• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kezdetektől napjainkig, és a jövő zenéje

Liczy

Kertész szaki
Ezennel indítom naplómat mostani akváriumom utóéletével és a következő rendezés is jön kb jövő hónap elején!
2011-ben kezdtem akváriumot tartani teljesen kezdő akvaristaként. Sok fázison keresztül mentem, persze én is a klasszikus formával (kavics, díszek, halak) kezdtem. Belefutottam mindenbe amibe csak lehetett, csigák, alga, halak hullása.
Rögtön egy kép 2011-ből, kezdőként indulva ez jött össze:
DSC01396.jpg
 
Utoljára módosított:
Ezután a kis 54 literes klasszikus után kezdtem tavaly úgy érezni, hogy ez nekem kicsi, kinőtem és egyébként is kezdett mulmosodni algásodni, túlzott mértékben. Ekkor váltottam egy 112 literesre. Persze továbbra is tudatlanként tetös verzióban kértem az akváriumot.
Erről is tennék képet, fejlődésképp ebbe már került táptalaj is a kavics alá +a díszek közé egy kis red moor darab is. Úgy tervezem, hogy a szakaszokat tanulság-okulásképp képekkel is illusztrálom. Persze mivel tükörreflexes gépem nincs, így a képek is eléggé low tech-re sikerültek :(. Szóval íme egy kép:
aksi2.jpg
 
Akvárium ebben a szakaszában erősen termelte az ancikat, a kifejlett nőstény középső diszen fellelhető. Kb 60 darab kis anci leadása után megelégeltem a haltermelést és lepasszoltam a szülőpárt az összes maradék kicsinyével együtt.
Ekkor kezdődött meg az azóta is tartó rohamos fejlődésem akvárium fronton. Első körben a díszektől szabadultam meg és cseréltem őket vasfára és mangrove gyökérre. Ekkortájt kezdtem ismerkedni a GA bolttal is és ez is nagyban kihatott eme folyamatra.
Természetesen erről is van egy kép ami nem túl szép de kiválóan imitálja a szakasz eme részét.
aksi3.jpg
 
Hova lett az ágyú? :)
Az ágyút el kellett távolítani mert a hím anci kiváló fészeknek találta, a párja viszont nem fért be, ezért mivel "mindenki azt akarja alapon" be akart jutni, ezt alulról kívánta megoldani. Ebből én azt tapasztaltam, hogy az ágyú előtt egy üvegig érő gödör keletkezett. Szóval ágyú a barátomnál lett polcdísz, a hím pedig kapta a jobbra látható szürkés kőbarlangot. Na ez kiváló fészek lett! :woot:
Naplóírás folytatás elnapolva még kb 3 kép hátra a jelen állapotig, amit jövőhőnapban szétkapok és korszerűsítve kissé, jobban átgondolva összerakok. Utána a terv a szép lassú elrugaszkodás a low tech világától. De ez még a jövő addig még holnap jönnek a képek a múltból. ;)
 
Nos akkor ma folytatva. Következő szakaszban rájöttem, hogy a növényekkel díszített háttér elveszi a lényeget az akvárium béléséről. Ekkor már áttértem a sera tápról a GA-s csomagra. Ez a növényeken is látszódott és nem kellett a díszes háttér.
Pluszban bekerült néhány kisebb Seiryu kő is amivel egész szépen lehetett dobni az összképen. Azt hiszem innen kezdett el szaladni velem az a bizonyos paci. Fák, kövek, szép növények, és lakók tudatos telepítése. Bár itt még erőlködtem a gurámikkal, de később be kellett látnom, hogy ezek nagyobb akváriumba valók.
aksi4.jpg
 
Következő, tökéletesen rosszul sikerült képen már látható a fentebb említett burjánzás. Itt már kikerültek a gurámik, viszont megismerkedtem a mohákkal, az amano garnélával és az ottokkal. Kísérleteztem több növénnyel, figyeltem melyik mekkora, mi az ami jól áll az összképben. Ami túl nagyot mutatott az kikerült, csak az egységesség számított. Kisebb halak, kisebb termetű, levelű növények. Ekkor jött egy másik gond, ami elkezdte fúrni az agyam, mégpedig a szűrés. Itt mivel egyre több növény lett, az áramlatok gyengültek, a mulm pedig sokasodott. EZ már nyár eleji állapot. Elkezdtem gyötörni az agyam, nincs mese, ide külső szűrő kell. Addig is amit lehetett, kihoztam a sera 120-asból. Alján maradt a szivacs, utána mátrix, felette siporax gyűrű úgy állítva oszloposan a minél jobb áramlás miatt. Azóta még fejlesztettem, a siporax tetejére kapott egy vékony perlonvattát, így tűrhető lett a szűrés és az áramlás is a cseréig. Íme a kép is:
aksi5.jpg
 
Utolsó kép a jelenlegi állapotot mutatja, amit ma lőttem. Igyekeztem a legjobbat kihozni a kicsi gépemből. Jelenleg már a restartra koncentrálok, igyekszem úgy alakítani a növényeket, hogy legyen miből válogatni az újra telepítéshez. A jobb oldali gyökér közben ki került az aksiból, ugyanis a párom kezdett egy kis 10 literes nano-t az asztalán. Később lehet arról is teszek fel képet. Szóval a red moor helyére 2 vasfa darab került, amivel már az újra tervezek. Majd el feledkeztem, büszkélkedem egy kicsi kb 1cm-es mindent túlélő páncélosharcsával is, amit véletlen szúrtam ki a tömegben. Felnőttben 2 nőstény és 4 hím van, tőlük származik a kicsi. A cuccok fele már megvan, de addig is Íme egy kép a jelenről:
aksi7.jpg
 
Akkor következzék a jövő:
Az akvárium marad, ez egy 80x35x40-es 112 literes akvárium.
Szűrő: JBL Crystal Profi e901 (Cserélt belsővel, alul micromec maradt, felette viszont indulásnak 2 tálca Eheim Biomech, felette a kombinált tálcában 1 réteg szivacs és felette zárásnak perlonvatta)
Világítás marad egyenlőre, később csere ("akvárium nem versenyló" :ROFLMAO:). A jelenlegi T8 18w 2x.
Talaj, elég vegyes lesz, kombinált kavics + növényaljzat. A terv, vöröses kavics, és JBL Manadó kombinálva, nem keverve. Alá persze JBL Aqua Basis plus is kerül.
Hátul dombocskák Seiryu kövekkel határolva, meggátolva hogy a páncélosok könnyű munkával dózerolják le a munkám ;). Továbbá bekerülnek a vasfák és a Mangrove is, megfelelő elhelyezésben.
Fejben kész a látkép, természetesen naplóm későbbi részében ezt is publikálom. Növények alapból azok lesznek amit az utolsó képen láthatók, kissé ízlésesebb elhelyezésben.
Remélem elnyeri majd tetszésetek. :notworthy:
További technikai kütyük későbbre halasztva, hogy a költségek ne verjék le a plafont meg a páromat a lábáról :love:!
 
Szia!
Szépen végigmentél az "átalakuláson". Bár az ágyú baromi jól néz ki az első képen.:D
Továbbra is maradsz low-tech vonalon? Ha igen érdemes @Beni , és @Hornlu barátom akváriumát nézegetni, naplójukat lapozgatni.
Sok sikert az új akvához, ja kérdésed van bátran, segítünk!(y)
 
Köszönöm előre is! (y) Kérdés viszont, meddig Low Tech a Low Tech? Mert most ugye külső szűrő lesz. Utána led világítás, több mint 2x annyi fény erővel mint a mostani 2x18w t8-as fénycső. A Co rendszer nekem erős kérdés a későbbiekben is. Szóval csak a CO-tol lesz Hight Tech vagy van egyéb kritérium is? o_O
 
Köszönöm előre is! (y) Kérdés viszont, meddig Low Tech a Low Tech? Mert most ugye külső szűrő lesz. Utána led világítás, több mint 2x annyi fény erővel mint a mostani 2x18w t8-as fénycső. A Co rendszer nekem erős kérdés a későbbiekben is. Szóval csak a CO-tol lesz Hight Tech vagy van egyéb kritérium is? o_O
Ember nincs, aki erre válaszolna... Pontosan még behatárolni sem lehet a két dolgot, nemhogy meghúzni egy határt, de nagyjából a következőek jellemzőek:
Low-Tech: 0,4-0,6 W/l megvilágítás (T5 esetén), napi 8-10 órában, visszafogott tápozás, viszonylag ritka vízcsere (2 hetente, havonta, esetleg még ritkábban), CO2 adagolás nincs, nem árt a jó szűrés, a körültekintő növényválasztás kikerülhetetlen.
High-Tech: 0,8-1,2 W/l megvilágítás (T5), napi 6-8 órában, napi tápozás, gyakori (heti) és nagy arányú vízcsere lágy (!) vízzel, CO2 adagolás, erős szűrés, vízparaméterek rendszeres ellenőrzése, szinte bármilyen növény.
 
