• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Keymaker a vízminőségről...

Használsz lágy vizet az akváriumodban?

  • Igen, használok

    Votes: 131 45.3%
  • Nem, nem használok

    Votes: 96 33.2%
  • Nem, de már régóta fontolgatom

    Votes: 62 21.5%

  • Total voters
    289
viktorlantos said:
Más, csináltam egy kis grafikát most gyorsan, ami érthetőbbé teszi növénytartás szempontból a kérdést. Sorry ha hiba van benne, de szeretjük az ábrákat és rajzokat, úgyhogy hátha segít. ;)

lagyviz.jpg

Khmm ez tetszik :)
Ilyen besorolás alapján esetleg növény listát is lehetne kérni ???

Köszi :)
 
Sziasztok!

Engedjétek meg, hogy reagáljak erre a lágy víz témára, ugyanis én immár fél éve használok RO készüléket, az akváriumomhoz, illetve a háztartásban is.
8295201_5a43613a59154080f9f12c1e9d20f71f_m.jpg
Az én RO készülékem egy három előszűrős, 2membrános(1140l/nap), és ki van egészítve egy után sózó tartállyal, egy 12 l-es túlnyomásos tároló tartállyal, valamint egy mosogatóra szerelhető csappal.
8295203_066797cdaa24baebca80ef69e76c3d82_m.jpg
Ennek azért van jelentősége, mert így az RO készülék azon kívül, hogy lágy vizet állít elő az akváriumnak, az után sózó berendezésen keresztül egy nagy tisztaságú ásványvizet kapok. Amióta ez a berendezés megvan, nem kell ásványvizet vásárolni, és kizárólag ezt a vizet használjuk főzésre.
Az akváriumnál azonkívül, hogy a növények egész biztosan jobban érzik magukat, szebbek és egészségesebbek, van még egy óriási előnye:nincs vízkő :!: Gondolom ahogy én is szenvedtem régebben, mindenki szenved hetente, amikor vizet cserél, és próbálja az üvegről, az esőztetőről stb eltávolítani a vízkövet, na amióta RO vizet használok, vízcserénél csak egy szivaccsal áttörlöm az üveget és egyéb dolgokat, és már végeztem is
A RO készülék eddigi költsége egy komplett szűrő csere volt(3 előszűrő), 6200Ft-ot fizettem postaköltséggel együtt a szűrőkért, és kb 15 perc alatt cseréltem ki őket. Az után sózó tartályt még egy fél évig nem kell cserélni, ugyanis kb 5000 l ásványvíz előállítására képes.
Úgy gondolom, hogy így üzemeltetve egy RO készüléket(akvárium+háztartás), annyira nem vészes költség, és a családban mindenki jól járt ;), mindenkinek csak ajánlani tudom.
 
pecas62 said:
Ennek azért van jelentősége, mert így az RO készülék azon kívül, hogy lágy vizet állít elő az akváriumnak, az után sózó berendezésen keresztül egy nagy tisztaságú ásványvizet kapok.
Kivonni a csapvízből az ásványi anyagokat, aztán visszapótolni azokat? Erről egy közmondás jutott eszembe, miszerint "nem szartunk a kútba, csak a kávájára, majd onnan belöktük". Vagyis addig látom értelmét a tisztításnak (lágyításnak), amíg nem kell visszasózni.

keymaker said:
Tom Barr said:
A csapvízben vannak tápanyagok és ez jó dolog, mivel nem kell annyi mindent adagolni olyan mennyiségben utólag. Miért vegyünk ki valamit belőle csak azért, hogy újra visszategyük bele?
Ha tehát arra gondolt például, hogy ha pl. 6-os GH folyik a csapból, akkor minek kivenni egy RO-val csak azért hogy utána CaCl és MgSO4 formájában visszaadagold, akkor igen. Igaza van, és a logika tökéletes.
Erről van szó. Persze az akvarisztikán kívül a mindennapi életben is megtalálhatók az ehhez hasonló furcsaságok (nevezhetném civilizációs butaságnak vagy ártalomnak). Erre példa a gépesített közlekedési eszközök (gépjárművek, mozgólépcső, lift) igénybevétele, melyek az emberi erőt (kerékpározást, gyaloglást) hivatottak kiváltani. Ezzel szemben az ellustulást megakadályozandó, lépcsőzőgépet, futópadot, szobakerékpárt használunk.
Továbbá próbálom megfejteni, hogy mi az a nagy tisztaságú ásványvíz :wtf:. Esetleg olyan, mint a fajtatiszta keverék?

