• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kezdő 84 literes akvárium

Sziasztok,

közel egy hónap után a tapasztalatok a következők. A Crypto fajok szépen fejlődnek volt egy-két levél, ami megsárgult de helyette nagyon szép új hajtásokat hozott. A bal oldali nagy bokrot megnyírtam, mivel már nagyon sok helyet és fényt elvett az alacsonyabb növényektől.

Az előtéri növényekkel viszont megszenvedek. A halak és a garnélák rendszeresen kiszedik az aljzatból, pedig próbálom kellő mértékben benyomni, illetve a nagy meleg, ami gondot okoz, mert néhány helyen egyszerűen tönkremegy. Szerencsére vannak biztató jele és szép új hajtások, így reménykedem, hogy sikerül valamire jutni vele.

Valamelyik növénnyel pedig kaptam két csigát ajándékba :D amiket átraktam egy kisebb ideiglenes akváriumba. Még elég aprók, így nem tudtam beazonosítani őket.

Pár kép a jelenlegi állapotról:

27230221200_75309488c2_k.jpgDSC_0359 by Gábor Zsubrits, on Flickr

27507121585_5ea73081bf_o.jpgDSC_0464 by Gábor Zsubrits, on Flickr

27434923181_36ef6c73c8_k.jpgDSC_0467 by Gábor Zsubrits, on Flickr

27472626066_0aa65ed220_k.jpgDSC_0478 by Gábor Zsubrits, on Flickr

Ezek pedig már új hajtások a növényen:

27506928075_90ac249deb_k.jpgDSC_0403 by Gábor Zsubrits, on Flickr

A növények tápozását egy picit emeltem, kíváncsi vagyok mit érek el vele. Figyelem a növényeket, és ha inkább az alga szaporodik, akkor visszaveszek. Ezzel együtt a világítást is megnöveltem kis mértékben.
 
Sziasztok,

elég régen jelentkeztem itt, pedig az akvárium szépen fejlődik. A Cryptok folyamatosan hozzák az új leveleket, egyedül az előtéri növény, az ami úgy néz ki nem bírja. Olvastam, hogy a meleg nem tesz neki jót, és mivel mi tetőtérben lakunk, ahol néha előfordul a 33 fok is, ezért erőteljesen elpusztult, vagy az állatok túrták ki. Ezeket mindig visszaültetem, és az új hajtásokat is hozzák, de újból kiszedik őket :( De a meleg a többi növényt is láthatóan megviseli, szerencsére a légkondi alatt van, így a nagy melegben tudom hűteni az akváriumot.

A tápozást kicsit visszavettem, mert kezdett erőteljesen megjelenni az alga, de utána visszahúzódott így sikerült beállítani megfelelő mennyiséget.

Jöjjön pár kép a jenlegi állapotról:
28274077416_8c41b260e4_k.jpgDSC_0672 by Gábor Zsubrits, on Flickr

28274105226_578c535610_k.jpgDSC_0676 by Gábor Zsubrits, on Flickr

27692752284_5d5f161280_k.jpgDSC_0682 by Gábor Zsubrits, on Flickr

28205056782_3d045437be_k.jpgDSC_0684 by Gábor Zsubrits, on Flickr

Összességében elégedett vagyok a jelenlegi állapottal, és jó látni, hogy fejlődik és jó irányba haladok. Szeretném jól benövényesíteni, hogy a későbbiekben olyan halakat is tudjak benne tartani, amik a jól benövényesített akváriumot kedvelik.
 
Sziasztok,

mostanában eléggé megküzdök az algával és ehhez szeretném a segítségeteket kérni, melyik paraméterét kellene állítanom és milyen mértékben, hogy kicsit visszaszorítsam. Főként barna alga jelent meg, ami a növényeken már vastag rétegben jelen van, a régi hajtásokon.

A szűrőt nemrég cseréltem egy nagyobb méretűre, azzal szerintem nem lehet gond.

