• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

karcolódás elleni védelem

cheetah

VIP kertész
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy a layout elkészítésénél milyen anyagot tudnék használni, hogy az akvérium alján a karcolódását elkerüljem.
Bazaltból szeretnék egy teraszt kialakítani. Erre jönne majd a táptalaj és az aljzat. Szóval a kövek az akvárium legaljára kerülnének. Viszont nem szeretném nagyon összekarcolni a layout kialakítása közben. Illetve ha valamennyire tapadós anyak akkor talán a kövek elmozdulását is elkerülhetném vele.
Valamelyik topicban (már nem elmlékszem hol) mintha vala fürdőszobai kilépőt használtak volna. Nem tudom ez mennyire jó...
Eszembe jutott a falak szigetelésénél is használatos háló is, erről vélemény?

Köszi
 
Szia cheetah!

Szintén terveztem( a távoli jövőben fog csak megvalósulni) egy sziklás berendezést, egy vékony (2-3mm) plexi lapot rakok majd az akvárium aljába (meg lehet a hátoldalra is, mert magasra szeretnék építkezni).

Természetesen ha van valakinek más ötlete, azt én is szivesen látom!

A.ttila
 
Hungarocell, vagy szivacs is mehet a kövek alá, de ha leszórsz 2-3 cm aljzatot, akkor nem lehet gond a sziklákkal.
Láttam már olyat is, hogy a hungarocellbe belemarták a szikla "negatívját" így az még tartotta is valamennyire.
 
Vagy például perlon aláterítve - de csak a sziklák alá, mert vehemens ültetés esetén elmozdulhat. :)
 
Próbáltad már a perlont ilyesmire használni? Kíváncsi lennék a tapasztalataidra.
 
Luna said:
Próbáltad már a perlont ilyesmire használni? Kíváncsi lennék a tapasztalataidra.
Én egy adag perlont kötöztem hozzá damillal egy nagyobb kőhöz, ezzel emeltem meg az aljzatot a red moor alatt. Nem vettem észre semmi problémát vele (remélem nem is fogok :D)
 
Luna said:
Próbáltad már a perlont ilyesmire használni? Kíváncsi lennék a tapasztalataidra.
Igen, nekem kb. a teljes alja alatt perlon van. Dupla rétegben, biztos-ami-biztos. :) Mivel egyébként sok kő van rajta, aljzatemelésnek is, alapvetően nincs vele gond. Nyilván figyelni kell arra, hogy terhelésre nyúlik, ne érjen ki az üvegig.

Ott egy kicsit izgalmasabb, ahol nincs vagy kicsi kő van rajta, legalábbis ahol már csak 5cm aljzat van rajta. Éjfél felé, egy lendületesebb csipeszmozdulattól meghúzhatod az odébb lévő sziklát - ami ha pontosan vannak illesztve, nem jó. :mrgreen: Meg egy kicsit olyan volt az érzésem, mintha a sima részeken feltöltés után púposodna, laza lenne, de ezt nem tudom igazolni. Szóval szerintem szikla alá menjen csak, az a biztos. Viszont legalább semmi olyan nem oldódik ki belőle, amitől az EU mászóka ellenőrei megbántódnának... ;)
 
Értem, köszi. Igazából azért kérdeztem, mert a perlont szűrőben is viszonylag gyakran cseréljük, így kíváncsi voltam hosszabb távon bent az akváriumban hogyan működik, változik-e az állaga, stb. (Jól megmagyartam, remélem értitek...)
 
Hát, ezeknek a mûszálas vackoknak kb. annyiban változik az állaga, hogy lassan kimennek belôle a buborékok. Egy kivétellel soha nem volt zavaró. Gondolom huzogatni senki nem akarja a dekort - máskor meg nem lehet gond. Nagyjából semleges - bubik nélkül biztos - szóval fel sem úszott ha volt rajta pár kisebb kô. Azt hiszem a naplóm elején van kép. így mobilról most nem linkelek, sorry.

Nincs gyakorlati érvem, de pl. nehezék nélkül Manadót nem raknék rá, amíg ki nem ment belôle a levegô. ;) Legalábbis szûrôbe pakolva csak levegôs perlonnal volt eddig gondom.
 
Én az opti aljára karcolás ellen egy sima üveglapot tettem. Mintha a víz és az üveg viselkedéséről mit sem tudnék. Hatodikos biosz óráról beugorhat (mikroszkóp tárgylapja), hogy két üveglap közé, ha vizet cseppentesz, Chuck Norris legyen a talpán aki azt csak úgy szétkapja. Megvan a trükkje, könnyen szétcsúsznak a lapok ugyebár és miután lecsúsztak egymásról, voálá! De kíváncsi vagyok, hogy fogom kiszedni, mivel az oldallapok útban vannak ugyebár... Márpedig ki fogom szedni, mert épp a fent említett jelenség másik idegesítő oldala, hogy a védő szerepet betölteni hivatott üveglap légpárnás hajó módjára képes csúszkálni a vékony vízrétegen, így a berendezéskor minden óvatlan mozdulatnál az oldallapokba ütközik. Ami vicces hangot ad, én pedig ezt még viccesebb káromkodásokkal nyugtázom.

Szóval a verdikt: az ötletet továbbra sem tartom rossznak, ha valaki az apró karcolásoktól frászt kap, de súlyosabb köveknél inkább egy strapás gumiszőnyeget tennék, vagy jó vastagon beszilikonoznám az alsó felüket. Kisebb köveknél meg kit érdekel? A talaj alatt tőlem kedvére karcolódjon a fenéküveg.

Aki mégis az üveg mellett dönt, minden oldalról legalább 2 centivel kisebb üveget vágasson, mint az akvárium alapjának belső fele, a fél centi nem elég:mad: és az istenért, egy csepp víz se kerüljön be amíg minden nincs a helyén. Esetleg támassza ki az üveget valamivel.:cautious:

Én mindenesetre kidobom legközelebb, ha egyáltalán ki tudom venni. Remélem, megmentek valakit egy visszafelé elsülő "nagy ötlet" megvalósításától.
 
NEmekem egy olyan problémám lenne, ha már a baj megvan, tehát az üveg megkarcolódott ,(ezesetben a Front üveg) lehet-e orvosolni?
Ahogy a mondta végére értem ,bevillant egy frappánsnak tűnő ötlet .
Mégpedig a repedt szélvédők javitására szolgáló "folyékony üveg" -gel , ha kitöltöm a karcokat talán jó lehet , bár elég horror áron adnak egy pillanatragasztós tubusnyi mennyiséget.
Nos ? Szerintetek?
 
NEmekem egy olyan problémám lenne, ha már a baj megvan, tehát az üveg megkarcolódott ,(ezesetben a Front üveg) lehet-e orvosolni?
Ahogy a mondta végére értem ,bevillant egy frappánsnak tűnő ötlet .
Mégpedig a repedt szélvédők javitására szolgáló "folyékony üveg" -gel , ha kitöltöm a karcokat talán jó lehet , bár elég horror áron adnak egy pillanatragasztós tubusnyi mennyiséget.
Nos ? Szerintetek?
Más a fénytörése mint az üvegnek, így valamennyire látszani fog a javítás után is.
 
Back
Oldal tetejére