pecas62 said:
Amióta ez a berendezés megvan, nem kell ásványvizet vásárolni, és kizárólag ezt a vizet használjuk főzésre.
Talán addig se kellet volna. Nagyon felkapott lett az ásványvizek fogyasztása, ami nem annyira indokolt, mint ahányszor megtörténik. Ezalatt főként az otthoni használatot értem. Ott olyan esetben tartom szükségesnek, ha csapvíz nem elérhető vagy minőségileg kifogásolható, valamint speciális célt (gyógyhatás) szolgál. Másképp csak tonnaszám termeljük a hulladékot. Ezt optimális esetben szelektíven gyűjtjük, majd elszállítják Kínába, végül viszontlátjuk a piacokon óccó, műszálas, suhogós szabadidőruhaként.


pecas62 said:
Az akváriumnál azonkívül, hogy a növények egész biztosan jobban érzik magukat, szebbek és egészségesebbek, van még egy óriási előnye:nincs vízkő :!:
Eszerint Mg- és Ca-sókat nem juttat vissza. De akkor mit, hiszen az ivóvíz nagyrészt e két "szennyezőt" tartalmazza? Talán nátriumot, mint a műgyantás víztisztítók? Az nem igazán nyerő. Ásványvíznél és csapvíznél egyaránt előnyös a minél alacsonyabb Na-szint. Kivételt képeznek az izotóniás italok.
 
Nálunk a csapvízben van 650mg/l oldott ásványi anyag (2 éve néztük, azóta változhatott, meg az emlékezetem is csalhat), itt mellettem az ásványvízben van 488mg/l. Papíron az okosok egyik fele azt találta ki hogy az emberi szervezetnek nincs szüksége 100-120mg/l oldott ásványi anyagnál többre (egészséges táplálkozás és 2-3 l/nap víz elfogyasztása mellett), a RO pedig 80-100 közé szokott visszasózni ami változó. De nem minden RO készülékben van visszasózó, azok elvileg 10-30 közé szűrnek, van ami tisztábbra,
 
A RO készülékben tudomásom szerint nincs visszasózás, mert minek.
A házi víztisztító berendezésekben már inkább, mert az emberi szervezetnek szüksége van rá.
 
jojo said:
A RO készülékben tudomásom szerint nincs visszasózás, mert minek.
A házi víztisztító berendezésekben már inkább, mert az emberi szervezetnek szüksége van rá.

Az akvarisztikai RO-ban általában nincs. Ha ívóvízre is használná az ember akkor szokták kiegészíteni ilyen rendszerrel is.
 
Hello mindenkinek :wave:
Végre sikerült a "közelünkben" találni egy jó kis akvarista boltot ahol lehet kapni ozmó vizet :thumbup:
csak annyit szeretnék megtudni,hogy meddig lehet ezt tárolni,mert gondoltam összedobok a műhelyben két 50 literes PP tartályt
aztán hozok haza vizet,hogy ne kelljen állandóan szaladgálni..
A tartály légmentesen zárható és full sötét mivel nem átlátszó :mrgreen: szóval az érdekelne,hogy meddig lehet ilyen módon tárolni a vizet vagy,hogy lehet-e egyáltalán :?: (max egy hónapig tartana ki,ennyi idő alatt tuti,hogy elhasználnám a vizet)
Köszi
 
Üdv Mindenkinek!

Az előző oldallal kapcsolatban Keszeg szakértő úrral egy kicsit vitatkoznék.

De azt gondolom "vitaindítóként" érdemes megtekinteni az alábbi linken található kisfilmeket.
http://www.icewater.hu/rovat/14/c_kristaly.html ...igen már megint a japánok :!:

Azonkívül a RO berendezéshez tudomásom szerint ásványi anyag visszapótló "berendezés" lehet pluszként rendelni! A különbség az így előállított víz és az ásványvíz ((egyesek csapvizet árulnak ásványvízként) ) között nézetem szerint nagyságrendekben mérhető. Érdemes csak megnézni az ásványvíz palackon található címkéket és utánanézni annak, hogy azok az ásványi anyagok miből állnak, ha ismerjük az ásványvíz "származását".

...aki holtig tanul


ui: Elnézést, ha egy kicsit sarkosra sikeredet. Egy pillanatra elfelejtetten: "Ha az gondold, hogy tudod akkor is igazad van, ha azt gondolod nem tudod akkor is.".
 