Jelenleg ezekkel működik az akvárium:
Világítás: 2x15W T8 (a tetőre ragasztható alufóliacsíkot tettem, hogy még több fényt verjen vissza) napi 14 órát megy (ez lehet egy kicsit sok)
Tápozás: napi tápozás van a Carbo 1,7 ml a Profito 1,3 ml

A világítást szeretném majd átalakítani T8-ról T5-re és a fényerőt is növelni szeretném. Ehhez át kell alakítanom a tetőt, de még nem tudom, hogyan álljak neki, hogy beleférjen a megfelelő mennyiségű fénycső.

A segítséget előre is köszönöm!
 
Szia!
Csatlakozom az előttem szólóhoz. Ha lehetséges növeld a fény mennyiségét.;)
Valamint a belső szűrés sem ideális megoldás a víz "tisztántartásához." Low-ban is a legfontosabb a jó szűrés. (tapasztalat)
Világítási idő sok. (8-9 óra) környékén elég lenne.
Meleg még a vized? Max 25C körűl kéne tartani. Algáknak kedvez a magas vízhőmérséklet.
Algákra ajánlatom: Oto, algázó géb, teknős csiga, rohamsisakos csiga.
Ha tudsz mérj: PO4, NO3 színteket.(y)
Üdv:Zoli
 
Utoljára módosított:
Szia!
Csatlakozom az előttem szólóhoz. Ha lehetséges növeld a fény mennyiségét.;)
Valamint a belső szűrés sem ideális megoldás a víz "tisztántartásához." Low-ban is a legfontosabb a jó szűrés. (tapasztalat)
Világítási idő sok. (8-9 óra) környékén elég lenne.
Meleg még a vized? Max 25C körűl kéne tartani. Algáknak kedvez a magas vízhőmérséklet.
Algákra ajánlatom: Oto, algázó géb, teknős csiga, rohamsisakos csiga.
Ha tudsz mérj: PO4, NO3 színteket.(y)
Üdv:Zoli

Szia,

tudom, hogy ekkora méretű akváriumhoz egy külső szűrő sokkal jobban megfelelne, de legfőképpen helyhiány miatt nem tudom alkalmazni. én egyenlőre meg vagyok elégedve vele, jó munkát végez.

Akkor valahogy megpróbálom átalakítani a gyári tetőt, hogy beleférjen. Már méregettem és elég szűkös lesz, meg kell néznem milyen fénycsövek jöhetnek szóba.
A világítást akkor csökkentem, gondolom szép fokozatosan heti fél órával. Közben persze figyelem milyen mértékű a változás.

A vizem nagyon-nagyon meleg, mivel tetőtérben lakunk és ezek a nyári meleg napok kellően felmelegítik. A klíma alatt található az akvárium, ez valamit segít a helyzeten. Igazándiból azóta ugrott meg az algák mennyisége.

Az otot már nézegettem, mert kellően kicsi, de nem akarom túltelepíteni sem az akváriumot.

Üdv: Gábor
 
Nem fogod túltelepíteni velük, ha a kezdeti 3 platti, 5 guppi létszám időközben nem bővült. Bőven tehetsz bele még halat :)
 
Meleg vízre javaslom, hogy egy-két PC ventilátort akár ideiglenesen tegyél az akva fölé. Nem kell túlbonyolítani a megvalósítást, nézd meg az én megoldásomat (gyári tetővel), kb. 2 perc alatt megvan a venti helye...
Én a világítással együtt indítom és kapcsolom le a ventilátort. Ha a szoba hőmérséklete megfelelő (~25°C), így szinten tartja a víz hőmérsékletét...

De ha növeled a fény mennyiségét plusz fénycsővel, akkor durván melegíteni fogja az akvát zárt tetővel. A helyedben elgondolkodnék, hogy a gyári tető helyett valami akasztós világítás megoldásban - nyitott akvával (+ időszakosan venti), vagy LED világítást tennék a tetőbe, az talán kevesebb hőt termel.
 
Utoljára módosított:
Nem fogod túltelepíteni velük, ha a kezdeti 3 platti, 5 guppi létszám időközben nem bővült. Bőven tehetsz bele még halat :)

Na itt van a bökkenő, hogy az a szám egy kicsit megnőtt :D Ha szeretnél szép plattikat, akkor szólj van miből adnom.
 
