• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti Akvárium: 200 literes El Natural (NPT)

Ezek az NPT kerti akváriumok / tavak meglepően stabilak, többek között a talaj miatt. A friss föld számos hónapon keresztül elég sok CO2-t ad le, emiatt is nőnek szépen a növények. Utána meg jön a tél :)

Minden le van írva az Ecology of the Planted Aquarium (Diana Walstad) c. könyvben, közel 200 oldalon.
Köszönöm, megint tanultam valamit, ilyet még nem láttam.
 
Ma hőségriadó van, kisétáltam megnézni az akváriumot.... Víz 30 fokos, tűző nap. Növények úgy bubiznak, hogy egy high-tech CO2 adagolt akváriumnak is becsületére válna. Vízcsere nem volt, tehát nem az okozza.
 
Tök jó kis kerti akva! (y)
Ez jutott róla eszembe: http://www.nigro.hu/2009/02/27/akvarium-a-teraszon/

Szerintem nagyon jól feldobja a teraszt egy ilyen akvárium!

Tulajdonképpen technika nélkül, Walstad elveken körülbelül annyi munka összedobni egy ilyet, mint egy muskátlis ládát beültetni. Persze nem akvakertész színvonalon, de én ezzel ennyivel is beérem. o_O

A lényeg a föld. A föld víz alá kerülve az első jó pár hónapban nagyon sok CO2-t ad le, emiatt a növények szinte High Tech akváriumra jellemző tempóban nőnek. Utána meg úgyis jön a tél :D.

Vízfeltöltés, csere nagyon egyszerű, kerti 'slag' be, és kész. Masszív kemény vízzel.
 
Utoljára módosított:
Szerintem nagyon jól feldobja a teraszt egy ilyen akvárium!

Tulajdonképpen technika nélkül, Walstad elveken körülbelül annyi munka összedobni egy ilyet, mint egy muskátlis ládát beültetni. Persze nem akvakertész színvonalon, de én ezzel ennyivel is beérem. o_O

A lényeg a föld. A föld víz alá kerülve az első jó pár hónapban nagyon sok CO2-t ad le, emiatt a növények szinte High Tech akváriumra jellemző tempóban nőnek. Utána meg úgyis jön a tél :D.

Vízfeltöltés, csere nagyon egyszerű, kerti 'slag' be, és kész. Masszív kemény vízzel.
Mindent ki kell próbálni. Kinek mihez van kedve/lehetősége. Az akavarisztikában épp ez a szép, hogy nagyon sok út vezet szép eredményhez.... persze sok a zsákutca is... :)
 
Update, Indítás +14. hét, kerti Walstad akvárium

Elmúlt hetekben a nyári hőség miatt 30 fok közeli víz hőmérsékletek voltak. RCS garnélák nagyon gyorsan szaporodnak. (és természetesen az Endler Guppy-k is). A leggyorsabban növő növény a Heteranthera Zosterifolia, ebből egy nagyobb mennyiséget kellett kiszednem (fénykép előtt).

upload_2017-7-24_19-16-44.png

De valljuk be, ez így minden, csak nem szép. Szóval azt akarom csak mondani, hogy ha már mégis tovább kísérletezel, helyezhetnél egy kicsit több hangsúlyt az esztétikára.

Egyetértek, tudom, hogy ez "akvakertész" szempontból értelmezhetetlen. Viszont szerintem egy átlagos teraszon simán elmegy, szerintem jobb mint pár muskátli. És ráadásul ezzel sokkal kevesebb gond van. Nem kell naponta locsolni. Az üveg aprópénzből megvan, és másra nincs szükség.

Algaprobléma nincs.

Ludwigia Repens Rubin is elég jól nő, pár satnya szálból (lásd tavaszi képek) sikerült szaporítani:

upload_2017-7-24_19-18-46.png

A Bacopa kezd enyhén piros lenni. Ősszel hosszabb ideig fogja sütni a nap és szerintem majd teljesen bepirosodik.

upload_2017-7-24_19-29-41.png

A háttér az irdatlan mennyiségű vízkő miatt homályos. Itt sajnos magyarországi viszonylatban is extra kemény a víz.
 
Utoljára módosított:
Adná, hogy ha terasz akvárium, akkor kapjon esővizet. :) ;)

A javaslat nem rossz! Tulajdonképpen a benti 460 literes akváriumban már átálltam (link: https://akvakertesz.hu/threads/460-literes-el-natural-akvarium-inditasa.6521/ ) esővízre.

Egy 200 literes hordóba gyűjtöm az ereszről, és 50%-ban keverem a csapvízzel. Így a folyékony mészkő keménységű vízből "átlagos kemény" víz lesz.

Ennél a teraszakváriumnál nem akartam ezzel vacakolni, mivel télen úgyis megszűnik és akkor ecettel leszedem.