Tegnap végeztem az első ozmós vízcserét.
Előtte (Sera csepp) teszttel megnéztük a vizet: KH 15, GH 14 volt (csapvíz KH 12). 112 liter az akim, nettó 85-90 liter. A szűrökben (2071, 2073, 2080) lehet olyan 20-30 liter. 60 liter RO víz cseréjével a mai lámpaoltás (és CO2 lekapcsolása) után fél órával mérve a KH 9 volt...
Kavics aljzat van kb. 7-8 kg Seiryu kővel.
Azért elég érdekes, olyan 7-es KH-ra gondoltam.
Jövő hétfőn még 50 litert bevetek, hátha lemenne 5-re (vele együtt a GH is gondolom olyan 5-6-ra). :oops:
 
atti76 said:
Tegnap végeztem az első ozmós vízcserét.
Előtte (Sera csepp) teszttel megnéztük a vizet: KH 15, GH 14 volt (csapvíz KH 12). 112 liter az akim, nettó 85-90 liter. A szűrökben (2071, 2073, 2080) lehet olyan 20-30 liter. 60 liter RO víz cseréjével a mai lámpaoltás (és CO2 lekapcsolása) után fél órával mérve a KH 9 volt...
Kavics aljzat van kb. 7-8 kg Seiryu kővel.
Azért elég érdekes, olyan 7-es KH-ra gondoltam.
Jövő hétfőn még 50 litert bevetek, hátha lemenne 5-re (vele együtt a GH is gondolom olyan 5-6-ra). :oops:

Majd azt nézd még meg, hogy a következő napokban mennyire keményedik vissza a vized. Nálam eléggé. Szóval ez nem egy pár cserés dolog. Hogy mennyi köze van a kőnek vagy másnak nem tudom. De én a harmadik cserémet nyomtam azóta a nanóba és még mindig keményedik 1-2 nap alatt.
 
Attól félek, hogy ezekkel a nagyobb cserékkel a magnéziumot lassacskán teljesen kiveszem a vízből, mivel még mindig keménynek ítéltetik. Lehet, hogy le lehet vinni olyan 6-7-re a GH-t és a KH-t, de ekkorra már csak a kalcium lesz jelen, mint keményítő tényező, ami folyamatosan oldódik akár a S. kőből is. Aztán majd jönnek a hiánytünetek...
Nem egyszerű. :roll:
 
atti76 said:
Attól félek, hogy ezekkel a nagyobb cserékkel a magnéziumot lassacskán teljesen kiveszem a vízből, mivel még mindig keménynek ítéltetik. Lehet, hogy le lehet vinni olyan 6-7-re a GH-t és a KH-t, de ekkorra már csak a kalcium lesz jelen, mint keményítő tényező, ami folyamatosan oldódik akár a S. kőből is. Aztán majd jönnek a hiánytünetek...
Nem egyszerű. :roll:

Magnézium hiányt könnyen észreveszed. Ha minden igaz sárgás levelekről (fejből mondom meg kell pontosan nézni, de észrevehető a hiány).
Igaz a nanóban próbálgatom mostanság, de ott egyenlőre virulnak a növények. Hiánytünetről nemigen beszélhetünk. Eddig 3 50%-os full RO cserét csináltam.
Viszont HC, blyxa határozottan gyorsabban nő és a rotalám is mintha vörösebb lenne.
 
Nálam is bubizik minden, még a Staurogyne is.
Nálad mennyiről mennyi lett a GH-KH így a 3 vízcserével?
 
atti76 said:
Nálam is bubizik minden, még a Staurogyne is.
Nálad mennyiről mennyi lett a GH-KH így a 3 vízcserével?

Hát a durva az, hogy talán vasárnap cseréltem harmadik alkalommal. Most megy kb 2-2,5 hete a cucc. És még mindig visszakeményedik nagyon. GH:10, KH6-7

...csere után kb. GH6 volt egyébként
 
viktorlantos said:
Hát a durva az, hogy talán vasárnap cseréltem harmadik alkalommal. Most megy kb 2-2,5 hete a cucc. És még mindig visszakeményedik nagyon. GH:10, KH6-7

...csere után kb. GH6 volt egyébként

Az gáz... Nyilván nálam is hasonló lesz.
Elképzelhető, hogy az aljzat (esetleg a szűrőanyagok is...) "tárolja" a kalciumot, és folyamatosan visszaoldódik?
Vagy a S. kőből oldódik ilyen durván vissza?
Esetleg a tápozás?
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére