• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kezdő 84 literes akvárium

Sziasztok,

jó régen írtam az akváriumról, pedig történt néhány változás. Megérkezett és beüzemeltem az új lámpát, így most már nyitott az akvárium. Kicsit tartottam tőle, mert a garnélák hajlamosak a kiugrásra, de szerencsére még nem történt ilyen. Illetve beraktam a régi szűrőt is, mivel a másik nagyon hamar eltömődött és alig keringetett valamit. Szerintem a legalsó modulja túl közel volt az aljzathoz és túl sok kosz került bele. Most a régi szűrővel együtt üzemel az akvárium.

Viszont megjelent azóta mindenféle alga, és nem tudom mit változtassak, hogy eltűnjön. Ebben kérnék segítséget.

Az akvárium jelenlegi adatai:

Méret: 60x35x45 84 liter
Szűrés: 2 db belső szűrő Eheim 2413 + Eheim 2402 (ez kiegészítő szűrőként)
Szűrőanyag:Eheim Substrat Pro + szivacs (kb. fél éves a biológiai szűrőanyag)
Aljzat: JBL Manado + JBL tápgolyók összetörve vannak az aljzatba dugdosva
Világítás: Odyssea 1x24 W + növényes fénycső 6500K (1 hónapja használva)
Világítás időtartama: jelenleg 8 óra
Növények: Crypto, HM előtéri növény, fodros vizikalász, a többit sajnos nem tudom
Állatok: 9 db Amano garnéla, 3 db Leopárd dánió, 4 ivadék platti, 4 kifejlett guppi, 1 db hólyagcsiga


A tápozáshoz Carbo illetve Profitoval történik. Mindkét tápnál a gyári értéket használva, a Carbonál 1,7 ml, a Profitonál 1,3 ml napi adagolásban. Most szeretnék majd átállni a Green Aqua Mico és Macro tápjára, mivel a Profito hamarosan elfogy. A növények ilyen körülmények között fejlődnek, főleg a Crypto fajok, a HM csak egészen kis mértékben hoz új hajtásokat, inkább stagnál a fejlődése.

A víz nitrát tartalma lett alacsonyabb a két szűrő miatt.

A problémát a hirtelen algásodás jelenti, én elsősorban az új világításra gyanakszom. Három féle alga jelent meg nagy mennyiségben és gyorsan, fonálalga zöld szőr, és az agancsalga. A barna algám viszont eltűnt. Pár gyors telefonos képet készítettem a jelenlegi állapotról.

A segítséget előre is köszönöm!
Szia!
Ahogy a többiek is irtak, pontosan ird meg, hogy milyen a vilagitasod. A ket belsö szüröt pedig helyezd ugy, hogy ha az esöztetöt akarod hasznalni, egymassal szemben a ket rövidebbik oldalrol nyomjak a vizet.
Ha esöztetö nelkül hasznalaod, akkor pedig ugy helyezd el öket, hogy atlosan a masik sarokba nyomjak a szürt vizet.
Emellett, ha tudsz, kellene merned vizparametereket, nitrit, nitrat, foszfat, ammonia, KH, GH, pH.
Szerintem nagyon keves a növenyed is, nincs igazabol olyan fajod, amelyik nagyon intenziven nöne, es venne fel a tapanyagot az algak elöl. Javaslok valamilyen stem növenyt hatulra, jobban is mutatna az akvarium.
A külsö szüröt csak javasolni tudom. Ha eladod, az egyik belsöt, es kicsit kipotolod, lehet talalsz is valamilyen hasznalt, ehhez az akihoz meg megfelelö szüröt. Hydor prime 10, vagy esetleg egy Tetra, vagy Sera szüröt. Nem ez a csucskategoria, de olcsobbak, mint a többi.
Varjuk az infokat töled!:)
 
Szia!
Ezt nem értem:

Gondolom nem a szűrésed miatt lett kevesebb, hanem a plusz fény okozta, (2x15W-ról 2x24W-ra bővült ha jól értem, ami már 0,57W/liter !) tehát felveszik a növénykék.
Annyi az össz halad ami a képen van? Láttam egy jó lowtech videót, ahol azt pedzegették, hogy ha kevés a hal, kevés N és P kerül a vízbe, akkor nem elég a K és a mikroelem, hanem ésszel makrot is kell adagolni. szerk.: vagy a világítási idő csökkentését is érdemes lenne megfontolni.
@Szabó Henrik mit gondolsz erről?

