• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Káosz a köbön, 300 literben

palugyay

Nézelődő
Üdvözlök mindenkit. Sokáig gondolkodtam, meg merjem-e lépni, hogy felteszem a kezdetektől tartó édes szenvedésemet a 300 literes aksimmal, de most megszállt az ihlet.
Úgy kezdődött, ahogy szinte mindenkinél: gyerek- és kamaszkorban sokáig "akvarizáltam" (most már kicsit más szemmel nézem akkori tevékenységemet...), de nagyon élveztem és gyakorlatilag az akkori technikai színvonalon (figyelem! még rendszerváltozás környékén!) minden tőlem telhetőt megtettem, hogy egy csodálatos vízi világot varázsoljak a szobámba.
After 15 years... nem, még nem a ítélet napja. Illetve DE. Elhatároztam 2009. őszén, hogy: kisebb nem lehet, mint az utolsó aksim (120 liter) és minden technikai szirszarral könnyítem az életem (én kis naiv). Aztán kialakult: 120*50*50, egy hihhetetlen csodás gyári Diversa armatúrával (2*38w, oppá), Eheim 2073-mal, plusz Eheim fűtővel.
Egy dolgot nem tudtam: sügér vagy vitorlásos-diszkoszoszos. Aztán megtaláltam a Nigro-blogot (ismerős sztori?). Így elkezdtem afelé tendálni, hogy legyen benne több növény. Még két óra blogozás után azon gondolkodtam, hova férnek majd a halak? Hiszen tökegyszerű: táp, fény, vízcsere, oszt kész. Ahan...
Most itt tartok:

120*50*50, bruttó 300 liter
méretpontos egyedi bútor (mák, hogy annak idején akkorát csináltattam, hogy befér alá minden)
1x eheim 2073 (keveset fogyaszt, iszonyat halk)
1x tetratec ex2400 (nagyon zajos)
2x 38w T8 (6500 K)
2x 39w T5 (Sylvania Grolux és Daylight)
1x Green Aqua nagy üveg diffúzor
1x magasnyomású co2 10kg ipari palackkal, ipari mágnesszelep, ipari (hegesztéstechnikai) reduktor (tökéletesen szabályozható)

Azt hiszem, a szívás részével könyveket tölthetnék meg. Inkább azt ajánlom, hogy aki kezdő, az nagyon gyorsan döntse el: low-tech vagy high-tech növényes akváriumot szeretne. Utána szánjon rá napokat, heteket, míg TERVEZ. Pénzileg, időileg, méretileg (mármint akvárium...). UTÁNA ha minden, de tényleg minden klappol, akkor irány a kedvenc bolt, legyen az virtuális vagy valódi és hajrá.
Sokkal egyszerűbb egyszer beletenni nagyobb pénzt, mint lassacskán q*a sokat. Ráadásul az eredmény magáért fog beszélni...
Most pedig a nap csúcspontja, ehhez képest még a Fábry-show is duzzogva húzódhat az árnyékba: jöjjenek a képek.
Aki nem röhög, warnt kap :)

6838405_f230c2491b346314a02ceb362b5b3323_m.jpg


totál homály:

6838409_dbda906af67c182f9fc26bc28331904f_m.jpg


az első telepesekkel, és a nagy kedvenccel, az elektrolízises co2-vel :D

6838417_dc558eacdb4d1ff664bd49f6b048412e_m.jpg


kábé 3 hónappal indítás után:

6838419_eab507d276ef2d3992ce1d1b327f4dce_m.jpg


Őket nagyon szerettem:

6838427_586af856334e596908ef43a391652fd8_m.jpg
 
A képeken talán nem látszik: a hemianthust úgy ültettem el (tanácsra...), ahogy kaptam, mínusz műanyag cserép. Tehát tőzeges földdel és abban a textilszerű anyagban. "Kicsit" meggátolta a növekedésben (terjeszkedésben) ;)

Alapvetően kevés a fény: a t8-as csövek egyike sera növényes cső (asszem Grolux vagy mifene), tehát fényerő alig. A másik is elég gyengusz... Így aztán túl sok esélye nem volt a fényigényes zöldségeknek.
Viszont az elektromos co2: király! Rohadt drága fenntartani, semmit sem ér, viszont még ronda is! Ja, és hetente kell takarítani, vízkőtleníteni. És nem olyan egyszerű, mint egy difit, hogy ráöntök Flóraszeptet, 15 perc, utána áztatom még 15 percig vízben, hogy a halaim minél kevésbé fehéredjenek. Ezt lehet ecettel, sósavval edzeni. Szuper móka. :thumbdown:

A vasfákból, amiket Bécsben az Exotica-n vettünk, rengeteg színezőanyag ázott ki. Ez nem lett volna baj, de a fekvő fa szerintem a fő okozója az algásodásnak, ugyanis néhány részén rohad. Nem tisztítottam meg rendesen, így aztán valószínűleg ammóniabombaként is funkcionál(t).

A második szűrő 2 dolog miatt kellett: egyrészt a nagyobb átforgatás miatt, másrészt a flow miatt. Azt kell mondjam, hogy az EX2400 se nem takarékos, se nem halk, viszont olyan ereje van, hogy iszonyat. Simán megforgatná a talajt is max poweren :) A minősége messze elmarad az eheimé mögött, persze az ára is...
 
Szia!
He lehet, akkor én a világításról is kérnék fotót, és ha van, akkor valami leírást is. Érdekelne, hogy került a gyári tetőbe az a + két cső? :) Amúgy jó lesz ám ez az akvárium is.
Üdv Tipegő
 
Hello!
Az akivárium hány mm-es üvegből van? Látom két merevító is van felül, nekem csak egy van az ugyanekkorában.
 
tipego said:
Szia!
He lehet, akkor én a világításról is kérnék fotót, és ha van, akkor valami leírást is. Érdekelne, hogy került a gyári tetőbe az a + két cső? :) Amúgy jó lesz ám ez az akvárium is.
Üdv Tipegő

Lefényképezem és megmutatom. Eddig nem volt szükség a képi megörökítésre, mivel én gyártottam és a fejemben volt :D
igyexem...
 
Jani 614 said:
Jó az akid! :thumbup:
Hogy tápozol 300l-be?
Miből mennyit?

Háát. Sokat szórakoztam a GA tápokkal (micro/macro), az az előtti időkről (happy life, höhö) ne is beszéljünk.
A legjobban a napi 5-5 ml jött be ekkora fénynél, most próbálgatom a 8-8 ml-t. Azonnal látszik a fonálalga megjelenésén, ha sok a táp. A vizet sajnos nagyon zöldíti a GA táp, ez van. Aktívszénnel okés a dolog, de utálom cserélgetni ;)
A co2-vel is rengeteget bajlódtam (főként flow tekintetében). Most elég jó az eloszlás. Easy Carbo-t nem használok, ugyanis többször túladagoltam (a co2-vel együtt).
Az igazi az lenne, hogy a fények bekapcsolásakor (13 óra) betápoznék, kevés easy carbo (mondjuk 3ml). De sajnos dolgoznom is kell...ez van.
 
palugyay said:
Azonnal látszik a fonálalga megjelenésén, ha sok a táp.
Nem. :)
Az látszik, hogy kevés* a CO2.
Nagyon kell a gondolatmenetre vigyázni, könnyű félreértelmezni dolgokat ha lazán fogalmaz az ember. ;)

* ( és/vagy egyenetlen beoldású és/vagy fluktuáló)
 
A vizet sajnos nagyon zöldíti a GA táp, ez van. Aktívszénnel okés a dolog, de utálom cserélgetni ;)

Próbáld a Purigent.
A zöldítés nem alga? Figyelni kell a heti rendszeres vízcserékre. Ez fontos.
Nagyon kevés növényed van, de én a 240-es akváriumomra 10-10ml-t tápozok naponta. Kicsit több a fényem mint neked. Kicsit több táp, több CO2-re voksolnék én is.
 
Hali!Én a 220l-be 10-10ml/nap adagoltam a Ga tápokat!
Co2 nincs és akkor 80w fényerőm volt!
300l-be 5-5ml? :shock:
Nem voltak hiánytünetek?
Keveslem kicsit a tápot!
 
keymaker said:
palugyay said:
Azonnal látszik a fonálalga megjelenésén, ha sok a táp.
Nem. :)
Az látszik, hogy kevés* a CO2.
Nagyon kell a gondolatmenetre vigyázni, könnyű félreértelmezni dolgokat ha lazán fogalmaz az ember. ;)

* ( és/vagy egyenetlen beoldású és/vagy fluktuáló)

Igen, ez egy kiváló vitatéma. Kértem is segítséget Tőletek (mármint GA), Nigroval telefonon is beszéltem anno. Jelenleg a képlet úgy néz ki: 5-5ml Green Aqua Micro/macro=nincs fonálalga, ha ennél több=van. Minél több táp, annál több fonál. Csak és kizárólag a HM-en keletkezik, de valóban ott jelenik meg először, ahol gyengébb az áramlat.
:shock:
Próbálok feltölteni mostani képeket, ennyire nincs azért rossz bőrben az akvárium, mint a korai képeken :)
 
viktorlantos said:
A vizet sajnos nagyon zöldíti a GA táp, ez van. Aktívszénnel okés a dolog, de utálom cserélgetni ;)

Próbáld a Purigent.
A zöldítés nem alga? Figyelni kell a heti rendszeres vízcserékre. Ez fontos.
Nagyon kevés növényed van, de én a 240-es akváriumomra 10-10ml-t tápozok naponta. Kicsit több a fényem mint neked. Kicsit több táp, több CO2-re voksolnék én is.

Nem hiszem, hogy alga. Minden 1,5. héten kb 50% vizet cserélek. Ráadásul kipróbáltam 5 napos blackout-ot, sajnos utána az indítást kevesebb fénnyel elcsesztem (max powerrel ment a fény). A fonálalga még csak meg sem ritkult :) A növény több azóta, ahogy van időm, töltök föl képeket. Te is GA-t használsz? Úgy emlékeztem, ADA-t.
 
palugyay said:
Te is GA-t használsz? Úgy emlékeztem, ADA-t.

ADA versenyfotók lementek és elfogyott a tápom. Azóta GA-zok. Csináltam már régebben is ilyet, kell tesztelni a terméket egyébként is minden körülmény között.
ADA-t most is haszálok csak más akiba.
 
palugyay said:
keymaker said:
palugyay said:
Azonnal látszik a fonálalga megjelenésén, ha sok a táp.
Nem. :)
Az látszik, hogy kevés* a CO2.
Nagyon kell a gondolatmenetre vigyázni, könnyű félreértelmezni dolgokat ha lazán fogalmaz az ember. ;)

* ( és/vagy egyenetlen beoldású és/vagy fluktuáló)

Igen, ez egy kiváló vitatéma. Kértem is segítséget Tőletek (mármint GA), Nigroval telefonon is beszéltem anno. Jelenleg a képlet úgy néz ki: 5-5ml Green Aqua Micro/macro=nincs fonálalga, ha ennél több=van. Minél több táp, annál több fonál. Csak és kizárólag a HM-en keletkezik, de valóban ott jelenik meg először, ahol gyengébb az áramlat.
:shock:
Próbálok feltölteni mostani képeket, ennyire nincs azért rossz bőrben az akvárium, mint a korai képeken :)
Már nem vitatéma. :) Vitatéma még régebben volt. Most már nagyjából megegyeztünk, hogy hosszú távon csak egyensúlyi állapotban lehet algamentes akváriumot fenntartani. Az egyensúlyi állapot lényege, hogy nincs "szűk keresztmetszet". Sem a kevés CO2 sem pedig a kevés táp, sem pedig pl. a túl sok fény esetében. Nálad láthatóan kevés vagy rosszul beoldott a CO2, ezért ha normálisan tápozol, akkor a növények elindulnának, de CO2 hiányában szenvedni fognak és jön az ammónia és az alga. Ha visszaveszed a tápot, akkor a növényeket nincs mi beindítsa, és nem kell annyi CO2 - ezért elvegetál a csapat. Hosszú távon így féken tarthatod a dolgokat, ez is egy megoldás. A CO2 problémák azonban előbb-utóbb felütik a fejüket majd - meglásd. Csak nem úgy és nem hirtelen, mint egy tápmennyiség változás eredményeképp. Szóval nem úszod meg, az a rossz hírem van, hogy meg kell oldanod a CO2-t (és a szűrést, áramlást, stb. - mindent ami ezzel kapcsolatos).

Logikus. ;)
 
Találtam még képeket az archívumban :)

Egyik kedvenc: az összes állat rajta van az afrikai óriáscsigákon és rajtam kívül...

