját és hogy egyáltalán ne másszon ki az akvából ill. hogy ne más növényre :D A DIY Co2 reduktor úgy néz ki bevált, mert eltűnt a fonalalga és a staghorn is a növényekről, igaz itt-ott meglelhető, de az maradhat is ;) A cryptocoryne -k nél tápanyaghiányt tapasztalok, mert erősen látszik az erezet, bár a wendtii nél abbamaradt a levél lyukasodás. Erre majd táprudakat fogok beiktatni a közeljövőben. Beszereztem az utóbbi börze alkalmával 2 cserép HC-t is, próba szerencse alapon, hát az igazság hogy a MANADO talaj nem enged, és elég nehéz benne tartani a HC darabokat, de úgy néz ki nyerésre állok, amúgy a növény jól érzi magát, elég gyorsan nől :) A HM bokor mögötti Rotala is összeszedte magát és szépen bokrosodik, sűrűsödik, de még sztem kell 2hónap mire eléri végleges formáját.
P3270127.jpg

P3270136.jpg

P3270130.jpg

P3270132.jpg

nem tudom miért, de nem adja be az egész képet :( :?:
 
Gratu az akváriumhoz, nagyon szépen fejlődik. :thumbup:

HC azért jön fel, mert nincs szétbontva rendesen. Érdemes szálakra bontani és úgy elültetni egymástól fél cm-re. 1 szál könnyen elfekszik és fejlődésnek indul. De ahogy látom most is szép, csak lehet megint fel fog jönni idő előtt.
 
Szia!


Nagyon szépen alakul, jó neked, hogy már itt tartasz. Sajnálom, hogy a Manado talaj ennyi idő után is így reagál, én is hasonlóan küzdök, bár én kicsit jobban szétszedtem a csomagokat, de ne aggódj, úgy is kijönnek igaz még csak 2 hetesek :D
Írtad, hogy a CO2 adagolásod egyfolytában megy, éjszakára használsz levegőztetést?

Üdv.
Aston
 
Aston said:
Szia!


Nagyon szépen alakul, jó neked, hogy már itt tartasz. Sajnálom, hogy a Manado talaj ennyi idő után is így reagál, én is hasonlóan küzdök, bár én kicsit jobban szétszedtem a csomagokat, de ne aggódj, úgy is kijönnek igaz még csak 2 hetesek :D
Írtad, hogy a CO2 adagolásod egyfolytában megy, éjszakára használsz levegőztetést?

Üdv.
Aston
SZia Aston!
Köszi szépen! Nem, nem használok levegőztetést estére, a co2 mennyiséget úgy lőttem be, hogy a halak még nem pipálnak de a növényeknek már jó. Úgy néz ki elegendő így a Co2, mert fonalalgám sincs, és ontják magukból a növények a bubikat :D Jelenleg nincs Drop checker-rem, sem más Co2 mérőm így fogalmam sincs, hogy valóban elégséges szinten van e....de lekopogom.....eddig komolyabb algásodás nélkül megúsztam.
 
Back
Oldal tetejére