A szűrőid is nézegetem. Miért fúj a bal oldali hátra a fal felé? Én vagy két oldalról egymással szembe nyomatnám őket, vagy hátlap felől a frontüveg irányába. Vagy egy oldalra pakolnám őket és mindketten hosszába tolnák a vizet. Lehet érdemes kipróbálni, hátha jobb lenne az áramlás. :)
Biopower 240-et én is használok, jó kis szűrő. Hetente takarítom a két szivacsát, bár most lazulok ezen a téren, mert nagyon kevés a halam.

Én is megnéztem ezeket a videókat, és úgy gondoltam, mivel nagyobb lett a szűrő felület, ezért több lebontó baktérium is található. Több nitrátot tudnak lebontani.
A halak mennyisége közel azonos, mint a képen volt, de fentebb felsoroltam őket.

Az áramlás irányával már játszadoztam, de eddig így sikerült úgy beállítanom, hogy a halakat nem sodorja el. Szeretem ezeket a fajta szűrőket főleg amiatt, hogy modulos felépítésűek és így könnyű bővíteni.
Szerinted, ha csak a Biopower 240 marad az akváriumban a jelenlegi nagyságában, alul szivacs utána biológiai szűrőanyag és felette még egy vékonyabb szivacs réteg elegendő lenne?
 
Osztom a véleményedet ha ez a fény mennyiség megvan, de számomra még nem tiszta, hogy végül is hány watt világít?

Úgy látszik egy kicsit összekeveredtem az adatokban.
A világítás pontos adatai:
1x24W T5-ös fénycső
1xnövényes fénycső

erről a lámpáról lenne szó: http://www.greenaqua.hu/hu/quad-t5-2-24-watt.html

Ha jól tudom, akkor a növényes fénycsőnek nincs nagy fényereje, inkább a hullámhossz, amit kibocsát kedvező a növények számára.

Az mennyire lenne megoldás, hogy a növényes fénycsövet lecserélném egy 24W-s T5-s fénycsőre?
 
Utoljára módosított:
Úgy látszik egy kicsit összekeveredtem az adatokban.
A világítás pontos adatai:
1x24W T5-ös fénycső
1xnövényes fénycső

erről a lámpáról lenne szó: http://www.greenaqua.hu/hu/quad-t5-2-24-watt.html

Ha jól tudom, akkor a növényes fénycsőnek nincs nagy fényereje, inkább a hullámhossz, amit kibocsát kedvező a növények számára.

Az mennyire lenne megoldás, hogy a növényes fénycsövet lecserélném egy 24W-s T5-s fénycsőre?
Szerintem most is kettö darab T5 fenycsöved van benne, nem?
 
Én is megnéztem ezeket a videókat, és úgy gondoltam, mivel nagyobb lett a szűrő felület, ezért több lebontó baktérium is található. Több nitrátot tudnak lebontani.
Ezt picit pontosítanám. A nitrogén ciklus: szennyező anyagok (ammónia) ->szűréssel lesz belőle nitrit, majd nitrát!
Ha jól emlékszem (elég régen olvastam, és élőkő szűréssel működő tengeri akva volt) a nitrát is képest bacikkal bomlani, de ezek anaerob bacik, de ebbe most ne menjünk bele.
Nekünk az édesvízi akvába aerob bontja le nitrátig és ott megáll. Vagyis csökkenhet, ha a növény felveszi, vagy ha túl sok lenne (pl. tisztán halas akvárium), egyszerű vízcserével eltávolítod a felesleget.