De ha növeled a fény mennyiségét plusz fénycsővel, akkor durván melegíteni fogja az akvát zárt tetővel. A helyedben elgondolkodnék, hogy a gyári tető helyett valami akasztós világítás megoldásban - nyitott akvával (+ időszakosan venti), vagy LED világítást tennék a tetőbe, az talán kevesebb hőt termel.

Én is ettől tarok, és a nyitott akváriumon már régóta gondolkozom. Ami szimpatikus mostanában az ez a világítás:
http://www.greenaqua.hu/hu/quad-t5-2-24-watt.html

Még az akvárium lefedésén gondolkodom, de ha azt megoldottam, akkor beszerzek egy ilyet.
 
Én is ettől tarok, és a nyitott akváriumon már régóta gondolkozom. Ami szimpatikus mostanában az ez a világítás:
http://www.greenaqua.hu/hu/quad-t5-2-24-watt.html

Még az akvárium lefedésén gondolkodom, de ha azt megoldottam, akkor beszerzek egy ilyet.
Most ezt nem értem, zártból nyitottat akarsz, majd lezárod?o_O A farkát kergető kutya érzésem van:rolleyes: Miért akarod lezárni, ha egyszer már nyitottá teszed?
 
Sziasztok,

jó régen írtam az akváriumról, pedig történt néhány változás. Megérkezett és beüzemeltem az új lámpát, így most már nyitott az akvárium. Kicsit tartottam tőle, mert a garnélák hajlamosak a kiugrásra, de szerencsére még nem történt ilyen. Illetve beraktam a régi szűrőt is, mivel a másik nagyon hamar eltömődött és alig keringetett valamit. Szerintem a legalsó modulja túl közel volt az aljzathoz és túl sok kosz került bele. Most a régi szűrővel együtt üzemel az akvárium.

Viszont megjelent azóta mindenféle alga, és nem tudom mit változtassak, hogy eltűnjön. Ebben kérnék segítséget.

Az akvárium jelenlegi adatai:

Méret: 60x35x45 84 liter
Szűrés: 2 db belső szűrő Eheim 2413 + Eheim 2402 (ez kiegészítő szűrőként)
Szűrőanyag:Eheim Substrat Pro + szivacs (kb. fél éves a biológiai szűrőanyag)
Aljzat: JBL Manado + JBL tápgolyók összetörve vannak az aljzatba dugdosva
Világítás: Odyssea 1x24 W + növényes fénycső 6500K (1 hónapja használva)
Világítás időtartama: jelenleg 8 óra
Növények: Crypto, HM előtéri növény, fodros vizikalász, a többit sajnos nem tudom
Állatok: 9 db Amano garnéla, 3 db Leopárd dánió, 4 ivadék platti, 4 kifejlett guppi, 1 db hólyagcsiga


A tápozáshoz Carbo illetve Profitoval történik. Mindkét tápnál a gyári értéket használva, a Carbonál 1,7 ml, a Profitonál 1,3 ml napi adagolásban. Most szeretnék majd átállni a Green Aqua Mico és Macro tápjára, mivel a Profito hamarosan elfogy. A növények ilyen körülmények között fejlődnek, főleg a Crypto fajok, a HM csak egészen kis mértékben hoz új hajtásokat, inkább stagnál a fejlődése.

A víz nitrát tartalma lett alacsonyabb a két szűrő miatt.

A problémát a hirtelen algásodás jelenti, én elsősorban az új világításra gyanakszom. Három féle alga jelent meg nagy mennyiségben és gyorsan, fonálalga zöld szőr, és az agancsalga. A barna algám viszont eltűnt. Pár gyors telefonos képet készítettem a jelenlegi állapotról.

A segítséget előre is köszönöm!
 