Minden esetre örülök neki, hogy ebben a nagyon kemény vízben is nőnek ezek a növények, és nem kell RO vízzel vacakolni.
 
Utoljára módosított:
Egyetértek, tudom, hogy ez "akvakertész" szempontból értelmezhetetlen. Viszont szerintem egy átlagos teraszon simán elmegy, szerintem jobb mint pár muskátli. És ráadásul ezzel sokkal kevesebb gond van. Nem kell naponta locsolni. Az üveg aprópénzből megvan, és másra nincs szükség.
Igaz!

Mennyire párolog a víz?
 
Igaz!

Mennyire párolog a víz?

Amikor nagyon meleg volt (30+ fok napközben), elég sok párolgott. Nem mértem, de szerintem 2 hét alatt összesen 20-30 liter biztos elment. Mivel nincs rajta fedő, szél miatt is több párolog.

Viszont ez nem okoz gondot, azért nem szárad ki az akvárium :). Csak utána kellett tölteni.
 
Update, Indítás +20. hét, kerti Walstad akvárium

Update, Indítás +16. hét, kerti Walstad akvárium

Vége a több hetes hőségnek.
..

Jelenleg az akvárium vize 30 fok alatt van és szerintem idén már így is marad.

Hehe. Nagyot tévedtem múlt hónapban. Beütött még egy második hőhullám, 33 fokos víz hőmérséklettel. A beton terasz nem a legjobb ötlet.

Jelenlegi állapotok:

upload_2017-9-6_19-53-21.png

Némi alga van, de szerencsére a jobb fajtából, ez kézzel (csipesszel) kiszedhető.

Guppyk és garnélák a meleg ellenére szaporodnak mint a nyulak.

Most már tényleg jó idő várható. :)

Lassan a "gyerekfényt" leváltja rendes napsütés. Mivel a terasz félig fedett, minél alacsonyabban jár a nap ősszel, annál több ideig fogja az akváriumot direkt napfény érni.
 
Utoljára módosított:
Hát ez szőrnyű![emoji54][emoji5]
Főleg ha az ember belegondol, hogy valami ilyesmi állapotban lehetnek a természetben is. Csak az akvakertésztek csúcsra járatják ezeket a növényeket, hogy a legszebb oldalukat is láthassuk.[emoji5]

Tapatalkkal küldve az én SM-G955F eszközömről
 
Ezek az RCS-ek piszok jól bírják a hideget.
Pár hónapja kiszedtem az összeset, de úgy látszik, pár darab elkerülte a figyelmemet. Elbújtak a növények között, vagy esetleg még túl aprók voltak.
Gondoltam leeresztem az akváriumot télire, hiszen már többször befagyott a teteje.... mit találok benne? fél tucat kifejlett RCS-t.
Kiszedtem őket a benti akváriumba.

upload_2017-12-7_16-10-56.png
 
Sziasztok!

Ezek az RCS-ek piszok jól bírják a hideget.
Pár hónapja kiszedtem az összeset, de úgy látszik, pár darab elkerülte a figyelmemet. Elbújtak a növények között, vagy esetleg még túl aprók voltak.
Gondoltam leeresztem az akváriumot télire, hiszen már többször befagyott a teteje.... mit találok benne? fél tucat kifejlett RCS-t.
Kiszedtem őket a benti akváriumba.

View attachment 44803
Ha jól emlékszem Pasaréti Gyulánál átteleltek az 500 literes üvegszálas kádakban, ami a Haloda fölött van a szabadban.

A.ttila
 
------------ 2018 Kerti Akvárium ReStart -----------

Nos, itt a tavasz, ezért lassan itt az ideje a kerti akvárium indításának.
Sajnos az akváriumnak költöznie kell: a félig fedett teraszról a teljesen fedetlen részre.
Emiatt új, időjárás és vízálló állványra lesz szükség.

Ezért betonoztam egy lapot.

upload_2018-3-12_18-9-35.png

7 cm magas, vas erősítéssel. Még köt 26 napig.

És összeraktam a tartószerkezetet, amire a betonlap jön:

upload_2018-3-12_18-11-1.png

Horganyzott cső és feketére színezve.

De valljuk be, ez így minden, csak nem szép.

Érzem a szinte elviselhetetlen terhet és egyben a pszichológiai nyomást, hogy valami 'scape szerűséget próbáljak meg alkotni. Mennyivel egyszerűbb egy muskátlis láda... :rolleyes:
 
Utoljára módosított:
Szerintem is épp itt az ideje, ideális 15 fokos vized kis szerencsével már lehetne is akár :D

Ideális az lenne, ha indításkor jóval 10 fok alá nem menne a víz hőmérséklete. A betonnak még kötnie kell, ezért is várok még egy kicsit.
 
Back
Oldal tetejére