Lsd. még GA növénysuli, a fórum felső ablakában :), ebből kikotortram Neked:
http://www.greenaqua.hu/akvariumi_szures_szuro_beallitasa
Annak ellenére, hogy a halak ürülékében jelenlévő ammónia a halak, és garnélák számára nagy mennyiségben káros, a nitrifikáló baktériumok segítségével átalakul először nitritté, majd nitráttá, melyet a növények tápanyagként már felvesznek. A mikroorganizmusok ezen munkája természetes ökoszisztémákban is felfedezhető. Amíg a biológiai szűrő funkciói stabilak, a szerves anyagok, és az ezekből keletkező mérgező ammónia felbomlik, addig a Nature Akvárium ökoszisztémája hosszú ideig fent tartható lesz.

Szerinted, ha csak a Biopower 240 marad az akváriumban a jelenlegi nagyságában, alul szivacs utána biológiai szűrőanyag és felette még egy vékonyabb szivacs réteg elegendő lenne?
Csak belegondolok abba, hogy most jobban tolod a pilácsot (kösz az infót, 2x24W), és azt írtad, hogy algásodsz. Félek nincs egyensúly az akiba.
1. verzió: tápozol (ami lehet, hogy hiányos/kevés a jelenlegi több fényhez, lsd. fentebbi okfejtésünk) és emiatt jött az alga.
2. verzió: a szűrésed még így is alig bírja mert mondjuk túletetsz. (nem tudhatom)
3. verzió: visszább kell venni (?) a világítási időből, és/vagy emelni a világítás magasságán mert túl sok lett a power... ;)
Tehát a szűréshez egyenlőre biztos, hogy nem nyúlnék, túl szűrt akva nincs! Az maradjon az egyenletbe fix pont.
Vagy visszamész a kezdetekhez: egy szűrő, gyengébb világítás (magasabbról, kevesebb óra, stb.) és ott tartasz ahol korábban, csak a világításod márkája más. :)
Érdekes lenne, ha megoldódik az alga problémád, (belőtt táp/pilács/2 szűrés) de kiveszed az egyik szűrőd, esélyes, hogy már megint előtérbe kerül az alga, mert a táp/fény -hez belőtt szűrési kapacitásod ezzel lecsökkent.
Remélem a többiek is egyet értenek a véleményemmel.
u.i.: lowtech akva + növényes fénycsövek témában van nagyon jó youtube videó. ;)
 
Úgy látszik egy kicsit összekeveredtem az adatokban.
A világítás pontos adatai:
1x24W T5-ös fénycső
1xnövényes fénycső

erről a lámpáról lenne szó: http://www.greenaqua.hu/hu/quad-t5-2-24-watt.html

Ha jól tudom, akkor a növényes fénycsőnek nincs nagy fényereje, inkább a hullámhossz, amit kibocsát kedvező a növények számára.

Az mennyire lenne megoldás, hogy a növényes fénycsövet lecserélném egy 24W-s T5-s fénycsőre?

Hello!

Ha jól látom, nyitott az akváriumod. Esetleg segithet, ha ráraksz pár vizfelszinen úszó növényt. Békelencsét nem javaslom, mert szinte lehetetlen megszabadulni tőle.

pl. Pistia jó választás, és amint megszűnt az algásodás, szépen le lehet szedni. Ha ez a növény nem tetszik, van még elég nagy választék. Inkább ezt nézem, mint algát takaritani vagy vegyszerezni az akváriumot.

Esetleg érdemes ránézned erre a topicra. Rengeteg fény, nagyon sok tápanyag, és megsem algásodott inditás során:

https://akvakertesz.hu/threads/mennyit-bir-ki-a-kertben-dirted-tank-teszt.6394/

Többek között azért, mert inditáskor volt vizen uszó növény.
 
Utoljára módosított:
Hello!