10196535_228498026742292ddb5051b28ad8c23c_m.jpg


2010. májusi állapot:

10196545_e0282d6760151aaeada774192549bc83_m.jpg


A fotó rossz, az élmény jó:

10196543_aaf05eec3d6f86e4a8da339462349f00_m.jpg


Bubb:

10196547_72c43c859a3592892e6a919d8c9a7861_m.jpg


Most születtek (a szülők a Terraplaza-ról érkeztek):

10196701_75edb6fdd4ba397095cadc047d725f11_m.jpg


Mai kép:

10196767_4396bbb6dbdfa22ea573e0c04e99cb35_m.jpg
 
tipego said:
Szia!
He lehet, akkor én a világításról is kérnék fotót, és ha van, akkor valami leírást is. Érdekelne, hogy került a gyári tetőbe az a + két cső? :) Amúgy jó lesz ám ez az akvárium is.
Üdv Tipegő

Nos: vettem 50*20-as műanyag kábelcsatornát, olyat, amihez van záróelem. A keskenyebbik végén átfúrtam 3 helyen, alátéttel és átmenőcsavarral felcsavaroztam a szintén átfúrt gyári tetőhöz. Olyan picik a csavarok, hogy nem látszanak. Esetleg le lehetne őket festeni feketére, de engem nem zavarnak.
A kábelcsati szélesebbik felébe forrasztópákával belevágtam a 4 db bepattintós, IP44-es T5-ös fénycsőaljzat foglalatát, a csatiba behúztam a kábeleket.
Eredetileg a kábelcsatit FBS-sel le szerettem volna szigetelni, de teljesen felesleges, mivel olyan meleget csinálnak a csövek, hogy elpárolog a víz. Az elektronikus előtét az akvárium alatti szekrényben van. Mivel nem volt pénzem tükörpolír lemezre, ezért vettem sokkal könnyebben kezelhető magasfényű alumíniumlapot, ami olyan vékony, hogy ollóval is vágható és nagyon könnyű hajlítani.
Ennyi... :cool:

Képek:

10196707_a422975bf73ce2c045569c5b33d4dc03_m.jpg


10196709_265e07acd3c70eb662aab47382179685_m.jpg
 
Eltelt egy kis idő, nem tudtam foglalkozni a naplóval. Az akival viszont annál inkább.
Már régóta gondolkodtam a szűrők esőztetőjének a hátsó falra helyezésével (mármint akváriumfal :D ). Megtettem. Sokkal jobban tetszik az összkép és az áramlás is.
Nagyon untam a diffúzor állandó tisztítását (kb. hetente kellett). Így vettem egy Sera reaktort. Nagyon bevált! Teljesen bubimentesen oldja be a co2-t, viszont nagyon visszafogja az eheim 2073-as teljesítményét. Egészen picit csobog, becsukott akváriumszekrény-ajtóval nem hallom. Már ez is tetszett a zöldségeknek.
Viszont ami ezután történt: kicseréltem a két T8-as csövemet osram 865-ösre (2*30w, 90 cm). Már ez is komoly változás volt, de ezután pár héttel a két 39w-os T5-ösömet is kicseréltem osram 865-re. A különbség ÓRIÁSI!!! Nem gondoltam volna, hogy 140w-nyi világítás egy 300 literesben ilyen intenzív bubizást kelt.
És ami a legjobb: az élőlények (halak, garnélák) ugyanannyi co2 mellett sokkal több oxigént kapnak. És mivel 28-29 C fokos a víz, ez nagyon fontos dolog.
Végére jöjjenek a képek:

10613255_eae59b5cde3525a7cb96c80e9b894024_m.jpg


10613253_ae291c875372ffe54481475ed3573c9f_m.jpg


10613249_ea45eea46d8eca1b8debabc840270df6_m.jpg


10613251_3abb30757597153cef743d149b4a7a12_m.jpg


10613257_65a5b5cd8da5d3c1cd35ed350366e689_m.jpg


10613263_b4360b9393bf110a81a25ed0c2e4d45b_m.jpg


10613259_63b2aed26ae6eb08ec900ed8a046cf24_m.jpg


és végül a legnagyobb vadász és akvárium-fun: Kóbász.

10613261_d367914128bb569c6202f1612ec3a71b_m.jpg
 
Back
Oldal tetejére