Attachments

  • 20160906_195120.jpg
    20160906_195120.jpg
    181.7 KB · Megtekintések: 0
  • 20160906_195129.jpg
    20160906_195129.jpg
    160.8 KB · Megtekintések: 0
  • 20160906_195144.jpg
    20160906_195144.jpg
    151.2 KB · Megtekintések: 0
  • 20160906_195155.jpg
    20160906_195155.jpg
    191.8 KB · Megtekintések: 0
Szia.
Nyilván az erősebb fénytől nem csak a növények nőnek jobban hanem az alga is. Nem olvastam előre milyen világításod volt de ez az új .. Jól olvasom? 24 w 84 literre? Én szerintem ez csak az algáknak kedvez jobban a növényeknek ugyan úgy nem. Nem válts Green Aqua Micro macro-ra. A növényeid a profitóval is elvannak szerintem nem lesz sokkal jobb a ga-s sem addig amíg nem világítod be legalább a minimális fénnyel ami kell. Neonnal minimum az 40-50 %-át hozd a liternek. Ezt a leírt adataidhoz számoltam (Világítás: Odyssea 1x24 W + növényes fénycső 6500K
Bár nem pontosan értem az adatokat mert watt 24w ok. De növényes cső 6500k az hány watt? Vagy az a 24w? Ha a leírt adataid 2x24 watt, az már jó, jöhet a micro macro viszont a HM-ed az inkább HC és igényesebb.Működik lowban de hozd a minimumot legalább. A hc-d stagnál,nem fogyaszt tápot, ezért satnyul. @ideoda -nál láttam lowba hc-t.Működik és gyönyörű volt. mic-mac rendbe vágja ,ha lesz fény (y)
Jahh:
Csapjál bele mollyt,oto-t jól jársz velük!
 
Szia!
Ezt nem értem:
A víz nitrát tartalma lett alacsonyabb a két szűrő miatt.
Gondolom nem a szűrésed miatt lett kevesebb, hanem a plusz fény okozta, (2x15W-ról 2x24W-ra bővült ha jól értem, ami már 0,57W/liter !) tehát felveszik a növénykék.
Annyi az össz halad ami a képen van? Láttam egy jó lowtech videót, ahol azt pedzegették, hogy ha kevés a hal, kevés N és P kerül a vízbe, akkor nem elég a K és a mikroelem, hanem ésszel makrot is kell adagolni. szerk.: vagy a világítási idő csökkentését is érdemes lenne megfontolni.
@Szabó Henrik mit gondolsz erről?

A szűrőid is nézegetem. Miért fúj a bal oldali hátra a fal felé? Én vagy két oldalról egymással szembe nyomatnám őket, vagy hátlap felől a frontüveg irányába. Vagy egy oldalra pakolnám őket és mindketten hosszába tolnák a vizet. Lehet érdemes kipróbálni, hátha jobb lenne az áramlás. :)
Biopower 240-et én is használok, jó kis szűrő. Hetente takarítom a két szivacsát, bár most lazulok ezen a téren, mert nagyon kevés a halam.
 
Utoljára módosított:
H
Sziasztok,

jó régen írtam az akváriumról, pedig történt néhány változás. Megérkezett és beüzemeltem az új lámpát, így most már nyitott az akvárium. Kicsit tartottam tőle, mert a garnélák hajlamosak a kiugrásra, de szerencsére még nem történt ilyen. Illetve beraktam a régi szűrőt is, mivel a másik nagyon hamar eltömődött és alig keringetett valamit. Szerintem a legalsó modulja túl közel volt az aljzathoz és túl sok kosz került bele. Most a régi szűrővel együtt üzemel az akvárium.

Viszont megjelent azóta mindenféle alga, és nem tudom mit változtassak, hogy eltűnjön. Ebben kérnék segítséget.