Ha jól látom, nyitott az akváriumod. Esetleg segithet, ha ráraksz pár vizfelszinen úszó növényt. Békelencsét nem javaslom, mert szinte lehetetlen megszabadulni tőle.

pl. Pistia jó választás, és amint megszűnt az algásodás, szépen le lehet szedni. Ha ez a növény nem tetszik, van még elég nagy választék. Inkább ezt nézem, mint algát takaritani vagy vegyszerezni az akváriumot.

Esetleg érdemes ránézned erre a topicra. Rengeteg fény, nagyon sok tápanyag, és megsem algásodott inditás során:

https://akvakertesz.hu/threads/mennyit-bir-ki-a-kertben-dirted-tank-teszt.6394/

Többek között azért, mert inditáskor volt vizen uszó növény.

Meg sok a növény, és nincs benne hal :)
 
Ezt picit pontosítanám. A nitrogén ciklus: szennyező anyagok (ammónia) ->szűréssel lesz belőle nitrit, majd nitrát!
Ha jól emlékszem (elég régen olvastam, és élőkő szűréssel működő tengeri akva volt) a nitrát is képest bacikkal bomlani, de ezek anaerob bacik, de ebbe most ne menjünk bele.
Nekünk az édesvízi akvába aerob bontja le nitrátig és ott megáll. Vagyis csökkenhet, ha a növény felveszi, vagy ha túl sok lenne (pl. tisztán halas akvárium), egyszerű vízcserével eltávolítod a felesleget.

Lsd. még GA növénysuli, a fórum felső ablakában :), ebből kikotortram Neked:
http://www.greenaqua.hu/akvariumi_szures_szuro_beallitasa
Annak ellenére, hogy a halak ürülékében jelenlévő ammónia a halak, és garnélák számára nagy mennyiségben káros, a nitrifikáló baktériumok segítségével átalakul először nitritté, majd nitráttá, melyet a növények tápanyagként már felvesznek. A mikroorganizmusok ezen munkája természetes ökoszisztémákban is felfedezhető. Amíg a biológiai szűrő funkciói stabilak, a szerves anyagok, és az ezekből keletkező mérgező ammónia felbomlik, addig a Nature Akvárium ökoszisztémája hosszú ideig fent tartható lesz.


Csak belegondolok abba, hogy most jobban tolod a pilácsot (kösz az infót, 2x24W), és azt írtad, hogy algásodsz. Félek nincs egyensúly az akiba.
1. verzió: tápozol (ami lehet, hogy hiányos/kevés a jelenlegi több fényhez, lsd. fentebbi okfejtésünk) és emiatt jött az alga.
2. verzió: a szűrésed még így is alig bírja mert mondjuk túletetsz. (nem tudhatom)
3. verzió: visszább kell venni (?) a világítási időből, és/vagy emelni a világítás magasságán mert túl sok lett a power... ;)
Tehát a szűréshez egyenlőre biztos, hogy nem nyúlnék, túl szűrt akva nincs! Az maradjon az egyenletbe fix pont.
Vagy visszamész a kezdetekhez: egy szűrő, gyengébb világítás (magasabbról, kevesebb óra, stb.) és ott tartasz ahol korábban, csak a világításod márkája más. :)
Érdekes lenne, ha megoldódik az alga problémád, (belőtt táp/pilács/2 szűrés) de kiveszed az egyik szűrőd, esélyes, hogy már megint előtérbe kerül az alga, mert a táp/fény -hez belőtt szűrési kapacitásod ezzel lecsökkent.
Remélem a többiek is egyet értenek a véleményemmel.
u.i.: lowtech akva + növényes fénycsövek témában van nagyon jó youtube videó. ;)

Köszönöm a pontosítást, még nem olyan rég tanulom ezt a hobbit és úgy látszik nem minden állt össze a fejemben.