Akkor azt hiszem nekem Medium Tech lesz vagy annak alsó határa. :whistle::woot: Tanácsokat természetesen szinte elvárok, ha már megosztom (majd) veletek a leendő akváriumot, közben és addig is nagy figyelemmel követem a naplókat új ötletekért vagy tapasztalatokért. Kérdés: Növények mellett kell légpumpa a halaknak, vagy elég egy skimmer?
 
A CO2-től lesz high tech (ez az egyik eleme).
Nem vagyok szakember, de az nem baj, hogy lelóg az akváriumod a szekrényről?
Eddig ezzel nem volt gond, de ha nem muszáj nem cserélném le a fenyő bútort másik fenyő bútorra amiről nem lóg le. Bízom benne hogy bírja, így egy évet ment eddig és nincs gond, élőben meg nem túl zavaró a kép.
 
Az itt olvasottak alapján én úgy gondolom nem szükséges a levegőztető, de azért sokszor jól jöhet.
Persze ez függ attól is mennyi halad lesz, meg pl. milyen formába használod a külső szűrőt (gondolok itt pl. az esőztetőre)
Nekem momentán van, és szívem szerint éjszaka használnám is a levegőztetőt, de zavar a hangja :)
 
Addig is még nem szerelek újra, elkezdtem kísérletezni. Nem tudom mitől vezérelve, de valamiért 12 órában világítottam a 2xT8 18w fénycsővel. Alga az van elég. Mulm is gyűlt rendesen. A hétvégi perlonvatta tuningal (itt még a belső Sera 120-asról van szó) és a tereprendezéssel a jobb áramlatok végett, úgy néz ki, hogy a mulm kezd fogyni. A világítást pedig visszavettem 9 órára. Tapasztalat 2 nap után, hogy a víz kristálytiszta lett, semmi zavar, opál nincs benne. Sajna az amanok, az ottok és géb még nem elég hatékonyak, de remélem 1-2 héten belül látok valami alga tünedezést. Ha már csak egy picit is sikerül visszaszorítani már annak is örülök. Kérdés hogy az utolsó kép alapján, és a technikai adatok tudatában mennyi lenne a javasolt időtartam. Tápozás 2 naponta 5ml GA Wellness pack.
Újra rendezéssel kapcsolatban: Kartonból kivágtam akvárium alapterületet, hogy arányosan tudjak tervezni a sziklákkal. A napokban teszek fel képet az eddigi elképzelésről.
 
Kicsi off-ként töltök fel képeket párom 10 literes nanojáról. Ez is persze low-tech.
SAM_1901.jpg


És ez így mutat:
20150830_110913.jpg


Jelenleg 10 RC garnéla a lakója (tíz kicsi indián :)) és holnaptól 2 sün csiga.
 
Ma elkészült az új bútor is az akvárium alá. Erről már nem fog lelógni két oldalt. :woot: Fenyőből csináltattam, mert a többi bútor is abból van a szobában. Egyenlőre komódként fog üzemelni, de ha később sikerül felszabadítani, akkor akváriumi bútorként is használhatom, kivéve bal oldalon a poncokat és belerakva a külsőszűrőt. A rescape időpontját is kitűztem, október 19-én fogom kezdeni. Addig is előre beáztatom a manado-t, mert a páncélos hadosztály első dolga lesz szét dúrni a talajt, így ezzel szeretném megnehezíteni a dolgukat. :rolleyes:
Egy pár kép addig is:
SAM_1945.jpg

nyitva:
SAM_1946.jpg



A külsejét 4x lakkoztam, hogy a vizet még csak véletlenül se igya. Pedig elég szomjas volt, az első réteg egy az egyben beszívódott a lakkból. :ROFLMAO:
 
Back
Oldal tetejére