Az akvárium jelenlegi adatai:

Méret: 60x35x45 84 liter
Szűrés: 2 db belső szűrő Eheim 2413 + Eheim 2402 (ez kiegészítő szűrőként)
Szűrőanyag:Eheim Substrat Pro + szivacs (kb. fél éves a biológiai szűrőanyag)
Aljzat: JBL Manado + JBL tápgolyók összetörve vannak az aljzatba dugdosva
Világítás: Odyssea 1x24 W + növényes fénycső 6500K (1 hónapja használva)
Világítás időtartama: jelenleg 8 óra
Növények: Crypto, HM előtéri növény, fodros vizikalász, a többit sajnos nem tudom
Állatok: 9 db Amano garnéla, 3 db Leopárd dánió, 4 ivadék platti, 4 kifejlett guppi, 1 db hólyagcsiga


A tápozáshoz Carbo illetve Profitoval történik. Mindkét tápnál a gyári értéket használva, a Carbonál 1,7 ml, a Profitonál 1,3 ml napi adagolásban. Most szeretnék majd átállni a Green Aqua Mico és Macro tápjára, mivel a Profito hamarosan elfogy. A növények ilyen körülmények között fejlődnek, főleg a Crypto fajok, a HM csak egészen kis mértékben hoz új hajtásokat, inkább stagnál a fejlődése.

A víz nitrát tartalma lett alacsonyabb a két szűrő miatt.

A problémát a hirtelen algásodás jelenti, én elsősorban az új világításra gyanakszom. Három féle alga jelent meg nagy mennyiségben és gyorsan, fonálalga zöld szőr, és az agancsalga. A barna algám viszont eltűnt. Pár gyors telefonos képet készítettem a jelenlegi állapotról.

A segítséget előre is köszönöm!


Hello!

Biztos vagy benne, hogy ez fodros vizikalász? Nekem is van hasonló, én egy crypt-n ek tudtam be, pl ennek: Cryptocoryne Balansae

Van fodros vizikalászom is, annak mintha szelesebb lenne a levele. Kiirthatatlan.

A másik ismeretlen növény Hygrophila corymbosa lehet, de ez sem biztos. Dugványozással jól szaporitható.

Ezen kivül mintha Sagittaria is lenne az akiban. Ha ez jó passzban van, akkor terjed megállithatatlanul low tech körülmények között is.

Üdv!
 
Utoljára módosított:
Szia!
Ezt nem értem:

Gondolom nem a szűrésed miatt lett kevesebb, hanem a plusz fény okozta, (2x15W-ról 2x24W-ra bővült ha jól értem, ami már 0,57W/liter !) tehát felveszik a növénykék.
Annyi az össz halad ami a képen van? Láttam egy jó lowtech videót, ahol azt pedzegették, hogy ha kevés a hal, kevés N és P kerül a vízbe, akkor nem elég a K és a mikroelem, hanem ésszel makrot is kell adagolni. szerk.: vagy a világítási idő csökkentését is érdemes lenne megfontolni.
@Szabó Henrik mit gondolsz erről?

A szűrőid is nézegetem. Miért fúj a bal oldali hátra a fal felé? Én vagy két oldalról egymással szembe nyomatnám őket, vagy hátlap felől a frontüveg irányába. Vagy egy oldalra pakolnám őket és mindketten hosszába tolnák a vizet. Lehet érdemes kipróbálni, hátha jobb lenne az áramlás. :)
Biopower 240-et én is használok, jó kis szűrő. Hetente takarítom a két szivacsát, bár most lazulok ezen a téren, mert nagyon kevés a halam.
Osztom a véleményedet ha ez a fény mennyiség megvan, de számomra még nem tiszta, hogy végül is hány watt világít?
 
H



Hello!

Biztos vagy benne, hogy ez fodros vizikalász? Nekem is van hasonló, én egy crypt-n ek tudtam be, pl ennek: Cryptocoryne Balansae

Van fodros vizikalászom is, annak mintha szelesebb lenne a levele. Kiirthatatlan.

A másik ismeretlen növény Hygrophila corymbosa lehet, de ez sem biztos. Dugványozással jól szaporitható.

Ezen kivül mintha Sagittaria is lenne az akiban. Ha ez jó passzban van, akkor terjed megállithatatlanul low tech körülmények között is.

Üdv!


Szia,

köszönöm a segítséget a növényekkel kapcsolatban. Tényleg nem fodros vizikalász, hanem az általad említett fajta növény van az akváriumban.
A többit szerintem sikerült helyesen beazonosítani.
 
Back
Oldal tetejére