A felsorolt lehetőségek közül a 2. kizárnám, mivel erre nagyon ügyelek, hogy ne etessem túl az akváriumot. A világításon sem változtatnék, esetleg valahogy meg kellene oldanom, hogy egy kicsit magasabbra kerüljön a lámpa. Sajnos nem úgy volt hajlítva a lámpatartó vas, hogy rá tudjam rendesen rakni az üvegre.
Maradnék az 1. lehetőségnél, hogy a tápozást állítom be a megfelelő mértékűre a jelenlegi feltételekhez.

A terv a következő:
1. Stem növény beszerzése
2. Szűrők áramlásának beállítása
3. GA táp használata gyári értékekkel, majd a megfelelő mértékű növelése (mikro vagy makro)
4. Várok és meglátom mi történik :)

A terv most ez!
 
Éppenséggel a halak hiánya hosszú távon több problémát okoz, mint megold. És igen, algamentes akvárium egyik alapfeltétele a növények növekedése.

Az elején szép nagy guppik voltak az akváriumba, akik termeltek is rendesen bomló anyagokat :), az utódaik viszont már kisebbek így kevesebbet is szemetelnek. Akkor pár hallal bővítenem kell az állományt.
 
Éppenséggel a halak hiánya hosszú távon több problémát okoz, mint megold.
Persze, egy egészséges rendszer mindennel együtt működik jól, ha hosszú távon arra gondolsz, hogy amikor a talaj tápanyagokból már kimerül, akkor jönnek a halak és termékei, ezzel egyetértek, de ezen időtávon belül, amíg a talaj működik, addig a halak hiánya szerintem nem okoz problémát a rendszerben. Sőt, a halak tudnak galibát okozni az ammónia termeléssel, ha nincs talaj, ahonnan a növények tápanyaghoz jutnának, szenvedni fognak, lemaradnak a növekedésben, és a vízben lévő ammóniát, nitritet, nitrátot is rosszabbul hasznosítják majd, akkor jön el az algák ideje.

És igen, algamentes akvárium egyik alapfeltétele a növények növekedése.
És ez fordítva is igaz.

Szerintem :)

Gábor, bocs, ha off.
 
1. Stem növény beszerzése
1. pont: Csak pusztán kíváncsiskodok! :) Van valami különös oka, vagy csak szeretnél ilyen növénykét?
2. pont cool! :cool: Ha jó az áramlásod, de még mindig túl erős, inkább zárj egy kicsit a kimenő ágán a szűrőnek, ha végképp nem megy a beállítás. A vízfelszín fodroztatása javítja a gázcserét az akvában.
3. pont szintén jól hangzik szerintem. GA tápom van nekem is, brutál jó. Érdemes több napra elosztani (vagy naponta tápozni) és a heti dózist nem egybe belocsolni.
4. pont pedig egy bölcs akvarista gondolkodás mód. Kell némi idő, hogy lásd mi történik.(y)

Akkor pár hallal bővítenem kell az állományt.
Szerintem a Green Aqua Micro Macro megoldja, és ha nem szeretnél még halat, csak ezért ne siess vele.
 
1. pont: Csak pusztán kíváncsiskodok! :) Van valami különös oka, vagy csak szeretnél ilyen növénykét?
2. pont cool! :cool: Ha jó az áramlásod, de még mindig túl erős, inkább zárj egy kicsit a kimenő ágán a szűrőnek, ha végképp nem megy a beállítás. A vízfelszín fodroztatása javítja a gázcserét az akvában.
3. pont szintén jól hangzik szerintem. GA tápom van nekem is, brutál jó. Érdemes több napra elosztani (vagy naponta tápozni) és a heti dózist nem egybe belocsolni.
4. pont pedig egy bölcs akvarista gondolkodás mód. Kell némi idő, hogy lásd mi történik.(y)


Szerintem a Green Aqua Micro Macro megoldja, és ha nem szeretnél még halat, csak ezért ne siess vele.

1. pont Még pár növény tervbe volt, mindenképp szerettem volna még bele.

A szűrő áramoltatását most úgy állítottam be, hogy egymással szembe áramoltatnak. Kicsit tartottam tőle, mi történik, de nem annyira erős, mint elsőre gondoltam.
A GA tápokat a hétvégén kezdem el használni, kíváncsi leszek a változásra.

Köszönöm a visszajelzést, akkor ezek szerint változtatok a dolgokon.
 
Sziasztok,

egy hete kezdtem az akvárium, rendbetételét algakérdésben. A világítást 8 órára állítottam, illetve a tápozáshoz a Green Aqua tápjait kezdtem el használni. A Macro és Micro tápot is 1,2 mm mennyiségben adagolom.

Az eredmények pozitívak, bizonyos helyeken az algák teljesen eltűntek, a zöld szőr is kezd visszahúzódni, egyedül az agancsalga tartja még magát, de a fejlődése neki is lelassult. A hétvégén tartottam egy nagyobb takarítást és metszést az akváriumban, amivel a régi nagyon algás leveleket távolítottam el.

A következő, amit szeretnék, hogy a tápozást növelném 1,3 mm és meglátjuk mi történik. Képeket megpróbálok este készíteni az akváriumról.
 
Sziasztok!

Lassan több, mint fél éve írtam ide a naplómba és azóta történt pár változás az akváriumban.
Egy gyors helyzetjelentés, mi is történt azóta.

Akkor próbáltam az agancsalgát és a zöld szőrt eltüntetni az akváriumban, de eredménytelenül, pedig mindennel próbálkoztam a világítás és tápozás állításán, két szűrő alkalmazásán, nem sok sikerrel. A lelkesedésem is egyre fogyott, mivel nem tudtam, mit és hogyan rontottam az addig jól működő rendszerben el. Egy takarítás során sikerült az egyik növénybe beleakadni és kirántani, úgy hogy a növények nagy része ki jött a helyéről, felkavarva az aljzatot is. Másnap fogtam és kimentettem belőle az állatokat és szétszedtem az egészet.

Reggel új lendülettel kezdtem bele az újraindításba.
Átöblítettem az aljzatot, mivel a talajba dugott tápok is felkeveredtek és belekerültek a vízbe.
Mivel mindenféle növényt szereztem be időközben, ezért kiválogattam őket és a Crypto-kat, illetve az úszó nyílfűből egy keveset tartottam meg. (Próbáltam a hasonló igényű növényeket megtartani)
Az átmosott talaj alsó rétegébe összetört JBL tápgolyókat szórtam, majd befedtem jó vastagon Manado aljzattal.
Beültettem a növényeket, most már jobban figyelve, arra hogy melyik kerüljön előrébb vagy az akvárium hátsó felébe, illetve nagyobb távolságokat tartva, hogy ne kerüljenek túl gyorsan egymás fölé.
A végén bekerült az előkészített víz, majd egy kis idő elteltével az állatok. Szerencsére nem pusztult el egy sem közülük.

Akkor így nézett ki az akvárium az újraindítás után már letisztulva:
34430795835_9ed9c4dd70_h.jpgDSC_0002 by Gábor Zsubrits, on Flickr

Több mint félév elteltével pedig ez lett belőle. A tápozást a GA tápokkal végzem, az elején kicsit kevesebbel de folyamatosan növelve a növénye igényeit és az algásodást figyelve.
Azóta gond nélkül megy, némi ecset alga megfigyelhető, de nem vészes.
34271196422_a46f89ea6c_h.jpgDSC_0301 by Gábor Zsubrits, on Flickr

Így utólag visszagondolva, mikor szét kellett borítanom és újra felépítenem kellően elment a kedvem az egésztől, de most már látom, hogy megérte.
 
Ügyes vagy. Nagyon szép kis színes.
A Cryptok nagy kedvencek nálam is. Jó,hogy van benne a barnás színű is.
A Neonhalak pedig szinte világítanak.
 
Back
Oldal tetejére